Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ 7ΩΡΟ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ 8ΩΡΟ. ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ. ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ?


επισκέπτη PABLACK

Ερώτηση

ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ 7ΩΡΟ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ 8ΩΡΟ. ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ. ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ 7ΩΡΟ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ 8ΩΡΟ. ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ. ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ?

Ετσι όπως διαβάζω αυτά που γράφεις αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι η συλλογική σύμβαση εργασίας στην οποία ανήκεις στην κωδικοποιησή της αναφέρει εφτάωρη εργασία με 35 ώρες εβδομαδιαίως όμως ο εργοδότης δεν νομίζω να το τηρεί απλά. Τι πρόβλημα έχεις εσύ; Δουλεύεις μια ώρα παραπάνω σύνολο 5 ώρες τη βδομάδα εκτός της σύμβασης που λογικά έχει το δικαίωμα να σε απασχολήσει όμως να σου της πληρώσει με προσαύξηση 25%, προκειμένου όμως να κάνει κάτι τέτοιο σου λέει να δουλέψεις 8ωρο και κλείνει το θέμα. Πές μας τη συμβαση στην οποία ανήκείς. Οσο για τα ενσημά σου ένα ένσημο θα πάρεις ήτε δουλέψεις 7 ώρες ήτε 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ετσι όπως διαβάζω αυτά που γράφεις αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι η συλλογική σύμβαση εργασίας στην οποία ανήκεις στην κωδικοποιησή της αναφέρει εφτάωρη εργασία με 35 ώρες εβδομαδιαίως όμως ο εργοδότης δεν νομίζω να το τηρεί απλά. Τι πρόβλημα έχεις εσύ; Δουλεύεις μια ώρα παραπάνω σύνολο 5 ώρες τη βδομάδα εκτός της σύμβασης που λογικά έχει το δικαίωμα να σε απασχολήσει όμως να σου της πληρώσει με προσαύξηση 25%, προκειμένου όμως να κάνει κάτι τέτοιο σου λέει να δουλέψεις 8ωρο και κλείνει το θέμα. Πές μας τη συμβαση στην οποία ανήκείς. Οσο για τα ενσημά σου ένα ένσημο θα πάρεις ήτε δουλέψεις 7 ώρες ήτε 8.

Η σύμβαση που έχω υπογράψει γράφει για 8ωρο. εμένα με απασχολεί 8ώρες συνήθως εκτός απροόπτου. στα χαρτία όμως που έχει καταθέσει στην επιθεώρηση εργασίας γράφει ότι δουλεύω 7ώρες την εβδομάδα ( που δεν ισχύει ) και βέβαια δηλώνει και λιγότερο μισθό απο αυτό που κανονικά παίρνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Ετσι όπως διαβάζω αυτά που γράφεις αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι η συλλογική σύμβαση εργασίας στην οποία ανήκεις στην κωδικοποιησή της αναφέρει εφτάωρη εργασία με 35 ώρες εβδομαδιαίως όμως ο εργοδότης δεν νομίζω να το τηρεί απλά. Τι πρόβλημα έχεις εσύ; Δουλεύεις μια ώρα παραπάνω σύνολο 5 ώρες τη βδομάδα εκτός της σύμβασης που λογικά έχει το δικαίωμα να σε απασχολήσει όμως να σου της πληρώσει με προσαύξηση 25%, προκειμένου όμως να κάνει κάτι τέτοιο σου λέει να δουλέψεις 8ωρο και κλείνει το θέμα. Πές μας τη συμβαση στην οποία ανήκείς. Οσο για τα ενσημά σου ένα ένσημο θα πάρεις ήτε δουλέψεις 7 ώρες ήτε 8.

Η σύμβαση που έχω υπογράψει γράφει για 8ωρο. εμένα με απασχολεί 8ώρες συνήθως εκτός απροόπτου. στα χαρτία όμως που έχει καταθέσει στην επιθεώρηση εργασίας γράφει ότι δουλεύω 7ώρες την εβδομάδα ( που δεν ισχύει ) και βέβαια δηλώνει και λιγότερο μισθό απο αυτό που κανονικά παίρνω.

έμενα μου δίνει παραπάνω λεφτά απο αυτά που αναγράφει στην κατασταση...απλά ρωτάω γιατί να με δηλώσει στην επιθεώρηση με λιγότερες ώρες και μισθό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
έμενα μου δίνει παραπάνω λεφτά απο αυτά που αναγράφει στην κατασταση...απλά ρωτάω γιατί να με δηλώσει στην επιθεώρηση με λιγότερες ώρες και μισθό?

Τι έχει τρία γράμματα, αρχίζει από Ι και τελειώνει σε Α;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Τι έχει τρία γράμματα, αρχίζει από Ι και τελειώνει σε Α;

χαχα...ευχαριστώ πολύ παιδιά για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ετσι όπως διαβάζω αυτά που γράφεις αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι η συλλογική σύμβαση εργασίας στην οποία ανήκεις στην κωδικοποιησή της αναφέρει εφτάωρη εργασία με 35 ώρες εβδομαδιαίως όμως ο εργοδότης δεν νομίζω να το τηρεί απλά. Τι πρόβλημα έχεις εσύ; Δουλεύεις μια ώρα παραπάνω σύνολο 5 ώρες τη βδομάδα εκτός της σύμβασης που λογικά έχει το δικαίωμα να σε απασχολήσει όμως να σου της πληρώσει με προσαύξηση 25%, προκειμένου όμως να κάνει κάτι τέτοιο σου λέει να δουλέψεις 8ωρο και κλείνει το θέμα. Πές μας τη συμβαση στην οποία ανήκείς. Οσο για τα ενσημά σου ένα ένσημο θα πάρεις ήτε δουλέψεις 7 ώρες ήτε 8.

Μαρία, οι ώρες μεταξύ του ανώτατου συμβατικού ωραρίου των 40 ωρών και του καθαρά μειωμένου συμβατικού ωραρίου, π.χ. 38 ωρών, χαρακτηρίζονται ως απλή πρόσθετη εργασία και αμείβονται με απλό ωρομίσθιο, χωρίς καμία προσαύξηση (Α.Π.1188/90).

Αν και σε αυτά που αναφέρει ο ερωτών δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

έμενα μου δίνει παραπάνω λεφτά απο αυτά που αναγράφει στην κατασταση...απλά ρωτάω γιατί να με δηλώσει στην επιθεώρηση με λιγότερες ώρες και μισθό?

Αφού σου καταβάλλει άλλον μισθό σε σχέση με αυτόν που αναγράφεται στον πίνακα προσωπικού, και αφού έχεις σύμβαση για 8ωρο και σε δηλώνει 7ωρο, ο εργοδότης δεν έχει τίποτα απολύτως να κερδίσει και πιθανόν να έκανε λάθος.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...