Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ

- - - - -

• Please log in to reply
115 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Μητέρα με ανήλικο παιδί βγαίνει στη σύνταξη στα 50.
δικαιούται το 40% της αποζημίωσης?

MARKA

MARKA

*

• Gold Members
  • 1.099 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΤΑΞΙΔΙΑ
Δικαίωμα αποζημίωσης έχουν οι μισθωτοί γενικά, εφόσον αποχωρούν από την εργασία τους και έχουν τις προϋποθέσεις πλήρης συνταξιοδότησης λόγω γήρατος.

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

Επισκέπτης-ΡΟΥΛΑ-

Επισκέπτης-ΡΟΥΛΑ-
  • Επισκέπτες
ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 1990 ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ 2017 Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 17ΧΡΟΝΩΝ.ΠΑΙΡΝΩ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΟΎ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 10.906 Δημοσιεύσεις:
Αυτά.. αλλά μην τα δέσεις κόμπο.. :)

Σύνταξη γήρατος σε μητέρες ανήλικων ή ανίκανων για βιοποριστική εργασία τέκνων και σε χήρους πατέρες ανήλικων τέκνων.
Προϋποθέσεις:

1. Ημέρες
Ασφάλισης Ηλικία Παροχή
5.500 55 Πλήρης
50 Μειωμένη *

(Οι ηλικίες πρέπει να έχουν συμπληρωθεί και όχι να διανύονται)
* Από 1/1/2010 το όριο ηλικίας για τις μειωμένες συντάξεις αυξάνεται ως εξής:

Από 1/1 έως 31/12/2010 : 51

Από 1/1 έως 31/12/2011 : 52

Από 1/1 έως 31/12/2012 : 53

Από 1/1 έως 31/12/2013 : 54

2. Να έχουν τουλάχιστον ένα παιδί (φυσικό ή θετό) που να μην έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του ή παιδί οποιασδήποτε ηλικίας που να είναι ανίκανο για κάθε βιοποριστική εργασία (μόνο για μητέρες).

3. Να μην παίρνουν σύνταξη γήρατος ή αναπηρίας (από δική τους εργασία) από το Δημόσιο ή ΝΠΔΔ ή άλλον ασφαλιστικό Οργανισμό κύριας ασφάλισης.

Προσοχή: Για τη χορήγηση μειωμένης σύνταξης σε μητέρες με ανήλικα παιδιά δεν απαιτείται η πραγματοποίηση 100 Η.Ε. ανά έτος την τελευταία 5ετία.
Σε περίπτωση υιοθετημένων παιδιών, η υιοθεσία πρέπει να έχει γίνει ένα έτος πριν από την υποβολή της αίτησης για συνταξιοδότηση.
Στη μειωμένη σύνταξη, από 1/1/2009 η μείωση ανέρχεται σε 1/200 για κάθε μήνα που λείπει μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου ηλικίας που απαιτείται για τη χορήγηση πλήρους σύνταξης.
Το ποσό της σύνταξης γήρατος που χορηγείται στις μητέρες με ανήλικα παιδιά δεν μπορεί να είναι μικρότερο από το εκάστοτε ισχύον πλήρες κατώτατο όριο σύνταξης γήρατος.

http://www.ika.gr/gr.../ghratos_e4.cfm

Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

Επισκέπτης-ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΣΙΚΝΙΑ-

Επισκέπτης-ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΣΙΚΝΙΑ-
  • Επισκέπτες
για να κανει χρηση του δικαιωματος συνταξης με ανηλικο τεκνο πρεπει η μητερα να εχει η ιδια ασφαλισμενο το τεκνο?

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.686 Δημοσιεύσεις:

για να κανει χρηση του δικαιωματος συνταξης με ανηλικο τεκνο πρεπει η μητερα να εχει η ιδια ασφαλισμενο το τεκνο?

Δεν εχει σημασια ποιος εχει ασφαλισει το παιδι.
isidora

Επισκέπτης-Harris-

Επισκέπτης-Harris-
  • Επισκέπτες

Αυτά.. αλλά μην τα δέσεις κόμπο.. :D

Δηλαδη μια γυναικα που εχει γεννηθει στις 1/1/1961 και εχει ανηλικο θα παει στα 55. Για μια ημερα χανει 5 χρονια ή υπαρχει καποια αλλη λυση.

Επισκέπτης-μανος-

Επισκέπτης-μανος-
  • Επισκέπτες

Δηλαδη μια γυναικα που εχει γεννηθει στις 1/1/1961 και εχει ανηλικο θα παει στα 55. Για μια ημερα χανει 5 χρονια ή υπαρχει καποια αλλη λυση.

τωρα παει στα 60 η και 65

Επισκέπτης-ρουλα-

Επισκέπτης-ρουλα-
  • Επισκέπτες
Εχω γεννηθεί το 1966 δουλεύω απο το 1988 και εχω ανήλικο παιδί που αυτή την στιγμή ειναι 3,5 χρονών, ξέρετε να μου πείτε πότε βγαίνω σε συνταξη?

Επισκέπτης-Μαρίνα-

Επισκέπτης-Μαρίνα-
  • Επισκέπτες

ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 1990 ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ 2017 Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 17ΧΡΟΝΩΝ.ΠΑΙΡΝΩ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΟΎ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ

Επισκέπτης-ΡΙΤΑ-

Επισκέπτης-ΡΙΤΑ-
  • Επισκέπτες
Με λένε ΡΙΤΑ Γεννήθηκα 17/11/60 , Έχω ανήλικο παιδί και συμπληρώνω 25 πραγματικά χρόνια υπηρεσίας 24/ 8 /2011
ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΥΝΤΑΞΗ ??

Επισκέπτης-anna manolopoulou-

Επισκέπτης-anna manolopoulou-
  • Επισκέπτες

Επισκέπτης-ανας-

Επισκέπτης-ανας-
  • Επισκέπτες
Γεννήθηκα στις 28-3-1961 δουλεύω στην ίδια δουλειά από τον Αυγουστο του 1983 με πλήρη απασχόληση έχω τεσσερα παιδιά το τελευταίο γεννήθηκε στις 29-10-2002 πότε μπορώ να συνταξιοδοτηθώ ας μου απαντήσει κάποιος. Παρακαλώ . Ευχαριστώ

Επισκέπτης-MARIA S-

Επισκέπτης-MARIA S-
  • Επισκέπτες
EΦ ΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ -& ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ 31/12/2010- ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 & ΒΕΒΑΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΤΑ 55.
ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 5500 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ, ΕΣΤΩ ΠΧ ΑΝ ΕΙΣΑΙ 45 ΕΤΩΝ & ΕΧΕΙΣ ΑΝΗΛΙΚΟ & 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10, ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ 50 ΕΤΗ ΜΕΙΩΜ & 55 ΠΛΗΡΗ!!

ΕΧΕΙ ΕΚΔΩΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ!

Επισκέπτης-MARIA S-

Επισκέπτης-MARIA S-
  • Επισκέπτες
ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2011 ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ Η ΣΤΑ 55 ΜΕ ΠΛΗΡΗ!!!!!!!!!

Επισκέπτης-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΥΛΩΝΑ-

• Επισκέπτες
ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 21-1-1961 ΕΧΩ ΑΝΗΛΙΚΟ & 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10,ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΤΑΞΗ

• Επισκέπτες

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 21-1-1961 ΕΧΩ ΑΝΗΛΙΚΟ & 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10,ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΤΑΞΗ

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 21-1-1961 ΕΧΩ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ 18 ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ[ΟΚΤΩΒΡΙΟ]& 5700 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10,ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΤΑΞΗ?

Επισκέπτης-κατερινα-

Επισκέπτης-κατερινα-
  • Επισκέπτες
εχω 2500 ενσημα ικα και 9800 τεβε.ξερει κανεις τι συνταξη περιπου θα παρω?ευχαριστω

Επισκέπτης-katerina-

Επισκέπτης-katerina-
  • Επισκέπτες
ειμαι 60 ετων

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες