Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΚΑΘΕΣΤΩΣ 36 Α


επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOS-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOS-

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΥΤ/ΤΩΝ ΕΧΕΙ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΩΝ/ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΙ.

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΤΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ.

ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ 36Α

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤ/ΤΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ΄ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε ερώτηση που είχα κάνει πρόσφατα στη διεύθυνση Κ.Β.Σ. για παρόμοια θέμα (μεταχειρισμένες μοτοσυκλέτες), μού απάντησαν ότι σε αυτές τις περιπτώσεις έχεις δύο επιλογές:

1. Τηρείς μόνο το βιβλίο εισερχομένων, όπου εκεί παρακολουθείς και τις δύο περιπτώσεις.

2. Τηρείς ξεχωριστά βιβλία αλλά με την υποχρέωση στο βιβλίο των εισερχομένων να καταχωρούνται και αυτά που είναι με καθεστώς του άρθρου 45 (πρώην 36Α).

Εγώ προσωπικά ακολουθώ την πρώτη επιλογή, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOS-

ΕΙΡΗΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ 45 ( ΠΑΛΙΟ 36Α) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΑΥΤ/ΤΩΝ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ????

ΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΙΡΗΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ 45 ( ΠΑΛΙΟ 36Α) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΑΥΤ/ΤΩΝ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ????

ΝΙΚΟΣ

Το ειδικο βιβλιο του αρθρ.45 Ν.2859/00 συμπληρωνεται με τα αυτοκινητα που υαπαγονται στο καθεστως και μονο προκειμενου να προσδιοριστει το περιθωριο κερδους.

Στο βιβλιο εισερχομενων-εξερχομενων αυτοκινητων καταχωρουνται ολα τα μεταχ.αυτοκινητα (υποχρεωτικα)καθως και τα καινουργια(προαιρετικα) για τις εκθεσεις και με τη σταθμευση του αυτοκιντου προς επισκευη και αποχωρηση του οδηγου για τα συνεργεια.

Στη περιπτωση σου επισκεπτη Νικο θα τηρουσα και τα δυο βιβλια.

Χρησιμοποιησε την αναζητηση τα θεματα σχετικα με το ειδ.καθεστως εχει αναλυθει πολλες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θανάση το ίδιο κάνουμε και εμείς , δηλαδή τηρούμε και τα δύο βιβλία , αλλά μπορεί το βίβλιο εισερχομένων να καλύψει το ειδικό βιβλίο μεταπωλητών , το αντίθετο δεν μπορεί να γίνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θανάση το ίδιο κάνουμε και εμείς , δηλαδή τηρούμε και τα δύο βιβλία , αλλά μπορεί το βίβλιο εισερχομένων να καλύψει το ειδικό βιβλίο μεταπωλητών , το αντίθετο δεν μπορεί να γίνει .

Συμφωνω απολυτα φιλε Αποστολη αλλα με τη καταλληλη γραμμογραφηση ομως.

Η τηρηση ομως και των δυο ειναι η πιο ευχρηστη λυση . :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αποστόλη και Θανάση καλημέρα

Είπα πιό πάνω ότι εγώ επιλέγω την πρώτη λύση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, για το λόγο ότι την έχω πατήσει.

Επιχείρηση που τηρούσε 2 βιβλία σε έλεγχο του ΣΔΟΕ ανακαλύφθηκε ότι η υπάλληλος είχε ξεχάσει να περάσει στο βιβλίο εισερχομένων 2 μοτ/τες του καθεστώτος 36Α, και καταλαβαίνετε την συνέχεια. Εξαρτάται βέβαια από τον όγκο των καταχωρήσεων, αλλά η δική μου πείρα η αν θέλετε κακή εμπειρία μου έχει μάθει να μην εμπιστεύομαι το κάθε υπάλληλο. Και αντί να φορτώνομαι εγώ επιπλέον δουλειά,προτιμώ να υπάρχει 1 βιβλίο ώστε να γλυτώνω τέτοιες κακοτοπιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αποστόλη και Θανάση καλημέρα

Είπα πιό πάνω ότι εγώ επιλέγω την πρώτη λύση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, για το λόγο ότι την έχω πατήσει.

Επιχείρηση που τηρούσε 2 βιβλία σε έλεγχο του ΣΔΟΕ ανακαλύφθηκε ότι η υπάλληλος είχε ξεχάσει να περάσει στο βιβλίο εισερχομένων 2 μοτ/τες του καθεστώτος 36Α, και καταλαβαίνετε την συνέχεια. Εξαρτάται βέβαια από τον όγκο των καταχωρήσεων, αλλά η δική μου πείρα η αν θέλετε κακή εμπειρία μου έχει μάθει να μην εμπιστεύομαι το κάθε υπάλληλο. Και αντί να φορτώνομαι εγώ επιπλέον δουλειά,προτιμώ να υπάρχει 1 βιβλίο ώστε να γλυτώνω τέτοιες κακοτοπιές.

Καλημέρα Ειρήνη .

"Ευτυχώς" στη δίκη μας περίπτωση δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση και για αυτό προτιμήσαμε τα δύο βιβλία .

Βέβαια δεν έχουμε παράπονο γιατί και αυτός τα έχει όλα!!!(ειδικό καθεστώς ,"απλές" ενδοκοινοτικές πωλήσεις , απαλλασσόμενες πωλήσεις , παροχή υπηρεσιών κλπ) μιλάμε για μια απλή εκκαθαριστική!!!!! :D:D

Στον 3296 να δω τι θα του κάνουμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOS-

ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ

Η ΜΗ ΤΗΡΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ (ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ )ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ

ΠΑΡΑΒΑΣΗ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν αποτελεί παράβαση η τήρηση μόνο του βιβλίου εισερχομένων από τη στιγμή που με την κατάλληλη γραμμογράφιση θα παρέχονται όλες οι πληροφορίες για τα μεταχειρισμένα (περιθώριο κέρδους κλπ). Από τη στιγμή όμως που εσύ έχεις θεωρήσει και τα δύο, αν αποφασίσεις να ενημερώνεις μόνο το εισερχομένων, θα πρέπει να το γνωστοποιήσεις στην αρμόδια ΔΟΥ, και πάντα πρίν την ημερομηνία που θα γίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...