Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΤΥΧΙΟΥ


επισκέπτη vasilis

Ερώτηση

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μισθωτός,που έχει πτυχίο ΤΕΙ τμ. Λογιστών,και ο οποίος προσλαμβάνεται με ειδικότητα υπάλληλος γραφείου έχει δικαίωμα λήψης του επιδόματος πτυχίου 13%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Και βέβαια έχει δικαίωμα στο 13%, ακόμα και αν είχε πτυχίο Γαλλικής Φιλολογίας.

Μεγάλο foul όμως που δέχτηκε να προσληφθεί σε άλλη ειδικότητα από αυτή που χιλιάδες συνάδελφοί του προσπαθούν να κατοχυρώσουν ισοτιμία δικαιωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχω προληφθεί ως Υπάλληλος Γραφείου και έχω πτυχίο ΑΕΙ, δικαιούμαι το επίδομα του 18% που προβλέπει η ΣΣΕ;

Ο εργοδότης μου το αρνείται, επειδή υποστηρίζει ότι αυτός δε ζητούσε πτυχίο ΑΕΙ για να με προσλάβει. Είναι υποχρεωμένος να μου το καταβάλει, ασχέτως αν το ζητούσε ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν έχω προληφθεί ως Υπάλληλος Γραφείου και έχω πτυχίο ΑΕΙ, δικαιούμαι το επίδομα του 18% που προβλέπει η ΣΣΕ;

Ο εργοδότης μου το αρνείται, επειδή υποστηρίζει ότι αυτός δε ζητούσε πτυχίο ΑΕΙ για να με προσλάβει. Είναι υποχρεωμένος να μου το καταβάλει, ασχέτως αν το ζητούσε ή όχι;

Ναι είναι υποχρεωμένος να σου το καταβάλει εφόσον το προβλέπει η ΣΣΕ.

Αν δεν του κάνεις(του κοστίζεις πολύ) ας σε απολύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ναι είναι υποχρεωμένος να σου το καταβάλει εφόσον το προβλέπει η ΣΣΕ.

Αν δεν του κάνεις(του κοστίζεις πολύ) ας σε απολύσει.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αν με απολύσει, δικαιούμαι να ζητήσω το επίδομα αναδρομικά για τους 3 μήνες που έχω ήδη δουλέψει; Αυτό γίνεται δικαστικά ή μέσω της Επιθεώρησης Εργασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αν με απολύσει, δικαιούμαι να ζητήσω το επίδομα αναδρομικά για τους 3 μήνες που έχω ήδη δουλέψει; Αυτό γίνεται δικαστικά ή μέσω της Επιθεώρησης Εργασίας;

Από την επιθεώρηση εργασίας.......

Αλλά πρέπει να επισημάνουμε κάτι....

Όταν προσλήφθηκες......γνωστοποίησες στον εργοδότη την ύπαρξη του πτυχίου?

Υποτίθεται ότι τα διάφορα επιδόματα....είτε μιλάμε για προυπηρεσία .....είτε μιλάμε για πτυχίο προσμετρώνται στον μισθό από την ημερομηνία υποβολής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πτυχίο δεν το κατέθεσα μέχρι στιγμής, γιατί δε γνώριζα ότι ήταν απαραίτητο... Στο έντυπο πρόσληψης που μου ζητήθηκε να συμπληρώσω όταν ξεκίνησα δουλειά, ανέφερα την ιδιότητά μου ως πτυχιούχου. Μάλιστα η εταιρεία μου έδωσε κάποιο χαρτί που κατέθεσα στο ΙΚΑ, νομίζω ότι ήταν η αναγγελία πρόσληψης, που ανέφερε ότι είμαι πτυχιούχος. Το θεώρησα και αυτονόητο ότι το γνώριζαν, γιατί η εταιρεία που δουλεύω ανέλαβε μία δουλειά για κάποιο Πανεπιστήμιο, στο οποίο εγώ είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής. Και οι άλλοι δύο συνάδελφοι που προσλήφθηκαν μαζί μου είναι μεταπτυχιακοί φοιτητές, γιατί το Πανεπιστήμιο προτίμησε να μην επιλέξει προπτυχιακούς. Αλλά η εταιρεία τώρα λέει ότι αυτή ζήτησε απλώς 3 άτομα από το Πανεπιστήμιο, ότι δεν ήθελε πτυχιούχους, ότι το Πανεπιστήμιο ζήτησε μεταπτυχιακούς φοιτητές με δική του πρωτοβουλία κι ότι θα μας δείνει μόνο τον βασικό μισθό υπαλλήλου γραφείου... Άραγε έχει νόημα να το κυνηγήσουμε;

Σ΄ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις και συγγνώμη αν κουράζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το πτυχίο δεν το κατέθεσα μέχρι στιγμής, γιατί δε γνώριζα ότι ήταν απαραίτητο... Στο έντυπο πρόσληψης που μου ζητήθηκε να συμπληρώσω όταν ξεκίνησα δουλειά, ανέφερα την ιδιότητά μου ως πτυχιούχου. Μάλιστα η εταιρεία μου έδωσε κάποιο χαρτί που κατέθεσα στο ΙΚΑ, νομίζω ότι ήταν η αναγγελία πρόσληψης, που ανέφερε ότι είμαι πτυχιούχος.

Αυτά αρκούν .....γιατί δειχνουν ότι η εταιρεία γνώριζε για το πτυχίο και δεν έκρινε απαραίτητη την προσκόμιση του.

Οπότε ισχύουν αυτά που έχουμε ήδη πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μισθωτός,που έχει πτυχίο ΤΕΙ τμ. Λογιστών,και ο οποίος προσλαμβάνεται με ειδικότητα υπάλληλος γραφείου έχει δικαίωμα λήψης του επιδόματος πτυχίου 13%.

Σε σεμινάριο της Union στις 18/3, μας είπαν ότι το πτυχίο ΑΕΙ αναγνωρίζεται σε οποιαδήποτε ειδικότητα κι αν σε προσλάβουν. Αντίθετα, το πτυχίο ΤΕΙ, αναγνωρίζεται μόνο σε περίπτωση πρόσληψης στην ειδικότητα του πτυχίου. Μάλιστα, ως παράδειγμα έφεραν πτυχιούχο ΤΕΙ Διοίκησης επιχειρήσεων που εργάζεται ως β. Λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά σας ευχαριστώ για τη βοήθεια! Τελικά, αν και ο προϊστάμενός μας είχε αποκλείσει την πιθανότητα να δικαιούμαστε το επίδομα, επικοινωνήσαμε απευθείας με τον υπεύθυνο προσωπικού της εταιρείας, ο οποίος, αφού συμβουλεύθηκε τους νομικούς τους, μας ανακοίνωσε ότι πράγματι δικαιούμαστε το επίδομα πτυχίου και μάλιστα αναδρομικά, από την ημέρα που ξεκινήσαμε τη δουλειά!

Το ηθικό δίδαγμα λοιπόν είναι πάντα να διεκδικούμε αυτά που δικαιούμαστε!

Καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κάποιος αν το πτυχίο από το Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ) θα πρέπει να υπολογιστεί στον μισθό του εργαζόμενου;

Με τι ποσοστό;

Παίζει ρόλο σε ποια Συλλογική Σύμβαση ανήκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γνωρίζει κάποιος αν το πτυχίο από το Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ) θα πρέπει να υπολογιστεί στον μισθό του εργαζόμενου;

Με τι ποσοστό;

Παίζει ρόλο σε ποια Συλλογική Σύμβαση ανήκει;

Το ΕΑΠ είναι Δημόσιο Πανεπιστήμιο, απολύτως ισότιμο με τα άλλα Α.Ε.Ι. της χώρας, και παρέχει στους αποφοίτους του όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα που προβλέπονται από το ισχύον νομικό πλαίσιο της χώρας.

Με το Ν.2552/97 εισάγονται επτά βασικές καινοτομίες:

1. Η προσφορά των σπουδών, αποκλειστικά με τη μέθοδο της εξ αποστάσεως διδασκαλίας.

2. Η εφαρμογή του αρθρωτού συστήματος και η αντικατάσταση του Τμήματος από το ευέλικτο σχήμα του "Προγράμματος Σπουδών", που μπορεί εύκολα να μεταβάλλεται, ανάλογα με τις εκάστοτε κοινωνικές και μορφωτικές ανάγκες.

3. Η πιστοποίηση των σπουδών σε 5 διαφορετικά επίπεδα, που καλύπτουν το χώρο από τη μεταδευτεροβάθμια επιμόρφωση έως το διδακτορικό δίπλωμα.

4. Η ίδρυση Εργαστηρίου Εκπαιδευτικού Υλικού και Εκπαιδευτικής Μεθοδολογίας.

5. Η ίδρυση Μονάδας Εσωτερικής Αξιολόγησης.

6. Η απλούστευση της διοικητικής δομής με την κατάργηση του πρυτανικού συμβουλίου και τη θεσμοθέτηση ολιγάριθμης αλλά αντιπροσωπευτικής Συγκλήτου.

7. Ο καθορισμός ως βασικής λειτουργικής μονάδας του ΕΑΠ της Θεματικής Ενότητας (Θ.Ε.), που καλύπτει ένα διακεκριμένο αντικείμενο σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο. Κάθε Θ.Ε. περιλαμβάνει ύλη που αντιστοιχεί σε τρία εξαμηνιαία μαθήματα των ελληνικών Α.Ε.Ι.

Πηγή: http://www2.eap.gr/frameset.jsp?locale=el

Και βέβαια παίζει ρόλο σε ποια ΣΣΕ ανήκει.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

geia sas, tha hthela na sas rwthsw an kapoios poy einai bioxhmikos kai ergazetai sto mikrobiologiko ergasthrio idiwtikhs klinikhs dikaioytai to epidoma spoudwn-ptyxioy.eyxaristw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βιοχημικός χωρίς πτυχίο ΑΕΙ δεν γνωρίζω αν υπάρχει..

η σύμβαση δεν προβλέπει ξεχωριστό επίδομα πτυχίου( είναι μέσα στον μισθό).

βλέπε από σελ. 40 και κάτω...

http://www.omed.gr/el/index.php?module=mys...e&myid=4010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η υβριστική δημοσίευση του ανωνύμου συναδέλφου διεγράφη και αναπόφευκτα διεγράφησαν και οι απαντήσεις των συναδέλφων επ'αυτής.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε σεμινάριο της Union στις 18/3, μας είπαν ότι το πτυχίο ΑΕΙ αναγνωρίζεται σε οποιαδήποτε ειδικότητα κι αν σε προσλάβουν. Αντίθετα, το πτυχίο ΤΕΙ, αναγνωρίζεται μόνο σε περίπτωση πρόσληψης στην ειδικότητα του πτυχίου. Μάλιστα, ως παράδειγμα έφεραν πτυχιούχο ΤΕΙ Διοίκησης επιχειρήσεων που εργάζεται ως β. Λογιστή.

Καλημέρα!

τελικά το ανωτέρω ισχύει ή όχι?

γνωρίζει κανείς??

ευχαριστώ θερμά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι!

Ο πτυχιούχος οποιουδήποτε ΑΕΙ (π.χ. γεωπόνος) δικαιούται επίδομα πτυχίου αν εργάζεται σαν λογιστής ή βοηθός λογιστή,

όμως μόνο ο πτυχιούχος ΤΕΙ/ΚΑΤΕΕ Λογιστικής δικαιούται το αντίστοιχο επίδομα για την ίδια δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ναι!

Ο πτυχιούχος οποιουδήποτε ΑΕΙ (π.χ. γεωπόνος) δικαιούται επίδομα πτυχίου αν εργάζεται σαν λογιστής ή βοηθός λογιστή,

όμως μόνο ο πτυχιούχος ΤΕΙ/ΚΑΤΕΕ Λογιστικής δικαιούται το αντίστοιχο επίδομα για την ίδια δουλειά.

γεια σου ρε Σούλη με το κλαρίνο σου :unsure::P-_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
γεια σου ρε Σούλη με το κλαρίνο σου :PB):D

-_- ειστε απίστευτοι... ευχαριστώ!!΄

βέβαια στην δική μου περίπτωση συμβαίνει τα αντίστροφο

η δική μου γνωστή έχει πτυχίο ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ αλλά δεν εργάζεται ως λογίστρια (περιέργως θεωρεί ότι είναι βαρετό και επικινδυνο για την ψυχική υγεία επάγγελμα :unsure: ειλικρινά μετά απο τόσα χρόνια δεν καταλαβαίνω γιατί.. :D ..)

τώρα λοιπόν που βρήκε μιά δουλειά που την ικανοποιεί (ασχετη με τον χώρο μας) δεν της αναγνωρίζουν το πτυχίο..

εχουν δίκιο?

δεν ξέρω δυστυχώς, ήμουν με την εντύπωση ότι μέχρι Ανώτατη Εκπαίδευση (όχι μεταπτυχιακό και διδακτορικό) ο τίτλος αναγνωρίζεται ανεξαρτήτου ειδικότητας

..π.χ. γεωπόνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαν τι εργάζεται όμως?

Εξαρτάται από την σύμβαση που την καλύπτει, αν αναγνωρίζεται το πτυχίο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σαν τι εργάζεται όμως?

Εξαρτάται από την σύμβαση που την καλύπτει, αν αναγνωρίζεται το πτυχίο της.

σαν βοηθός ιατρών σε μεγάλο ιδιωτικό νοσοκομείο (οχι προσωπική γραμματέας) - οργάνωση σεμιναρίων, κτλ

κοίταξα τις συμβάσεις και βρήκα μόνον για ΙΑΤΡΙΚΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ που δεν μας αφορά, επίσης βρήκα

Εθνική Κλαδική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας για τη ρύθμιση των όρων αμοιβής και εργασίας των εργαζομένων , μελών των πρωτοβαθμίων σωματείων της ΟΣΝΙΕ που απασχολούνται στις ιδιωτικές κλινικές μέλη του Συνδέσμου Ελληνικών Κλινικών όλης της χώρας :unsure: ασχετο μοιάζει..

επίσης .

Συλλογική σύμβαση εργασίας για τους όρους αμοιβής και εργασίας του προσωπικού που απασχολείται με σχέση εξαρτημένης εργασίας στις Ιδιωτικές Κλινικές και στις Μονάδες Φροντίδας Ηλικιωμένων περιοχής Αθηνών - Πειραιώς - Περιχώρων Αττικής και Νήσων

επίσης

Π.Κ. 40/13-7-2009

Συλλογική σύμβαση εργασίας για τη ρύθμιση των όρων αμοιβής και εργασίας του προσωπικού ιατρικών εργαστηρίων, ιατρικών διαγνωστικών κέντρων κ.λπ. όλης της χώρας, για το έτος 2009.

τι να σας πω δεν βρήκα κάτι άλλο

βέβαια όλες οι συμβάσεις έχουν πάντα το κλασσικό πια

Όλες οι θεσμικού χαρακτήρα διατάξεις των ΕΓΣΣΕ, όπως σήμερα ισχύουν, εφαρμόζονται και για τους υπαγόμενους οτην παρούσα μισθωτούς, εκτός εάν ισχύουν ευνοϊκότεροι γι΄ αυτούς αντίστοιχοι όροι.

Αρθρο 5

Συμπληρωματικές διατάξεις

Τυχόν καταβαλλόμενες ανώτερες αποδοχές από αυτές που καθορίζονται με την παρούσα ρύθμιση ή ισχύοντες ευνοϊκότεροι όροι εργασίας δεν μειώνονται και δεν τροποποιούνται.

οπότε σε όποια σύμβαση και αν ανήκει γιατί να μην μπορούμε να επικαλεστούμε τα ανωτέρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστεύω ότι καλύπτεται από την σύμβαση κλινικών,

Ας ρωτήσει όμως σαν τι την έχουνε δηλώσει και με ποια σύμβαση.

μπορεί να απευθυνθεί και στο σωματείο

ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ: ΣΥΛΛΟΓ. ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΟΣΝΙΕ)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ 27 104 33 ΑΘΗΝΑ

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 210.8224463 210.8233002

FAX: 210.8233002

E-MAIL: [email protected]

Από όσο μπόρεσα να δω .. γιατί δεν βρίσκω κωδικοποίηση της σύμβασης ..

οι υπάλληλοι γραφείου με πτυχίο ΤΕΙ αποτελούν ξεχωριστή υποκατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σας ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας

θα επικοινωνήσω με το σωματείο και θα δημοσιεύσω την απάντησή τους προς ενημέρωση όλων μας

να είστε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσλαμβανεται σημερα μια κοπελα ως λογιστρια, ομως δεν εχει γινει ακομη η ορκομοσια και δεν εχει το πτυχιο.

Προσκομιζει επισημη βεβαιωση απο το πανεπιστημιο οτι εχει τελειωσει ολα τα εξαμηνα και δεν οφειλει κανενα μαθημα.

Παιρνει το επιδομα πτυχιου με αυτη την βεβαιωση ή πρεπει να προσκομισει το πτυχιο μετα την ορκομοσια για να λαβει το επιδομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...