Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ

- - - - -

• Please log in to reply
115 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΜΑRONI-

Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΜΑRONI-
  • Επισκέπτες
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΤΟ 1969 ΜΕ ΔΥΟ ΑΝΗΛΙΚΑ (1999 ΚΑΙ 2006) ΚΑΙ ΕΧΩ 6219 ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ-ΤΕΑΜ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΑ Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΟ ΠΑΙΔΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Επισκέπτης-ΜΑΡΙΝΑ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΟΥ-

• Επισκέπτες
ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΟΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2/3/1992.ΑΠΟ ΤΙΣ 2/3/1992 ΕΩΣ ΤΟΝ 6/1998 ΗΜΟΥΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΤΥΔΚΥ. ΕΧΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 19 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟ. ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 Ή ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 55 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ;

HAL 9000

HAL 9000

*

• Silver members
  • 830 Δημοσιεύσεις:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΤΟ 1969 ΜΕ ΔΥΟ ΑΝΗΛΙΚΑ (1999 ΚΑΙ 2006) ΚΑΙ ΕΧΩ 6219 ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ-ΤΕΑΜ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΑ Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΟ ΠΑΙΔΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Για συνταξη μητερας (χωρις οριο ηλικιας) με αναπηρο τεκνο πρεπει να υπαρχουν οι εξης προυποθεσεις:
α) 25 ετη ασφαλισης (7,500 ενσημα)
β) τεκνο με ποσοστο 67% αναπηριας και ανω (παλαιοτερα το ποσοστό ηταν 80%)

Για συνταξη με ανηλικο δεν εχετε ακομα την ηλικια.
Ειστε νεαρά :rolleyes:
.

HAL 9000

HAL 9000

*

• Silver members
  • 830 Δημοσιεύσεις:

ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΟΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2/3/1992.ΑΠΟ ΤΙΣ 2/3/1992 ΕΩΣ ΤΟΝ 6/1998 ΗΜΟΥΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΤΥΔΚΥ. ΕΧΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 19 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟ. ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 Ή ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 55 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ;

Ισχυει για οσες εχουν 5,500 ενσημα και ειναι τουλαχιστον 50 ή 55 ετων εως 31/12/2010
και το παιδι να ειναι ανηλικο εως 31/12/2010.

Απο 01/01/2011 τα ορια ηλικιας αυξανονται σταδιακα.

2011 57ο έτος για πλήρη 52ο έτος για μειωμένη
2012 60ο έτος για πλήρη 55ο έτος για μειωμένη
2013 και μετά 65ο έτος για πλήρη 60ο έτος για μειωμένη

και να υπαρχει ακομα η ανηλικοτητα του παιδιου για τα 3 παραπανω.

http://www.ika.gr/gr.../EG_77_2010.pdf

• Επισκέπτες

ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΘΕΜΕΛΙΩΝΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ;

• Επισκέπτες
ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΘΕΜΕΛΙΩΝΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ;

HAL 9000

HAL 9000

*

• Silver members
  • 830 Δημοσιεύσεις:
Θα χρειαστει να μας πειτε ποσο ετων ειστε και τον αριθμο ενσημων σας.
Λετε οτι εχετε 19 ασφαλιστικα χρονια. Δηλαδη εχετε τουλαχιστον 5.700 ενσημα?

MOURINHO

MOURINHO

*

• simple Members
  • 84 Δημοσιεύσεις:

EΦ ΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ -& ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ 31/12/2010- ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 & ΒΕΒΑΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΤΑ 55.
ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 5500 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ, ΕΣΤΩ ΠΧ ΑΝ ΕΙΣΑΙ 45 ΕΤΩΝ & ΕΧΕΙΣ ΑΝΗΛΙΚΟ & 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10, ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ 50 ΕΤΗ ΜΕΙΩΜ & 55 ΠΛΗΡΗ!!

ΕΧΕΙ ΕΚΔΩΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ!

Παρακαλώ την βοήθεια σας λίγο συνάδελφοι.Εργαζόμενη με ανήλικο παιδί ,συμπληρώνει 5458 ένσημα στις 31/12/2010.Υπάρχει κάποια δυνατότητα εξαγοράς ενσήμων ,με ποιον τρόπο και αν πρέπει να γίνει τώρα?

Ευχαριστώ

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Παρακαλώ την βοήθεια σας λίγο συνάδελφοι.Εργαζόμενη με ανήλικο παιδί ,συμπληρώνει 5458 ένσημα στις 31/12/2010.Υπάρχει κάποια δυνατότητα εξαγοράς ενσήμων ,με ποιον τρόπο και αν πρέπει να γίνει τώρα?

Ευχαριστώ

Για 42 ενσημα μιλας τωρα ε?μεγαλη ατυχια. για ρωτα στο ΙΚΑ μην βρης καποιον ,που θελει να σε βοηθηση και σου πη κατι που υπαρχει και δεν το ξερουμε,ή καποιο δικηγορο ισως..που ασχολειται με αυτα.

MOURINHO

MOURINHO

*

• simple Members
  • 84 Δημοσιεύσεις:

Για 42 ενσημα μιλας τωρα ε?μεγαλη ατυχια. για ρωτα στο ΙΚΑ μην βρης καποιον ,που θελει να σε βοηθηση και σου πη κατι που υπαρχει και δεν το ξερουμε,ή καποιο δικηγορο ισως..που ασχολειται με αυτα.

Ναι μιλάμε για μεγάλη ατυχία.Εν τω μεταξύ μιλάμε για χήρα με 3 παιδιά!Θα την στείλω σε δικηγόρο.Θα σας ενημερώσω σχετικά....

Γιάννης Β.

Γιάννης Β.

*

• simple Members
  • 159 Δημοσιεύσεις:
Τα 5,500 ενσημα πρεπει να ειναι στο Ι.Κ.Α. ή μπορει να ειναι και απο ΟΑΕΕ ?

Ασφαλισμενη για 2 ετη στο ΙΚΑ,
μετα για 18 ετη στον ΟΑΕΕ και
απο το 2008 παραλληλα ΙΚΑ και ΟΑΕΕ

δικαιουται συνταξη με ανηλικο ? απο τη στιγμη που το 2010 εχει ηδη ανηλικο.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:

χθες ακουσα στην τηλεοραση που μιλουσαν οι καθημεραν ειδημονες...οτι,για την διαδοχικη ασφαληση αν και αδικο, δεν εχει ακομα λυθει αυτο το θεμα. το ΙΚΑ μιλαει,αποκλειστικα μονο για δικες του ασφαλισμενες διοτι , στον ΟΑΕΕ δεν ισχυουν τα ιδια.ελπιζουν και περιμενουν να διευκρινηστη και να λυθη. ξερω και εγω ...ετσι ακουσα.

STAF

STAF

*

• simple Members
  • 9 Δημοσιεύσεις:
ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΡΙΝ ΤΟ 1983, ΕΙΧΑ ΤΑ 5500 ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝΗΛΙΚΑ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΙΑ ΕΙΧΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7500, ΑΛΛΑ ΤΙ ΚΡΙΜΑ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΑ ΕΝΤΑΓΜΕΝΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50. ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΣΤΑ 52, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ 55 ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΩ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ.
ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ.

Επισκέπτης-Soula-

Επισκέπτης-Soula-
  • Επισκέπτες
Επιτρέψτε μου να επανέλθω στην αρχική ερώτηση, γιατί δεν μου είναι ξεκάθαρη κάποια απάντηση.

Βγαίνοντας σε πρόωρη σύνταξη με ανήλικο παιδί, δικαιούμαι αποζημίωση; Και αν ναι είναι το 40% όπως και στη περίπτωση που θα έβγαινα με πλήρη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Γιάννης Β.

Γιάννης Β.

*

• simple Members
  • 159 Δημοσιεύσεις:
To 40% το δικαιουται μονο οποιος βγαινει σε ΠΛΗΡΗ συναταξη.
Οποτε αν παρεις μειωμενη συνταξη με ανηλικο (π.χ. 50 ετων) ΔΕΝ δικαιουσαι το 40%,
αν παρεις πληρη συνταξη με ανηλικο (π.χ. 55 ετων) δικαιουσαι το 40% της αποζημιωσης.

Επισκέπτης-Soula-

Επισκέπτης-Soula-
  • Επισκέπτες

To 40% το δικαιουται μονο οποιος βγαινει σε ΠΛΗΡΗ συναταξη.
Οποτε αν παρεις μειωμενη συνταξη με ανηλικο (π.χ. 50 ετων) ΔΕΝ δικαιουσαι το 40%,
αν παρεις πληρη συνταξη με ανηλικο (π.χ. 55 ετων) δικαιουσαι το 40% της αποζημιωσης.

Σας ευχαριστώ πολύ. Αυτό διαφαίνεται σε κάποιο άρθρο συγκεκριμένο του εργατικού κώδικα;

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:

Σας ευχαριστώ πολύ. Αυτό διαφαίνεται σε κάποιο άρθρο συγκεκριμένο του εργατικού κώδικα;

http://www.taxheaven...showtopic=13759

Επισκέπτης-Παρασκευή-

Επισκέπτης-Παρασκευή-
  • Επισκέπτες
Είμαι ασφαλισμένη πριν το 1993, μητέρα ανηλίκου 4 ετών και έχω 6000 ένσημα.
4500 στο ΙΚΑ (1990 - 2007) και 1500 στο ΤΕΒΕ (2003 - σήμερα).
Δικαιούμαι μειωμένη στα 50 μου, παρόλο που το ΤΕΒΕ είναι ο τελευταίος φορέας μου?
Αν όχι, μπορώ να εξαγοράσω τα 1000 του ΙΚΑ που μου λείπουν, μέσα στο 2011 και να πάω στα 52?
Δικαιούμαι τα πλασματικά της ανεργία, κύησης, λοχείας αλλά και σπουδών.
Τι ποσό θα πληρώσω για την εξαγορά των πλασματικών?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παρασκευή Δ.

Γιάννης Β.

Γιάννης Β.

*

• simple Members
  • 159 Δημοσιεύσεις:

Posted 25 November 2010 - 10:20 AM

Συνεχιζει να ισχυει το παρακατω και σημερα ή εχει κατι αλλαξει με το νεο νομο ?

Σύμφωνα, με το άρθρο 14 του Ν. 1902/1990, «τα πρόσωπα που ασφαλίσθηκαν διαδοχικά σε περισσότερους από έναν ασφαλιστικούς οργανισμούς, δικαιούνται σύνταξη από τον τελευταίο οργανισμό, στον οποίο ήταν ασφαλισμένοι κατά την τελευταία χρονική περίοδο της απασχόλησής τους, σύμφωνα με τις διατάξεις της νομοθεσίας του οργανισμού αυτού, εφόσον πραγματοποίησαν στην ασφάλισή του 1.500 ημέρες εργασίας ή 5 ολόκληρα έτη ασφάλισης οποτεδήποτε. Απαιτείται επίσης ως πρόσθετη προϋπόθεση η πραγματοποίηση 500 ημερών εργασίας στην τελευταία πενταετία, πριν από την διακοπή της απασχόλησης, ή την υποβολή της αίτησης για συνταξιοδότηση».

Ο τελευταίος φορέας είναι ο αρμόδιος για την απονομή της σύνταξης, εφόσον ο ασφαλισμένος έχει συμπληρώσει σε αυτόν 1.500 ημέρες ασφάλισης από τις οποίες 500 μέσα στην τελευταία πενταετία και έχει συμπληρώσει τις προϋποθέσεις που προβλέπει η νομοθεσία του φορέα, δηλαδή το όριο ηλικίας και τον χρόνο ασφάλισης.

llitsalog

llitsalog
  • starting Members
  • 2 Δημοσιεύσεις:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 1-10-1968 ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ 30-3-1993 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2010 ΘΑ ΕΧΩ 4570 ΕΝΣΗΜΑ. ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΤΑΞΗ ? ΜΠΟΡΩ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΕΞΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΑ 5500? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες