Προς το περιεχόμενο
  • 0

Καταστρατήγηση των όρων της Σύμβασης Εργασίας


επισκέπτη Dimitris26

Ερώτηση

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα να σας θεσω καποια ερωτηματα. Πολλα απο αυτα, μεμονωμενα υπαρχουν κι αλλου κατα περιπτωση αλλα επειδη αν αρχισω να ρωταω το καθε τι που με απασχολει στην εργασια μου αλλου, μαλλον θα χαθω.

Μια γενικη εικονα της καταστασης ειναι η εξης.

Η εταιρια που εργαζομαι ειναι ιδωτικη και ειναι ναυτιλιακη, με εμπορικα πλοια μονο. Εγω εχω σπουδες ναυτιλιακες με bachelor και μαστερ, στο ναυτιλιακο τομεα και τα 2. Το γεγονος ομως οτι τα εχω σπουδασει μονο στην Ελλαδα και σε παραρτημα Αγγλικου πανεπιστημιου αυτοματως με καθιστα μη δικαιουχο στη νομιμη ποσοστιαια αυξηση επι του μισθου μου, η οποια θα ηταν απ'οτι ξερω με αυτα τα πτυχια +20%. Απ'οσο ξερω υπαγεται στη κατηγορια Εργαστηριου Ελευθερων Σπουδων η σχολη μου που αυτο με τη σειρα του υπαγεται στα "Ανοιχτα Πανεπιστημια" που συμφωνα με το αρθρο 14 του Συνταγματος, απ'οσα εχω μαθει, αυτοματως δεν αναγνωριζονται. Δεν το εχω ψαξει περαιτερω το θεμα, γνωριζω οτι δε δικαιουμαι κατι, στην επιχειρηση μου ειπαν να τους παω κατι επισημο που να δηλωνει την αναγνωριση των πτυχιων μου, ευνοητο ειναι οτι δεν μπορω να παω κατι οποτε ειμαι με το βασικο.

Το πρωτο θεματακι λοιπον ειναι οτι, υποτιθεται οτι ειμαι με συμβαση ναυτιλιακης εταιριας, που θεωρειται μαλιστα και πιο, ας πουμε, προνομιακη και με μεγαλυτερο βασικο. Το θεμα ειναι οτι ποτε δε μου δοθηκε μια συμβαση να υπογραψω, το μονο που εχω υπογραψει κι εχω στη κατοχη μου αντιγραφο ειναι μια αναγγελια προσληψης. Η οποια μαλιστα γραφει κι επανω αγγλικα (σωστο, εχω παει πτυχιο) αλλα και....Αποφοιτος ΤΕΙ, που ειναι το πλεον ασχετο, εφοσον δεν αναγνωριζονται τα πτυχια μου θα επρεπε να ειμαι αποφοιτος λυκειου μονο. Τελος παντων, η απορια μου ειναι ΠΟΥ ειναι οι συμβασεις μας; δε θα επρεπε να εχουν? ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει υπογεγραμμενη συμβαση, δεν ειμαι ο μονος. Ειναι αοριστου ή συγκεκριμενου χρονου; Δεν εχω ιδεα...

Επισης με την απουσια της συμβασης δεν ξερω αν παιρνω κιολας τα νομιμα, εστω και βασικο. Ξεκινησα 14/7/04, τυπικα μετραει απο 1/8/04 κι επαιρνα 576 και κατι ψιλα. Μετα απο κατι αυξησεις που εκανε το κρατος πριν αρκετους μηνες, ειμαι τωρα στα 641,77 με εναμιση χρονο στην εταιρια, χωρις εργασιακη εμπειρια αλλη. Καθαρα χρημαατα αυτα.

Με εχουν ασφαλισει στο ΙΚΑ. παιρνω τα ενσημα μου, εστω και με κατι βδομαδες καθυστερηση...Αυτο που δε ξερω αν θα επρεπε, και γιατι, να ειμαι και στο ΤΑΜΠΥ ασφαλισμενος, αν γραφεται ετσι κιολας.

Επισης, οσον αφορα τη πληρωμη, απο την αρχη, πληρωνομασταν με επιταγη κι υπογραφαμε (και παιρναμε μια κοπια και για μας) μια υποτυπωδη (και τελειως ανεπισημη απ'οτι μου ειπε μια κοπελα) αποδειξουλα. Πλεον το τελευταιο διμηνο πληρωνομαστε μεσω τραπεζης, τα βγαζουμε με καρτες αναληψεως απο λογαριασμους που μας ανοιξαν και περνα του χαρτιου του μηχανηματος δεν εχουμε καμια αλλη αποδειξη πληρωμης..

Περα απο τη συμβαση, το αλλο μεγαλο θεμα ειναι το ωραριο κι η αντιστοιχη πληρωμη. Η περιπτωση μου μοιαζει πολυ με του Κου Κωστα και της αδερφης του που διαβασα σε αλλο θεμα.

Απο την αρχη μου ειχαν πει, κι ετσι ισχυει, σαν αγραφος νομος ενα πραμα, να ερχομαστε 9:30 με 10:00 και να φευγουμε στις 19:30. Εννοειται οτι τα "μεγαλα κεφαλια" φευγουν οτι ωρα τους καπνισει. Φυσικα δε πλήρωνομαστε υπερωριες, πληρωνομαστε για 8ωρο ΟΛΕΣ τις ωρες και γενικα αυτο εχει επικρατησει ολα τα χρονια γιατι κανεις δε μιλαει. Η τραγικη ειρωνια ειναι οτι χαριστικα, μας εχουν πει οτι μια φορα την εβδομαδα μπορουμε να φευγουμε στις 6. Καταλαβαινετε λοιπον οτι δουλευουμε μινιμουμ 9,5 με 10 ωρες τη μερα. Και καπου τοσο δουλευω εγω, υπαρχουν πολλοι αλλοι που ειναι σε αλλα τμηματα κι εχουν μεγαλυτερο φορτο εργασιας που τις περισσοτερες μερες της εβδομαδας καθονται μεχρι κι 8:30 και βαλε, ερχονται σαββατα, κυριακες, ειδικα τα σαββατα εχουν καθιερωθει και βαρδιες, για 2-3 ωρες, 11 με 13:00 αν δε κανω λαθος. Επαναλαμβανω, υπερωριες δε πληρωνονται.

Επισης, τουλαχιστον τον 1,5 χρονο που ειμαι εγω εκει, εχει καθιερωθει, επισης απο τον εργοδοτη, οπως κι ολα, στις αργιες (εξαιρουμενου παραδοξως, Χριστουγεννων και Παραμονες), να υπαρχει υποτιθεται ενα ατομο σε καθε τμημα, για ολο το "8ωρο".....

Να αναφερω οτι υπαρχουν ατομα, οχι στελεχη, κανονικες θεσεις οπως η δικη μου (ειμαι βοηθος καποιου σε ενα τμημα), που φευγουν στις 18:30 απο τοτε που τους γνωρισα. Το αυτι μου εχει παρει οτι απλα, ετσι το συμφωνησαν προσωπικα απο την αρχη, ή βασει "προσφορας" στην επιχειρηση, τους γινονται τα στραβα ματια απο την προσωπαρχη..

Και με αφορμη το ποστ που διαβασα κι ανεφερα, να τονισω οτι υπαρχει ενα απουσιολογιο, που δεν τηρηται και πολυ επισημως θα ελεγα κι απλα τσεκαρονται αν ηρθαν ή δεν ηρθαν οι υπαλληλοι και αν οχι, γιατι.

Το ωραριο που αναφερα παραπανω ισχυει για ολους εκτος απο: "Μεγαλα Κεφαλια", Λογιστηριο (9 με 6), Εισοδο (φυλακες, θυρωρους) που εχουν 8ωρες βαρδιες και για 4 κοπελες (2+2) σε 2 ρεσεψιον που εχουν ωραριο (με βαρδιες) 8 (ή 9 δε θυμαμαι) με 6 ή 11 με 8

Συμπερασματικα...χιλια συγνωμη που σας κουρασα, ειναι οντως τεραστια η δημοσιευση μου αλλα ηθελα να δωσω μια πληρη εικονα της καταστασης οσο γινεται.

Θα ηθελα να μου απαντησετε τα εξης, με βαση τα παραπανω:

1. Δε θα επρεπε να εχω υπογραψει και να εχω στα χερια μου φωτοτυπια της συμβασης μου;

2. Τι ειδους και ποια συμβαση εχω; που μπορω να αποκτησω ενα draft?

3. Πως μπορω να εντοπισω ακριβως τι δικαιουμαι σαν χρηματα;

4. Απο τα παραπανω κανω λαθος οτι σε πολλα πραγματα θα επρεπε να πληρωνομαστε υπερωριες;

5. Γνωριζετε κατι οσον αφορα το θεμα της αναγνωρισης των πτυχιων;

6. Που υπαγονται, αν υπαγονται καπου οι ναυτιλιακες; (πχ ΓΣΕΕ κλπ)

7. Τι/Ποιο ειναι το ταμειο ΤΑΜΠΥ; Πρεπει/Δικαιουμαι να ειμαι ασφαλισμενος ΚΑΙ εκει;

8. Εαν η εταιρια εχει θεσπισει απο μονη της με καποια εσωτερικα σημειωματα την υπαρξη περιορισμου προσβασης στο Ιντερνετ και την θεσπιση συγκεκριμενου κωδικα ενδυσης, μπορει η ΜΗ συμμορφωση του υπαλληλου με αυτα να του επιφερει απολυση ΔΙΚΑΙΩΣ; και με τι κοστος για τον ιδιο;

9. Ειναι σωστο αυτο που γινοταν και γινεται με τις αποδειξεις πληρωμης;

10. Και τελευταιο, τι μπορω να κανω με το ωραριο;

Οσον αφορα τη τελευταια ερωτηση, εχω μπουχτισει με αυτες τις ωρες, ειδικα κιολας οταν φτανω 21:00 το βραδυ σπιτι μου, οντας μιαμιση ωρα μακρια με συγκοινωνια απο τη δουλεια. Τι θελω; Θελω, οταν ΔΕΝ εχω κατι επειγον (και στα κομματια κι η υπερωρια, δεν εχω νοοτροπια δημοσιου υπαλληλου), να μπορω να πω (αν γυρισουν να μου πουν κατι αν φυγω στις 6): "Ξερετε κατι κυριοι; εχω τελειωσει τις εκκρεμοτητες μου για σημερα, εχω κλεισει το 8ωρο μου και παω σπιτι μου ή οπου αλλου θελω. Με ποιο δικαιωμα μου λετε να κατσω ως τις 7:30; τη στιγμη που δε πληρωνετε υπερωριες;" Φυσικα μετα εχω μπει στο black list αλλα who cares..ειμαι ατομο οχι προβατο...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΩ ΑΥΤΟ;;;;;;;;;

Θα μπορω να αποδειξω το οτιδηποτε με το ωραριο; ουτε καρτες χτυπαμε, ουτε υπογραφες βαζουμε σε ειδοδο εξοδο...

Θελω πολυ καιρο να το πω αυτο αλλα φοβαμαι, γιατι δε ξερω αν οντως και ποσο εχω δικιο σε αυτα τα πραγματα, κι ειδικα με τις ωρες, οποτε κραταω πισινη. Δε παω να το παιξω ουτε μαγκας, ουτε επαναστατης χωρις αιτια και δε φοβαμαι την απολυση, αλλιως θα καθομουν σα τη κοτα και θα ημουν yesman. Ξερω οτι ειναι δυσκολο το ξεκινημα μου στον επαγγελματικον τομεα αλλα τουλαχιστον εστω κι 1,5 χρονο μετα να σταματησω να ειμαι αλλο ενα θυμα.

Επισης...δε σας αναφερα οτι ο εν λογω εργοδοτης, και κυριως στις ρεσεψιονιστριες, οταν του λενε πως ο ταδε που γυρευει δεν ειναι στη θεση του ή για οποιοδηποτε αλλο λογο αν του καπνισει, τσατιζεται και τις αρχιζει σε χριστους, παναγιες, πατερες μανες και δε συμμαζευεται...

Υ.Γ. 1 Θα ηθελα ειδικα να μου τονισετε εαν μεσα σε ολα αυτα κατι δεν εχω καταλαβει καλα κι εχω λαθος κι η εταιρια δικιο, θελω να μαθω ΚΑΙ που εχω τα δικια μου αλλα ΚΑΙ που ειμαι υπερβολικος και δε θα επρεπε να μιλαω.

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα, οποιον-α μπει στο κοπο να μου απαντησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα να σας θεσω καποια ερωτηματα. Πολλα απο αυτα, μεμονωμενα υπαρχουν κι αλλου κατα περιπτωση αλλα επειδη αν αρχισω να ρωταω το καθε τι που με απασχολει στην εργασια μου αλλου, μαλλον θα χαθω.

Μια γενικη εικονα της καταστασης ειναι η εξης.

Η εταιρια που εργαζομαι ειναι ιδωτικη και ειναι ναυτιλιακη, με εμπορικα πλοια μονο. Εγω εχω σπουδες ναυτιλιακες με bachelor και μαστερ, στο ναυτιλιακο τομεα και τα 2. Το γεγονος ομως οτι τα εχω σπουδασει μονο στην Ελλαδα και σε παραρτημα Αγγλικου πανεπιστημιου αυτοματως με καθιστα μη δικαιουχο στη νομιμη ποσοστιαια αυξηση επι του μισθου μου, η οποια θα ηταν απ'οτι ξερω με αυτα τα πτυχια +20%. Απ'οσο ξερω υπαγεται στη κατηγορια Εργαστηριου Ελευθερων Σπουδων η σχολη μου που αυτο με τη σειρα του υπαγεται στα "Ανοιχτα Πανεπιστημια" που συμφωνα με το αρθρο 14 του Συνταγματος, απ'οσα εχω μαθει, αυτοματως δεν αναγνωριζονται. Δεν το εχω ψαξει περαιτερω το θεμα, γνωριζω οτι δε δικαιουμαι κατι, στην επιχειρηση μου ειπαν να τους παω κατι επισημο που να δηλωνει την αναγνωριση των πτυχιων μου, ευνοητο ειναι οτι δεν μπορω να παω κατι οποτε ειμαι με το βασικο.

Το πρωτο θεματακι λοιπον ειναι οτι, υποτιθεται οτι ειμαι με συμβαση ναυτιλιακης εταιριας, που θεωρειται μαλιστα και πιο, ας πουμε, προνομιακη και με μεγαλυτερο βασικο. Το θεμα ειναι οτι ποτε δε μου δοθηκε μια συμβαση να υπογραψω, το μονο που εχω υπογραψει κι εχω στη κατοχη μου αντιγραφο ειναι μια αναγγελια προσληψης. Η οποια μαλιστα γραφει κι επανω αγγλικα (σωστο, εχω παει πτυχιο) αλλα και....Αποφοιτος ΤΕΙ, που ειναι το πλεον ασχετο, εφοσον δεν αναγνωριζονται τα πτυχια μου θα επρεπε να ειμαι αποφοιτος λυκειου μονο. Τελος παντων, η απορια μου ειναι ΠΟΥ ειναι οι συμβασεις μας; δε θα επρεπε να εχουν? ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει υπογεγραμμενη συμβαση, δεν ειμαι ο μονος. Ειναι αοριστου ή συγκεκριμενου χρονου; Δεν εχω ιδεα...

Επισης με την απουσια της συμβασης δεν ξερω αν παιρνω κιολας τα νομιμα, εστω και βασικο. Ξεκινησα 14/7/04, τυπικα μετραει απο 1/8/04 κι επαιρνα 576 και κατι ψιλα. Μετα απο κατι αυξησεις που εκανε το κρατος πριν αρκετους μηνες, ειμαι τωρα στα 641,77 με εναμιση χρονο στην εταιρια, χωρις εργασιακη εμπειρια αλλη. Καθαρα χρημαατα αυτα.

Με εχουν ασφαλισει στο ΙΚΑ. παιρνω τα ενσημα μου, εστω και με κατι βδομαδες καθυστερηση...Αυτο που δε ξερω αν θα επρεπε, και γιατι, να ειμαι και στο ΤΑΜΠΥ ασφαλισμενος, αν γραφεται ετσι κιολας.

Επισης, οσον αφορα τη πληρωμη, απο την αρχη, πληρωνομασταν με επιταγη κι υπογραφαμε (και παιρναμε μια κοπια και για μας) μια υποτυπωδη (και τελειως ανεπισημη απ'οτι μου ειπε μια κοπελα) αποδειξουλα. Πλεον το τελευταιο διμηνο πληρωνομαστε μεσω τραπεζης, τα βγαζουμε με καρτες αναληψεως απο λογαριασμους που μας ανοιξαν και περνα του χαρτιου του μηχανηματος δεν εχουμε καμια αλλη αποδειξη πληρωμης..

Περα απο τη συμβαση, το αλλο μεγαλο θεμα ειναι το ωραριο κι η αντιστοιχη πληρωμη. Η περιπτωση μου μοιαζει πολυ με του Κου Κωστα και της αδερφης του που διαβασα σε αλλο θεμα.

Απο την αρχη μου ειχαν πει, κι ετσι ισχυει, σαν αγραφος νομος ενα πραμα, να ερχομαστε 9:30 με 10:00 και να φευγουμε στις 19:30. Εννοειται οτι τα "μεγαλα κεφαλια" φευγουν οτι ωρα τους καπνισει. Φυσικα δε πλήρωνομαστε υπερωριες, πληρωνομαστε για 8ωρο ΟΛΕΣ τις ωρες και γενικα αυτο εχει επικρατησει ολα τα χρονια γιατι κανεις δε μιλαει. Η τραγικη ειρωνια ειναι οτι χαριστικα, μας εχουν πει οτι μια φορα την εβδομαδα μπορουμε να φευγουμε στις 6. Καταλαβαινετε λοιπον οτι δουλευουμε μινιμουμ 9,5 με 10 ωρες τη μερα. Και καπου τοσο δουλευω εγω, υπαρχουν πολλοι αλλοι που ειναι σε αλλα τμηματα κι εχουν μεγαλυτερο φορτο εργασιας που τις περισσοτερες μερες της εβδομαδας καθονται μεχρι κι 8:30 και βαλε, ερχονται σαββατα, κυριακες, ειδικα τα σαββατα εχουν καθιερωθει και βαρδιες, για 2-3 ωρες, 11 με 13:00 αν δε κανω λαθος. Επαναλαμβανω, υπερωριες δε πληρωνονται.

Επισης, τουλαχιστον τον 1,5 χρονο που ειμαι εγω εκει, εχει καθιερωθει, επισης απο τον εργοδοτη, οπως κι ολα, στις αργιες (εξαιρουμενου παραδοξως, Χριστουγεννων και Παραμονες), να υπαρχει υποτιθεται ενα ατομο σε καθε τμημα, για ολο το "8ωρο".....

Να αναφερω οτι υπαρχουν ατομα, οχι στελεχη, κανονικες θεσεις οπως η δικη μου (ειμαι βοηθος καποιου σε ενα τμημα), που φευγουν στις 18:30 απο τοτε που τους γνωρισα. Το αυτι μου εχει παρει οτι απλα, ετσι το συμφωνησαν προσωπικα απο την αρχη, ή βασει "προσφορας" στην επιχειρηση, τους γινονται τα στραβα ματια απο την προσωπαρχη..

Και με αφορμη το ποστ που διαβασα κι ανεφερα, να τονισω οτι υπαρχει ενα απουσιολογιο, που δεν τηρηται και πολυ επισημως θα ελεγα κι απλα τσεκαρονται αν ηρθαν ή δεν ηρθαν οι υπαλληλοι και αν οχι, γιατι.

Το ωραριο που αναφερα παραπανω ισχυει για ολους εκτος απο: "Μεγαλα Κεφαλια", Λογιστηριο (9 με 6), Εισοδο (φυλακες, θυρωρους) που εχουν 8ωρες βαρδιες και για 4 κοπελες (2+2) σε 2 ρεσεψιον που εχουν ωραριο (με βαρδιες) 8 (ή 9 δε θυμαμαι) με 6 ή 11 με 8

Συμπερασματικα...χιλια συγνωμη που σας κουρασα, ειναι οντως τεραστια η δημοσιευση μου αλλα ηθελα να δωσω μια πληρη εικονα της καταστασης οσο γινεται.

Θα ηθελα να μου απαντησετε τα εξης, με βαση τα παραπανω:

1. Δε θα επρεπε να εχω υπογραψει και να εχω στα χερια μου φωτοτυπια της συμβασης μου;

2. Τι ειδους και ποια συμβαση εχω; που μπορω να αποκτησω ενα draft?

3. Πως μπορω να εντοπισω ακριβως τι δικαιουμαι σαν χρηματα;

4. Απο τα παραπανω κανω λαθος οτι σε πολλα πραγματα θα επρεπε να πληρωνομαστε υπερωριες;

5. Γνωριζετε κατι οσον αφορα το θεμα της αναγνωρισης των πτυχιων;

6. Που υπαγονται, αν υπαγονται καπου οι ναυτιλιακες; (πχ ΓΣΕΕ κλπ)

7. Τι/Ποιο ειναι το ταμειο ΤΑΜΠΥ; Πρεπει/Δικαιουμαι να ειμαι ασφαλισμενος ΚΑΙ εκει;

8. Εαν η εταιρια εχει θεσπισει απο μονη της με καποια εσωτερικα σημειωματα την υπαρξη περιορισμου προσβασης στο Ιντερνετ και την θεσπιση συγκεκριμενου κωδικα ενδυσης, μπορει η ΜΗ συμμορφωση του υπαλληλου με αυτα να του επιφερει απολυση ΔΙΚΑΙΩΣ; και με τι κοστος για τον ιδιο;

9. Ειναι σωστο αυτο που γινοταν και γινεται με τις αποδειξεις πληρωμης;

10. Και τελευταιο, τι μπορω να κανω με το ωραριο;

Οσον αφορα τη τελευταια ερωτηση, εχω μπουχτισει με αυτες τις ωρες, ειδικα κιολας οταν φτανω 21:00 το βραδυ σπιτι μου, οντας μιαμιση ωρα μακρια με συγκοινωνια απο τη δουλεια. Τι θελω; Θελω, οταν ΔΕΝ εχω κατι επειγον (και στα κομματια κι η υπερωρια, δεν εχω νοοτροπια δημοσιου υπαλληλου), να μπορω να πω (αν γυρισουν να μου πουν κατι αν φυγω στις 6): "Ξερετε κατι κυριοι; εχω τελειωσει τις εκκρεμοτητες μου για σημερα, εχω κλεισει το 8ωρο μου και παω σπιτι μου ή οπου αλλου θελω. Με ποιο δικαιωμα μου λετε να κατσω ως τις 7:30; τη στιγμη που δε πληρωνετε υπερωριες;" Φυσικα μετα εχω μπει στο black list αλλα who cares..ειμαι ατομο οχι προβατο...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΩ ΑΥΤΟ;;;;;;;;;

Θα μπορω να αποδειξω το οτιδηποτε με το ωραριο; ουτε καρτες χτυπαμε, ουτε υπογραφες βαζουμε σε ειδοδο εξοδο...

Θελω πολυ καιρο να το πω αυτο αλλα φοβαμαι, γιατι δε ξερω αν οντως και ποσο εχω δικιο σε αυτα τα πραγματα, κι ειδικα με τις ωρες, οποτε κραταω πισινη. Δε παω να το παιξω ουτε μαγκας, ουτε επαναστατης χωρις αιτια και δε φοβαμαι την απολυση, αλλιως θα καθομουν σα τη κοτα και θα ημουν yesman. Ξερω οτι ειναι δυσκολο το ξεκινημα μου στον επαγγελματικον τομεα αλλα τουλαχιστον εστω κι 1,5 χρονο μετα να σταματησω να ειμαι αλλο ενα θυμα.

Επισης...δε σας αναφερα οτι ο εν λογω εργοδοτης, και κυριως στις ρεσεψιονιστριες, οταν του λενε πως ο ταδε που γυρευει δεν ειναι στη θεση του ή για οποιοδηποτε αλλο λογο αν του καπνισει, τσατιζεται και τις αρχιζει σε χριστους, παναγιες, πατερες μανες και δε συμμαζευεται...

Υ.Γ. 1 Θα ηθελα ειδικα να μου τονισετε εαν μεσα σε ολα αυτα κατι δεν εχω καταλαβει καλα κι εχω λαθος κι η εταιρια δικιο, θελω να μαθω ΚΑΙ που εχω τα δικια μου αλλα ΚΑΙ που ειμαι υπερβολικος και δε θα επρεπε να μιλαω.

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα, οποιον-α μπει στο κοπο να μου απαντησει

φιλε μου εισαι σε τραγικη κατασταση θα ελεγα.εδω κυριολεκτικα συντελειται <η> καταστρατηγηση της εργατικης νομοθεσιας.απο που να αρχισεις και που να τελειωσεις συμφωνα με τα γραφομενα σου.θα σου λεγα καντη για επιθεωρηση εργασιας και ικα εκτος αν δεν εχεις καμμια αλλη λυση.εδω μιλαμε για δουλοπαροικια.

φυσικα επρεπε να υπογραφουν συμβασεις,να δουλευες πενθημερο και 40 ωρο εβδομαδιαια

οι υπερωριες καθημερινα αμετρητες και παρανομες καργα ,τα αφεντικα σου φαινεται οτι εχουν να κανουν με κατι δουλους του μεσαιωνα.το ταμειο ειναι τανπυ και ειναι μαλλον γιατους εργοδοτες σου.φοβασαι κιολας μηπως σε απολυσουν με ολα αυτα τα τερτιπια που σας φτιαχνουν.απορω πως αντεχετε και δεν τους πετατε καθ οτι και ναυτιλιακη στην θαλασσα.

πληθος οι παραβασεις.συμβουλευσου ικα και σεπε γαι τα περαιτερω.

οσο για τις βρισιες υπαρχει και μαγνητοφωνο και εισαγγελεας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Thanks για τα σχολια παο. Ειναι ετσι οπως τα λεω, ουτε απο το μυαλο μου τα βγαζω ουτε υπερβαλλω. Το αστειο ειναι πως τη περασμενη βδομαδα μου η προσωπαρχης που τη πηρα τηλ το πρωι εμμεσως πλην σαφως με αποκαλεσε κοπανατζη γιατι ειχα αποκλειστει μια μερα(και καλα δε προσπαθουσα να ερθω και μπορουσα.)......κι οτι τελος παντων θα επρεπε να μου αφαιρεθει μια μερα αδεια...Λεω οκ ενταξει. Απο της προηγουμενης μερας 3 που δεν ηρθαν...οχι λεει αυτοι δε θα εχαναν μερα...μενουν Βορεια προααστια καιθ δικαιολογουντο....ΕΛΕΟΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αγαπητέ φίλε,

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Ενα απλό μέλος είμαι και θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στα παραπάνω ερωτήματά σου με την λίγη εμπειρία που έχω αποκτήσει στην επαγγελματική μου πορεία.

1.Σε κάθε περίπτωση εργασιακής σχέσης,πρέπει να υπάρχει σύμβαση εργασίας.Η σύμβαση εργασίας καθορίζει το είδος της εργασιακής σχέσης ,τον τόπο παροχής εργασίας,τον χρόνο εργασίας,την αμοιβή της και διάφορα άλλα.Οταν υπογράφεται μια σύμβαση,αντίγραφο πρέπει να έχουν όλα τα συμβαλλόμενα μέρη.

2.Οι συμβάσεις είναι δύο ειδών.

α.Σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου (με πλήρη η μερική απασχόληση)

β.Σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου (με πλήρη η μερική απασχόληση).

Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις,σε περίπτωση σύμβασης με μερική απασχόλησης,η σύμβαση θα πρέπει να θεωρείται από την επιθεώρηση εργασίας.

3.Οι αμοιβές σου καθορίζονται από τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας.Αν δεν υπάρχει συλλογική η κλαδική σύμβαση εργασίας,σε καλλύπτει η Εθνική Γενική Συλλογική σύμβαση εργασίας.

4.Το ωράριο εργασίας διακρίνεται σε νόμιμο και συμβατικό.

Για τους με πενθήμερη εργασία εργαζόμενους το νόμιμο ωράριο είναι 45 ώρες την εβδομάδα και το συμβατικό 40 ώρες.

Η διαφορά μεταξύ νομίμου και συμβατικού ωραρίου οναμάζεται υπερεργασία,η οποία δεν μπορεί να υπερβεί την 1 ώρα ανά εργάσιμη ημέρα και είναι υποχρεωτική.

Η πέραν του νόμιμου ωραρίου εργασία,ονομάζεται υπερωρία και αμοίβεται ανάλογα αν είναι νόμιμη η παράνομη.

5.Οι αμοιβές προσαυξάνονται με επίδομα πτυχίου,που προσδιορίζεται σε 18% για ΑΕΙ και 13% σε ΤΕΙ.Για να δοθούν τα επιδόματα αυτά,οι σχολές αυτές πρέπει να είναι αναγνωρισμένες.Περισσότερες πληροφορίες στο ΔΙΚΑΤΣΑ.

6.Σε ποια συλλογική σύμβαση ανήκουν τα ναυτιλιακά γραφεία είναι θέμα ερευνας και θα σου απαντήσουμε.

7.Το ΤΑΜΠΥ είναι προφανώς επικουρικό ταμείο των ναυτιλιακών επιχειρήσεων.Σε κάθε κύρια ασφάλιση υπάρχει και επικουρική.Η επικουρική ασφάλιση είανι υποχρεωτική.

8.Αυτό λέγεται κανονισμός εργασίας.Ο κανονισμός εργασία πρέπει να έχει υποβληθεί στην επιθεώρηση εργασίας για έγκριση και να αναρτηθεί σε εμφανές σημείο.Αν δεν υπάρχει κανονισμός,αυτά που αναφέρεις δεν αποτελούν λόγο απόλυσης.

9.Είναι υποχρέωση του εργοδότη να δίνει απόδειξη πληρωμής μισθού στον εργαζόμενο με πλήρη αναλυση του μισθού και των κρατήσεων.

10.Καταγγελία στην επιθεώρησ εργασίας.

Ευχαριστω dcorfu. χμμ. Στο 4...σ'εχασα...σα να μου λες οτι αν παω να φυγω μετα το 8ωρο, για αλλη μια ωρα μπορουν να με υποχρεωσουν να κατσω...και μετα τη μια ωρα να με πληρωσουν υπερωρια...μου το εξηγεις λιγο αυτο?

Στο 8...σιγα μη το δειξουν στην επιθεωρηση...για να τους πει οκ και τους "κλεισει" μεσα για 100 αλλα? χαζοι ειναι?...μπα...μας το μοιρασαν σε memo απλα..οποτε αμα θελω βαζω το τζινακι που μας απαγορεψαν και ας γαυγιζουν οσο θελουν...αλλα ενταξει δε θελω να ριχνω λαδι στη φωτια...θα δουμε...

Στο 7 ναι θυνηθηκα λεγεται κι επικουρικο..αρα ειναι υποχρεωμενοι να με εχουν κι εκει? κι αν οχι...δικο τους σφαλμα ε;...καλα τι να πρωτοπιασεις...το 4 θα σε παρακαλεσω να μου εξηγησεις λιγο...Ευχαριστω παιδια και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα...σκεψη...αν υποθεσουμε οτι ερθω 10 παρα...στις 6 παρα κλεινω 8ωρο. Κανονικα μπορουν να μου πουν, κατσε για αλλη μια ωρα λοιπον, την υπερεργασια. Αυτη υποτιθεται πρεπει να τη πληρωθω. Θελω να μου πεις, για να γνωριζω στο μελλον, 1) ποτε πληρωνεται αυτη; κι ειναι 25% του ημερομισθιου φανταζομαι. 2) Αν αποδεδειγμενα φιλε Δημητρη ΔΕΝ τη πληρωνουν. τοτε δε μπορω να πω οχι και να φυγω; ή σκαβω ο ιδιος το λακκο μου ετσι; Οπως και να χει, 7 παρα με αυτα τα δεδομενα εχω κλεισει 9ωρο και ειμα να τη κανω χωρις φοβο και παθος...Μαλιστα...Παιδια δε ξερετε ποσο με βοηθατε, κυριως που μου ανοιγετε τα ματια...

Υ.Γ. Pao...παλι με χρονια με καιρους παλι δικα μας θα'ναι μη σκας...χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ασφάλιση & Ασφαλιστική Προστασία

Η ασφάλιση στο ΤΑΝΠΥ είναι υποχρεωτική και όχι προαιρετική, δηλαδή η ασφάλιση δεν εξαρτάται από τη βούληση των εργαζομένων και των αυτοτελώς απασχολούμενων.

Στο Ταμείο ασφαλίζονται:

Στην Κύρια Ασφάλιση

Οι στην Ελλάδα Ναυτικοί πράκτορες, αντιπρόσωποι, διαχειριστές επιβατηγών και φορτηγών πλοίων καθώς και οι εκμεταλλευόμενοι και διαχειριζόμενοι ίδια πλοία που εκτελούν ταξίδια εσωτερικού ή εξωτερικού και προσεγγίζουν ή όχι σε Ελληνικά λιμάνια.

Αυτοί που διατηρούν στην Ελλάδα ναυτικά ή ναυλομεσιτικά γραφεία ή πρακτορεία που πρακτορεύουν ή διαχειρίζονται ή εξυπηρετούν με οποιονδήποτε τρόπο κάθε είδους πλοία φορτηγά ή επιβατηγά δικών τους ή ξένων συμφερόντων.

Οι στην Ελλάδα αντιπρόσωποι, εκπρόσωποι, διαχειριστές, διευθυντές, πράκτορες ή υπεύθυνοι με οποιονδήποτε τρόπο Ναυτιλιακών και Ναυτικών επιχειρήσεων, που εγκαθιστούν ή ιδρύουν γραφεία στην Ελλάδα σύμφωνα με τις διατάξεις των Α.Ν. 89/67, 378/68 και 959/79 ή άλλων ειδικών ή γενικών διατάξεων, εφόσον δεν παρέχουν σ'αυτές εξαρτημένη εργασία για την οποία είναι ασφαλισμένοι στο φορέα Κύριας ασφάλισης του ΙΚΑ.

Όσοι διατηρούν στην Ελλάδα γραφεία ταξιδίων ή Τουρισμού ή μετανάστευσης που λειτουργούν με άδεια των αρμοδίων αρχών. Επίσης οι νόμιμα διορισμένοι υπεύθυνοι ή διευθυντές των γραφείων αυτών, εφόσον δεν παρέχουν εξαρτημένη εργασία στα γραφεία αυτά, για την οποία είναι ασφαλισμένοι στο φορέα Κύριας ασφάλισης του Ι.Κ.Α.

Οι Γενικοί Διευθυντές, Διευθύνοντες Σύμβουλοι, Συμπράττοντες Σύμβουλοι, Εκπρόσωποι καθώς και οι εντεταλμένοι Σύμβουλοι των αναφερομένων στα προηγούμενα εδάφια, επιχειρήσεων με τη μορφή της Αν. Εταιρείας, εφόσον δεν παρέχουν σ'αυτές εξαρτημένη εργασία για την οποία είναι ασφαλισμένοι στο φορέα Κύριας ασφάλισης του ΙΚΑ.

Οι διαχειριστές των πιο πάνω επιχειρήσεων που λειτουργούν με μορφή Εταιρείας Περιορισμένης Ευθύνης και οι εταίροι εκείνοι που δεν είναι ασφαλισμένοι σε άλλο φορέα Κύριας ασφάλισης.

Οι διαχειριστές που δεν είναι εταίροι υπάγονται στην υποχρεωτική Κύρια ασφάλιση του ΤΑΝΠΥ εφόσον δεν παρέχουν εξαρτημένη εργασία, στην επιχείρηση αυτή, για την οποία ασφαλίζονται στο ΙΚΑ και Επικουρικά στο ΤΑΝΠΥ.

Τα ομόρρυθμα μέλη καθώς και διαχειριστές των πιο πάνω επιχειρήσεων που λειτουργούν με τη μορφή της ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης εταιρείας καθώς και τα ετερόρρυθμα μέλη εφόσον προσφέρουν ασφαλιστέα εργασία και δεν είναι ασφαλισμένα σε άλλο φορέα Κύριας ασφάλισης.

Οι διαχειριστές που δεν είναι εταίροι υπάγονται στην υποχρεωτική Κύρια ασφάλιση του ΤΑΝΠΥ εφόσον δεν παρέχουν εξαρτημένη εργασία για την οποία ασφαλίζονται στο ΙΚΑ και Επικουρικά στο ΤΑΝΠΥ.

Οι Διαχειριστές, Εκπρόσωποι και Διευθυντές των συμπλοιοκτησιών, κοινοπραξιών και συνεταιρισμών καθώς και οποιασδήποτε άλλης νομικής μορφής συνένωσης ή σύμπραξης νομικών ή φυσικών προσώπων που ασκούν τις πιο πάνω δραστηριότητες.

Οι νομικοί σύμβουλοι και δικηγόροι του Ταμείου.

Στην Επικουρική Ασφάλιση

Οι εργαζόμενοι στις επιχειρήσεις που αναφέρονται στην παράγραφο Ι που παρέχουν εξαρτημένη εργασία και είναι ασφαλισμένοι στο φορέα Κύριας ασφάλισης του ΙΚΑ. Το προσωπικό του Ναυτικού Επιμελητηρίου Ελλάδος και των Επαγγελματικών οργανώσεων

Διακρατική Κοικωνική Ασφάλιση

Είναι ο χρόνος που έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος του ΤΑΝΠΥ σε κράτη μέλη της Ε.Ε. ή σε χώρες με τις οποίες η Ελλάδα έχει συνάψει διμερείς συμβάσεις Κοινωνικής Ασφάλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ηθελα να πω στο Δημητρη (λογω προσωπικης εμπειριας,

ειχα το ιδιο προβλημα με τον πρωην εργοδοτη μου και εχω κινηθει δικαστικως),

οτι οσον αφορα τις υπερωριες του, η Επιθεωρηση δεν ειναι αρμοδια να επιλυσει το θεμα,

παρα μονο τα δικαστηρια.

Πρεπει λοιπον για να μπορεσει να δικαιωθει, εαν αποφασισει να κινηθει δικαστικα (πραγμα που πιστευω οτι πρεπει να κανει για να διεκδικησει τα δεδουλευμενα του), να μπορει με καποιο τροπο

να αποδειξει οτι γινονται υπερωριες (εγω ευτυχως ειχα προνοησει για αυτο :D ) γιατι διαφορετικα η καταληξη θα ειναι αμφιβολη.

Θελω επισης να του πω οτι οι εργοδοτες βρισκουν και τα κανουν..., γι αυτο πρεπει να κινητοποιηθει για να σταματησει πλεον αυτη η εκμεταλλευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
θα ηθελα να πω στο Δημητρη (λογω προσωπικης εμπειριας,

ειχα το ιδιο προβλημα με τον πρωην εργοδοτη μου και εχω κινηθει δικαστικως),

οτι οσον αφορα τις υπερωριες του, η Επιθεωρηση δεν ειναι αρμοδια να επιλυσει το θεμα,

παρα μονο τα δικαστηρια.

Πρεπει λοιπον για να μπορεσει να δικαιωθει, εαν αποφασισει να κινηθει δικαστικα (πραγμα που πιστευω οτι πρεπει να κανει για να διεκδικησει τα δεδουλευμενα του), να μπορει με καποιο τροπο

να αποδειξει οτι γινονται υπερωριες (εγω ευτυχως ειχα προνοησει για αυτο :D ) γιατι διαφορετικα η καταληξη θα ειναι αμφιβολη.

Θελω επισης να του πω οτι οι εργοδοτες βρισκουν και τα κανουν..., γι αυτο πρεπει να κινητοποιηθει για να σταματησει πλεον αυτη η εκμεταλλευση

Απίστευτα πράγματα.

Ελλάδα, έτος 2006.

Φανταστείτε τι γίνεται στην Κίνα ... και τι στην Ελβετία όμως...

Να κοιτάμε κάτω από εμάς και να χαιρόμαστε ή να κοιτάμε πάνω και να κλαίμε;

Δημήτρη ή μένεις εκεί υπό τους όρους που μας περιγράφεις ή βρίσκεις έναν δικηγόρο και τους βάζεις φωτιά.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπον παιδια, update. Σημερα εμαθα οτι ειμαστε κανονικα στο τανπυ. (τελικα με μ ή ν ειναι;;; κι ειναι πολυ καλο, συναξιοδοτικο, για εφαπαξ.

Κατα τ'αλλα...καταρχας ξεχασα τελειως να σας αναφερω για τις αδειες...Δεν ειμαι σιγουρος τι ισχυει αλλα απ'οτι φανταζομαι, οσες μερες σου μενουν αφου κλεισει η χρονια και δε τις πηρες υποτιθεται δε μεταφερονται, αλλα ομως πληρωνονται. Σε μας ουτε μεταφερονται, ουτε πληρωνονται.

Κατα δευτερον. Δεν εχω αποφασισει τι θα κανω...το ξερω οτι αν τους παω επιθεωρηση εργασιας, θα τους παρει και θα τους σηκωσει...Απο την αλλη λεω, ξερω οτι συμβαινουν 5 πραματα. τι μπορω ομως να αποδειξω;; μηπως ειναι ο λογος μου εναντιον του εφοπλιστη;......Απο μαρτυρες δε βασιζομαι σε κανενα...ειναι ολοι ή βολεμενοι, ή φοβισμενοι..θα λιγοψυχισουν. Και τα μεγεθη ειναι τεραστια...

Συμφωνοι, να παω σε δικηγορο (εχω το θειο μου, που ειναι και του ναυτιλιακου δικαιου, αλλα να δειτε το στραβοξυλο που θα αρνηθει να με βοηθησει...Γενικως παιδια το φοβαμαι, τι μπορω να αποδειξω, να καταφερω στη τελικη με αυτο.

Αυτο που θα κανω σιγουρα ειναι το εξης. Περιμενω να γυρισει ο ΑΜΕΣΟΣ προισταμενος μου, του τμηματος μου απο ταξιδι, ο οποιος ειναι γαμω τα ατομα και πολυ συζητησιμος και λογικος για τα 59 του, αν μη τι αλλο με θεωρω τυχερο που τον πετυχα σαν προισταμενο. Θα του πω το και το, ψαχτηκα, εμαθα, συμαβαινουν αυτα κι αυτα, κι εχω σκοπο να κανω αυτα. Καταρχας να φευγω κανονικα και μιλαμε το ΚΑΝΟΝΙΚΑ κανονικα...με εξαιρεση τις φορες που θα εχω κατι να κανω..Θα του πω οτι, τουλαχιστον αμεσα, δεν εχω σκοπο να πιεσω για χρηματα, δε θελω μαυρα, θελω αυτα που δικαιουμαι. Τωρα οι υπερωριες αλλο καπελο. ΑΛΛΑ, εχω σκοπο να φευγω στην ωρα μου και δε θα δεχτω κουβεντα απο καμια προσωπαρχη. Το θεμα εινα το εξης που ειχα αναφερει και παραπανω. Οσον αφορα την ωρα 8 με 9, της υπερεργασιας. Μπορω να γυρισω και να πω, αν μου πουν κατσε, οτι επειδη δε πληρωνουν υεπεργασια, δεν εχω υποχρεωση να μεινω; Αυτο θα ηθελα να μου απαντησετε. Και για να σας λυσω τη τυχον απορια, δε θα μου το ελεγε ο προισταμενος μου που αναφερω, αλλα η προσωπαρχης...

Κατα τ'αλλα μ'αρεσει που αρχες του 2006 ειχα σκοπο να παρω κι αμαξι...τι ωραια που εξελισσονται τα πραματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πηγα μια βολτα σημερα μεχρι την επιθεωρηση εργασιας για να μαθω 5 πραγματα ενημερωτικα. Ηδη εχω αποφασισει να μη κανω τιποτα νομικο/καταγγελια οσον αφορα υπερωριες/ωραριο γιατι οπως και να'χει, στον κλαδο μου αυτα ισχυουν και χιλιες φορες η υστεροφημια μου παρα κερδισμενα 10000 ευρω( λεμε τοσα..).

Υπαρχει ομως διαφορα σε αυτα και στο αν σου τρωνε λεφτα ακομα και απο το βασικο σου μισθο. Σημερα λοιπον στην επιθεωρηση εμαθα καποια πραγματα αλλα ακομα δε μπορω να πω κατι με βεβαιοτητα. Ειπα στον ανθρωπο οτι η εταιρια μου κανει διαχειριση εμπορικων πλοιων (φορτηγα -δεξαμενοπλοια). Με αυτο το δεδομενο, ο ανθρωπος αντιστοιχισε την εταιρια σε μια κατηγορια, οπου προβλεπεται ο βασικος μισθος του εργαζομενου (ελευθερος, ανευ τεκνων) να ειναι ως εξης. Απο 1/1/05 ως 1/10/05 μικτα 764,08 ευρω για 0-1 ετος εμπειριας. (Εγω εκλεισα χρονο 1/8/05). Απο κει και περα, με 1-2 ετη εμπειριας (ειμαι στους 19,5 μηνες) απο 2/10/05 ως τελος του ετους τα μικτα ειναι 900,69 και απο 1/1/06 τα χρηματα πηγαν 936,72. Εννοειται οτι πρεπει να υπαρχει ασφαλιση στο επικουρικο ΤΑΝΠΥ.

Απο κει και περα εγω, ειμαι δηλωμενος σαν υπαλληλος γραφειου, το εχω δει στην αναγγελια προσληψης μου. Αυτο που δε καταλαβαινω ειναι γιατι ειμαι ακομα στα 641,77 καθαρα, γυρω στα 764 μικτα. Μιλωντας με μια ακρη μου σε λογιστηριου αλλου ναυτιλιακου πρακτορειου, μου ειπαν πως απλα μπορει να μη με εχουν δηλωσει υπαλληλο γραφειου ναυτιλιακης αλλα αλλου ειδους εταιριας ωστε και τον υψηλο βασικο της ναυτ. να μη παιρνω αλλα και στο ΤΑΝΠΥ να μην ειμαι, αλλα σε αλλο, κατωτερο επικουρικο.

Εγω παντως μου ειπαν, και ξερω και μονος μου...οτι πρεπει να απαιτησω να μαθω αναλυτικα πως βγαινει ο μισθος μου, σε τι κατηγορια αντιστοιχει η εταιρια μας, σε τι συλλογικη συμβαση ειναι, που και πως ειμαι δηλωμενος εγω, τι επικουρικο ταμειο εχουμε κλπ. Το ξερω οτι θα τσινισουν αλλα....τι να γινει;;; ειναι δεν ειναι σωστα τα λεφτα που δινουν, εγω πρεπει να ξερω πως βγαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...