Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΛΟΓΙΣΤΗΣ- Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΝΑ ΣΥΝΗΘΕΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΜΕ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Α & Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ .ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ:

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΜΗ ΣΟΒΑΡΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙ ΔΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΓΝΩΣΗ ΑΦΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΜΠΑΚΑΛΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΟΥ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΝΙΑΙΑ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΔΙΑΡΚΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΠΟ 2 ΕΩΣ 4 ΩΡΕΣ ΜΗΝΙΑΙΩΣ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΓΚΟΥ ΤΩΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ .

ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΝΟΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ? ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ

Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ(ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ) ΣΥΝΕΧΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΝΟΜΟΥΣ , ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ,ΑΞΙΟΛΟΓΕΙ , ΚΡΙΝΕΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΕΜΗΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ (ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΟΠΤΙΚΟ) ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ( ΠΡΩΗΝ ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΔΟΥ ) ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΛΑ ΛΑΙΚΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ .

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ .

ΠΑΙΡΝΩΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΡΜΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΕΞΗΣ:

ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ Η/Υ Π.Χ. Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΝΑΝ Η/Υ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΤΟΝ ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΑΚΡΙΒΗ

ΜΕ ΤΑ ΠΛΕΟΝΗΚΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΦΤΗΝΗ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΒΟΥΡΙΑ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΣΟΥ.

ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΑΣ

ΣΕ ΦΤΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ.ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ:

ΘΕΛΕΙΣ ΚΥΡΙΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΤΗΝΑ ? ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΤΙ ΚΕΡΔΗ ΒΓΑΖΕΙΣ ΟΥΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΟΥΤΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΥΠΟΥ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΕΛΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ Η ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΠΑΚΕΤΟ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΦΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΑΠΟΚΤΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΕΝΗΜΕΡΕΣ.

ΙΣΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΝΟΗΜΑ ΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ-ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥ

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από το κείμενο σου:

:) ΣΕ ΦΤΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ.ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ:

ΘΕΛΕΙΣ ΚΥΡΙΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΤΗΝΑ ? ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΤΙ ΚΕΡΔΗ ΒΓΑΖΕΙΣ ΟΥΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΟΥΤΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΥΠΟΥ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΕΛΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ Η ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΠΑΚΕΤΟ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΦΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΑΠΟΚΤΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΕΝΗΜΕΡΕΣ.

:rolleyes:

Και σε ρωτώ:

Ωραία και να του πεις τα παραπάνω, είσαι σίγουρος ότι δεν θα τα κάνει αυτά και πολλές άλλες ερωτήσεις σχετικές ή άσχετες, ή δεν θα σου ζητάει όλο και περισσότερα;

Η καλή αρχή κάνει τις καλές συνεργασίες.

Ενημέρωσε τι ζητάς εσύ για να κάνεις τη δουλειά σου, τι προσφέρεις και άσε τον να επιλέξει.

Καλύτερα να μην τον πιάσεις πελάτη, παρά να κάνεις τη δουλειά τσάμπα. Ποιός ο λόγος να έχεις 40 πελάτες αντί να έχεις 10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα νομίζω ότι δεν είναι των πελατών.

Εμείς έχουμε πρόβλημα να τιμολογήσουμε σωστά τον κόπο και τον χρόνο μας.

Έχουμε χαμηλή εκτίμηση για το έργο μας

Λες εργασία 3-4 ώρες το μήνα. Δηλαδή τι υπολογίζεις να κάνεις σε 3-4 ώρες?????????

Ενημέρωση βιβλίων,?

Έλεγχο?,

σύνταξη δηλώσεων (περιοδικών) και αναφοράς προς τον πελάτη,?

συζήτηση και ενημέρωση του πελάτη?

ανεύρεση λύσεων για τα προβλήματα του?

επίσκεψη σε υπηρεσίες για λογαριασμό του?

Για να μην βάλω την αναλογία του σε χρόνο μετακίνησης, οργάνωσης γραφείου κτλ

Από αυτό ξεκινά το λάθος μας.

Αποτέλεσμα να είμαστε φορτωμένοι με ένα σωρό πελάτες χαμηλής αμοιβής

Και φυσικά τα αποτελέσματα γνωστά. Ουτε ο λογιστής ουτε ο πελάτης χαρούμενοι.

Και μην ακούσω τα περί ανταγωνισμού !!!!!!!!

Εμείς τον κάνουμε τον ανταγωνισμό..

Δεν φταίνε οι πελάτες που κάνουμε λάθος τιμολόγηση των υπηρεσιών μας.

Αλλά κάνουμε και ένα άλλο λάθος.

Λανθασμένη προώθηση και προβολή του εαυτού μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ.ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΟΙΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ & ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗ- ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟ.ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ........ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΚΑΙ ΜΗ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ.ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΟΙΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ & ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗ- ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟ.ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ........ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΚΑΙ ΜΗ.......

Οχι φιλε Σαββα,

ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ.

αυτο δεν ισχύει, δεν φταίει ο δέκτης, αλλα ο πομπός.

Ο πελάτης είναι σαν τα μωρά, δεν ξέρει τι θέλει, διοτι δεν γνωρίζει τι και που υπάρχει.

Θα πρέπει να του το πούμε...

Πόσες φορές έχεις στείλει γραπτή προσφορά σε πελάτη για το τι θα του παρέχεις και ποσο θα πληρώνει??????

Να μαντέψω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι με 25 Ευρώ τσάμπα την έβγαλες :lol::lol:

Ω ρε πείνες...

χαχαχαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol:

δανεικη ειναι απο αλλο sait φιλε μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι συζηταμε ρε παιδια..εδω σε ενος φιλου του πατερα μου τον γιο με εναρξη φορτηγο ΔΧ του ειπα

40 ευρω το μηνα και με πηρε τηλεφωνο να του μαζεψω τα χαρτια του γιατι ενταξει απο οτι εμαθε

ειναι λογικη η τιμη αλλα δεν μπορει να δινει τοσα,δεν βγαινει,βρεθηκε καποιος που θα του τα κανει

ΤΣΑΜΠΑ!!!! λεω και εγω στον ευατο μου καλυτερα γιατι μονο το αγχος που θα εχω δεν πληρωνω τα χαπια μου με 40 ευρω..τι ηθελε δηλαδη 10 ευρω το μηνα...!!!????

που ζουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι ας είμαστε σοβαροί. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν υπηρεσίες και αμοιβές δύο ή τριών ταχυτήτων. Η δουλεία μας είναι συγκεκριμένη.

Αν κάνω λάθος στην αμοιβή και δώσω μικρότερη, "θα το πιω με το ζουμί μου" (που λένε και στο χωριό μου), αλλά τη δουλεία μου πρέπει να την κάνω σωστά. Ειδικά στις μικρές και κλειστές κοινωνίες τα λάθη ή οι παραλήψεις πληρώνονται, γιατί τα νέα κυκλοφορούν γρήγορα. Δύσκολα και μετά από αρκετά χρόνια και πολύ κόπο φτιάχνεις ένα καλό όνομα και πολύ εύκολα το χαλάς.

Μην ξεχνάμε συνάδελφοι (και το έχουμε δει αρκετές φορές) ότι ένας κακός λογιστής μπορεί πολύ εύκολα, μέχρι και λουκέτο να βάλει σε μία επιχείρηση.

Δηλαδή αν πας σε ένα γιατρό θα σου προσφέρει τις υπηρεσίες του ανάλογα με την αμοιβή που θα του δώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας όλα αυτά μου γεννήθηκε μια απορία.

Υπάρχει περίπτωση συνάδελφοι να πάτε επίσκεψη πχ σε ένα γιατρό και να ζητήσετε τη συμβουλή του χωρίς να πάρει αμοιβή; Γιατί εμείς να μην τιμολογούμε τις συμβουλές μας; Οι γνώσεις μας δεν ήρθαν ουρανοκατέβατες, σπαταλήσαμε (και συνεχώς σπαταλάμε) και χρόνο και χρήμα για να τις αποκτήσουμε. Μήπως τελικά εμείς οι ίδιοι δεν σεβόμαστε τον κόπο μας, και υποτιμάμε την ποιότητα της εργασίας μας; Δεν κάνουμε αντιγραφή σαν τους δακτυλογράφους, ούτε απλά πληκτρολογούμε νούμερα. Προσφέρουμε πνευματική εργασία, και σαν τέτοια θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε την δουλειά μας, ούτως ώστε και οι πελάτες μας και το Υ.Ο.Ο. να μας πάρουν σοβαρά υπόψιν.

Ας μην πιπιλάμε την καραμέλλα του ανταγωνισμού. Και στο επάγγελμα των δικηγόρων, των γιατρών, των μηχανικών, κ.α., υπάρχει ανταγωνισμός (δεν είναι και λίγοι), αλλά όλοι αυτοί έχουν ένα κατώτερο όριο αμοιβής και κανείς τους δεν το παραβαίνει . Και ας μην ξεχνάμε κάτι σημαντικό. Οταν όλοι αυτοί διεκδικούν αιτήματα του κλάδου τους, κανείς δικηγόρος πχ. δεν παρίσταται στα δικαστήρια για τον απλούστατο λόγο ότι θα έχει κυρώσεις από το αρμόδιο συνδικαλιστικό του όργανο.

Σημασία για μένα δεν έχει πόσους περισσότερους πελάτες θα αποκτήσουμε η πόσους θα "κλέψουμε" από το διπλανό συνάδελφο. Εκείνο που έχει την πρώτιστη σημασία για μένα είναι να διασφαλίσουμε με κάθε τρόπο το επάγγελμα μας, εκτιμώντας πρώτιστα οι ίδιοι την δουλειά μας και πουλώντας την όσο πραγματικά αξίζει. Αν εμείς σεβαστούμε αυτό που κάνουμε και απαιτήσουμε αυτά που αξίζουμε, αυτοί που "κρατάνε τσάμπα η με ελάχιστα ευρώ βιβλία" θα πάψουν να λυμαίνονται το επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη έχει μαλίασει η γλώσσα μας , για αυτό και προσπαθούμε να επαναδραστηροποιήσουμε το τοπικό σύλλογο , πράγμα πολύ πολύ δύσκολο, πάντως εμείς έχουμε θεπίσει μια ελάχιστη τιμή(σαν γραφείο), λίγο ή πολύ άλλο θέμα .

Πάντως θα επαναλάβω για μία ακόμη φορά ότι το να πάρεις μια σωστή αμοιβή στην επαρχία είναι αρκετά δύσκολο , παρότι αρχίζουν και αλλάζουν τα πράγματα υπέρ μας!!

Γραφείο με πάνω από 50 πελάτες(μιλάω όπως βλέπω εμάς) δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά, γιατί λέμε συνέχεια για αμοιβές κλπ αλλά δεν λέμε και για τις υποχρεώσεις μας σαν επαγγελματίες ή μήπως δεν μας βολεύει όλους μας οι κάθε λογοίς αυοελέγχοι και περαιώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη μην νομίζεις ότι και στην Αθήνα είναι καλύτερα. Εδώ ο περιπτεράς κάτω από το γραφείο μου με ρώτησε πόσα παίρνω, και όταν του απάντησα μου είπε ότι δίνει 20 ευρώ σε κάποιον άλλο!!!

Συμφωνώ για τις υποχρεώσεις, και καλή αμοιβή και να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας απέναντι στον πελάτη μας. Για αυτό όπως ξέρεις και μείς εδώ σαν ΛΣΑ έχουμε ζητήσει από το Υ.Ο.Ο. και το ΤΑΧΙΣ (και θα επιμείνουμε σε αυτό), να υπάρξει άμεση σύνδεση του λογιστή με την εταιρεία και τον επιτηδευματεία με τη χρήση της άδειας και του ΑΦΜ, και μέσω του εντύπου Μ7. Και πιστεύω ότι αυτό δεν πρέπει να παραμείνει μόνο σαν κίνηση του ΛΣΑ. Ολοι οι σύλλογοι θα πρέπει να κινηθούν σε αυτή την κατεύθυνση μαζικά και συλλογικά. Για σκέψου, αν δεν έχεις δικηγόρο ούτε στο υποθηκοφυλάκιο δεν μπορείς να πάς. Γιατί να μην απαιτήσουμε και εμείς αυτό το ελάχιστο για τον κλάδο μας. Δλδ υποχρεωτική υπογραφή λογιστή σε εταιρείες και επιτηδευματίες; Πιστεύω ότι είναι στο χέρι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..............

Υπάρχει περίπτωση συνάδελφοι να πάτε επίσκεψη πχ σε ένα γιατρό και να ζητήσετε τη συμβουλή του χωρίς να πάρει αμοιβή; ...................

............................ Και στο επάγγελμα των δικηγόρων, των γιατρών, των μηχανικών, κ.α., υπάρχει ανταγωνισμός (δεν είναι και λίγοι), αλλά όλοι αυτοί έχουν ένα κατώτερο όριο αμοιβής και κανείς τους δεν το παραβαίνει . Και ας μην ξεχνάμε κάτι σημαντικό. Οταν όλοι αυτοί διεκδικούν αιτήματα του κλάδου τους, κανείς δικηγόρος πχ. δεν παρίσταται στα δικαστήρια για τον απλούστατο λόγο ότι θα έχει κυρώσεις από το αρμόδιο συνδικαλιστικό του όργανο.

................................................................................

.......

Τώρα, άλλα ισχύουν για τους γιατρούς και άλλα για τους δικηγόρους.

Δεν έχουμε δει πουθενά κατώτατες τιμές για τους γιατρούς. Εκτός και αν θέλετε να συμβληθούμε με το ΤΕΒΕ ή το ΤΑΕ και να στέλνουν τα ταμεία τους πελάτες σε εμάς, όπως οι ίδιοι οιπελάτες μας πάνε για περίθαλψη στους συμβεβλημένους γιατρούς.

Όσο για τους δικηγόρους, αυτοί δεν πληρώνονται απ'ευθείας από τους πελάτες τους, αλλά όπως όσοι έχουμε "ανοίξει" εταιρείες πολύ καλά ξέρουμε, μέσω παραβόλων στο Ταμείο Νομικών.

Τιμοκατάλογος για συγγενείς με τις δικές μας υπηρεσίες υπάρχει. (π.χ. των ελεγκτών) . Μόνο που αν εφαρμοστεί κάτι τέτοιο, επειδή η αμοιβή ακολοθεί το τζίρο, για να κρατήσουμε τα δηλούμενα δικά μας εισοδήματα χαμηλά (λογιστάδες είμαστε ρε γαμώτο, να μη το εκμεταλευτούμε:D θα έχουμε κίνητρο να μαγειρεύουμε τα αποτελέσματα των πελατών μας προς τα κάτω, παίρνοντας "μαύρα" τα υπόλοιπα, και έτσι να υπονομεύουμε την ανάγκη και την αξία του επαγγέλματός μας.

Τα παραπάνω, με λίγη διάθεση ...πλάκας

Ο τιμοκατάλογος του ΛΣΑ για παράδειγμα, ή της Θεσσαλονίκης γιατί δεν αναφέρθηκε στη παρούσα συζήτηση;

Δεν τον έχουμε υπόψη μας;

Αποστόλη μην νομίζεις ότι και στην Αθήνα είναι καλύτερα. Εδώ ο περιπτεράς κάτω από το γραφείο μου με ρώτησε πόσα παίρνω, και όταν του απάντησα μου είπε ότι δίνει 20 ευρώ σε κάποιον άλλο!!!

Συμφωνώ για τις υποχρεώσεις, και καλή αμοιβή και να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας απέναντι στον πελάτη μας. Για αυτό όπως ξέρεις και μείς εδώ σαν ΛΣΑ έχουμε ζητήσει από το Υ.Ο.Ο. και το ΤΑΧΙΣ (και θα επιμείνουμε σε αυτό), να υπάρξει άμεση σύνδεση του λογιστή με την εταιρεία και τον επιτηδευματεία με τη χρήση της άδειας και του ΑΦΜ, και μέσω του εντύπου Μ7. Και πιστεύω ότι αυτό δεν πρέπει να παραμείνει μόνο σαν κίνηση του ΛΣΑ. Ολοι οι σύλλογοι θα πρέπει να κινηθούν σε αυτή την κατεύθυνση μαζικά και συλλογικά. Για σκέψου, αν δεν έχεις δικηγόρο ούτε στο υποθηκοφυλάκιο δεν μπορείς να πάς. Γιατί να μην απαιτήσουμε και εμείς αυτό το ελάχιστο για τον κλάδο μας. Δλδ υποχρεωτική υπογραφή λογιστή σε εταιρείες και επιτηδευματίες; Πιστεύω ότι είναι στο χέρι μας.

Μα είναι υποχρεωτική η υπογραφή λογιστή στις περιπτώσεις που αναφέρεις.

Όσων αξίζει ο κόπος τουλάχιστον. (Και τα περισσότερα περίπτερα δεν είναι στις περιπτώσεις αυτές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Lands μου επιτρέπεις να διαφωνήσω λίγο.

1. Υπάρχει όριο για την υπογραφή, και αυτό έγινε για πολύ γνωστούς λόγους (εφοριακοί, τραπεζικοί...), και ακόμα και αυτές τις υπογραφές που "δήθεν" μπαίνουν υποχρεωτικά κανείς δεν τις ελέγχει. Αν θες δοκίμασε κάτι πολύ απλό. Βάλε το δικόσου ΑΦΜ και τον αρ.αδείας κάποιου άλλου συναδέλφου στο TAXIS πχ στην υποβολή ΦΠΑ, και νάσαι σίγουρος θα το πάρει. Για μένα το θέμα δεν είναι αν αξίζει ο κόπος η όχι. Πρέπει να είναι υποχρεωτικό χωρίς εξαιρέσεις, και ο καθένας μας από κεί και πέρα μπορεί να διαλέξει τι αξίζει τον κόπο για τον ίδιο η όχι.

2. Οι δικηγόροι δεν κάνουν μόνο καταστατικά εταιρειών, ακόμα και εκεί εγώ προσωπικά δεν έχω δεί κανένα να εισπράττει μόνο το παράβολο. Στις διαταγές πληρωμής δεν υπάρχει ταρίφα και μίνιμουμ αμοιβής;Στις ακροάσεις και στις παραστάσεις το ίδιο δεν ισχύει;

3. Ναί υπάρχει ο τιμοκατάλογος του ΛΣΑ, μόνο που τελικά στην πράξη κανείς δεν τον ακολουθεί. Αναρρωτήθηκε κανείς γιατί; Αν ανεβάσω τις τιμές είπε συνάδελφος θα πάνε στον εφοριακό!!!

Προσωπικά εγώ πολύ λίγα Β έχω και θα μπορούσα να πώ δεν με αφορά. Το θέμα όμως δεν είναι προσωπικό, ούτε πρέπει να το αντιμετωπίζουμε έτσι.Αφορά όλους μας η ουσιαστική κατοχύρωση και αναγνώριση της δουλειάς μας, και πιστεύω ότι με ημίμετρα και "άχρηστες άδειες" δεν κάνουμε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε ανοίξει πολλές φορές το θέμα αυτό στο παρελθόν. (Οι παλαιότεροι στο φόρουμ θυμούνται ) . Είχα κι εγω το επιχείρημα παλαιότερα γιατί οι ιατροί και οι δικηγόροι να έχουν "κατοχυρώσει" την αμοιβή τους ( οι πρωτοι άτυπα και οι δεύτεροι νομότυπα ) κι εμείς όχι ? Γιατί εμείς να μην πληρωνόμαστε ( πολλές φορές) ανάλογα με τις ώρες απασχόλησης μας ?

Κατεληξα στο συμπέρασμα ( μετά απο αρκετή σκέψη και συζητήσεις ) πως το θέμα των αμοιβών μας σε σχέση με αυτές των δικηγόρων και ιατρών έχει να κάνει με το γεγονός πως οι δύο αυτές κατηγορίες επαγγελμάτων βρίσκονται πιο ψηλά στην " ιεραρχία αναγκών των πολιτών " σε σχέση με το δικό μας . Οι πιο πολλοί δεν σκέφτονται αν θα δώσουν πολλά χρήματα στον ιατρό που θα τους εξετάσει , γιατί απο τον ιατρό εξαρτάται η υγεία τους . Απο τον δικηγόρο εξαρτάται η επιτυχία ή οχι μιας δίκης ( και αλλων φυσικά οχι μόνο δικών ) το αποτέλεσμα της οποίας είναι καθοριστικό για την μετέπειτα ζωή των ατόμων .

Εγω σαν επαγγελματίας ακολουθώ την εξής τακτική ( αν και νέος στον χώρο ) : Αξιολογώ την δουλειά μου και κρίνω ανάλογα με την εκάστοτε περίπτωση την αμοιβή που θα ζητήσω . Ζυγίζω την δουλειά που θα έχει και όλα τα "παρελκόμενα" και ζητω αυτά που κρίνω εγω πως αξίζει η δουλειά μου . Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να εξευτελίσω τις σπουδές και τον κόπο μου έως τώρα για να αξιώνω αμοιβές της "πλάκας" μόνο και μόνο για να μαζέψω πελατεία . Εαν το έκανα θα υποβάθμιζα το πτυχίο μου , το διάβασμα που έχω ρίξει και γενικά τους κόπους μου έως τώρα . Αρα λοιπόν . καλό θα ήταν να υπάρχουν κάποια κατώτατα όρια αμοιβων για όλους μας που θα λειτουργούσαν σαν πλαφόν κάτω απο το οποίο δε θα μπορουσε να παίρνει κάποιος σαν αμοιβή . Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα ήταν εφικτό αυτό απο την στιγμή που το επάγγελμα του λογιστή δεν είναι κατοχυρωμενο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Τώρα, άλλα ισχύουν για τους γιατρούς και άλλα για τους δικηγόρους.

.....................................

Τα παραπάνω, με λίγη διάθεση ...πλάκας

Ο τιμοκατάλογος του ΛΣΑ για παράδειγμα, ή της Θεσσαλονίκης γιατί δεν αναφέρθηκε στη παρούσα συζήτηση;

Δεν τον έχουμε υπόψη μας;

Μα είναι υποχρεωτική η υπογραφή λογιστή στις περιπτώσεις που αναφέρεις.

Όσων αξίζει ο κόπος τουλάχιστον. (Και τα περισσότερα περίπτερα δεν είναι στις περιπτώσεις αυτές)

Μπορεί να είναι υποχρεωτική αλλά την έχεις δει να εφαρμόζεται ????? :angry::angry:

Εγώ ΟΧΙ .......... :angry:

Κανένας εφοριακός ΔΕΝ ζητάει υπογραφή πουθενά. :angry:

Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει......... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Δικηγοροι και γιατροι ομως δεν βγαινουν ουτε απο ΤΕΙ ουτε απο ΙΕΚ οσο και αν δεν μας αρεσει αυτο. Με τον τιτλο "λογιστης" μπορει πολυ ευκολα να βαφτιστει ο οποιοσδηποτε ξερει να περνaει ενα παραστατικο. Οποτε στην συνηδηση του κοσμου ο ορος λογιστης μπορει να του θυμιζει τον οποιονδηποτε σχετικο η ασχετο.

Οταν ακους γιατρος = εχει διαβασει μια ζωη ο αλλος, εξετασεις κλπ οποτε δικαιουτε να χρεωνει 50Ε την επισκεψη.

Οταν ακουει λογιστης= και ο γιος της κ.Σουλας ειναι λογιστης που τελειωσε ενα ΙΕΚ 2χρονια και 800ευρω το μηνα πολλα του ειναι και του περισσευουν.

Η λυση θα ελθει μεσα απο τον αυτοσεβασμο μας πρωτα απο ολα. Αλλο λογιστης-οικονομολογος και αλλο καταχωρητης παραστατικων. Ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα και τελος παντων η ο καταχωρητης δεν ειναι λογιστης η ο λογιστης δεν ειναι οικονομολογος.

Μονοι μας πρεπει να διακρινουμε τα πραγματα και να χρεωνουμε αναλογα με το τι προσφερουμε.

koyfalonix,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι η προηγούμενη απάντηση ακουμπάει μια σοβαρή πτυχή του προβλήματος. Οταν οποιοσδήποτε (κυριολεκτώ) "μπορεί " να κάνει μια δουλειά , αυτή η δουλειά απαξιώνεται.

Παλιότερα δεν χρειαζόταν καν να τελειώσει κάποιος το εξατάξιο γυμνάσιο για να λέγεται λογιστής. Ετσι λογιστές ήταν μεσίτες , ασφαλιστές, προποτζήδες κλπ. Σήμερα τυπικά υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις. Είναι γνωστό όμως οτι έναρξη στις ΔΟΥ γίνονται και σε άτομα χωρίς τα τυπικά προσόντα. Ετσι οι αγράμματοι παλιοί μεγαλολογιστές έκαναν έναρξη στα επίσης αγράμματα παιδιά τους (ήταν ανάξιοι να πάρουν έστω ένα πτυχίο ΤΕΙ), για να συνεχιστεί η δυναστεία. Με τις πλάτες των ΔΟΥ βέβαια και με τη συνενοχή των τοπικών συλλόγων και επιμελητηρίων. Πέστε μου ποιός δικηγορικός, ιατρικός σύλλογος ή ΤΕΕ θα δεχόταν αλεξιπτωτιστές να διεκδικούν τον τίτλο του και εν τέλει το ψωμί του. Πόσοι υπάλληλοι ΙΚΑ, ΔΟΥ κλπ ασκούν παράλληλα και το λογιστικό επάγγελμα; Γιατί δεν αντιδρά κανείς; Οι σύλλογοι και τα επιμελητήρια είναι για τη σφραγίδα και να κάνουν δημόσιες σχέσεις;

Για να προλάβω κάποιους, προσωπικά έχω σταματήσει απο χρόνια να ασκώ το επάγγελμα του λογιστή / οικονομολόγου. Μη νομίζετε όμως πως και σε άλλους κλάδους (πχ πληροφορική) το θέμα της αμοιβής των υπηρεσιών έχει λυθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό όμως οτι έναρξη στις ΔΟΥ γίνονται και σε άτομα χωρίς τα τυπικά προσόντα.

Δεν ισχύει αυτό. Οι ΔΟΥ ζητάνε την άδεια του ΟΕΕ.

Ετσι οι αγράμματοι παλιοί μεγαλολογιστές έκαναν έναρξη στα επίσης αγράμματα παιδιά τους (ήταν ανάξιοι να πάρουν έστω ένα πτυχίο ΤΕΙ), για να συνεχιστεί η δυναστεία.

Είσαι πολύ κακός και άδικος, και μάλλον σου έχει λήψει η εμπειρία ενός αγράμματου λογιστή. Εγώ προσωπικά, μετά από επταετή θητεία δίπλα σε έναν τέτοιο, έχω μάθει πολλά κόλπα της δουλειάς, σαν κι αυτά για τα οποία πολλοί νέοι συνάδελφοι ζητάνε τη βοήθεια μας σε αυτό το φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.............................

Αντί λοιπόν για κατοχύρωση των αμοιβών μας ας ζητήσουμε μέσω συλλόγων μέσω δεν ξερω και ‘γω πως (μέσω του φόρουμ) το ΥΟ ΝΑ αποφασίσει την κατάργηση αυτού το γελοίου συστήματος (εννοώ τα Β κατηγορίας).

Όλες οι επιχειρήσεις θα πρέπει να έχουν ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ

(άντε να εξαιρεθούν οι ΕΕ και αυτοί μέχρι ένα σημείο) .

Νομίζω φίλε Χάρισον ότι υπερβάλεις σε αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Δικηγοροι και γιατροι ομως δεν βγαινουν ουτε απο ΤΕΙ ουτε απο ΙΕΚ οσο και αν δεν μας αρεσει αυτο. Με τον τιτλο "λογιστης" μπορει πολυ ευκολα να βαφτιστει ο οποιοσδηποτε ξερει να περνaει ενα παραστατικο. Οποτε στην συνηδηση του κοσμου ο ορος λογιστης μπορει να του θυμιζει τον οποιονδηποτε σχετικο η ασχετο.

Οταν ακους γιατρος = εχει διαβασει μια ζωη ο αλλος, εξετασεις κλπ οποτε δικαιουτε να χρεωνει 50Ε την επισκεψη.

Οταν ακουει λογιστης= και ο γιος της κ.Σουλας ειναι λογιστης που τελειωσε ενα ΙΕΚ 2χρονια και 800ευρω το μηνα πολλα του ειναι και του περισσευουν.

Η λυση θα ελθει μεσα απο τον αυτοσεβασμο μας πρωτα απο ολα. Αλλο λογιστης-οικονομολογος και αλλο καταχωρητης παραστατικων. Ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα και τελος παντων η ο καταχωρητης δεν ειναι λογιστης η ο λογιστης δεν ειναι οικονομολογος.

Μονοι μας πρεπει να διακρινουμε τα πραγματα και να χρεωνουμε αναλογα με το τι προσφερουμε.

koyfalonix,

μπορει ο κουφαλονιξ ο επιστημονας να μου πει τι ειναι αυτο το αλλο ο οικονομολογος, να μου πει τι σημαινει οικονομολογος γιατι εγω δεν εχω καταλαβει τι δουλεια κανει , ποια η σχεση αυτα που κανει καποιος σε μια σχολη , στο ΟΠΑ ας πουμε με την λογιστικη ειδικοτερα, αν υπαρχει σχεση εστω και καποια , γιατι εχουν βγαλει ενα ΙΕΚΕΜ(κατι σαν ΙΕΚ αλλα τριμηνο), ενω θεωρουν οτι οποιος βγαινει απο σχολη ΑΕΙ εννοειται οτι τα παιζει στα δακτυλα, ενω στην πραγματικοτητα παιζει μονο τα δακτυλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Δικηγοροι και γιατροι ομως δεν βγαινουν ουτε απο ΤΕΙ ουτε απο ΙΕΚ οσο και αν δεν μας αρεσει αυτο. Με τον τιτλο "λογιστης" μπορει πολυ ευκολα να βαφτιστει ο οποιοσδηποτε ξερει να περνaει

koyfalonix,

οι δικηγοροι μαθαινουν τα περι δικαστηριων, οι γιατροι μαθαινουν ιατρικη, οι αποφοιτοι ΑΕΙ δεν μαθαινουν λογιστικη, πηγαιντε να πεισετε τιποτα παιδια, τα πραματα θα αλλαξουν και μερικοι δεν θα πιστευουν στα ματακια και αυτια τους, τα κοροιδα τελειωσανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω φίλε Χάρισον ότι υπερβάλεις σε αυτό .

Φιλε Broster σε τι υπερβάλω οταν λέω να καταργηθούν τα Β κατ Βιβλία και να έχουν ολες οι επιχειρήσεις και επαγγελματίες ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ (εννοώ Γ κατ).

Θα ήθελα την άποψη σου στο θέμα αυτό.

Ποιον δεν συμφέρει ? Το ΥΟ, τους Λογιστές, τους Μηχανογράφους ? Ποιον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...