Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΗ ΕΓΚΑΙΡΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΔΩΡΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

- - - - -

• Κλειδωμένο θέμα Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο
43 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-EMANON-

Επισκέπτης-EMANON-
  • Επισκέπτες
Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω τι κυρώσεις προβλέπονται για εργοδότη ο οποίος δεν θα καταβάλλει εμπρόθεσμα (εως 21/12/2005) το Δώρο Χριστουγέννων

ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Σήμερα σταματήσαμε να λέμε ψέματα.. Λέμε μισή αλήθεια...

• Silver members
  • 3.472 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Συλλογή από σκιές. Ιδιαιτέρως προσπαθώ να μην μου ξεφεύγουν.

Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω τι κυρώσεις προβλέπονται για εργοδότη ο οποίος δεν θα καταβάλλει εμπρόθεσμα (εως 21/12/2005) το Δώρο Χριστουγέννων

Εμένα η επιθεώρηση εργασίας έστειλε ένα μπιλιέτο για μη πληρωμή μισθών ενός μήνα σε επιχείρηση με 20 εργαζομένους 5.000 ευρώ !!!
Είχε προηγηθέι πρόσκληση για να δωθούν οι αποδείξεις του μήνα εξοφλημένες..
+λάκης

a.a.

a.a.

*

• Gold Members
  • 5.617 Δημοσιεύσεις:
αποτελει και ποινικο αδικημα για τους διευθυνοντες συμβουλους ή διαχειριστες της εταιριας

Το επίδομα (δώρο) Χριστουγέννων καταβάλλεται το αργότερο μέχρι την 21η Δεκεμβρίου.

Ο εργοδότης όμως μπορεί να παρακρατήσει μέχρι την 31η Δεκεμβρίου το ποσό που αναλογεί στο επίδομα, χωρίς όμως να μπορεί να το καταβάλει αργότερα από την ημερομηνία αυτή (υπουργική απόφαση 19040/1981, άρθρο 10, παρ. 1).

(Αρθρο 10

1. Τα επιδόματα εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα, που σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να καταβληθούν σε είδος, αλλά σε χρήμα μόνο, καταβάλλονται την 21η Δεκεμβρίου και τη Μεγάλη Τετάρτη αντίστοιχα. Ο εργοδότης όμως μπορεί να παρακρατήσει μέχρι την 31η Δεκεμβρίου ή την 30ή Απριλίου το ποσό που αναλογεί στο επίδομα, χωρίς να μπορεί να το καταλάβει αργότερα από τις ημερομηνίες αυτές.)
*Σε όλο τον κόσμο ο φορολογούμενος είναι αθώος μέχρι να αποδειχθεί το ενάντιο, ενώ στην Ελλάδα ο φορολογούμενος είναι, για το κράτος, εκ προοιμίου φοροκλέπτης και δεν πρόκειται να αποδειχθεί ποτέ το ενάντιο!!!!
* Ο μικρός και μίζερος άνθρωπος δεν προσπαθεί να ψηλώσει για να φτάσει τους άλλους, αλλά προσπαθεί να μειώσει τους άλλους για να φτάσουν στην μικρότητα και την μιζέρια του!!!

*Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, και ο βλάκας επιμένει. (GEORGE1)

*Πιστη έχω.
Απλά δεν έχω βρει ακόμη κάτι για να πιστέψω, αφού ακόμη και οι άνθρωποι που πίστεψα σε αυτούς, με πρόδωσαν.

http://apoalo.blogspot.com/

http://khfi-sos.blogspot.com/

My link

Επισκέπτης-france-

Επισκέπτης-france-
  • Επισκέπτες
Σε ποιες περιπτώσεις παρακρατείτε το Δωρο κ γιατι δεν μπορεί να δοθεί μετά την 31η Δεκεμβρίου?

a.a.

a.a.

*

• Gold Members
  • 5.617 Δημοσιεύσεις:

Σε ποιες περιπτώσεις παρακρατείτε το Δωρο κ γιατι δεν μπορεί να δοθεί μετά την 31η Δεκεμβρίου?

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ
*Σε όλο τον κόσμο ο φορολογούμενος είναι αθώος μέχρι να αποδειχθεί το ενάντιο, ενώ στην Ελλάδα ο φορολογούμενος είναι, για το κράτος, εκ προοιμίου φοροκλέπτης και δεν πρόκειται να αποδειχθεί ποτέ το ενάντιο!!!!
* Ο μικρός και μίζερος άνθρωπος δεν προσπαθεί να ψηλώσει για να φτάσει τους άλλους, αλλά προσπαθεί να μειώσει τους άλλους για να φτάσουν στην μικρότητα και την μιζέρια του!!!

*Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, και ο βλάκας επιμένει. (GEORGE1)

*Πιστη έχω.
Απλά δεν έχω βρει ακόμη κάτι για να πιστέψω, αφού ακόμη και οι άνθρωποι που πίστεψα σε αυτούς, με πρόδωσαν.

My link

Επισκέπτης-france-

Επισκέπτης-france-
  • Επισκέπτες
Χαιρω πολύ.Ποιες ειναι αυτες οι περιπτωσεις ομως?

Επισκέπτης-noname-

Επισκέπτης-noname-
  • Επισκέπτες

Χαιρω πολύ.Ποιες ειναι αυτες οι περιπτωσεις ομως?

Μα σου απάντησε ήδη:

αποτελει και ποινικο αδικημα για τους διευθυνοντες συμβουλους ή διαχειριστες της εταιριας
Το επίδομα (δώρο) Χριστουγέννων καταβάλλεται το αργότερο μέχρι την 21η Δεκεμβρίου.

Ο εργοδότης όμως μπορεί να παρακρατήσει μέχρι την 31η Δεκεμβρίου το ποσό που αναλογεί στο επίδομα, χωρίς όμως να μπορεί να το καταβάλει αργότερα από την ημερομηνία αυτή (υπουργική απόφαση 19040/1981, άρθρο 10, παρ. 1).

(Αρθρο 10

1. Τα επιδόματα εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα, που σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να καταβληθούν σε είδος, αλλά σε χρήμα μόνο, καταβάλλονται την 21η Δεκεμβρίου και τη Μεγάλη Τετάρτη αντίστοιχα. Ο εργοδότης όμως μπορεί να παρακρατήσει μέχρι την 31η Δεκεμβρίου ή την 30ή Απριλίου το ποσό που αναλογεί στο επίδομα, χωρίς να μπορεί να το καταλάβει αργότερα από τις ημερομηνίες αυτές.)

Επισκέπτης-France-

Επισκέπτης-France-
  • Επισκέπτες
To καταλαβα αυτο.Δεν λεει ομως ποτε μπορει να το παρακρατησει και για ποιο λογο.Εγω πχ δουλευα από Οκτωβρη εως 21/12 σε ενα κεντρο ξενων γλωσσων κ δεν ελαβα δωρο.Μπορει καποιος να μου πει γιατι?Να διευκυρινησω οτι υπεβαλα παραιτηση.

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.133 Δημοσιεύσεις:
Δεν λέει γιατί απλά δεν υπάρχει δικαίωμα για παρακράτηση του δώρου από τον εργοδότη.
Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

a.a.

a.a.

*

• Gold Members
  • 5.617 Δημοσιεύσεις:

To καταλαβα αυτο.Δεν λεει ομως ποτε μπορει να το παρακρατησει και για ποιο λογο.Εγω πχ δουλευα από Οκτωβρη εως 21/12 σε ενα κεντρο ξενων γλωσσων κ δεν ελαβα δωρο.Μπορει καποιος να μου πει γιατι?Να διευκυρινησω οτι υπεβαλα παραιτηση.

το δωρο χριστουγεννων πρπει να πληρωθει μεχρι 21/12
ο εργοδότης μπορει να το πληρωσει μεχρι 31/12
το διαστημα αυτο δεν μπορει ο εργαζομενος να προσφυγει στην επιθεωρηση εργασιας ή και αν προσφυγει αν το δωρο πληρωθει μεχρι τις 31/12 τοτε δεν υπαρχει θεμα για τον εργοδοτη (μιας και σαν λογο μπορει να αναφερει οικονομικες δυσκολιες)
αν ομως στις 2/1 ο εργαζομενος κανει καταγγελια οτι δεν εχει πληρωθει το δωρο τοτε δεν εχει να κανει μονο με την επιθεωρηση εργασιας αλλα ειναι και ποινικο αδικημα και μαλιστα αυτεπαγγελτο απο την επιθεωρηση εργασιας
αυτο ισχυει και στην δικη σας περιπτωση και ας εχετε αποχωρησει.
μια επαφη με την εταιρια και αν δεν σας τα δωσουν καταγγελία στην επιθεωρηση εργασιας

*Πιστη έχω.

My link

Επισκέπτης-France-

Επισκέπτης-France-
  • Επισκέπτες
Εγω τωρα που δεν ελαβα δωρο τι μπορω να κανω?Αν παω επιθεωρηση θα γινει τπτ?

Επισκέπτης-Εργατοπατερας-

• Επισκέπτες
Αν πατε στην επιθεωρηση εργασιας με σκοπο να καταγγειλετε, τοτε αμεσως θα καλεσουν τον εργοδοτη για να τον ρωτησουν γιατι δεν σας κατεβαλε το Δωρο Χριστουγεννων, θα τον ενημερωσουν σχετικα με την υποχρεωση του ετσι ωστε να σοφρωνιστει με το καλο. Αν ισχυριστει οτι σας εχει πληρωσει, θα τον καλεσουν να το αποδειξει με ντοκουμεντα. Αν αρνηθει, προχωρατε στην καταγγελια, που σημαινει οτι η καταγγελια σας προχωραει κατευθειαν σε εισαγγελεα, επειδη οπως ειπωθηκε και προηγουμενως, ειναι ποινικο αδικημα.

Επισκέπτης-France-

Επισκέπτης-France-
  • Επισκέπτες
Εγω δεν υπεγραψα καμια αποδειξη παντως.
Το θεμα ειναι οτι θα κινηθει η επιθεωρηση ή θα τα κουκουλώσουν μεταξύ τους?Εγω θα παρω αυτα που δικαιούμαι?
Επειδη παραιτηθηκα δεν δικαιουμαι δωρο?

• Επισκέπτες
Κοιταξτε, θα παρω το θαρρος να σας πω να μην σκεφτεστε τοσο απαισιοδοξα.
Καμια υπηρεσια δεν μπορει να κουκουλωσει... μια καταγγελια.
Δυστυχως υπαρχει μια νοοτροπια οτι ολος ο πλανητης βρισκεται στα χερια των μεγαλων συνομωτων.

Αλιμονο! Σ'αυτην την παθητικη σταση βασιζεται ο καθε πονηρος και κανει τις ατιμιες του.

Κινηθειτε εσεις νομιμως και θα δειτε οτι θα δικαιωθειτε.
Η καταγγελια σημαινει ποινικο δικαστηριο, υπαρχει παντα και η δυνατοτητα για αστικο, αργοτερα.

Ενας λογος που υπαρχουν αυτα τα προβληματα ωφειλεται στο οτι εμεις οι Ελληνες δεν καταγγελουμε την παρανομια.

Επισκέπτης-France-

Επισκέπτης-France-
  • Επισκέπτες
Αυτό ακριβώς.Δεν ζητάω κάτι περίεργο,ζητάω να πάρω τα νόμιμα,αυτά που δούλεψα.Δεν ειναι ζητιανιά αλλά υποχρέωση.
Θα περιμένω άλλη μια βδομάδα γιατί είχε πει ότι θα επικοινωνήσει ο εργοδότης μαζί μου.Αν δεν κάνει κίνηση θα προσφύγω στην Επιθεώρηση.
Δεν μου αρέσει να με θεωρούν κορόιδο...

GIANN

GIANN

*

• simple Members
  • 128 Δημοσιεύσεις:
Να προσφύγεις στην Επιθεώρηση και ΄νάσαι σίγουρος ότι δεν μπορεί κανείς να κουκουλώσει την
καταγγελία σου, αλλά και οποιαδήποτε καταγγελία, ότν αυτή είναι έγγραφη και .. επώνυμη.
Σπεύδετε .....όσο μπορείτε βραδύτερα !!!
Γιατί, όποιος βιάζεται ......... |/_

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.690 Δημοσιεύσεις:

Και αν πας στην επιθεώρηση εργασίας,τι πιστεύεις ότι μπορείς να πετύχεις?
Μπορεί η επιθεώρηση εργασίας να υποχρεώσει τον εργοδότη να σου καταβάλει δώρο χριστουγέννων αν αυτός πιστεύει ότι δε πρέπει να σου καταβάλει?
μόνο το δικαστήριο μπορεί να το κάνει αυτό.

Κανονικά μιλώντας, η επιθεώρηση πρέπει να κινηθεί αυτεπάγγελτα, εφόσον αποδεδειγμένα δεν έχει καταβάλλει το δώρο και να επιβάλει πρόστιμο... Επί αυτού, ο φίλος μας ο DAAS έχει τοποθετηθεί, αν θυμάμαι καλά....
Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό!
Παρακαλείσθε όπως ... τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας ...διότι δημιουργούνται κηλίδες...!!!
Έτσι απλά,
"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."
The Monkey Principle: You pay nuts, you hire monkeys....

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.690 Δημοσιεύσεις:

Η επιθεώρηση δεν μπορεί να επέμβει.Ουτε μπορεί να επιβάλλει πρόστιμο.
Αν το κάνει αυτό ,τότε ασύστολα παραβιάζεται η νομοθεσία.
Η επιθεώρηση μπορεί να επιβάλει πρόστιμα ,μονο όταν παραβιάζονται οι διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας.
Οι απαιτήσεις εργαζομένων σε μισθό σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να κριθούν απο την επιθεώρηση εργασίας αλλά από τα αρμόδια δικαστήρια.

Η μη καταβολή Δώρου Χριστουγέννων αποτελεί κατάφορη παραβίαση της εργατικής νομοθεσίας. Εφοσόν παραδεχτεί ο εργοδότης ότι δεν το κατέβαλλε, άποψή μου, η επιθεώρηση ως η αρμόδια υπηρεσία, πρέπει να κινηθεί αυτεπάγγελτα.
Παρακαλείσθε όπως ... τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας ...διότι δημιουργούνται κηλίδες...!!!
Έτσι απλά,
"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.690 Δημοσιεύσεις:

Και πως θα υποχρεώσει τον εργοδότη να το καταβάλει?Με το ΣΕΠΕ??

Υπάρχει και ο Αστικός Κώδικας Στέφανε.

Και η μη πληρωμή αποζημίωσης είναι κατάφορη παραβίαση της εργατικής νομοθεσίας σε περίπτωση απόλυσης.

Μπορεί η επιθεώρηση εργασίας να κινηθεί αυταπάγγελτα,χωρίς την παρέμβαση της δικαιοσύνης?

Από δημοσίευση του DAAS, ο οποίος ως δικηγόρος, ξέρει καλύτερα για αστικό δίκαιο και συναφή νομοθεσία....

Σε μια Επιθεωρηση στην Αττικη μια φορα ο επιθεωρητης ΑΡΝΗΘΗΚΕ να επιβαλλει προστιμο σε μια επιχειρηση για βεβαιωμενη παραβαση που ειχε διαπιστωθει λεγωντας μου το εξης -...κυριε δικηγορε εγω δεν επιβαλλω το προστιμο κανε οτι θελεις... - και εγω του ειπα ΟΚ εσυ εισαι το αφεντικο και εφυγα. Ενα μηνα αργοτερα με πηρε τηλεφωνο ο ιδιος επιθεωρητης στο δικηγορικο μου γραφειο (χωρις να του εχω δωσει ποτε το τηλεφωνο !!!) και μου ειπε οτι επεβαλλε προστιμο 2.500 ευρω στην επιχειρηση !!!.
ΟΧΙ βεβαια δεν το ειχε πιασει ο πονος για τον εργαζομενο που ειχε προσφυγει σ΄αυτον για προστασια αλλα οι 22 προσφυγες, μηνυτηριες αναφορες, καταγγελιες που κατεθεσα εναντιον αυτου και της επιθεωρησης εργασιας ΚΑΤΑΓΓΕΛΛΟΝΤΑΣ επισημα και ΔΙΑΤΥΜΠΑΝΙΖΟΝΤΑΣ οτι ο ιδιος υπο την ανοχη της υπηρεσιας του λαδωθηκε. Δεν μου εκανε ΟΥΤΕ μια μηνυση απλα με πηρε τηλεφωνο και μου ζητησε οτι αφου επεβαλλε το προστιμο να ανακαλεσω.

Προχωρα σ' αυτες τις ενεργειες:

1 - Καταγγελια στο τοπικο ΣΕΠΕ με αιτημα τη διενεργεια εργατικης διαφορας κατα τη συζητηση κανε τη δηλωση -επιθυμω τη ποινικη διωξη του εργοδοτη μου βαση του Ν. 690/1933 διοτι αρνηται να μου καταβαλλει δεδουλευμενες ΑΠΟΔΟΧΕΣ- Αν σου ζητησει αναβολη ΜΗΝ ΔΕΧΘΕΙΣ - αν ο επιθεωρητης δεχθει αναβολη τοτε καλεις ΑΜΕΣΩΣ την αστυνομια και ζητας να εφαρμοστει η αυτοφορη διαδικασια του Ν. 690/1933, οποτε η αστυνομια ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΟΥ ΣΕΠΕ τον εργοδοτη ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ με την αυτοφορη διαδικασια. Ο εργαζομενος παει μαζι στο αστυνομικο τμημα και ολοι μαζι στο αυτοφορο, οταν ο δικαστης ρωτησει τον εργαζομενο αν επιθυμει την τιμωρια του εργοδοτη λεσ ΝΑΙ.

2 - Καταθετεις ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ στο ΙΚΑ για παρακρατησει δεδουλευμενων εισφορων και ζητας να ασκησει ΤΟ ΙΚΑ μηνυση για υπεξαιρεση εργοδοτικων εισφορων ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΧΘΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΙΣΤΑ ΥΠΕΞΑΙΡΕΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΜΗΝΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ !!!.

ΚΑΙ ΜΕΤΑ βλεπουμε πληρωνει ή οχι......

http://www.taxheaven...?...c=45126&hl=
Έτσι απλά,

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.690 Δημοσιεύσεις:

Στέφανε,
Οχι σε εμένα αυτά.Εγώ λέγομαι Δημήτρης και είμαι από την Κέρκυρα :rolleyes:

Που βρίσκεις το παράλογο Δημήτρη από τη Κέρκυρα??????

Η καταβολή του ΔΧ προβλέπεται από την εργατική νομοθεσία, και ο υπολογισμός, αλλά και η καταβολή του. Δεν γίνεται κάτι, ελέγχεται ο εργοδότης και αν κριθεί σκόπιμο επιβάλλονται πρόστιμα. Δεν ισχυρίζομαι ότι θα πάρει τα λεφτά του ο εργαζόμενος, αλλά ότι θα πληρώσει πρόστιμα στην επιθεώρηση.

Κάθε φορά που έρχεται για έλεγχο η επιθεώρηση, μου ζητάνε (εκτός των άλλων) μισθοδοτικές αποδείξεις. Εάν δούνε μικρότερες από τις ΣΣΕ αμοιβές, ζητάνε να πληρωθούν οι εργαζόμενοι με αναδρομικά. Το απαιτούν βάσει της εργατικής νομοθεσίας. Εάν τους πω όχι, τι νομίζεις ότι θα κάνουν???? Θα μου πουν, ε, καλά αφού δεν θες εντάξει.... ????
Έτσι απλά,

1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες