Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΤΑΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ Η' ΟΧΙ;

- - - - -

• Please log in to reply
31 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

Ο νόμος το λέει καθαρά. Οι δηλώσεις του ΦΠΑ να είναι εμπρόθεσμες. Τροποποιητικές μπορεί να κάνεις όποτε θέλεις αρκεί η αρχική να είναι εμπρόθεσμη.

Δεν υπάρχει εμπρόθεσμη τροποποιητική.

Οταν λέμε οι δηλώσεις εννοούμε οι εκκαθαριστική όχι οι περιοδικές; Και τι εννοούν οι συνάδερφοι παραπάνω όταν λένε να είναι εμπρόθεσμη η τροποποιητική;

750

750

*

• simple Members
  • 115 Δημοσιεύσεις:
ΦΕΤΟΣ ΟΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 12/04.ΑΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 12/04 Κ ΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΠΟΣΩΝ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ Κ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ.

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

ΦΕΤΟΣ ΟΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 12/04.ΑΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 12/04 Κ ΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΠΟΣΩΝ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ Κ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ.

Είναι σίγουρο; Αρα δηλαδή πρέπει ΚΑΙ η τροποποιητική εκαθαριστική να είναι μέχρι 12-4. Υπαρχει κάποια απόφαση που μπορούμε να το δούμε γιατί εγώ από την 1181 δεν βγάζω άκρη

Επισκέπτης-C8CG2A-

Επισκέπτης-C8CG2A-
  • Επισκέπτες

Είναι σίγουρο; Αρα δηλαδή πρέπει ΚΑΙ η τροποποιητική εκαθαριστική να είναι μέχρι 12-4. Υπαρχει κάποια απόφαση που μπορούμε να το δούμε γιατί εγώ από την 1181 δεν βγάζω άκρη

epimenidis

epimenidis

*

• Silver members
  • 961 Δημοσιεύσεις:
Γιατί εγώ τώρα έχω την εντύπωση ότι ανεξάρτητα το τι λένε οι εγκύκλιοι στο αρχικό ερώτημα η απάντηση είναι ότι μπορεί να κάνει περαίωση. Αναφέρει ότι θέλει να αλλάξει ΤΗΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΧΔΕΦ . Δηλαδή αυτές οι οποίες δεν έχουν καμία σχέση με το σημείωμα , αλλά ούτε και με το ΦΠΑ της εκκαθαριστικής. Λέγοντας εμπρόθεσμη τροποποιητική εννοεί μέσα στην προθεσμία της αρχικής. Δηλαδή σε κάθε περίπτωση η τροποποιητική η οποία υποβάλλεται πριν λήξη η προθεσμία της αρχικής θεωρείται αρχική. Και οποιαδήποτε δήλωση τροποποιητική που υποβάλλεται εντος της προθεσμίας της αρχικής θεωρείται αρχική. Πόσες φόρες δεν έχουμε ακυρώσει δηλώσεις ΦΠΑ στο ιντερνέτ και έχουμε βγάλει άλλες. Το προχωρώ παρα πέρα ότι και η εκτός προθεσμίας τροποποιητική , αφού δεν έχει σχέση με το ΦΠΑ δεν πρέπει να μας εμποδίσει για περαίωση.

lami

lami

*

• Silver members
  • 1.022 Δημοσιεύσεις:
πελάτης μου δεν έχει υποβάλλει ΦΠΑ γ΄και δ΄τριμήνου 2011 λόγω έλλειψης "ρευστών". από ότι κατάλαβα θα τα υποβάλλει αυτές τις ημέρες. χάνει το δικαίωμα αυτοελέγχου λόγω εκπρόθεσμης υποβολής δηλώσεων ΦΠΑ?

Επισκέπτης-lernh-

Επισκέπτης-lernh-
  • Επισκέπτες

πελάτης μου δεν έχει υποβάλλει ΦΠΑ γ΄και δ΄τριμήνου 2011 λόγω έλλειψης "ρευστών". από ότι κατάλαβα θα τα υποβάλλει αυτές τις ημέρες. χάνει το δικαίωμα αυτοελέγχου λόγω εκπρόθεσμης υποβολής δηλώσεων ΦΠΑ?

οχι

SOTHRIS

SOTHRIS

*

• Silver members
  • 2.775 Δημοσιεύσεις:

εκπρόθεσμες μπορεί να είναι οι περιοδικές δηλώσεις, η εκκαθαριστική όμως όχι. Επομένως αν θέλετε είστε στις διαδικασίες του αυτοελέγχου.

lami

lami

*

• Silver members
  • 1.022 Δημοσιεύσεις:
σας ευχαριστώ

Επισκέπτης-mikros1985-

Επισκέπτης-mikros1985-
  • Επισκέπτες
Εάν υποβληθεί τροποποιητική εκκαθαριστική ΦΠΑ μετά τις 08/06 (η αρχική εμπρόθεσμη), χάνεται το δικαίωμα υπαγωγής στον αυτοέλεγχο ;

MPLEK

MPLEK

*

• simple Members
  • 190 Δημοσιεύσεις:
ΕΡΩΤΗΜΑ
Παραλαμβάνουν οι Δ.Ο.Υ με το περσινό έντυπο τον ΦΠΑ Αυτοελέγχου που προκύπτει για την χρήση του 2011;;;Ή είμαστε ακόμη στο περίμενε...να εκδθοθεί νέα ΠΟΛ και τα σχετικά;;;

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 4.392 Δημοσιεύσεις:

ΕΡΩΤΗΜΑ
Παραλαμβάνουν οι Δ.Ο.Υ με το περσινό έντυπο τον ΦΠΑ Αυτοελέγχου που προκύπτει για την χρήση του 2011;;;Ή είμαστε ακόμη στο περίμενε...να εκδθοθεί νέα ΠΟΛ και τα σχετικά;;;

Καλησπέρα
Ναι παραλαμβάνουν, εγώ έχω στείλει σε τουλάχιστον 4 ΔΟΥ.

Καλή συνέχεια
Μπάμπης Κ.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες