Προς το περιεχόμενο

Εκχώρηση Ενοικίων προς το Δημόσιο χωρίς αντάλλαγμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέμα :

"Αν μπορώ με κάποιο τρόπο να μη φορολογηθώ για τα ενοικία από το μήνα ...... του 2004 έως το μήνα .....

του 2005 , λόγω μη είσπραξής τους "

Η απάντηση (μεταξύ πολλής μπύρας!!) :

Βάση της παρ. 7 του άρθρου 4 του Ν.2238/1994 είναι δυνατή η εκχώρηση ενοικίων τα οποία αποκτήθηκαν μεν , αλλά αποδεδειγμένα δεν εισπράχθηκαν , στο Δημόσιο χωρίς αντάλλαγμα .

Ζητώντας κάποια δικαιολογητικά βρεθήκαμε στο αδιέξοδο της μη υπάρξης συμφωνητικού , αλλά βάση του άρθρου 77 διαπιστώσαμε ότι από τις διατάξεις του παραπάνου άρθρου ΔΕΝ θεσπίζεται υποχρέωση σύνταξης μισθωτήριου συμβολαίου , αλλά προβλέπεται στη περίπτωση σύνταξης αυτού υποχρέωση θεώρησης του από τον Προϊστάμενο της ΔΟΥ του εκμισθωτή . Το μειονέκτημα είναι αν υπήρχε ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης μη θεωρημένο , αυτό θα στερούνταν κάθε αποδεικτικής και δεν θα εξεταζόνταν από τα Δικαστήρια και τις Δημόσιες γενικά αρχές .

Οπότε χρησιμοποιόντας τις αγωγες και τις δικαστικές αποφάσεις μπορούμε να κάνουμε την εκχώρηση των μισθωμάτων , αλλά εντός του Οικον.έτους που τα εισοδήματα αυτά υπόκεινται στο φόρο , δηλαδή εως 31/12/2005 για τα εκχωρούμενα ενοικία του 2004 και εως 31/12/2006 για τα εκχωρούμενα ενοίκια του 2005 , επειδή έχει γίνει και η εκκαθάριση της Φ.Δ. του Οικον. έτους 2005 μπορεί βάση της Πολ.1096/2001 σε συνδυασμό με τις διατάξεις του άρθρου 4 να γίνει τροποποιητική δήλωση και έκδοση νέου εκκαθαριστικού , εφόσον εξακολουθεί να μην έχει εισπράξει .

Σχετική βιβλιογραφία και νομολογιά : Άρθρο 4 , 20, 62,77 του Ν. 2238/1994 , Γ . 957πε/9.6.1989 έγγραφο, 1076745/1369/Α0012/16.12/1997, Πολ.1096/06.04.2001, 1098233/1890/Α0012/28.11.2000,θέματα 4.73 εώς 4.84 σελ.36-38 και 77.14 και 77.17 σελ.1224 ερμηνείας Φ.Ε. Αντωνόπουλου - Κατούδη (Τόμοι Β΄και Γ΄αντίστοιχα)

Επισυνάπτω και το έντυπο εκχώρησης από τη Πολ.1096 .(Το έφτιαξα στο word)

_________________.doc

Κάρολε να σε εκθέσω και εσένα!!!!! :D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΡΑΜΜΟΓΡΑΦΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ.ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω ποίο έντυπο χρησιμοποιεί η Ομοσπονδία , το πιθανότερο είναι το ίδιο . Πάντως το έντυπο που ανέβασα είναι από τη Πολ.1096(πιστά αντεγραμμένο) όπου αναφέρετε ο τύπος και το περιεχόμενου των δηλώσεων .

Κάρολε να σε εκθέσω και εσένα!!!!!

Τώρα ότι και να πω για τον Κώστα (Κάρολο) είναι πολύ λίγο . Απλά τον ευχαριστούμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη σχετικά με το θέμα που λέγαμε βρήκα τα εξής:

Ο νόμος δεν αναφέρει τίποτα για τον τύπο των μισθώσεων . Ετσι οι μισθώσεις δεν υπόκεινται βασικά σε υποχρεωτικό τύπο και είναι άτυπες . Βλέπε άρθρο 158 Αστικού Κώδικα . Επίσης Α.Π. 1331/76 , Εφ.Αθ. 8363/2001 Εφ. Πειρ. 839/2000. Η μίσθωση λοιπόν καταρτίζεται ρητώς , δεν αποκλείεται όμως και σιωπηρή σύναψη της , εφόσον από τον νόμο δεν ορίζονται ορισμένες διατυπώσεις για την κατάρτιση της .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μισθωτήριο δεν είναι συστατικό αλλά αποδεικτικό στοιχείο. Αν υπάρχουν άλλα αποδεικτικά στοιχεία, πχ στελεχος αποδείξεως είσπραξης ενοικίων, μαρτυρικές καταθέσεις για τη σύναψη της μίσθωσης, τα ποσά που αποκτήθηκαν και δηλώθηκαν ως εισόδημα από ακίνητα, μπιορεί να εκχωρηθούν στο Δημόσιο και ο "αποκτήσας αυτά υπόχρεος" να μη φορολογηθεί εφόσον, μέχρι τις 31 Δεκ 2005, εκχωρήσει αυτά, γιατί αποδεδειγμένα δεν τα εισέπραξε

Το έντυπο υπέροχο. Υποσυνείδητα γραφίστας?

Διονύσης Κουνάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς να συμπληρώσω .

Δεν επιβάλλεται πρόστιμο σε περίπτωση τροποποιητικής δήλωσης για την εκχώρηση ενοικίου , διότι δεν παρέβηκε ο φορολογούμενος κάποια υποχρέωσή του (κάποια φορολογική διάταξη) και εφόσον δεν προκύπτει διαφορά φόρου για να επιβληθεί πρόσθετος φόρος , δεν επιβάλλεται πρόστιμο , βάσει και της παρ.1 του άρθρου 4 του ν.2523/1997 . (Αυτές τις μέρες θα το διαπιστώσω στη πράξη!!!!)

Σχετικά θέματα : Άρθρο 87 του 2238/1994 και θέματα 87.1 εώς και 87.30 και ειδικότερα το θέμα 87.25 σελ.1299 -1308.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποβολή τροποποιητικής δήλωσης αποτελεί παρεπόμενη διαδικαστική πράξη, η οποία έχει καθιερωθεί στην πρακτική εφαρμογή, ταυτόχρονα με την υποβολή της "απλής δήλωσης " της παρ. 7 του άρθρου 4, η οποία αποτελεί το "νόμιμο τίτλο". Η τροποποιητική δήλωση του άρθρου 61 υποβάλλεται "εθιμικώς", για την υποβοήθηση της φορολογικής αρχής στην έκδοση του οικείου εκκαθαριστικού σημειώματος, κατά το υπολογισμό της οφειλής , με βάση τη νέας φορολογικής δήλωσης. Αποτελεί "καταχρηστική" δήλωση των παρ. 1 , 4 και 5 του άρθρου 61 του ν. 2238/1994. Η κύρια διαδικαστική πράξη ( απλή έγγραφη δήλωση ) αναφέρεται στην παρ. 7 του άρθρου 4 του ίδιου νόμου. Γι αυτό δεν μπορεί να εφαρμοσθεί η παρ. 1 του άριρου 4 του ν.2523/1997 και συνεπώς δεν συντρέχει περίπτωση επιβολής προστίμου.

Ξαναβλέποντας το θέμα, ίσως η θέση της διάταξης της παρ. 7 του άρθρου 4 να ταιριάζει στο άρθρο 61 του ν. 2238/1994

Διονύσης Κουνάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα βοηθούσε και η ΠΟΛ.1209/29-08-2001 ;

Γιώργο μήπως η άνω πολ. έχει πιο πολύ σχέση με την ενάσκηση επικαρπίας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-giorgos-
Γιώργο μήπως η άνω πολ. έχει πιο πολύ σχέση με την ενάσκηση επικαρπίας ?

"6. Πάντως, σε κάθε περίπτωση, η έγκυρη μεταβίβαση του δικαιώματος της επικαρπίας ή και της άσκησης αυτής δεν σημαίνει ότι ο προϊστάμενος της αρμόδιας ΔΟΥ στερείται της δυνατότητας, στα πλαίσια της ελεγκτικής του εξουσίας (άρθρα 66 και 67 του Ν.2238/1994), να διακριβώσει την τυχόν εικονικότητα της γενόμενης μεταβίβασης και να επιβάλλει το φόρο επί των μισθωμάτων στο πραγματικό υποκείμενο της σχετικής φορολογικής ενοχής, δεδομένου άλλωστε ότι η άσκηση της επικαρπίας επί μισθωμένου πράγματος συνίσταται στην κάρπωση των μισθωμάτων.

7. Τούτο όμως προϋποθέτει σαφώς αιτιολογημένη διαπίστωση της φορολογικής αρχής ότι τα μισθώματα δεν εισπράττονται εν τοις πράγμασι από τον φερόμενο ως επικαρπωτή ή ως ασκούντα την επικαρπία, αλλά από τον φερόμενο ως μεταβιβάσαντα την άσκηση αυτής. Η εν λόγω διαπίστωση δύναται να προέλθει είτε από έλεγχο των βιβλίων και στοιχείων του μισθωτή και των πιο πάνω δικαιούχων προσώπων, είτε από την αξιοποίηση έγγραφων καταγγελιών (του μισθωτή ή τρίτων), ακόμη δε και της τυχόν δικαστικής ή εξώδικης ομολογίας των ως άνω δικαιούχων ή και άλλων νόμιμων αποδεικτικών στοιχείων.

Συνεπώς και στην περίπτωση αυτή, η εικονικότητα ή μη της μεταβίβασης της νομής του μισθωμένου πράγματος, προκειμένου να επιβληθεί ο σχετικός φόρος, θα κριθεί από τον έφορο με αιτιολογημένες διαπιστώσεις του, κατά τα ως άνω αναφερθέντα, ότι τα μισθώματα δεν καρπούται πράγματι ο φερόμενος ως νομέας, αλλά το πρόσωπο που φέρεται ότι μεταβίβασε τη νομή, το οποίο και εξακολουθεί να είναι το πραγματικό υποκείμενο της σχετικής φορολογικής ενοχής."

Για τα παραπάνω ανέφερα την ΠΟΛ.

Να κάνω μια ερώτηση , για πολλούς ανόητη ;

Υπάρχει η δυνατότητα να μεταβιβάσω την επικαρπία ετεροχρονισμένα (δηλαδή αφού αποδειχθεί ότι δεν θα εισπράξω το μίσθωμα ) στο Δημόσιο για χρονικό διάστημα που δεν θα εισπράττω το μίσθωμα;

Έστω και αν πληρώσω κάποιο ποσό για το ετεροχρονισμένο , αποφεύγωντας έτσι να φορολογηθώ για το ποσό του μισθώματος ;

giorgos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....................

Για τα παραπάνω ανέφερα την ΠΟΛ.

Να κάνω μια ερώτηση , για πολλούς ανόητη ;

Υπάρχει η δυνατότητα να μεταβιβάσω την επικαρπία ετεροχρονισμένα (δηλαδή αφού αποδειχθεί ότι δεν θα εισπράξω το μίσθωμα ) στο Δημόσιο για χρονικό διάστημα που δεν θα εισπράττω το μίσθωμα;

Έστω και αν πληρώσω κάποιο ποσό για το ετεροχρονισμένο , αποφεύγωντας έτσι να φορολογηθώ για το ποσό του μισθώματος ;

giorgos

Γιώργο εξακολουθώ να πιστεύω πως η άνω πολ. αφορά πιο πολύ την ενάσκηση και όχι τόσο την εκχώρηση .

Στο ερώτημά σου (αν κατάλαβα καλά) μπορείς να κάνεις την εκχώρηση , αρκεί να είναι μέσα στο οικον. έτος που τα μισθώματα υπόκεινται σε φορολογία και βέβαια να έχουν αποδειχθεί ότι δεν έχουν εισπραχθεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 years later...

Καλησπερα θελω να σας ρωτισω κατι γιατι ειμαι σε απογνωση

εγινε φορολ/δηλωση το οικ ετοσ 2010 με εχωρηση ενοικιου η δηλωση κατατεθηκε μεσω ιντερνετ ενω η εκχωριση δεν πηγε στην εφορια.

Τωρα που εχω την αποφαση του δικαστηριου στα χερια μου μπορω να κανω κατι??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θελω να σας ρωτισω κατι γιατι ειμαι σε απογνωση

εγινε φορολ/δηλωση το οικ ετοσ 2010 με εχωρηση ενοικιου η δηλωση κατατεθηκε μεσω ιντερνετ ενω η εκχωριση δεν πηγε στην εφορια.

Τωρα που εχω την αποφαση του δικαστηριου στα χερια μου μπορω να κανω κατι??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θελω να σας ρωτισω κατι γιατι ειμαι σε απογνωση

εγινε φορολ/δηλωση το οικ ετοσ 2010 με εχωρηση ενοικιου η δηλωση κατατεθηκε μεσω ιντερνετ ενω η εκχωριση δεν πηγε στην εφορια.

Τωρα που εχω την αποφαση του δικαστηριου στα χερια μου μπορω να κανω κατι??????

Η δήλωση εκχώρησης υποβάλλεται μέσα στο οικ.έτος στο οποία τα εισοδήματα αυτά υπόκεινται σε φόρο.Τώρα έχουμε οικ.έτος 2011 και αφορά εισοδήματα του 2010 και όχι οικ,.έτος 2010 που αφορά εισοδήματα 2009.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...
επισκέπτη Νκολαος

καλισπερα αλος ενας σε απογνοση μου ηρθε ενα χαρτη απο ΔΟΥ και μου λεει οτι χροσταω στο κρατοσ 5000 και αυτα ειναι λοιποι φοροι , μετα απο αγωνα να μαθο τι ειναι η λοιποι φορει ανακαληπτο οτη ενα μαγαζι που ενοικιαζα πριν απο 3 χρονια δηλ. λιξ.συμ.31/12/2009 , αυτοσ λεει οτι του χροσταω για το 2010 6 μηνες ανεφ συμβολεου και τα εκανε εκχωρηση τωρα το 2012 . τι γινετε τωρα ο καθενας μπορει να παει στην εφορεια και να κανει εκχωρηση?? τι μπορω να κανο τωρα . ? ευχαριστο εκ τον προτερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα ήμουν μέλος σε μια εταιρια ΟΕ με ποσοστό 20 % και όχι διαχειριστής της εταιρίας. Ανακάλυψα ότι η εταιρια όφειλε στους ιδιοκτήτες του ακινητου απλήρωτα ενοικια κατόπιν επικοινωνίας μαζί τους προσπαθώντας να βρω μια λύση μου είπαν ότι τα παραχώρησαν στην εφορια.Τι γίνεται σε αυτήν την περιπτωση περνάνε μονο σε ενα προσωπικό ΑΦΜ ? Εφόσον υπήρχε διαχειριστής με ποσοστό 50% και ένα μέλος ακόμα με ποσοστό 30% αυτοί επειδή δεν υπαρχει τίποτα στο όνομα τους την γλιτώνουν έτσι απλά και κυνηγάνε αυτόν που θα τα πάρουν ( έτσι μου απάντησαν στην ΔΟΥ) ?

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι θα ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσε. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...