Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

* * * * * 2 ψήφοι

• Please log in to reply
551 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.485 Δημοσιεύσεις:

Να προσθεσω και ενα μικρο λιθαράκι σε αυτο το δεδαλο του ΙΚΑ,
Αναφορικα με το "Ιδρυμα Κεντροκρατικων Ασφαλισεων" οι ασφαλιζομενοι με τεκμαρτά και με μειωμένη απασχόληση δέχεται "ασφαλιστικά=με πραγματικα" δεν ισχύει το 1,2.

Εκεί το ΙΚΑ κάνει άλλη "μαγκιά": σε μειωμένη απασχόληση (π.χ. 3ωρη), το ασφάλιστρο υπολογίζεται σε ολόκληρο το τεκμαρτό ημερομίσθιο και μάλιστα το 1,2 υπολογίζεται αφού το ΙΚΑ σε τέτοια περίπτωση αναγνωρίζει 25 ημέρες, αφού δεν δέχεται την κατ'αναλογία ωρών απασχόλησης μειωμένη καταβολή εισφορών. Και την πίτα ολόκληρη, και τον σκύλο χορτάτο.
Ε, τον δηλώνεις εσύ τότε μπουφετζή τον σερβιτόρο-part time και άντε γεια...

doctor

Επισκέπτης-FALAKRITSOS-

Επισκέπτης-FALAKRITSOS-
  • Επισκέπτες

Σχετικά με τις αποδοχές θα συμφωνήσω με τον Αλέκο
Οσον αφορά ημέρες ασφάλισης μισθωτών που απασχολούνται με
μειωμένο ωράριο εργασίας

A)Αν ο μισθωτός απασχολείται όλες τις εργάσιμες ημέρες τον μήνα αλλά με μειωμένο ωράριο εργασίας τότε συγκρίνουμε τον ημερήσιο
μισθό με το ποσό του τεκμαρτού ημερομισθίου της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης και τότε έχουμε:

αα)Αν ο ημερήσιος μισθός είναι ίσος ή μεγαλύτερος απο το ποσό του Τ.Η. της πρώτης ασφ.κλάσης τότε στον μισθωτό αναγνωρίζονται 25
ημέρες εργασίας αν η επιχείρηση εργάζεται όλες τις ημέρες του μήνα και 21 ή 22 ημ.εργασίας αν η επιχείρηση εργάζεται 5θήμερο.

ββ)Αν ο ημερήσιος μισθός είναι μικρότερος απο το ποσό του Τ.Η.της
πρώτης ασφ.κλάσης τότε στον μισθωτό αναγνωρίζονται τόσες ημέρες εργασίας όσες προκύπτουν απο την διαίρεση του μηνιαίου μισθού με το ποσό του Τ.Η.της πρώτης ασφ.κλάσης.

Αν η επιχείρηση εφαρμόζει πενθήμερο τότε δέν μπορούν να αναγνωρισθούν περισσότερες απο 21 ή 22 ημέρες ανάλογα με τον μήνα.

:D Αν ο μισθωτός απασχολείται μόνο ορισμένες ημέρεςτην εβδομάδα,συγκρίνουμε και πάλι τον ημερήσιο μισθό με το ποσό του
τεκμαρτού ημερομισθίου της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης και έχουμε:

αα)Αν ο ημερήσιος μισθός είναι ίσος ή μεγαλύτερος απο το ποσό του
ημερομισθίου της πρώτης ασφ.κλάσης τότε αναγνωρίζονται στον μισθωτό τόσες ημέρες όσες πραγματικά εργάζεται.

ββ)Αν ο ημερήσιος μισθός είναι μικρότερος απο το ποσό του Τ.Η. της
πρώτης ασφ.κλάσης τότε αναγνωρίζονται στον μισθωτό τόσες ημέρες όσες προκύπτουν απο την διαίρεση του μηνιαίου μισθού με το ποσό του Τ.Η. της πρώτης ασφ.κλάσης.

Περιπτώσεις με πωλήτριες είχα και εγώ με μειωμένη απασχόληση
Αποδοχές=μισθόςΧώρες απασχόλησης την εβδομάδα/40 ή
Αποδοχές=μισθόςΧώρες απασχόλησης την εβδομάδα/166,68Χ4,1667
το 4,1667 είναι οι εβδομάδες του μήνα

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΧΕΙ 52 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
ΔΙΑ 52/12=4,333 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΝΑ ΜΗΝΑ

...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ:
ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ/40 ΕΠΙ 1,1994 (ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ) ΕΠΙ ΜΙΣΘΟ

...Η ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ 6,67/8=ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ ΜΕΡΙΚΗΣ
ΑΡΑ 8/6,67 = 1,19940029985

Π.Χ.
32 / 40 * 1,1994 * 703 = 674,54 ΕΥΡΩ ΑΠΟΔΟΧΕΣ
ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ 8ΩΡΩΝ*4ΜΕΡΕΣ ΑΝΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΘΕΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ 703 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΟΚΤΑΩΡΟ

Επισκέπτης-FALAKRITSOS-

Επισκέπτης-FALAKRITSOS-
  • Επισκέπτες

Πόσες είναι οι ημέρες ασφάλισης που πρέπει κάποιος πωλητής σε
εμπορική επιχείρηση να παίρνει,όταν εργάζεται πεντε ημέρες επι
τέσσερις ώρες καθημερινά-όλόκληρο τον μήνα -22 ή 25;

ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ Η ΑΡΧΗ:
ΙΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑ = ΙΣΗ ΑΜΟΙΒΗ
ΔΗΛΑΔΗ, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΟΚΤΑΩΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΥΣΙΑΣΕΙ "ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ" ΓΙΑ 4 ΩΡΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ, ΘΑ ΑΜΟΙΦΘΕΙ ΜΕ ΧΧΧ ΕΥΡΩ.
ΟΠΟΤΕ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΕΤΡΑΩΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΜΟΙΦΘΕΙ ΜΕ ΧΧΧΕΥΡΩ * 1,1994 (ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ)

...ΟΠΟΥ ΧΧΧ ΕΝΝΟΩ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΜΕΙΟΝ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.619 Δημοσιεύσεις:

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΧΕΙ 52 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
ΔΙΑ 52/12=4,333 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΝΑ ΜΗΝΑ

...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ:
ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ/40 ΕΠΙ 1,1994 (ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ) ΕΠΙ ΜΙΣΘΟ

...Η ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ 6,67/8=ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ ΜΕΡΙΚΗΣ
ΑΡΑ 8/6,67 = 1,19940029985

Π.Χ.
32 / 40 * 1,1994 * 703 = 674,54 ΕΥΡΩ ΑΠΟΔΟΧΕΣ
ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ 8ΩΡΩΝ*4ΜΕΡΕΣ ΑΝΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΘΕΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ 703 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΟΚΤΑΩΡΟ

Δηλαδή, τι λες?????

Υπάρχουν περιπτώσεις που, εάν κάποιος δουλεύει λιγότερες από 8 ώρες, πρέπει να αμοίβεται περισσότερο από αυτόν που δουλεύει πλήρη απασχόληση????

Στο παράδειγμα που έδωσες, κάνε τις ώρες που απασχολείται κάποιος 35....... και πες μου με τη λογική σου τι μισθό θα παίρνει.....

Ο μισθός βγαίνει αναλογικά, χωρίς προσαυξήσεις....
Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό!
Παρακαλείσθε όπως ... τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας ...διότι δημιουργούνται κηλίδες...!!!
Έτσι απλά,
"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."
The Monkey Principle: You pay nuts, you hire monkeys....

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.619 Δημοσιεύσεις:

ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ Η ΑΡΧΗ:
ΙΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑ = ΙΣΗ ΑΜΟΙΒΗ
ΔΗΛΑΔΗ, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΟΚΤΑΩΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΥΣΙΑΣΕΙ "ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ" ΓΙΑ 4 ΩΡΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ, ΘΑ ΑΜΟΙΦΘΕΙ ΜΕ ΧΧΧ ΕΥΡΩ.
ΟΠΟΤΕ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΤΕΤΡΑΩΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΜΟΙΦΘΕΙ ΜΕ ΧΧΧΕΥΡΩ * 1,1994 (ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ)

...ΟΠΟΥ ΧΧΧ ΕΝΝΟΩ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΜΕΙΟΝ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ

Άλλο τα ασφαλιστικά ημερομίσθια, άλλο τι πρέπει να πληρωθεί.... Δεν υπάρχει προσαύξηση μισθού λόγω μερικής απασχόλησης....
Παρακαλείσθε όπως ... τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας ...διότι δημιουργούνται κηλίδες...!!!
Έτσι απλά,
"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."

Constantinos

Constantinos

*

• simple Members
  • 230 Δημοσιεύσεις:
Σύμφωνα με το ΙΚΑ

1) Αν ημερομίσθιο>τεκμαρτό ημερομίσθιο 1ης ασφ.κλάσης τότε 25 ημέρες αν εξαήμερο και 21-22 αν πενθήμερο

2) Αν ημερομίσθιο<τεκμαρτό ημερομίσθιο 1ης ασφ.κλάσης τότε κλάσμα μηνιαίος μισθός/τεκμ.ημερ.1ης=ασφαλιστικές ημέρες
όχι άλλο κάρβουνο...

Επισκέπτης-FALAKRITSOS-

Επισκέπτης-FALAKRITSOS-
  • Επισκέπτες

Δηλαδή, τι λες?????

Υπάρχουν περιπτώσεις που, εάν κάποιος δουλεύει λιγότερες από 8 ώρες, πρέπει να αμοίβεται περισσότερο από αυτόν που δουλεύει πλήρη απασχόληση????

Στο παράδειγμα που έδωσες, κάνε τις ώρες που απασχολείται κάποιος 35....... και πες μου με τη λογική σου τι μισθό θα παίρνει.....

Ο μισθός βγαίνει αναλογικά, χωρίς προσαυξήσεις....

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ,ΔΗΛ ΜΕΧΡΙ 20 (25 ΜΕ ΥΠΕΡΩΡΙΑ) ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ ΩΡΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ:
ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΟΚΤΑΩΡΟΥ/6,67= ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 1/8 ΤΟΥ ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΟΥ).ΑΥΤΟ ΤΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ Π.Χ
ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΟ/6,67*4ΩΡΕΣ*5ΜΕΡΕΣ= ΒΔΟΜΑΔΙΑΤΙΚΟ
Η "ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ" ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΑΔΟΚΙΜΟΣ ΟΡΟΣ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ, ΑΠΛΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΛΙΓΟ "ΜΠΑΚΑΛΙΣΤΙΚΑ" ΚΑΘΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 1/8 ΤΟΥ ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΟΥ (8ωρου),ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΟΣ ΥΠΟΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ.
ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ,ΑΛΛΑ ΑΜΟΙΒΕΣΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΛΟΓΙΚΑ, ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ 20 ΑΥΤΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ, ΣΑΝ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΜΑ ΤΟΥ ΟΤΙ
-ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ(ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ 55% ΤΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ)
-ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΚΟΣΤΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΒΟΗΘΩΝΤΑΣ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ(ΠΡΙΝ ΤΗ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ 8ΩΡΟ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΕΣΑ ΣΕ 4 ΩΡΕΣ_ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ 4ΩΡΕΣ*1,1994 ΓΛΙΤΩΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΟ 3,5 ΕΡΓΑΤΟΩΡΕΣ ).
Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΥΤΗ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΕ 35 ΩΡΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ.
ΠΛΕΟΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 40ωρου.

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.619 Δημοσιεύσεις:

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ,ΔΗΛ ΜΕΧΡΙ 20 (25 ΜΕ ΥΠΕΡΩΡΙΑ) ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ ΩΡΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ:
ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΟΚΤΑΩΡΟΥ/6,67= ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 1/8 ΤΟΥ ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΟΥ).ΑΥΤΟ ΤΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ Π.Χ
ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΟ/6,67*4ΩΡΕΣ*5ΜΕΡΕΣ= ΒΔΟΜΑΔΙΑΤΙΚΟ
Η "ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ" ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΑΔΟΚΙΜΟΣ ΟΡΟΣ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ, ΑΠΛΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΛΙΓΟ "ΜΠΑΚΑΛΙΣΤΙΚΑ" ΚΑΘΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 1/8 ΤΟΥ ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΟΥ (8ωρου),ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΟΣ ΥΠΟΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ.
ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ,ΑΛΛΑ ΑΜΟΙΒΕΣΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΛΟΓΙΚΑ, ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ 20 ΑΥΤΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ, ΣΑΝ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΜΑ ΤΟΥ ΟΤΙ
-ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ(ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ 55% ΤΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ)
-ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΚΟΣΤΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΒΟΗΘΩΝΤΑΣ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ(ΠΡΙΝ ΤΗ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ 8ΩΡΟ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΕΣΑ ΣΕ 4 ΩΡΕΣ_ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ 4ΩΡΕΣ*1,1994 ΓΛΙΤΩΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΟ 3,5 ΕΡΓΑΤΟΩΡΕΣ ).
Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΥΤΗ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΕ 35 ΩΡΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ.
ΠΛΕΟΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 40ωρου.

Αυτά που τα είδες γραμμένα???? Έχεις παραπομπή σε νόμο ή κάνεις σενάρια επιστημονικής φαντασίας????
Έτσι απλά,

Επισκέπτης-FALAKRITSOS-

Επισκέπτης-FALAKRITSOS-
  • Επισκέπτες

Αυτά που τα είδες γραμμένα???? Έχεις παραπομπή σε νόμο ή κάνεις σενάρια επιστημονικής φαντασίας????

http://www.taxheaven....php?t7799.html

http://deltioaket.bl...-post_2666.html

http://www2.rizospas...amp;direction=1

...ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ GOOGLE!!

Επισκέπτης-Επισκέπτης-KARAFLITSOS--

Επισκέπτης-Επισκέπτης-KARAFLITSOS--
  • Επισκέπτες

http://www.taxheaven...?...ost&id=3096

..ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ Ι.Κ.Α.

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.619 Δημοσιεύσεις:
Επιμένω για παραπομπή σε νόμο... Τις οδηγίες του ΙΚΑ τις έχω ανεβάσει εγώ (αν θυμάμαι καλά). Ωστόσο, δεν είναι δική του αρμοδιότητα να υπολογίσει το μισθό του υπαλλήλου ή του εργατοτεχνίτη, αλλά είναι ζήτημα της επιθεώρησης εργασίας.

Εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά που το ΙΚΑ κάνει ότι θέλει (κυριολεκτικά!)

Ο μισθός του μερικώς απασχλούμενου υπολογίζεται αναλογικά με τις ώρες που απασχολείται...
Έτσι απλά,

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.485 Δημοσιεύσεις:

Επιμένω για παραπομπή σε νόμο... Τις οδηγίες του ΙΚΑ τις έχω ανεβάσει εγώ (αν θυμάμαι καλά). Ωστόσο, δεν είναι δική του αρμοδιότητα να υπολογίσει το μισθό του υπαλλήλου ή του εργατοτεχνίτη, αλλά είναι ζήτημα της επιθεώρησης εργασίας.

Ο μισθός του μερικώς απασχλούμενου υπολογίζεται αναλογικά με τις ώρες που απασχολείται...

H ζωή είναι τόσο απλή και εύκολη.
Η αρχή της αναλογίας ισχύει και εδώ.
Όποιος θέλει να πάει με τα μυαλά του ΙΚΑ οδεύει αργά αλλά σταθερά προς το ψυχιατρείο.
Το ΙΚΑ παρανομεί και αυθαιρετεί.

doctor

Επισκέπτης-FALAKRITSOS-

Επισκέπτης-FALAKRITSOS-
  • Επισκέπτες

ΤΙ ΝΑ ΠΩ...
ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΕ.Π.Ε.Α.

http://www.kepea.gr/...escr.asp?id=264

ΑΝ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΟ ΕΙΝΑΙ 40, ΤΟ ΟΡΩΜΙΣΘΙΟ Δ-Ε-Ν ΕΙΝΑΙ 40/8=5, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ 40/6,67=6 ΕΥΡΩ.

Ν-Ο-Μ-Ο-Σ Ε-Ι-Ν-Α-Ι Τ-Ο Δ-Ι-Κ-Ι-Ο Τ-Ο-Υ Ε-Ρ-Γ-Α-Τ-Η !!!!

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.485 Δημοσιεύσεις:

ΤΙ ΝΑ ΠΩ...
ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΕ.Π.Ε.Α.

http://www.kepea.gr/...escr.asp?id=264

ΑΝ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΟ ΕΙΝΑΙ 40, ΤΟ ΟΡΩΜΙΣΘΙΟ Δ-Ε-Ν ΕΙΝΑΙ 40/8=5, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ 40/6,67=6 ΕΥΡΩ.

Ν-Ο-Μ-Ο-Σ Ε-Ι-Ν-Α-Ι Τ-Ο Δ-Ι-Κ-Ι-Ο Τ-Ο-Υ Ε-Ρ-Γ-Α-Τ-Η !!!!

To ΚΕΠΕΑ σωστά τα λέει. Νόμος είναι ο νόμος και τίποτα άλλο....

doctor

Επισκέπτης-nickiphorosn-

Επισκέπτης-nickiphorosn-
  • Επισκέπτες
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΛΟΥΣ,

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ?ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΩ ΒΟΗΘ.ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥΣ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ
(4ΩΡΟ).ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ 13ης ασφαλιστικης κλασης (41,94) η' στο μισο του?Δηλαδη ημερες εργασιας * 41,94 * 44,06%=εισφορες ικα η' ημερες εργασιας * 20,97 * 44,06%= εισφορες ικα?

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.073 Δημοσιεύσεις:
έχουμε πει χιλιάδες φορές ότι δεν αναγνωρίζεται από το ΙΚΑ μειωμένη απασχόληση στην τεκμαρτή ασφάλιση.
το μόνο που μπορείς να κάνεις για να μειώσεις τα ασφάλιστρα είναι να δηλώσεις εκ περιτροπής απασχόληση.
δλδ πλήρες ωράριο αλλά όχι όλες τις μέρες.
Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

Επισκέπτης-nickiphorosn-

Επισκέπτης-nickiphorosn-
  • Επισκέπτες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΛΟΥΣ,

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ?ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΩ ΒΟΗΘ.ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥΣ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ
(4ΩΡΟ).ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ 13ης ασφαλιστικης κλασης (41,94) η' στο μισο του?Δηλαδη ημερες εργασιας * 41,94 * 44,06%=εισφορες ικα η' ημερες εργασιας * 20,97 * 44,06%= εισφορες ικα?

Hθελα επιβεβαιωση,γιατι αλλο να τα διαβαζεις και αλλο να ερθει η ωρα που θα κανεις αυτο που τοσο καιρο διαβαζεις.Μειωμενες μερες θα εχω ουτως η αλλως...Ευχαριστω

Επισκέπτης-Λουκάκης Στέλιος-

Επισκέπτης-Λουκάκης Στέλιος-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα!

Είμαι λογιστής σε ένα ξενοδοχείο και το ερώτημα μου είναι το εξής:
Όταν γίνεται κάποια δεξίωση και χρειάζεται να προσλάβουμε 15(π.χ.) άτομα μόνο για μια μέρα, είμαι υποχρεωμένος να κάνω σε όλους αυτούς πρόσληψη και την επόμενη μέρα απόλυση(ή οικειοθελή αποχώρηση)? Είμαι καλυμμένος αν κάνω μόνο σύμβαση εργασίας έκτακτης απασχόλησης και να τους γράψω στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων, χωρίς δηλαδή πρόσληψη, απόλυση, οικ. αποχώρηση, κατάσταση επιθεώρησης εργασίας.
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου γράψει και τον αντίστοιχο νόμο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.619 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα!

Είμαι λογιστής σε ένα ξενοδοχείο και το ερώτημα μου είναι το εξής:
Όταν γίνεται κάποια δεξίωση και χρειάζεται να προσλάβουμε 15(π.χ.) άτομα μόνο για μια μέρα, είμαι υποχρεωμένος να κάνω σε όλους αυτούς πρόσληψη και την επόμενη μέρα απόλυση(ή οικειοθελή αποχώρηση)? Είμαι καλυμμένος αν κάνω μόνο σύμβαση εργασίας έκτακτης απασχόλησης και να τους γράψω στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων, χωρίς δηλαδή πρόσληψη, απόλυση, οικ. αποχώρηση, κατάσταση επιθεώρησης εργασίας.
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου γράψει και τον αντίστοιχο νόμο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν είναι θέμα νόμου, είναι θέμα ΙΚΑ, για να μη τεκμαίρει απασχόληση για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, πρέπει να υπάρχει απόλυση.

Επομένως, πορτοκαλί, πρόσληψη και αποχώρηση είναι μονόδρομος....

"σύμβαση εργασίας έκτακτης απασχόλησης" από όσο ξέρω, δεν υπάρχει. Που το βρήκες αυτό???

Και έχεις δημοσιεύσει σε λάθος θέμα.....
Έτσι απλά,

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Διευθυντής μεγάλου ξενοδοχείου της Αθήνας με ενημέρωσε οτι ακολουθούν αυτή τη διαδικασία.
Μήπως γνωρίζει κανείς που να ασχολείται με ξενοδοχεία???

Συγγνώμη για το λαθος θέμα, ειμαι νεος στο forum και δεν ξερω ακομα πως ακριβώς λειτουργεί.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες