Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ Τ2L ΣΕ ΚΥΠΡΟ

- - - - -

• Please log in to reply
14 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-ΘΑΝΟΣ-ΕΠΙΣΚΕΠΤΙΣ-

Επισκέπτης-ΘΑΝΟΣ-ΕΠΙΣΚΕΠΤΙΣ-
  • Επισκέπτες
Είμαι νέος στο επάγγελμα και κάνω για δεύτερη φορά ενδοκοινοτική παράδοση στην Κύπρο.Την πρώτη φορά έστειλα τα εμπορεύματα με ταχυδρομείο και όλα καλά. Τώρα τα στέλνω με μεταφορική και μου ζητάνε από την μεταφορική στο τέλος του τιμολογίου να συμπληρώσω την ένδειξη Τ2L και κάποιες σχετικές πληροφορίες. Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το T2L ; αν είναι κάποιο ξεχωριστό έγγραφο άσχετο με το τιμολόγιο (δηλαδή θα πρέπει να εκδόσω και τιμολόγιο και T2L;); αν προβλέπεται και καλύπτομαι πάνω στο τιμολόγιο που θα εκδώσω να γράψω αυτά που μου λένε από την μεταφορική ;

Επισκέπτης-stantis-

Επισκέπτης-stantis-
  • Επισκέπτες
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΑΦΟΡΑ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΙΚΕΙΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ.

Επισκέπτης-stantis-

Επισκέπτης-stantis-
  • Επισκέπτες
Εν συνεχεία της προηγούμενης απάντησης μου επειδή το έψαξα λίγο ΘΑΝΟ σου αναφέρω τα εξής:

Για τα εμπορεύματα που διακινούνται στα κράτη μέλη της Ε.Ε. εκδίδονται τα παρακάτω πιστοποιητικά κυκλοφορίας: 1.Το Τ2L εκδίδεται για κάθε τρόπο μεταφοράς του εμπορεύματος από μία χώρα Ε.Ε. σε άλλη χώρα Ε.Ε., άσχετα αν το εμπόρευμα κατά τη διαδρομή του περάσει και από χώρες που δεν ανήκουν στην Ε.Ε. αρκεί να μην εκφορτωθεί στο έδαφος των χωρών αυτών
Πολλές φορές ο αγοραστής ζητεί από τον πωλητή να του στείλει το ειδικό πιστοποιητικό καταγωγής για τις χώρες Ε.Ε., που εκδίδεται από το Εμπορικό Επιμελητήριο της χώρας αποστολής.

Επισκέψου το οικείο Επιμελητήριο

Lucky_Luke

Lucky_Luke

Ψυχραιμία, παιδιά...

• Silver members
  • 2.933 Δημοσιεύσεις:
Το T2L είναι ένα παραστατικό για τελωνειακή χρήση, και το οποίο πιστοποιεί την κοινοτική προέλευση των εμπορευμάτων. Εκδίδεται σε περιπτώσεις όπως την ενδοκοινοτική παράδοση όταν το μεταφορικό μέσο διασχίζει τρίτη χώρα, όταν μεταφέρονται μαζί κοινοτικά και μη κοινοτικά εμπορεύματα κλπ κλπ.
Αν έχεις κάποιο εκτελωνιστή συνεργάτη στην εταιρεία, ρίχτου ένα τηλέφωνο, θα ξέρει σίγουρα.

Επισκέπτης-ΘΑΝΟΣ-ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ-

Επισκέπτης-ΘΑΝΟΣ-ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ-
  • Επισκέπτες
Συνάδελφοι ευχαριστώ για την βοήθεια. Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να εκδόσω και τιμολόγιο βάσει κώδικα και Τ2L.

v.kourtis

v.kourtis

*

• Silver members
  • 1.473 Δημοσιεύσεις:

Στην ενδοκοινοτική παράδοση προιόντων-εμπορευμάτων κλπ. εκτός από το Invoice  το ηλεκτρονικό που στέλνει η ελληνική στην χώρα της ΕΕ, οι εταιρείες μεταφορών ζητούν ώς συνοδευτικά έγγραφα και τιμολόγιο-δελτίο αποστολής ή δελτίο αποστολής σε περίπτωση που δεν τιμολογείται αμέσως το προιόν-εμπόρευμα. Κατ' αρχήν είναι σωστό αυτό? Δεν θα έπρεπε μόνο με το ηλεκτρονικό Invoice να λύνεται το θέμα? αυτές οι εταιρείες δεν έχουν έγγραφα CRM κλπ που να πιστοποιούν την όποια μεταφορά? το συγκεκριμένο θέμα το αντιμετωπίζω με παράδοση στην Κύπρο από εταιρεία με ρούχα. Έχει κάποιος να πεί κάτι επ' αυτού?

v.kourtis

v.kourtis

*

• Silver members
  • 1.473 Δημοσιεύσεις:

Στην ενδοκοινοτική παράδοση προιόντων-εμπορευμάτων κλπ. εκτός από το Invoice  το ηλεκτρονικό που στέλνει η ελληνική στην χώρα της ΕΕ, οι εταιρείες μεταφορών ζητούν ώς συνοδευτικά έγγραφα και τιμολόγιο-δελτίο αποστολής ή δελτίο αποστολής σε περίπτωση που δεν τιμολογείται αμέσως το προιόν-εμπόρευμα. Κατ' αρχήν είναι σωστό αυτό? Δεν θα έπρεπε μόνο με το ηλεκτρονικό Invoice να λύνεται το θέμα? αυτές οι εταιρείες δεν έχουν έγγραφα CRM κλπ που να πιστοποιούν την όποια μεταφορά? το συγκεκριμένο θέμα το αντιμετωπίζω με παράδοση στην Κύπρο από εταιρεία με ρούχα. Έχει κάποιος να πεί κάτι επ' αυτού?

????

v.kourtis

v.kourtis

*

• Silver members
  • 1.473 Δημοσιεύσεις:

τελικά δεν ξέρει κανείς?

mk83

mk83

#@$&*%

• Silver members
  • 1.357 Δημοσιεύσεις:

Βάση ποίου στοιχείου θα μπορέσει η μεταφορική να εκδώσει CMR
αν δεν της δώσετε αντίγραφο του ηλεκτρονικού σας τιμολογίου ???

ή έστω για περιπτώσεις μη άμεσης τιμολόγησης, το σχετικό συνοδευτικό ???

Μού'χει φύγει η ψυχή, μου την πέφτουν θεριά, μου την πέφτεις κι εσύ κι όλα πια τά'χω δει...

v.kourtis

v.kourtis

*

• Silver members
  • 1.473 Δημοσιεύσεις:

Βάση ποίου στοιχείου θα μπορέσει η μεταφορική να εκδώσει CMR
αν δεν της δώσετε αντίγραφο του ηλεκτρονικού σας τιμολογίου ???

ή έστω για περιπτώσεις μη άμεσης τιμολόγησης, το σχετικό συνοδευτικό ???

αυτό λέω και εγώ. Γιατί δεν ζητάει αντίγραφο του ηλεκτρονικού Invoice και ζητάει χειρόγραφο ΤΔΑ από την επιχείρηση?

mk83

mk83

#@$&*%

• Silver members
  • 1.357 Δημοσιεύσεις:

αυτό λέω και εγώ. Γιατί δεν ζητάει αντίγραφο του ηλεκτρονικού Invoice και ζητάει χειρόγραφο ΤΔΑ από την επιχείρηση?

κι εγώ λέω... πως παρέλαβε χωρίς συνοδευτικό ???

Τέλος πάντων... η μεταφορική καλύπτεται με ένα αντίγραφο του ηλεκτρονικού τιμολογίου.

Μού'χει φύγει η ψυχή, μου την πέφτουν θεριά, μου την πέφτεις κι εσύ κι όλα πια τά'χω δει...

v.kourtis

v.kourtis

*

• Silver members
  • 1.473 Δημοσιεύσεις:

κι εγώ λέω... πως παρέλαβε χωρίς συνοδευτικό ???

Τέλος πάντων... η μεταφορική καλύπτεται με ένα αντίγραφο του ηλεκτρονικού τιμολογίου.

καλύπτεται οκ, αλλά γιατί επέμειναν και εξέδωσε ο πελάτης μου κανονικό δελτίο αποστολής-Τιμολόγιο? και μάλιστα 2 φορές μέσα στο 2014?????? σημειώνω ότι το διαπίστωσα όταν παρέλαβα από τον συνάδελφο με πρωτόκολλο τα χαρτιά της και αυτή τη στιγμή έχει εκδόσει και Invoice ηλεκτρονικό και τιμολόγιο δελτίο αποστολής το οποίο και προφανώς ούτε διπλοπεράστηκε ούτε πέρασε στην ΜΥΦ

v.kourtis

v.kourtis

*

• Silver members
  • 1.473 Δημοσιεύσεις:

καλύπτεται οκ, αλλά γιατί επέμειναν και εξέδωσε ο πελάτης μου κανονικό δελτίο αποστολής-Τιμολόγιο? και μάλιστα 2 φορές μέσα στο 2014?????? σημειώνω ότι το διαπίστωσα όταν παρέλαβα από τον συνάδελφο με πρωτόκολλο τα χαρτιά της και αυτή τη στιγμή έχει εκδόσει και Invoice ηλεκτρονικό και τιμολόγιο δελτίο αποστολής το οποίο και προφανώς ούτε διπλοπεράστηκε ούτε πέρασε στην ΜΥΦ

??

v.kourtis

v.kourtis

*

• Silver members
  • 1.473 Δημοσιεύσεις:

κάποια γνώμη επ'αυτού ??

mk83

mk83

#@$&*%

• Silver members
  • 1.357 Δημοσιεύσεις:

Να πούμε τη γνώμη μας για την απαίτηση της μεταφορικής
και τον τρόπο που το χειρίστηκε ο πελάτης σας ??????????

Ρωτήστε την μεταφορική του... 

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες