Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη υποβολή Συγκεντρωτικής ξεναγών-Ειδοποίηση από ΓΓΠΣ

- - - - -

  • Please log in to reply
9 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1
Επισκέπτης-Νίκος-

Επισκέπτης-Νίκος-
  • Επισκέπτες
Γεια σας. Χρειάζομαι τα φώτα σας για ένα θέμα που αφορά τουσ ξεναγούς. Έλαβα από την ΓΓΠΣ ειδοποίηση που μου λέει ότι δεν έχω υποβάλει συγκεντρωτική κατάσταση πελτάων για το 2003, ενώ θα έπρεπε και ότι θα πρέπει να το κάνω αυτό στη ΔΟΥ που υπάγομαι μέσα σ εορισμένη προθεσμία.

Μου ήρθε να πάθω καρδιακό αφού αμοίβομαι ως μισθωτός από τα τουριστικά πρακτορία και για το 2003 είχα υποβάλει τη δήλωσή μου ως μισθωτός με βεβαιώσεις μισθωτών υπηρεσιών από τα εν λόγω πρακτορεία. Τους έκοψα βέβαια αποδείξεις αλλά απόσο ξέρω εφόσον θεωρούμαι μισθωτός δεν τηρώ βιβλία και δεν υποβάλω συγκεντρωτικές καταστάσεις.

Ποια είναι η γνώμη σας; Κάνω λάθος; Στο χαρτί αναφέρει επίσης ότι θα μου επιβληθεί πρόστιμο το εδ. ζ παρ.6 α.5 Ν 2523/1997. Ξέρετε πόσο θα είναι αυτό περίπου;

Αναμένω κάποια βοήθεια και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

#2
Επισκέπτης-Νίκος-

Επισκέπτης-Νίκος-
  • Επισκέπτες
Καμία βοήθεια; Please!
Τη Δευτέρατο πρωί θα πάω σε έναν συνάδελφό σας να τον ρωτήσω και από κοντά αλλά μέχρι τότε χρειάζομαι κάποια γνώμη για να ηρεμήσω!

#3
Επισκέπτης-pao-

Επισκέπτης-pao-
  • Επισκέπτες
Τους έκοψα βέβαια αποδείξεις αλλά απόσο ξέρω εφόσον θεωρούμαι μισθωτός δεν τηρώ βιβλία και δεν υποβάλω συγκεντρωτικές καταστάσεις.
ΤΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ?ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.

#4
Επισκέπτης-Νίκος-

Επισκέπτης-Νίκος-
  • Επισκέπτες
Δελτία του α.6 Ν. 710/77 τα οποία είναι αθεώρητα βάσει του Ν. 2753/99. Στις αποδείξεις γίνεται παρακράτηση φόρου 3% και κράτηση ΙΚΑ νομίζω 16%. Στη συγκεντρωτική θα πρέπει να αφαιρέσω τις παρακρατήσεις φόρου και ΙΚΑ ή θα υπολογίσω όλο το ποσό?

#5
Επισκέπτης-pao-

Επισκέπτης-pao-
  • Επισκέπτες
αφαιρεις παρακρατησεις και ικα.το καθαρο ποσο στις συγκεντρωτικες.

#6
Επισκέπτης-Νίκος-

Επισκέπτης-Νίκος-
  • Επισκέπτες
Επανέρχομαι γιατι ανακάλυψα την ΠΟΛ 188/1988 σύμφωνα με την οποία όταν οι ξεναγοί εργάζονται με εξαρτημένη σχέση εργασίας δεν έχουν υποχρέωση να τηρούν βιβλία και να εκδίδουν στοιχεία του ΚΦΣ.

Εφόσον λοιπόν τα δελτία που κόβω δεν θεωρούνται ΑΠΥ, τα πρακτορεία μπορούν να τα συμπεριλαμβάνουν στις συγκεντρωτικές που κάνουν; Υπενθυμίζω και το α.37 Ν. 1545/85 ποθυ λέει ότι ξεναγοί που έχουν την προβλεπόμενη άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος του ξεναγού και συμβάλλονται με τουριστικά-ταξιδιωτικά γραφεία... για την πργαματοποίηση τουριστικών προγραμμάτων που εκείνα οργανώνουν, συνδέονται με σχέση εξαρτημένης εργασίας....

Συγκεντρωτικές λοιπόν καταστάσεις απόσο ξέρω υποβάλλουν μόνο οι ελεύθεροι επαγγελματίες ή άνω λάθος; Μπορεί να τις υποβάλει και ένας μισθωτός;

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά προσπαθώ να αποφύγω τα χειρότερα....

Ευχαριστώ και πάλι.

#7
FAFOUTIS

FAFOUTIS

    *

  • Silver members
  • 3.221 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΔΟΙΡΑΝΗΣ 6 15562 ΧΟΛΑΡΓΟΣ

Συγκεντρωτικές λοιπόν καταστάσεις απόσο ξέρω υποβάλλουν μόνο οι ελεύθεροι επαγγελματίες ή άνω λάθος; Μπορεί να τις υποβάλει και ένας μισθωτός;

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά προσπαθώ να αποφύγω τα χειρότερα....

Ευχαριστώ και πάλι.


Η ιστορία με τους ξεναγούς είναι πολύ μπερδεμένη.
Τα τουριστικά γραφεία όμως που δέχονται τις υπηρεσίες τους,πιθανώς να μην
γνωρίζουν ποιές αμοιβές υπάγονται στην ΜΥΦ και ποιές όχι και δημιουργείται
αυτή η κατάσταση.
Το Τριπλ.Δ.Π.Υ πάντως εκδίδεται για ασφαλιστικούς λόγους.(Ν.710/77 άρθρ.6
παράγραφος 4.)
Για αποφυγή σύγχυσης των Δελτίων αυτών με τις Α.Π.Υ που προβλέπει ο ΚΒΣ,
πρέπει όταν οι ξεναγοί εργάζονται με εξαρτημένη σχέση εργασίας να μην ανα-
γράφουν σ'αυτά τον τίτλο Α.Π.Υ,αλλά ΔΕΛΤΙΟ του άρθρου 6 Ν.710/1977.
Κατά την γνώμη μου λοιπόν δεν υφίσταται υποχρέωση καταχώρησής τους,στη
ΜΥΦ. Αυτό όμως πως να το γνωρίζουν οι καταχωρητές/λήπτες αυτών των στοι-
χείων και να μην το περνούν μέσα από την ΜΥΦ;;;.
Σχετικά με τις επιστολές που στέλνει η διεύθυνση ελέγχου του ΥΠ.ΟΙΚ.σχετικά
με τις συγκεντρωτικές καταστάσεις,σας λέω μόνο τούτο:
ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ και η ταλαιπωρία του κόσμου θα είναι τεράστια,εξ'
αιτίας της κακής πληροφόρησης που υπάρχει πάνω στο θέμα.
Ελπίζω να βγω ΨΕΥΤΗΣ.

#8
Επισκέπτης-Νίκος-

Επισκέπτης-Νίκος-
  • Επισκέπτες
Μόλις γύρισα από την Εφορία όπου γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ με αυτή την επιστολή.
Απ΄ότι φαίνεται την επιστολή την έχουν λάβει πολλοί ενώ δεν θα έπρεπε π.χ. άνθρωποι συνταξιούχοι, άλλοι που έχουν κάνει διακοπή εδώ και χρόνια κλπ.. Μάλιστα βρήκα και έναν συνάδελφο ξεναγό με το ίδιο γράμμα. Στο Τμήμα του Κώδικα υπήρχε μια ουρά 10 ατόμων που κρατούσαν το χαρτί στο χέρι και φώναζαν και η υπάλληλος αναγκάστηκε να γράφει σε ένα τετράδιο τα ονόματα και τηλέφωνα χωρίς να μπορεί φυσικά να δώσει μία λογική εξήγηση...

Πάντως για τους ξεναγούς ορισμένα πρακτορεία όντως συμπεριέλαβαν τα εν λόγω δελτία στις συγκεντρωτικές ενώ δεν θα έπρεπε, μιας και αυτά δεν είναι ΑΠΥ.

Άντε να δούμε που θα καταλήξει αυτή η ιστορία και να μη δοθεί συνέχεια...

#9
Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Αρθρο 6

1. Οι ασκούντες το επάγγελμα του ξεναγού κατά τις διατάξεις του
παρόντος υπάΥονται από 1ης Ιανουαρίου 1977 στην ασφάλιση του Ι.Κ.Α. για
όλους τους κλάδους ασφαλίσεώς του, σύμφωνα με τη νομοθεσία που το
διέπει

2. Οι ξεναγοί οφείλουν, για κάθε παρεχόμενη εργασία, σχετική με το
επάγγελμά τους, να εκδίδουν δελτίο παροχής υπηρεσιών, από τριπλότυπο
νόμιμα θεωρημένο, αντίγραφο δε αυτών να υποβάλλουν στις Σχολές
Τουριστικής Εκπαίδευσης (Σ.Τ.Ε.) εντός τριάντα (30) ημερών από τη λήξη
κάθε ημερολογιακού τριμήνου.

Σε περίπτωση μη υποβολής στις Σ.Τ.Ε. των δελτίων παροχής υπηρεσιών
του προηγούμενου εδαφίου εντός της οριζόμενης προθεσμίας των τριάντα
(30) ημερών από τη λήξη του ημερολογιακού τριμήνου, εφαρμόζονται οι
προβλεπόμενες διατάξεις του Ι.Κ.Α. για καθυστέρηση καταβολής εισφορών.

3. Οι ασφαλιστικές εισφορές που βαρύνουν τόσο τον εργοδότη όσο και
τον ασφαλισμένο (ξεναγό) παρακρατούνται στο σύνολό τους από τα
τουριστικά γραφεία, τις λοιπές επιχειρήσεις, το Δημόσιο, τα Ν.Π.Δ.Δ.
κ.λπ. προς τα οποία προσφέρουν τις υπηρεσίες τους οι ξεναγοί και
αποδίδονται προς τις Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης εντός τριάντα (30)
ημερών από τη λήξη κάθε ημερολογιακού τριμήνου.

Προκειμένου περί ξεναγών που παρέχουν υπηρεσίες σε μεμονωμένους
περιηγητές και εν γένει σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα που δεν
περιλαμβάνονται στις περιπτώσεις του προηγούμενου εδαφίου, οι
ασφαλιστικές εισφορές εργοδότη και ασφαλισμένου αποδίδονται στις Σχολές
Τουριστικής Εκπαίδευσης εντός τριάντα (30) ημερών από τη λήξη κάθε
ημερολογιακού τριμήνου με ευθύνη των ξεναγών.

4. Οι Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης υποχρεούνται να αποδίδουν στο
Ι.Κ.Α. εντός ενενήντα (90) ημερών από τη λήξη κάθε ημερολογιακού
τριμήνου τις καταβληθείσες σε αυτές εισφορές των προηγούμενων
παραγράφων, ως και αντίγραφα των δελτίων παροχής υπηρεσιών,
συνοδευόμενα από αναλυτική κατάσταση στην οποία φαίνεται το σύνολο των
αμοιβών και των επ' αυτών εισφορών για κάθε ξεναγό και επιπλέον
κατάσταση στην οποία καταχωρούνται οι εργοδότες και ξεναγοί, οι οποίοι
δεν κατέβαλαν εντός της καθορισμένης προθεσμίας τις ασφαλιστικές
εισφορές που τους βαρύνουν.

Ως εργοδότες έναντι του Ι.Κ.Α. θεωρούνται στην περίπτωση του εδαφίου
α' της παραγράφου 3 τα τουριστικά γραφεία και οι λοιπές επιχειρήσεις,
στη δε περίπτωση του εδαφίου β' της ίδιας παραγράφου, οι ίδιοι οι
ξεναγοί

5. Οι διατάξεις του άρθρου 9 του ν. 710/1977 (ΦΕΚ 283 Α) έχουν
εφαρμογή και για τους ξεναγούς που αποφοίτησαν μέχρι την έναρξη ισχύος
του παρόντος νόμου."

*** Το άρθρο 6 αντικαταστάθηκε ως άνω με την παρ.1 άρθρ.24 Ν.2919/2001
ΦΕΚ Α 128/25.6.2001.




ΜΗΠΩΣ ΣΥΝΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΤΙ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΦΟΥ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΣΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΑΠΥ ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΩΝ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΕΙΝΑΙ ΑΝ ΑΠΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ?

#10
FAFOUTIS

FAFOUTIS

    *

  • Silver members
  • 3.221 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΔΟΙΡΑΝΗΣ 6 15562 ΧΟΛΑΡΓΟΣ

Σχετικά με τις επιστολές που στέλνει η διεύθυνση ελέγχου του ΥΠ.ΟΙΚ.σχετικά
με τις συγκεντρωτικές καταστάσεις,σας λέω μόνο τούτο:
ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ και η ταλαιπωρία του κόσμου θα είναι τεράστια,εξ'
αιτίας της κακής πληροφόρησης που υπάρχει πάνω στο θέμα.
Ελπίζω να βγω ΨΕΥΤΗΣ.


Η πλάκα είναι ότι η προθεσμία είναι μέχρι 20/12,για τριακόσιες χιλιάδες
(300.000) περιπτώσεις.
Μα κανένας δεν έχει μυαλό;;;;;;;;;;;;;;;;;;




0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες