Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ Ε1

- - - - -

• Please log in to reply
7 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα !!! Έχω μερικές απορίες, όποιος μπορεί ας βοηθήσει .....

1) Φορολογούμενος αγόρασε οικόπεδο αντί 100.000 €. Η αντικειμενική είναι 15.000 €. Έλαβε δάνειο για την αγορά 15.000 € και το υπόλοιπο 85.000 € για επισκευή κατοικίας, η οποία όμως δεν είναι ιδιόκτητη αλλά την νοικιάζει ως μισθωτής (τα παράδοξα των τραπεζών) ! Πώς θα εμφανίσω τα 85.000 από την στιγμή που είναι δαπάνες σε ακίνητο τρίτου ; Τι προτείνετε ;

2) Το Επίδομα Μητρότητας καταχωρείται στον 659-660 ;

3) Το Εκπαιδευτικό Επίδομα από ΚΕΚ σε ποιον κωδικό καταχωρείται ;

4) Απόφαση με Ταμειακό Παραστατικό του ΙΚΑ που εμφανίζει έσαδα για τον φορολογούμενο για νοσοκομειακή περίθαλψη σε ποιον κωδικό καταχωρείται ;

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει, γιατί για τα ανωτέρω δεν έχω βρεί κάτι σχετικό στην βιβλιογραφία ..............

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

Καλησπέρα !!! Έχω μερικές απορίες, όποιος μπορεί ας βοηθήσει .....

1) Φορολογούμενος αγόρασε οικόπεδο αντί 100.000 €. Η αντικειμενική είναι 15.000 €. Έλαβε δάνειο για την αγορά 15.000 € και το υπόλοιπο 85.000 € για επισκευή κατοικίας, η οποία όμως δεν είναι ιδιόκτητη αλλά την νοικιάζει ως μισθωτής (τα παράδοξα των τραπεζών) ! Πώς θα εμφανίσω τα 85.000 από την στιγμή που είναι δαπάνες σε ακίνητο τρίτου ; Τι προτείνετε ;

2) Το Επίδομα Μητρότητας καταχωρείται στον 659-660 ;

3) Το Εκπαιδευτικό Επίδομα από ΚΕΚ σε ποιον κωδικό καταχωρείται ;

4) Απόφαση με Ταμειακό Παραστατικό του ΙΚΑ που εμφανίζει έσαδα για τον φορολογούμενο για νοσοκομειακή περίθαλψη σε ποιον κωδικό καταχωρείται ;

να σου απαντησω με καποια επιφυλαξη.
για το πρωτο η αποψη μου ειναι για την αγορα του οικοπεδου μονο τα 15000 ευρω μπορεις να επικαλεσθεις.τα αλλα ειναι για επισκευη κατοικιας ξενης προς την αγορα του οικοπεδου.γιατι μεσα στην δηλωση ε1 βαζουμε αντιγραφα δανειακων συμβασεων οποτε αυτο θα φανερωθει.
2)το επιδομα μητροτητος μαλλον παει εκει που λες.η βεβαιωση καταβολης του τι αναφερει?
3)για το εκπαιδευτικο πρεπει να δεις αν εχει παρακρατηθει φορος.
και 4)το εσοδο δεν καταχωρειται πουθενα στην δηλωση.

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
1) Και εμένα η γνώμη μου είναι ότι το δάνειο των 85.000 € να μην το δηλώσω για να μην προκύψουν άλλα προβλήματα και ας χάσει τους τόκους.

2) Το Επίδομα Μητρότητας αναφέρει Περίοδο Επιδοτήσεως, Ημέρες, Ημερήσιο και Συνολικό και είναι σφραγισμένο από υπάλληλο του ΙΚΑ, χωρίς στρογγυλή σφραγίδα.

3) Το Εκπαιδευτικό Επίδομα εμφανίζεται ως Βεβαίωση Αποδοχών και έχει Παρακράτηση Φόρου.

Επισκέπτης-pao-

Επισκέπτης-pao-
  • Επισκέπτες
η γνωμη μου για το εκπαιδευτικο επιδομα ειναι οτι γραφεται το καθαρο ποσο μετα την αφαιρεση του παρακρατηθεντος φορου στον κωδικο 659-660.ομοια και για το επιδομα μητροτητος.γι αυτο ομως δεν θελει βεβαιωση επισημη απο το ικα που το καταβαλλει?και αυτο γνωμη μου παντα στον ιδιο κωδικο.για το οικοπεδο αφου βαζεις την αντικειμενικη δεν εχεις προβλημα τεκμηριου.

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 507-508 ;

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ;;;

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 85.000 € ;

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες