Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι φοιτήτρια και έχω ένα μικρό ετήσιο εισόδημα από τόκους.

Έχω σκοπό να αγοράσω στο όνομά μου 100% τοις μετρητοίς αυτοκίνητο 1100cc.

Διάβασα σε άλλα παρόμοια θέματα ότι μέχρι το ποσό των 9500€ μπορεί να αγοραστεί χωρίς πρόβλημα.

Η ερώτηση είναι η εξής: Στην περίπτωση δωρεάς, ο δωρητής (γονέας) πρέπει να δηλώσει ότι δωρίζει όλη την αξία του αυτοκινήτου ή το ποσό που προκύπτει αφαιρώντας από την συνολική αξία του το αφορολόγητο ποσό των 9500€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φοιτήτρια και έχω ένα μικρό ετήσιο εισόδημα από τόκους.

Έχω σκοπό να αγοράσω στο όνομά μου 100% τοις μετρητοίς αυτοκίνητο 1100cc.

Διάβασα σε άλλα παρόμοια θέματα ότι μέχρι το ποσό των 9500€ μπορεί να αγοραστεί χωρίς πρόβλημα.

Η ερώτηση είναι η εξής: Στην περίπτωση δωρεάς, ο δωρητής (γονέας) πρέπει να δηλώσει ότι δωρίζει όλη την αξία του αυτοκινήτου ή το ποσό που προκύπτει αφαιρώντας από την συνολική αξία του το αφορολόγητο ποσό των 9500€?

Το ποσό δωρεάς είναι αυτό που δηλώνεται χωρίς ν' αφαιρείται τίποτα.

Χρειάζεται να δώσεις περισσότερα στοιχεία DEPPY. Πόση είναι η αξία του ΙΧ, ο γονέας έχει ξανακάνει δωρεά, πόσα είναι ακριβώς τα εισοδήματα σου και για πόσα χρόνια έχεις αυτό το εισόδημα??

Γενικά αποφεύγεται η δωρεά για αγορά ΙΧ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό δωρεάς είναι αυτό που δηλώνεται χωρίς ν' αφαιρείται τίποτα.

Χρειάζεται να δώσεις περισσότερα στοιχεία DEPPY. Πόση είναι η αξία του ΙΧ, ο γονέας έχει ξανακάνει δωρεά, πόσα είναι ακριβώς τα εισοδήματα σου και για πόσα χρόνια έχεις αυτό το εισόδημα??

Γενικά αποφεύγεται η δωρεά για αγορά ΙΧ.

Κοστίζει γύρω στα 15000€, θα αγοραστεί τοις μετρητοίς, ο γονέας δεν ξαναέκανε δωρεά,το ετήσιο εισόδημα είναι της τάξης των 200-300€ και δηλώνεται από το 2003.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ή θα σου κάνει δωρεά περίπου 6.000 ευρώ ο γονέας πριν κάνεις την αγορά του ΙΧ, ή μπορείς να κάνεις διακανονισμό (με γραμμάτια) με τον πωλητή για πληρωμή περίπου 9.000 ευρώ φέτος και τα υπόλοιπα το Γενάρη ή να δώσεις μια γερή προκαταβολή 8-9.000 ευρώ, να συναφθεί το δάνειο μέσω τραπέζης και εξοφλάς όλο το δάνειο το Γενάρη.

Για διάστημα 4 μηνών μέχρι το Γενάρη οι τόκοι θα είναι ελάχιστοι και αξίζει το κόπο για ν' αποφύγεις τη δωρεά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ή θα σου κάνει δωρεά περίπου 6.000 ευρώ ο γονέας πριν κάνεις την αγορά του ΙΧ ο γονέας, ή μπορείς να κάνεις διακανονισμό (με γραμμάτια) με τον πωλητή για πληρωμή περίπου 9.000 ευρώ φέτος και τα υπόλοιπα το Γενάρη ή να δώσεις μια γερή προκαταβολή 8-9.000 ευρώ, να συναφθεί το δάνειο μέσω τραπέζης και εξοφλάς όλο το δάνειο το Γενάρη.

Για διάστημα 4 μηνών μέχρι το Γενάρη οι τόκοι θα είναι ελάχιστοι και αξίζει το κόπο για ν' αποφύγεις τη δωρεά.

Ωραία! Πιστεύω πως κατατοπίστηκα. Με λίγα λόγια θα γίνει δωρεά της διαφοράς της αξίας από το αφορολόγητο ποσό. Μιας και σπουδάζω Οργάνωση και Διοίκηση θα ήθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο πρέπει να αποφεύγεται η δωρεά για την αγορά αυτοκινήτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο NIKANOR έχει δίκιο γιατί "σπάζοντας" σε 2 διαφορετικές χρονιές την αγορά του αυτ/του (είτε με γραμμάτια είτε μέσω καταν/κού δανείου) μένεις εντός του αφορολόγητου ετήσιου εισοδήματος (εφ' όσον φορολογηθείς με βάση το τεκμήριο αγοράς του αυτ/του).

Επίσης έχει δίκιο να κρατήσεις τη δωρεά από τους γονείς για το μέλλον για την περίπτωση που θα χρειασθεί να σου μεταβιβάσουν (γονική παροχή) κάποιο ακίνητο το οποίο θα έχει πολύ μεγαλύτερη αξία από το αυτ/το και θα χρειασθείς όλο το αφορολόγητο που θα έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις και τη μεγαλύτερη δυνατή φοροαπαλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο NIKANOR έχει δίκιο γιατί "σπάζοντας" σε 2 διαφορετικές χρονιές την αγορά του αυτ/του (είτε με γραμμάτια είτε μέσω καταν/κού δανείου) μένεις εντός του αφορολόγητου ετήσιου εισοδήματος (εφ' όσον φορολογηθείς με βάση το τεκμήριο αγοράς του αυτ/του).

Επίσης έχει δίκιο να κρατήσεις τη δωρεά από τους γονείς για το μέλλον για την περίπτωση που θα χρειασθεί να σου μεταβιβάσουν (γονική παροχή) κάποιο ακίνητο το οποίο θα έχει πολύ μεγαλύτερη αξία από το αυτ/το και θα χρειασθείς όλο το αφορολόγητο που θα έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις και τη μεγαλύτερη δυνατή φοροαπαλλαγή.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...