Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΤΙ ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ

- - - - -

• Please log in to reply
13 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

chrisof28

chrisof28

*

• simple Members
  • 47 Δημοσιεύσεις:
SOS

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ , ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΗΛΘΕ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ 1/2/06 - 8/2/06 ΛΟΓΩ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ, ΕΦΕΡΕ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΙΚΑ(ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ) ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Lucky_Luke

Lucky_Luke

Ψυχραιμία, παιδιά...

• Silver members
  • 2.928 Δημοσιεύσεις:
Αφαίρεσέ του τις μέρες, και πες του άμα φέρει χαρτί θα του κάνεις εκκαθάριση και τις ημέρες ασθένειας.

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΤΙΣ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΑΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ(1-3/2 ΑΝΑΜΟΝΗ<3ΗΜ) ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΙς ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΙΣ ΠΕΡΙΚΟΨΕΙΣ.

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.498 Δημοσιεύσεις:

ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΤΙΣ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΑΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ(1-3/2 ΑΝΑΜΟΝΗ<3ΗΜ) ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΙς ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΙΣ ΠΕΡΙΚΟΨΕΙΣ.

Δεν συμφωνώ. Μόνο με χαρτί του Ι.Κ.Α. καταχωρείται η ασθένεια.

Όσο για την συγκεκριμένη περίπτωση συμφωνώ με τον Δημήτρη Κ. και συμπληρώνω ότι η ημερομηνία αποχώρησης πρέπει να είναι η 8/2/2006 και ότι θα πρέπει να υπάρχει το χαρτί του νοσοκομείου για να επιδειχθεί σε περίπτωση ελέγχου του Ι.Κ.Α. όσον αφορά το διάστημα απουσίας 1/2-8/2 του μισθωτού για να μην καταλογίσει εισφορές.

doctor

CEL

CEL

*

• Silver members
  • 4.345 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:...
Η ασθένεια είναι ανυπαίτιο κώλυμα και δεν αποδεικνύεται μόνο απο γιατρό του ΙΚΑ . Εδώ είναι Δημόσιο Νοσοκομείο και εύκολα μπορεί ο εργαζόμενος να αποδείξει ότι πράγματι νοσηλεύτηκε . Γνώμη μου είναι ότι ο μισθωτός διατηρεί την αξίωση για τον μισθό του σύμφωνα και με τα αρθρα 657-8 του ΑΚ .

Υ.Γ.

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.498 Δημοσιεύσεις:

Η ασθένεια είναι ανυπαίτιο κώλυμα και δεν αποδεικνύεται μόνο απο γιατρό του ΙΚΑ . Εδώ είναι Δημόσιο Νοσοκομείο και εύκολα μπορεί ο εργαζόμενος να αποδείξει ότι πράγματι νοσηλεύτηκε . Γνώμη μου είναι ότι ο μισθωτός διατηρεί την αξίωση για τον μισθό του σύμφωνα και με τα αρθρα 657-8 του ΑΚ .

Αυτό μπορεί να ισχύσει μόνο για ασθένεια μέχρι 3 ημέρες Χρήστο. Από κει και πέρα όμως πρέπει να υπάρχει πληρωμή από το Ι.Κ.Α. προς τον ασφαλισμένο...

Βασικά μέχρι τις 3 ημέρες μπορεί ο εργοδότης να δεχτεί οποιοδήποτε παραστατικό, ακόμη και από ιδιώτη γιατρό.
Το να απαιτήσει όμως ο εργοδότης μόνο έντυπο του Ι.Κ.Α. δεν το θεωρώ παράλογο από την στιγμή που σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία υπάρχει γιατρός του Ι.Κ.Α. γι'αυτόν τον λόγο.

doctor

Lucky_Luke

Lucky_Luke

Ψυχραιμία, παιδιά...

• Silver members
  • 2.928 Δημοσιεύσεις:

Βασικά συμφωνώ. Και η απάντηση που έδωσα ήταν η κατά τη γνώμη πιο σωστή δεδομένων των συνθηκών κάτω από τις οποίες ετέθη η ερώτηση. (Πίεση χρόνου λύση τώρα κλπ...) Καραδοκούσε ο CEL όμως... :angry:

Η σωστή αντιμετώπιση, όπως έχω πει και σε παλαιότερο ποστ είναι να υπολογίσει ο λογιστής το επίδομα το οποίο θα ελάμβανε από το ΙΚΑ και να το αφαιρέσει.

Και ξαναβλέποντας την αρχική ερώτηση, πρόβλημα με το ΙΚΑ δε θα έχει, διότι τις εισφορές ούτως ή άλλως θα τις αποδώσει...

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Tελικά με συγχωρείτε κ. συνάδερφοι τί απ' όλα ισχύει τελικά?
Χαρτί από ιδιώτη ιατρό, ιδιωτικό νοσηλευτικό ίδυμα, δημόσιο νοσηλευτικό ίδρυμα και τέλος παντων από οποιονδήποτε εκτός του ΙΚΑ, έχει ισχύ και αντιμετωπίζεται ως ασθένεια μόνο για μέχρι 3 ημέρες ενώ για παραπάνω αδικαιολόγητη απουσία? και πόσες ημέρες αδικαιολόγητη? για τις πάνω από τις 3?

Επισκέπτης-Πασχαλάκης Μανώλης-

Επισκέπτης-Πασχαλάκης Μανώλης-
  • Επισκέπτες
Μισθωτός που εργάζετε εδώ και ένα περίπου μήνα, δηλώνει ασθένεια χωρίς χαρτί του ΙΚΑ αλλά από το νοσοκομείο του Θριασίου δεδομένου οτι δεν έχει τα απαραίτητα ένσημα για έκδοση βιβλιαρίου υγείας άρα και δεν παίρνει άδεια από το ΙΚΑ. Η άδεια που συνιστά ο Ιατρός του Θριασίου είναι 15 μέρες. Ο εργοδότης τι πρέπει να καταβάλει?

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.498 Δημοσιεύσεις:

Μισθωτός που εργάζετε εδώ και ένα περίπου μήνα, δηλώνει ασθένεια χωρίς χαρτί του ΙΚΑ αλλά από το νοσοκομείο του Θριασίου δεδομένου οτι δεν έχει τα απαραίτητα ένσημα για έκδοση βιβλιαρίου υγείας άρα και δεν παίρνει άδεια από το ΙΚΑ. Η άδεια που συνιστά ο Ιατρός του Θριασίου είναι 15 μέρες. Ο εργοδότης τι πρέπει να καταβάλει?

Για την απόδειξη της ασθένειας δεν έχει καθιερωθεί ειδικός τρόπος. Εάν ο μισθωτός είναι ασφαλισμένος, για την απόδειξη της ασθένειάς του, απαιτείται βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού οργανισμού και σε περίπτωση που δεν έχει τις προϋποθέσεις για ασφαλιστική κάλυψη, αρκεί βεβαίωση από ιδιώτη γιατρό (Εγγρ.Υπ.Εργασίας 1440/11-7-1986 ΔΕΝ 1987 σελ.629, Α.Π. 447/90).

Σε αυτή την περίπτωση, όπου ο μισθωτός δεν έχει συμπληρώσει τα απαιτούμενα ασφαλιστικά ημερομίσθια ώστε να δικαιούται παροχές εις χρήμα από το Ι.Κ.Α., νομίζω ότι ο εργοδότης θα πρέπει να καταβάλει κανονικά τις αποδοχές στον εργαζόμενο, υπολογίζοντας τις μισές για το πρώτο τριήμερο της ασθένειας.

Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση αυτό έπραξα (με χαρτί από τον "Ευαγγελισμό").

β) για τις επόμενες ημέρες και μέχρι συμπλήρωση των δικαιουμένων ημερών ασθενείας,τις αποδοχές σου κανονικά και ο εργοδότης έχει δικαίωμα να σου αφαιρέσει τα ποσά που σου καταβλήθηκαν από το ΙΚΑ.
Αυτό βέβαια με την προυπόθεση ότι έχεις νοσηλευθεί σε δημόσιο νοσηλευτικό ίδρυμα και έχεις προσκομίσει βεβαίωση νοσηλείας.
Αν για οποιονδήποτε λόγο δε πήγες στο ΙΚΑ και δεν έλαβες επίδομα ασθενείας από αυτό,δεν σου αφαιρεί το δικάωμα να έχεις αξίωση επί του μισθού σου σύμφωνα με τα άρθρα 657 και 658 του ΑΚ,και ούτε μπορεί να στοιχειοθετήσει αδικαιολόγητη απουσία (όπως πολύ σωστά έγραψε και ο συνάδελφος CEL).
Η ασθένεια δεν αποδεικνύεται μόνο από το ΙΚΑ.Αυτή είναι η γνώμη μου.

Δημήτρη επίτρεψέ μου να διαφωνήσω.
Ο εργοδότης μπορεί να επικαλεστεί αμέλεια εκ μέρους του μισθωτού και όχι άδικα.
Σκέψου την διαδικασία:

1) Πηγαίνει στο Ι.Κ.Α. ο μισθωτός και παίρνει το χαρτί της ασθένειας
2) Πάει στον εργοδότη του και το σφραγίζει
3) Ξαναπάει στο Ι.Κ.Α. για να πληρωθεί
4) Πάει την εξόφληση του Ι.Κ.Α. στον εργοδότη προκειμένου να εισπράξει την διαφορά.

Οπότε όποιος εργαζόμενος βαριέται να μπει σε αυτή την διαδικασία πηγαίνει απευθείας στον εργοδότη και απαιτεί το σύνολο του μισθού του;
Δεν νομίζω ότι ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να καταβάλει μισθό σε αυτή την περίπτωση, διότι ο εργαζόμενος δρα όχι σύμφωνα με την καλή πίστη.

doctor

milaber

milaber

*

• simple Members
  • 69 Δημοσιεύσεις:
Καλησπέρα σας. Έχοντας διαβάσει τα θέματα σχετικά με ασθένεια χωρίς χαρτί από ΙΚΑ θα ήθελα παρόλα αυτά την βοήθεια σας για δυο περιπτώσεις που μου έτυχαν στην εταιρεία όπου εργάζομαι.
Περίπτωση Α: Υπάλληλος ασθένησε για πέντε ημέρες. Έχει μια ημέρα άδεια από ΙΚΑ + δυο ημέρες από ιδιώτη γιατρό. Αρχικά είχε ζητήσει (δεν έχω ιδέα το γιατί) να καλύψει τις ημέρες ασθενείας από την κανονική της άδεια. Καλύπτομαι απέναντι στο ΙΚΑ αν με αυτά τα διακιολογητικά αν τις βάλω άδεια ασθενείας μικρότερη των τριών ημέρων για τις τρεις ημέρες και τις υπόλοιπες κανονική άδεια ή μπορεί να έχω πρόβλημα σε γεννόμενο έλεγχο του ΙΚΑ;
Περίπτωση Β: Μισθωτός μηχανολόγος μηχανικός έχει χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο για άδεια 5 ημερών μέσα στον Νοέμβριο, από Τετάρτη έως Κυριακή. Επειδεί δεν γνωρίζω τι γίνεται και με το ΤΣΜΕΔΕ σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να του βάλω άδεια ασθενείας μικρότερη των τριών ημέρων και τις υπόλοιπες να πληρωθεί κανονικά, να μην θεωρήσω δηλαδή το ΠΣΚ εργάσιμες ημέρες. Κανένας του δεν έχει πάρει επίδομα από ΙΚΑ.
Θέμα απόλυσης στην περίπτωση μου δεν υπάρχει βέβαια, απλά υπέβαλλα εδώ την ερώτηση μου αντί να ανοίξω καινούριο θέμα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
There was never any good old days, They are today, they are tomorrow, It's a stupid thing we say, Cursing tomorrow with sorrow

Katerina_M

Katerina_M
  • starting Members
  • 4 Δημοσιεύσεις:

Για την απόδειξη της ασθένειας δεν έχει καθιερωθεί ειδικός τρόπος. Εάν ο μισθωτός είναι ασφαλισμένος, για την απόδειξη της ασθένειάς του, απαιτείται βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού οργανισμού και σε περίπτωση που δεν έχει τις προϋποθέσεις για ασφαλιστική κάλυψη, αρκεί βεβαίωση από ιδιώτη γιατρό (Εγγρ.Υπ.Εργασίας 1440/11-7-1986 ΔΕΝ 1987 σελ.629, Α.Π. 447/90).

καλημέρα. Μήπως κάποιος μπορεί να ανεβάσει αυτό το έγγραφο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.498 Δημοσιεύσεις:
Εγγρ.1440/11.7.86 Υπ.Εργασίας

«Ασθένεια Μισθωτού».

Ο εργαζόμενος, αμέσως μόλις ασθενήσει, οφείλει να ειδοποιήσει τον εργοδότη του για τον λόγο που τον εμποδίζει να προσφέρει την εργασία του (336 εδ. 2 ΑΚ). Δεν έχει καθιερωθεί ειδικός τρόπος αποδείξεως της ασθενείας του εργαζομένου, αλλά αρκεί γι’αυτήν βεβαίωση σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.ΓΠΟΔ. Εφ’όσον ο εργαζόμενος είναι ασφαλισμένος, για την απόδειξη της ασθενείας του απαιτείται βεβαίωση ιατρού του οικείου ασφαλιστικού οργανισμού. Σε περίπτωση όμως που ο εργαζόμενος δεν έχει τις προϋποθέσεις για ασφαλιστική κάλυψη, τότε προς απόδειξη της ασθενείας του αρκεί βεβαίωση από ιδιώτη γιατρό, άσχετα από τον χρόνο διάρκειας της ασθενείας του.
(Δελτίο Εργατικής Νομοθεσίας (Δ.Ε.Ν.), Τόμος 43/1987, τεύχος 1049, σ.629).

Ν.ΓΠΟΔ: ΓπΟΔ (υπ αριθ. 3974) του 1911.

Katerina_M

Katerina_M
  • starting Members
  • 4 Δημοσιεύσεις:
ευχαριστώ πολύ! :lol:

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες