Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΕΜ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΤΕΙ

- - - - -

• Please log in to reply
15 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Soc

Soc

*

• simple Members
  • 118 Δημοσιεύσεις:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ : ΠΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΕΜ ΑΠΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟ ΝΗΧΑΝΙΚΟ & ΠΟΣΟ? ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ? ΠΟΤΕ? ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Ή ΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΗΓΗ!

Επισκέπτης-ΛΑΜΠΡΟΣ-

Επισκέπτης-ΛΑΜΠΡΟΣ-
  • Επισκέπτες
τα δελτία παροχής που θα εκδίδεις θα είναι για την έκδοση ή την επίβλεψη οικοδομικών αδειών ??εάν ναι τότε θα πρέπει να κάνεις άνοιγμα λογ/μου σε τράπεζα , κατάθεση της αμοιβής , καταβολή ΦΕΜ στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. ανάλογα με το είδος της μελέτης 4% ή 10% , εάν τα δελτία εκδίδονται στην τεχνική εταιρεία ως «εργασία σε οργανωμένο γραφείο» τότε θα πρέπει να σου κάνουν παρακράτηση 20% επι της αξίας του δελτίου σου και στις δυο περιπτώσεις ο φόρος αυτός 4 ή 10 ή 20 σου παρακρατείτε από την αμοιβή σου και αποδίδεται στην αρμόδια Δ.ο.υ. και σου δίνονται αντίγραφα των ΦΕΜ ή βεβαίωση παρακράτησης φόρου για την φορολογική σου δήλωση ,

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

ο φόρος αυτός 4 ή 10 ή 20 σου παρακρατείται από την αμοιβή σου και αποδίδεται στην αρμόδια Δ.ο.υ. και σου δίνονται αντίγραφα των ΦΕΜ ή βεβαίωση παρακράτησης φόρου για την φορολογική σου δήλωση ,

τα οποία και περνάς στον κωδικό 601 του Ε1? Χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία για την δήλωσή τους? (πρόκειται για μελέτη μηχανικών με προκαταβολή 10% στην εφορία)

Ευχαρτιστώ εκ των προτέρων

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.

τα δελτία παροχής που θα εκδίδεις θα είναι για την έκδοση ή την επίβλεψη οικοδομικών αδειών ??εάν ναι τότε θα πρέπει να κάνεις άνοιγμα λογ/μου σε τράπεζα , κατάθεση της αμοιβής , καταβολή ΦΕΜ στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. ανάλογα με το είδος της μελέτης 4% ή 10% , εάν τα δελτία εκδίδονται στην τεχνική εταιρεία ως «εργασία σε οργανωμένο γραφείο» τότε θα πρέπει να σου κάνουν παρακράτηση 20% επι της αξίας του δελτίου σου και στις δυο περιπτώσεις ο φόρος αυτός 4 ή 10 ή 20 σου παρακρατείτε από την αμοιβή σου και αποδίδεται στην αρμόδια Δ.ο.υ. και σου δίνονται αντίγραφα των ΦΕΜ ή βεβαίωση παρακράτησης φόρου για την φορολογική σου δήλωση ,

Δεν υπάρχει περίπτωση αμοιβής για μελέτη ή επίβλεψη να γίνεται και παρακράτηση 4 ή 10 % και 20 % Ενας απο τους δυο φόρους θα παρακρατηθει . Βλέπε ΠΟΛ 182/1971
" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

Επισκέπτης-xrita-

Επισκέπτης-xrita-
  • Επισκέπτες

Δεν υπάρχει περίπτωση αμοιβής για μελέτη ή επίβλεψη να γίνεται και παρακράτηση 4 ή 10 % και 20 % Ενας απο τους δυο φόρους θα παρακρατηθει . Βλέπε ΠΟΛ 182/1971

Καλημέρα,
είμαι μεταφράστρια και αναζητώ τη σημασία των αρχικών "ΦΕΜ".

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.125 Δημοσιεύσεις:
Το Φ.Ε.Μ. (Φόρος Επιτηδεύματος Μηχανικού) είναι μια προκαταβολή του φόρου που θα πληρώσει ο μηχανικός στο τέλος της χρονιάς αναλόγως των εισοδημάτων του και ισούται με το 10% της αμοιβής της μελέτης/επίβλεψης του εκτός αν αφορά το Τοπογραφικό που σ' αυτή την περίπτωση είναι 4%.

http://www.e-oikonom...typa_pdf/AM.pdf
Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

Επισκέπτης-Κωνσταντίνος-

Επισκέπτης-Κωνσταντίνος-
  • Επισκέπτες
Εγώ είμαι αρχιτέκτονας μηχανικός και έχω την εξής απορία περί ΦΕΜ.
Αν κόψω ΑΠΥ σε πελάτη Ο.Ε. (κτηνίατροι) για εργασία που δεν αφορά οικοδομική άδεια, υπάρχει πρόβλημα αν καταβάλω ΦΕΜ 10% ή πρέπει οπωσδήποτε να μου παρακρατήσουν το 20% της αμοιβής? Τι προβλέπεται?
Ευχαριστώ πολύ για κάθε απάντηση.

Επισκέπτης-nik-

Επισκέπτης-nik-
  • Επισκέπτες
kalhspera. eimai politikos mhxanikos t.e. kai prokeitai na ergastw gia mia etaireia, analamvanodas rolo epitopou epivlepwn mhxanikou(epivlepsh). h parakrathsh pou prepei na mou ginetai ka8e mhna einai 20% i ligotero? efxaristw prokatavolika.

Επισκέπτης-κατερινα-

Επισκέπτης-κατερινα-
  • Επισκέπτες
ο μηχανικός για την έκδοση οικοδομικής άδειας, απαίτησε να του πληρώσω το ΦΕΜ. Είναι νόμιμο αυτό;

KABONTOROS

KABONTOROS

*

• Silver members
  • 3.090 Δημοσιεύσεις:
ΦΕΜ οταν εκδίδεται οικοδομική άδεια σε ιδιώτη τον καταβάλει ο ιδιος ο μηχανικός,οταν υπάρχει αδεια που πάει
πολεοδομία πρεπει να υποβάλλεται και δήλωση ΦΕΜ,σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση για αμοιβή μηχανικου σε
επιτιδευματία και εφ όσον είναι ανω των 300ε υπάρχει παρακράτηση και αποδοση 20%,με χορήγηση στο τελος της χρήσης
μιας και μόνο σχετικής βεβαίωσης.

Λάμπρος

Λάμπρος

*

• simple Members
  • 134 Δημοσιεύσεις:

Εγώ είμαι αρχιτέκτονας μηχανικός και έχω την εξής απορία περί ΦΕΜ.
Αν κόψω ΑΠΥ σε πελάτη Ο.Ε. (κτηνίατροι) για εργασία που δεν αφορά οικοδομική άδεια, υπάρχει πρόβλημα αν καταβάλω ΦΕΜ 10% ή πρέπει οπωσδήποτε να μου παρακρατήσουν το 20% της αμοιβής? Τι προβλέπεται?
Ευχαριστώ πολύ για κάθε απάντηση.

Αν αφορα εκδοση αδειας, μιλαμε για Προκαταβολη φορου με εντυπο ΦΕΜ και ποσοστα 4% ή 10%.
Εφοσον δεν αφορα εκδοση αδειας, μιλαμε για Παρακρατηση φορου με συντελεστη 20%, εφοσον η καθαρη αξια της αμοιβης ειναι ανω των 300€ κι εφοσον δεν αναφερομαστε σε ιδιωτη αλλα σε επιτηδευματια. Κατω απο 300€ η παρακρατηση φορου ειναι προαιρετικη.

Επομενως, υποχρεωτικα 20% αφου δεν ειναι ιδιωτης και ειναι ανω των 300€.

Λάμπρος

Λάμπρος

*

• simple Members
  • 134 Δημοσιεύσεις:

kalhspera. eimai politikos mhxanikos t.e. kai prokeitai na ergastw gia mia etaireia, analamvanodas rolo epitopou epivlepwn mhxanikou(epivlepsh). h parakrathsh pou prepei na mou ginetai ka8e mhna einai 20% i ligotero? efxaristw prokatavolika.

Αν η Αποδειξη Παροχης Υπηρεσιων (ΑΠΥ) ή οπως το λετε οι μηχανικοι "Δελτιο Παροχης", θα κοπει στο ονομα της εταιριας, τοτε παει με 20% εφοσον ειναι πανω απο 300€.

Επισκέπτης-Γιώτα Π-

Επισκέπτης-Γιώτα Π-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Μια ερώτηση και από μένα,
ΑΠΥ ΚΑΙ ΦΕΜ πρέπει να είναι στο ίδιο χρόνο αλλά σε περίπτωση που η ΑΠΥ κοπεί 30 ή 31/12, τότε πως είναι δυνατόν να καταβληθεί μέσα στο ίδιο έτος, ιδίως με τις εφορίες κλειστές? Μήπως υπάρχει κάποιο περιθώριο καταβολής ΦΕΜ σε αυτές τις περιπτώσεις?Ευχαριστώ πολύ, αρχιτέκτων μηχανικός.

KABONTOROS

KABONTOROS

*

• Silver members
  • 3.090 Δημοσιεύσεις:
Ο ΦΕΜ αφορά προκαταβολή φόρου και οχι παρακράτηση,οπότε, όποτε πληρωθεί θα μπεί στη
δήλωση εισοδήματος προς συμψηφισμό.Αλλα αν έχουν μπεί τα χρήματα στην τράπεζα υπάρχει
υποχρέωση να κοπεί η απυ εφ όσον έχει γίνει η παροχή εργασίας ,η οσο έχει γίνει να κοπεί η απυ
εως το τέλος του έτους.

Επισκέπτης-Γιώτα Π-

Επισκέπτης-Γιώτα Π-
  • Επισκέπτες
Κατ' αρχην, ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό σημαίνει δηλαδή οτι μπορώ να κόψω ΑΠΥ το 2011 και να καταβάλλω ΦΕΜ ΤΟ 2012 γι' αυτη την απόδειξη? Ευχαριστώ ξανά.

Επισκέπτης-Thomas-

Επισκέπτης-Thomas-
  • Επισκέπτες
Ως Μηχανικός σήμερα πήγα και πλήρωσα ΦΕΜ που είχε κοπεί απόδειξη για το οικον. έτος 2011 (αμέλειά μου). Οι υπάλληλοι της εφορίας με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που κόπηκε η απόδειξη το 2011 και πληρώθηκε το ΦΕΜ το 2012. Αυτά προς αποκατάσταση την αλήθειας.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες