Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

- - - - -

• Please log in to reply
22 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-geo.-

Επισκέπτης-geo.-
  • Επισκέπτες
ΑΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΕΙ ΚΑΙ Ε9 ΓΙΑ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΘΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟ Ε1 ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ????
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

a.a.

a.a.

*

• Gold Members
  • 5.617 Δημοσιεύσεις:
αν δεν εχει αλλά εισοδηματα και η συμπλήρωση του Ε1 ειναι υποχρέωση απο καταθεση του Ε9
ΟΧΙ

http://www.taxheaven...9.txt&mode=html

ΠΟΛ. 1089/23.06.05 Προθεσμίες υποβολής της δήλωσης στοιχείων ακινήτων έτους 2005 κατοίκων εξωτερικού.
*Σε όλο τον κόσμο ο φορολογούμενος είναι αθώος μέχρι να αποδειχθεί το ενάντιο, ενώ στην Ελλάδα ο φορολογούμενος είναι, για το κράτος, εκ προοιμίου φοροκλέπτης και δεν πρόκειται να αποδειχθεί ποτέ το ενάντιο!!!!
* Ο μικρός και μίζερος άνθρωπος δεν προσπαθεί να ψηλώσει για να φτάσει τους άλλους, αλλά προσπαθεί να μειώσει τους άλλους για να φτάσουν στην μικρότητα και την μιζέρια του!!!

*Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται, και ο βλάκας επιμένει. (GEORGE1)

*Πιστη έχω.
Απλά δεν έχω βρει ακόμη κάτι για να πιστέψω, αφού ακόμη και οι άνθρωποι που πίστεψα σε αυτούς, με πρόδωσαν.

http://apoalo.blogspot.com/

http://khfi-sos.blogspot.com/

My link

Επισκέπτης-geo.-

Επισκέπτης-geo.-
  • Επισκέπτες
ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΔΑΝΕΙΟ.ΜΗΠΩΣ Η ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΤΕΚΜΗΡΙΟ Η ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150 Τ.Μ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ??? (ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ ΤΟΚΩΝ)???

Επισκέπτης-Επισκέπτης-ΝΙΚΟΣ--

Επισκέπτης-Επισκέπτης-ΝΙΚΟΣ--
  • Επισκέπτες
Δηλαδή αν εχει αγοράσει ενα αυτοκινητο το 2004 θα πληρώσει προστιμο για εκπόθεσμη υποβολή?

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.

Δηλαδή αν εχει αγοράσει ενα αυτοκινητο το 2004 θα πληρώσει προστιμο για εκπόθεσμη υποβολή?

Εαν το αυτοκίνητο που αγόρασε απαλλάσσεται απο το τεκμήριο διαβίωσης δεν υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση .
" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

Proodeytiki

Proodeytiki

Τη γλώσσα μου έδωσαν Ελληνική. Το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές τ

• Silver members
  • 729 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Καλλιτεχνικό πατινάζ · Κέρλινγκ · Χόκεϊ επί πάγου -Κρίκετ - Συγχρονισμένη κολύμβηση

Εαν το αυτοκίνητο που αγόρασε απαλλάσσεται απο το τεκμήριο διαβίωσης δεν υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση .

.....και για το τεκμήριο Απόκτησης του έτους που αφορά και που στην περίπτωση μας είναι το 2004 ???
Damus Petimus Que Vicissim «Λογιστές....Δίνουμε και περιμένουμε αντάλλαγμα» !!!!

Proodeytiki

Proodeytiki

Τη γλώσσα μου έδωσαν Ελληνική. Το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές τ

• Silver members
  • 729 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Καλλιτεχνικό πατινάζ · Κέρλινγκ · Χόκεϊ επί πάγου -Κρίκετ - Συγχρονισμένη κολύμβηση
Μισθωτός χωρίς εισοδήματα από άλλη πηγή ή υποχρέωση υποβολής δήλωσης από άλλη αιτία απλλάσσεται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης όταν το εισόδημά του δεν ξεπερνά τις 3.000,00 €.

Όσα φυσικά πρόσωπα αποκτούν εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτων ή από κινητές αξίες, όσοι είναι κύριοι ή κάτοχοι Ε.Ι.Χ. αυτοκινήτου, ημιφορτηγού Ι.Χ., κότερου, αεροσκάφους κλπ. και δεν απαλλάσσονται από την τεκμαρτή δαπάνη διαβίωσης αυτών ή τους βαρύνει το τεκμήριο αγοράς τους, υποβάλλουν φορολογική δήλωση από τις 15 Μαρτίου έως και 30 Μαρτίου 2005 ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του Α.Φ.Μ. τους με αρχή για το ψηφίο 1 την 15η Μαρτίου 2005.

Επομένως η αγορά και μόνο του ΕΙΧ κάνει τον αγοραστή υπόχρεο στην υποβολή δήλωσης έστω και αν η αξία αυτού είναι κάτω απο το αφορολόγητο !!!!
Damus Petimus Que Vicissim «Λογιστές....Δίνουμε και περιμένουμε αντάλλαγμα» !!!!

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
Η γνώμη μου είναι πως όπως λέει και ο Δημήτρης (dcorfu) πως αν το ποσό που κατέβαλε είναι < 3000 και το Ι.Χ. απαλλάσσεται απο το τεκμήριο με βάση το άρθρο 18 , τότε εκ του άρθου 61 δεν προκύπτει υποχρέωση υποβολής .
" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

*

• Gold Members
  • 1.671 Δημοσιεύσεις:
Από ΔΟΥ, μου αρνήθηκαν να μου παραλάβουν δήλωση κατοίκου εξωτερικού ως εμπρόθεσμη, με την αιτιολογία ότι καθότι δήλωνε ένα ελαιοπερίβολο, θα έπρεπε να δηλώσει εισόδημα τεμαρτό από αγροτικά και για το λόγο αυτό εμπίπτει στην κατηγορία των δηλώσεων που υποβάλλονται τώρα. Μου πρότειναν να δηλώσω το κτήμα χέρσο.!!!!!!!!!!!

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
Δημήτρη στην περίπτωση που ανέφερες ορθώς σου απάντησαν οτι έπρεπε να υποβάλει δήλωση ο κάτοικος εξωτερικού. Βλέπε άρθρο 61 $ 1 . Υποχρεούνται να υποβάλλουν δήλωση ανεξάρτητα απο το υψος του καθαρού γεωργικού εισοδήματος οι μη κατα κύριο επάγγελμα αγρότες που αποκτούν γεωργικο εισόδημα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

*

• Gold Members
  • 1.671 Δημοσιεύσεις:
Το θέμα Κάρολε έιναι ότι τα κτήματα είναι εγκατελειμένα και δεν αποφέρουν κανένα εισόδημα.

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

*

• Silver members
  • 4.083 Δημοσιεύσεις:
ΚΑΡΟΛΕ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου . Το γεγονός ότι κάποιος κατέχει ένα χωράφι με ελιές δεν τον καθιστά υπόχρεο σε δήλωση αγροτικού εισοδήματος . Αλλωστε και συ γράφεις
Υποχρεούνται να υποβάλλουν δήλωση ανεξάρτητα απο το υψος του καθαρού γεωργικού εισοδήματος οι μη κατα κύριο επάγγελμα αγρότες που αποκτούν γεωργικο εισόδημα

Κατά πως τα λέει ο ΓιωργάκηςΣτην οικονομία θα γίνουμε Δανοί, στο περιβάλλον Καταλανοί, στην παιδεία Φινλανδοί, στο εκλογικό σύστημα Γερμανοί, στην εξωτερική πολιτική Αμερικανοί -αυτή είναι η παγκοσμιοποίηση!μόνον στις μαλακίες θα μείνουμε Έλληνες -ουδέν σύστημα τέλειον!

θερμή παράκληση , μην λέτε κακές λέξεις και μην βγαίνετε εκτός θέματος
οι φύλακες καραδοκούν

«Διότι ισχυρίζομαι και το λέω με όλη τη δύναμη της φωνής μου ότι η χώρα πράγματι είναι μια χώρα που ανήκει στο δυτικό πλαίσιο, ανήκει στην Ε.Ε,. στο ΝΑΤΟ, αυτό δεν αμφισβητείται, όμως δεν μπορεί να είναι μια χώρα ασήμαντη της Δύσης που θα ακολουθεί άκριτα τις επιλογές των ισχυρών της δύσης»

ο Αλέξης Τσίπρας στον ΑΝΤΕΝΑ παραμονές των δημοτικών εκλογών 

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.967 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
    ΕΛΕΝΗ: Θέλετε να μάθετε αλήθεια?(ελπίζω να μη το διαβάσει)χε χε
Γνώμη μου είναι ότι από τι στιγμή που είναι εγκατελειμένα (Δημήτρη πες του πάντως να προσέξει , γιατί υπάρχουν πολλοί επιτήδειοι!!) καλό θα ήταν να δηλωθεί στο έντυπο Ε9 σαν αγροί μονοετούς καλιέργειας (όχι βοσκότοποι δλδ) και με αναφορά στις σημειώσεις ότι δεν καλιεργήθηκαν , ίσως και με μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν απέφεραν κανένα εισόδημα , οπότε να εμπίπτει στις ημερομηνιές των κατοίκων εξωτερικού .

Φίλε Χαλκιδέε , το θέμα είναι ότι θα δηλωθεί αντικειμενικό εισόδημα με αποτέλεσμα να φαίνεται σαν "αγρότης" οπότε να ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 61 που αναφέρει ο Κάρολος . Μη ξεχνάμε ότι ειδικά εφέτος με την υποβολή του Ε9 είναι εύκολη η διασταύρωση του πίνακα 2 με το πίνακα 4β2 του Ε1 .

logistis

logistis

*

• Silver members
  • 429 Δημοσιεύσεις:
Προσοχή για την αποφυγή ενός μικρού προστίμου μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα μελλοντικά. Οι ελιές καταχωρούνται και στο ελαιοκομικό μητρώο.Αν αυριο θελήσει να το πωλήσει ο αγοραστής θα το πάρει σαν χέρσο;Πως θα εντάξει τον ελαιώνα στο μητρώο ειδικά αν ειναι μεγάλης ηλικίας τα δένδρα;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

*

• Gold Members
  • 1.671 Δημοσιεύσεις:
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου, από που προκύπτει ότι εφόσον το κτήμα είναι ακαλλιέργητο θα πρέπει να δηλωθεί εισόδημα

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.967 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
Για αυτό ανέφερα ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να γραφεί σαν αγρός μον.καλλιέργειας :
Πολ.1047
.................
3. Αγροί Μονοετούς Καλλιέργειας (Στήλη 10): Αγροί μονοετούς καλλιέργειας θεωρούνται οι εκτάσεις που συνήθως καλλιεργούνται με ετήσια φυτά ή καλύπτονται από θερμοκήπια ή αποτελούν τεχνητούς βοσκότοπους (δηλ. χωρίς φυσική-αυτοφυή βλάστηση, που καλλιεργούνται με σπορά νομευτικών φυτών).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Εκτάσεις που βρίσκονται εντός καλλιεργούμενων περιοχών, μπορούν να καλλιεργηθούν αλλά έχουν παραμείνει ακαλλιέργητες, αναγράφονται στη στήλη αυτή.

Όσο για το ελαιοκομικό μητώο μη νομίζεις ότι έχουν μπεί όλοι , ειδικά αν είναι εγκατελειμένα.... εδώ άλλοι που είναι κανονικοί αγρότες και δεν είχαν δηλώσει στο ελαιοκομικό μητρώο (από αγνοια ή άλλο λόγο) εκτός αν τις έδινε μισακές , οπότε ίσως τις δήλωνε αυτός που τις μάζευε , αλλά μετά πάει αλλού (ενοίκια αγροτικής γης κλπ)
Πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι και κανινικά στο Ε9 να δηλωθεί (σαν πολύετης κλπ) αν κάνει υπ. δήλωση και σημειώση στην πρώτη σελίδα ότι δεν καλλιεργήθηκαν και ότι δεν του απέφεραν εισίδημα , δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα , οπότε είναι καλυμένος από όλες τις απόψεις.

logistis

logistis

*

• Silver members
  • 429 Δημοσιεύσεις:
Νομίζω μερικές φορές τα "ψειρίζουμε" πολύ τα πράγματα. Πόσο εισόδημα θα δηλώση τεκμαρτά; 400-1000 ευρώ;Αξίζει τον κόπο για 30ευρώ πρόστιμο εκπρόθεσμης δήλωσης να δημιουργήσεις τις βάσεις για μελλοντικά προβλήματα με άγνωστο κόστος;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

*

• Gold Members
  • 1.671 Δημοσιεύσεις:
Μερικά πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται, πρώτα από όλα μιλάμε για κάτοικο εξωτερικού ο οποίος δεν υποβάλλει δήλωση κάθε χρόνο και ούτε υπάρχει λόγος να υποβάλλει, η άποψη του Αποστόλη νομίζω ότι έιναι η ποιό σωστή. Το θέμα είναι εαν από ενα αγρόκτημα το οποίο δεν το καλλιεργείς , δεν παίρνεις καμμία επιδότηση, υποχρεούσαι να δηλώσεις τεκμαρτό εισόδημα.

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.967 Δημοσιεύσεις:

Μερικά πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται, πρώτα από όλα μιλάμε για κάτοικο εξωτερικού ο οποίος δεν υποβάλλει δήλωση κάθε χρόνο και ούτε υπάρχει λόγος να υποβάλλει, η άποψη του Αποστόλη νομίζω ότι έιναι η ποιό σωστή. Το θέμα είναι εαν από ενα αγρόκτημα το οποίο δεν το καλλιεργείς , δεν παίρνεις καμμία επιδότηση, υποχρεούσαι να δηλώσεις τεκμαρτό εισόδημα.

Δυστυχώς στο άρθρο 42 το λέει καθαρά , δεν εξετάζεται αν απέφερε εισόδημα και πόσο (αφορά ελαιοπερίβολο,πορτοκαλεοπερίβολο κλπ) υπάρχει και σχετικό έγγραφο , 1094871/1881/Α0012/20.9.1996.
Δημήτρη κοίτα αν το έχεις στο βιβλίου Αντωνόπουλου-Κατούδη , τόμο Γ θέματα 42.9,42.10,42.11 σελ.901 και για αγρανάπαυση .

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

*

• Silver members
  • 4.083 Δημοσιεύσεις:
Να δούμε το θέμα και από μια άλλη σκοπιά .
Εχω ένα χωράφι ,κληρονομιά από τον πατέρα μου , 1000 τμ με ελιόδεντρα . Δεν θυμάμαι ποτέ να έχουμε ποτέ μαζέψει τις ελιές . Αν αύριο πουλήσω το χωράφι αυτό δεν πρέπει , για να βγει η αντικειμενική του αξία, να πω στον συμβολαιογράφο ότι έχει ελιές ?
Το γεγονός αυτό δεν σημαίνει ότι έχω εισόδημα από αγροτική εκμετάλλευση . προσοχή όμως , δεν διεκδικώ καμιά επιδότηση .
Για να το προχωρήσω λίγο ακόμα :
Εστω ότι μαζεύω τις ελιές και βγάζω εκατό κιλά λάδι που το κρατώ για τις δικές μου ανάγκες . Αποκτώ αγροτικό εισόδημα ?
Αν ναι , τότε πρέπει να δηλώσω και τις ντομάτες , μελιτζάνες , κολοκύθια κλπ τις χρονιάς που βάζω στον κήπο του σπιτιού μου .

Είναι έτσι ή έχω λάθος

Κατά πως τα λέει ο ΓιωργάκηςΣτην οικονομία θα γίνουμε Δανοί, στο περιβάλλον Καταλανοί, στην παιδεία Φινλανδοί, στο εκλογικό σύστημα Γερμανοί, στην εξωτερική πολιτική Αμερικανοί -αυτή είναι η παγκοσμιοποίηση!μόνον στις μαλακίες θα μείνουμε Έλληνες -ουδέν σύστημα τέλειον!

θερμή παράκληση , μην λέτε κακές λέξεις και μην βγαίνετε εκτός θέματος
οι φύλακες καραδοκούν

«Διότι ισχυρίζομαι και το λέω με όλη τη δύναμη της φωνής μου ότι η χώρα πράγματι είναι μια χώρα που ανήκει στο δυτικό πλαίσιο, ανήκει στην Ε.Ε,. στο ΝΑΤΟ, αυτό δεν αμφισβητείται, όμως δεν μπορεί να είναι μια χώρα ασήμαντη της Δύσης που θα ακολουθεί άκριτα τις επιλογές των ισχυρών της δύσης»

ο Αλέξης Τσίπρας στον ΑΝΤΕΝΑ παραμονές των δημοτικών εκλογών 

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες