Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ


Επισκέπτης

Ερώτηση

Πόσες είναι οι ημέρες ασφάλισης που πρέπει κάποιος πωλητής σε

εμπορική επιχείρηση να παίρνει,όταν εργάζεται πεντε ημέρες επι

τέσσερις ώρες καθημερινά-όλόκληρο τον μήνα -22 ή 25;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡ.39 ΤΟΥ 1892/90

ΕΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΣΤΗΝ

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΕΝΘΗΜΕΡΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ.

ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΙΑ

ΗΜΕΡΑ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ,ΕΝΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΣΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον εργάζεται 4ωρο ημερησίως θα πάρει 22 ένσημα τον μήνα (ποιό συγκεκριμένα ανάλογα με το πόσες εργάσιμες έχει ο μήνας, δηλαδή 21,22 ή 23 ένσημα).

Ή απάντηση του δεύτερου επισκέπτη (για μια επιπλέον μέρα εβδομαδιαίως) ισχύει για όσους εργάζονται ορισμένες μέρες τον μήνα με πλήρες ωράριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως ο πωλητής έχει τεκμαρτό ημερομίσθιο, οπότε δεν μπορούμε να του βάλουμε μειωμένη ημερήσια απασχόληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακόμα και αν μιλάμε για πωλητή με τεκμαρτά, μπρούμε να βάλουμε απασχόληση λιγότερες μέρες την εβδομάδα. Δεν μπορούμε να βάλουμε μειωμένη ημερήσια απασχόληση.

Όσον αφορά τους καθηγητές φροντιστηρίων :

ΑΜΕΙΒΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

-Αν απασχολούνται τουλάχιστον 18 ώρες την εβδομάδα (Σ.Σ.Ε. καθηγητών) παίρνουν 25 ένσημα.

-Αν απασχολούνται κάτω από 18 ώρες την εβδομάδα, επειδή θεωρούνται μερικώς απασχολούμενοι, παίρνουν 21 ή 22 ένσημα, ανάλογα με το πόσες εργάσιμες μέρες έχει ο μήνας.

ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΜΕΙΒΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΙΣΘΟ Ή ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ

-Αν κάθε φορά απασχολούνται πάνω από 4 ώρες και πραγματοποιούν 3 ημερομίσθια την εβδομάδα, αναγνωρίζονται οι μέρες που παρουσιάζονται και επί πλέον ένα ημερομίσθιο την εβδομάδα.

-Αν απασχολούνται λιγότερες από 3 μέρες τους αναγνωρίζονται όσες μέρες πάνε.

ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 4 ΩΡΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ

Αναγνωρίζονται τόσες μέρες όσες πραγματικά απασχολούνται.

ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ : ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ > Τ.Η. ΤΗΣ 1ης ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ : ΕΝΣΗΜΑ = ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ / Τ.Η. 1ης ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΚΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΤΟΥ

ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΚ

ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΝΩ Η ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ.

Η ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕ

1)ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ

2) ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 5 Ή 6 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ

3) ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΤΑ

ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ

Η ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΗΣ (3) ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ,ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣΤΑ.

ΣΥΝΕΠΩΣ ΟΙ ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΙΑ

ΗΜΕΡΑ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ,ΕΝΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΣΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή αναφέρεστε σε μειωμένη ημερήσια απασχόληση πρέπει να προσεχθεί το θέμα που σας έχω θέσει με το τεκμαρτό ημερομίσθιο, βέβαια ο πωλητής μπορεί να εργάζεται και να αμείβεται με μειωμένη ημερήσια απασχόληση αλλά η ασφάλισή του θα γίνεται βάσει του τεκμαρτού ημερομισθίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΛΜ

ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΠΩΛΗΤΩΝ ΕΜΠ.ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΚΛΙΜΑΚΑΣ, ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ, ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΤΗΣ 1ΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΦΥΣΚΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΙΚΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή δεν αναφέρεται τι είδους πωλητής είναι εγώ αναφέρομαι μόνο στους περιοδεύοντες πωλητές και όχι στους πωλητές των εμπορικών καταστημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον ασφαλισμενο που εργαζεται με εγγραφη συμβαση μερικης απασχολησης αναγνωριζονται στην ασφαλιση τοσες Ημερες εργασιας κατα μισθολογικη περιοδο όσες οι ημερες πραγματικης απασχολησεως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα που εξετάζουμε έχει δύο σκέλη.

Πόσες ημέρες ασφάλισης θα καταχωρήσουμε εμείς και πόσες ημέρες θα αναγνωρίσει το ΙΚΑ.

α) Εμείς καταχωρούμε όσες πραγματικά εργάστηκε ο μερικώς απασχολούμενος.

β) Το ΙΚΑ αναγνωρίζει μέχρι 22 το ανώτερο.

π.χ. Αρτεργάτης εργάζεται με μειωμένη απασχόληση 6 ημέρες την εβδομάδα επί 5 ώρες την ημέρα. Αν ο μήνας έχει 4 Κυριακές και 31 ημέρες, θα του καταχωρήσω 27 ημερομίσθια, αλλά το ΙΚΑ στην βεβαίωση ασφάλισης που θα στείλει μετά από :P `8-10` μήνες :P θα δείχνει 22 ημέρες. Μάλιστα αρκετά προγράμματα μισθοδοσίας στην εκτύπωση της ΑΠΔ εκτυπώνουν απ' ευθείας τα 22 ημερομίσθια. Στους επί πενθήμερον εργαζόμενους σπάνια οι εργάσιμες ημέρες υπερβαίνουν τις 22 οπότε ουσιαστικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν βάλω 25 ένσημα σε περίπτωση που εργάζεται όλες τις εργάσιμες του μήνα και του αναγνωριστουν 22 δεν θα είμαι εντάξει;

Μπορεί να έχω κάποιες επιπτώσεις απο το ΙΚΑ;

Αν κατάλαβα καλά η ουσία είναι ότι αναγνωρίζονται 22 ένσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΨΙΛΟΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ

Κάποιος θέλει να κάνει πρόσληψη πωλήτριες με μερική απασχόληση.

1. 8ώρεςΧ4ημέρες την εβδομάδα-ένσημα 21?

2. 6ώρεςΧ5ημέρες # # 20?(30ημέρες ο μήνας)

3. 5ώρεςΧ5ημέρες # # 20?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΙΚΗΤΑ τόσα πολλά 682,03?ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΤΑΜΕΙΑΚΗ !

ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ:Στην περιοχή μου (επαρχιακή πόλη) δεν ασφαλίζοντε οι πωλήτριες στο ΙΚΑ ΜΙΚΤΑ+ΤΕΑΥΕΚεπικουρικό

αλλά στο ΙΚΑ ΜΙΚΤΑ-ΤΕΑΜ (ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΌ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΨΙΛΟΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ

Κάποιος θέλει να κάνει πρόσληψη πωλήτριες με μερική απασχόληση.

1. 8ώρεςΧ4ημέρες την εβδομάδα-ένσημα 21?

2. 6ώρεςΧ5ημέρες # # 20?(30ημέρες ο μήνας)

3. 5ώρεςΧ5ημέρες # # 20?

ΟΙ ΕΠΟΠΤΕΣ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ :roll:

ΤΟ ΙΚΑ (είναι γνωστή μου οι υπάλληλοι) μου λένε 6ώρεςΧ5ημέρες πάει ολοκληρο δηλ.25ένσημα (εκτός αν υπογραφή σύμβαση και το επιτρέψουν οι επόπτες, οι επόπτες που ρώτησα "βαθιά νυχτωμένοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΨΙΛΟΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ

Κάποιος θέλει να κάνει πρόσληψη πωλήτριες με μερική απασχόληση.

1. 8ώρεςΧ4ημέρες την εβδομάδα-ένσημα 21?

2. 6ώρεςΧ5ημέρες # # 20?(30ημέρες ο μήνας)

3. 5ώρεςΧ5ημέρες # # 20?

Και κάτι ακόμη επειδή διχάζοντε οι απόψεις μισθός πωλήτριας έγγαμης με 3παιδιά είναι 615,98ευρώ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Θ'ανοίξω ένα θέμα (πιστέυω μεγάλο, κατά την ταπεινή μου γνώμη) σχετικά με τον υπολογισμό μισθού στην μερική απασχόληση.

Κύρια για του Υπαλλήλους. Ξανά λέω: Υπαλλήλους.

Δηλαδή αυτούς

που αμοίβονται με μισθό ανά μήνα,

που έχουν ΣΣΕ που αναφέρει μισθό και όχι ημερομίσθιο,

που σε απόλυση θα λάβουν αποζημείωση μισθωτού και όχι εργάτη,

που λαμβάνουν τόσα χρήματα το μήνα για να εργαστούν 40 ώρες την εβδομάδα ανεγάρτητα του πόσες ημέρες έχει ο μήνας.

Αν λοιπόν κάποιος είναι έτσι, τότε γιατί να τον υπολογίζω μισθό σαν να ήταν ωρομίσθιος; όπως κάνουν όλα ( ; ) τα προγράμματα μισθοδοσίας;

Τι κάνω;

Αφού είανι μισθωτός θα λαμβάνει σταθερό μισθό κάθε μήνα

Μισθό ανάλογο αυτού της πλήρους απσαχόλησης.

Αν εργάζεται 20 ώρες την εβδομάδα θα λαμβάνει κάθε μήνα τα 20/40 του μισθού της ΣΣΕ του.

Αν αργάζεται 25 ώρες την εβδομάδα θα λαμβάνει κάθε μήνα τα 25/40 του μισθού της ΣΣΕ του.

Αρα στην παραπάνω ερώτηση:

1. 8ώρεςΧ4ημέρες = 32 ώρες/εβδ= μισθός 32/40 της ΣΣΕ

2. 6ώρεςΧ5ημέρες = 30 ώρες/εβδ= μισθός 30/40 της ΣΣΕ

3. 5ώρεςΧ5ημέρες = 25 ώρες/εβδ= μισθός 25/40 της ΣΣΕ

Αναμένω ... σφοδρές αντιδράσεις....

Η φαρέτρα μου ... έχει και άλλα ... επιχειρήματα.. (Λαναρά, Ραπανάκη..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΨΙΛΟΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ

Κάποιος θέλει να κάνει πρόσληψη πωλήτριες με μερική απασχόληση.

1. 8ώρεςΧ4ημέρες την εβδομάδα-ένσημα 21?

2. 6ώρεςΧ5ημέρες # # 20?(30ημέρες ο μήνας)

3. 5ώρεςΧ5ημέρες # # 20?

Και κάτι ακόμη επειδή διχάζοντε οι απόψεις μισθός πωλήτριας έγγαμης με 3παιδιά είναι 615,98ευρώ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Θ'ανοίξω ένα θέμα (πιστέυω μεγάλο, κατά την ταπεινή μου γνώμη) σχετικά με τον υπολογισμό μισθού στην μερική απασχόληση.

Κύρια για του Υπαλλήλους. Ξανά λέω: Υπαλλήλους.

Δηλαδή αυτούς

που αμοίβονται με μισθό ανά μήνα,

που έχουν ΣΣΕ που αναφέρει μισθό και όχι ημερομίσθιο,

που σε απόλυση θα λάβουν αποζημείωση μισθωτού και όχι εργάτη,

που λαμβάνουν τόσα χρήματα το μήνα για να εργαστούν 40 ώρες την εβδομάδα ανεγάρτητα του πόσες ημέρες έχει ο μήνας.

Αν λοιπόν κάποιος είναι έτσι, τότε γιατί να τον υπολογίζω μισθό σαν να ήταν ωρομίσθιος; όπως κάνουν όλα ( ; ) τα προγράμματα μισθοδοσίας;

Τι κάνω;

Αφού είανι μισθωτός θα λαμβάνει σταθερό μισθό κάθε μήνα

Μισθό ανάλογο αυτού της πλήρους απσαχόλησης.

Αν εργάζεται 20 ώρες την εβδομάδα θα λαμβάνει κάθε μήνα τα 20/40 του μισθού της ΣΣΕ του.

Αν αργάζεται 25 ώρες την εβδομάδα θα λαμβάνει κάθε μήνα τα 25/40 του μισθού της ΣΣΕ του.

Αρα στην παραπάνω ερώτηση:

1. 8ώρεςΧ4ημέρες = 32 ώρες/εβδ= μισθός 32/40 της ΣΣΕ

2. 6ώρεςΧ5ημέρες = 30 ώρες/εβδ= μισθός 30/40 της ΣΣΕ

3. 5ώρεςΧ5ημέρες = 25 ώρες/εβδ= μισθός 25/40 της ΣΣΕ

Αναμένω ... σφοδρές αντιδράσεις....

Η φαρέτρα μου ... έχει και άλλα ... επιχειρήματα.. (Λαναρά, Ραπανάκη..)

Αγαπητέ ΑΛΕΚΟ να κάτεβω στον Βόλο να πάμε για τσίπουρα?

Καλή η πλάκα, αλλά θα το σκεφτώ το quiz που έθεσες.... σίγουρα δεν βγαίνει το ΙΔΙΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι "επιπόλαια" όπως το σκέφτομαι μάλλον ξέχασες το εξής: Όταν καποιος απασχολήται κάτω απο 4 ώρες έχει και προσαύξηση αμοιβής σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΛΕΚΟ την ίδια άποψη μαζί σου έχω!

(Είπα γιατί με τα 6ώρα μπερδεύετε η δουλειά με είπαν απο το ΙΚΑ.)

Λέω να τις κάνω πρόσληψει τις πωλήτριες 8ώρεςΧ4ημέρες=20ένσημα και μισθό να υπολογίσω 713,03Χ20/25΄=570,42 ή αλλιώς 32Χ713,03/40=570,42.

Αλλα εκτός απο τον Πίνακα Προσωπικού, πρέπει λέει να κουβαλήσω τις πωλήτριες και τον εργοδότη για να υπογράψουν σύμβαση μπροστά στους επόπτες.(20χιλ.απόσταση).Ισχύει η για ακόμη μια φορά ακούω αρλούμπες ? :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΛΕΚΟ, ....... άσε τις φοβέρες γιατί και εμείς ξέρουμε ότι έχεις δίκαιο.

Ν.2639/98 Άρθρο 2 παρ 7.

"Oι αποδοχές των μερικώς απασχολουμένων μισθωτών δεν μπορεί να είναι κατώτερες από αυτές που προβλέπονται από τις κείμενες διατάξεις για τους απασχολούμενους κατά το κανονικό ωράριο για την ίδια εργασία και αντιστοιχούν στις ώρες εργασίας της μερικής απασχόλησης."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΑΛΕΚΟ την ίδια άποψη μαζί σου έχω!

(Είπα γιατί με τα 6ώρα μπερδεύετε η δουλειά με είπαν απο το ΙΚΑ.)

Λέω να τις κάνω πρόσληψει τις πωλήτριες 8ώρεςΧ4ημέρες=20ένσημα και μισθό να υπολογίσω 713,03Χ20/25΄=570,42 ή αλλιώς 32Χ713,03/40=570,42.

Αλλα εκτός απο τον Πίνακα Προσωπικού, πρέπει λέει να κουβαλήσω τις πωλήτριες και τον εργοδότη για να υπογράψουν σύμβαση μπροστά στους επόπτες.(20χιλ.απόσταση).Ισχύει η για ακόμη μια φορά ακούω αρλούμπες ? :twisted:

Υποχρεώσεις:

α) Πίνακας προσωπικού

β) Σύμβαση μερικής απασχόλησης

γ) Βιβλίο αδειών

δ) Αποδείξεις μισθοδοσίας

Τα α) & β) να κατατεθούν σε 15 ημέρες από την πρόσληψη στην επιθεώρηση

Για την υπογραφή των συμβάσεων στον επόπτη δεν το γνωρίζω αλλά προσωπικά δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΑΛΕΚΟ την ίδια άποψη μαζί σου έχω!

(Είπα γιατί με τα 6ώρα μπερδεύετε η δουλειά με είπαν απο το ΙΚΑ.)

Λέω να τις κάνω πρόσληψει τις πωλήτριες 8ώρεςΧ4ημέρες=20ένσημα και μισθό να υπολογίσω 713,03Χ20/25΄=570,42 ή αλλιώς 32Χ713,03/40=570,42.

Αλλα εκτός απο τον Πίνακα Προσωπικού, πρέπει λέει να κουβαλήσω τις πωλήτριες και τον εργοδότη για να υπογράψουν σύμβαση μπροστά στους επόπτες.(20χιλ.απόσταση).Ισχύει η για ακόμη μια φορά ακούω αρλούμπες ? :twisted:

Νομίζω οτι είναι λάθος :

α) για την ασφάλιση

Αρθρο 39

Κοινωνική ασφάλιση μερικώς απασχολουμένων

2. Κατ' εξαίρεση, στην ασφάλιση του μερικώς απασχολούμενου, ανεξαρτήτως του αν αμείβεται με μισθό ή ημερομίσθιο, αναγνωρίζονται όλες οι ημέρες εργασίας που πραγματοποιεί σε κάθε μισθολογική περίοδο,εφαρμοζομένων αναλόγως και των διατάξεων για την αναγνώριση περισσότερων ημερών εργασίας επί πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας.

Για τον υπολογισμό έχω ξαναγράψει σχετικά . Άρα τα ενσημα για κάθε μηνα πρεπει να τα υπολογίζεται με τις ημερες εργασίας .

Για την αμοιβή πιστεύω οτι το σωστό και δικαιο για τον εργαζόμενο ειναι να γίνει με αναγωγή του μισθού σε ωρομισθιο και x τις ωρες που δούλεψε .

Στην περίπτωση σας εχουμε και εγαρμογη του πενθημέρου και μερική απασχόληση . Ο μισθός αντιστοιχεί σε 25 ημερες εργασίας για 6,40 ωρες ημερησίως .

Για το 7,5% δεν το κατάλαβα ..

Δυστηχως δεν εχω οπλα(και χρόνο) γιατι τα ΔΕΝ ειναι για δεσιμο .

Περιμένω τα σχετικά απο Λαναρά κτλ . Το προηγουμενο θεμα(ημερες ΑΠΔ) ομως νομιζω δεν τελείωσε .

cel

Επεξεργασμένο από CEL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...