Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΤΩΧΕΥΣΗ


επισκέπτη Επισκέπτης-MARIA-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-MARIA-

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:

Ο ΚΟΥΝΙΑΔΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΑΜΑΖΙ ΜΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ, ΤΟ ΕΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΧΟΝΔΡΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΛΙΑΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ.ΛΟΓΩ ΟΤΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΠΗΓΕΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΥΓΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΤΕΡΟ ΤΟΥ. Η ΚΥΡΙΑ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΟΥΝΙΑΔΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ: ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ,ΠΤΩΧΕΥΣΗ : ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙ:Ο/ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ/ΤΕΣ:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στο δικηγόρο κράτα και το καταστατικό της εταιρίας εάν και εφ' όσον υπήρχε, και όταν λες τα παράτησε τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

Α)ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ,ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΒΑΣΗ.

Β) ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΑΥΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ ΤΟΥ ΕΦΥΓΕ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΑΘΗΝΑ ΟΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΑΝ ΕΡΓΑΤΗΣ.Η ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΣ ΑΛΛΑΞΕ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟ.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ,ΤΟΥ ΠΗΡΕ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΟ ΣΠΙΤΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΧΡΕΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΙΞΗΠΡΟΘΕΣΜΑ ΧΡΕΗ. ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΠΗΓΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ, ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΕΝΕΙ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΖΗΤΑΕΙ 1000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ.ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

ΠΤΩΧΕΨΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΣΤΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΝΔΙΑΔΟΥ ΜΟΥ:ΕΓΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΤΩΧΕΨΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΥΡΗΞΕΙ ΜΟΝΟ Ο/ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΥΣΤΑΘΕΙ:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρωτα δικηγορο να σε κατατοπιση σχετικά με την ολη διαδικασια

πτωχευση μπορεί να κανει οποιοσδηποτε εχει στα χερια του τιτλο που να αποδεικνυει οφειλη του κουνιαδου σου απο την εταιρία

με τον τιτλο αυτο μπορει να παει και να κανει αιτηση πτωχευσης

μπορουν βεβαια και οι ιδιοκτητες να κανουν παυση πληρωμων και να κανουν αιτηση πτωχευσης.

αλλα το θεμα δεν ειναι λογιστικό αλλα νομικο

εμεις μπορουμε να σου πουμε δυο πραγματα απο εμπειρια.

τις διαδικασίες και την σωστη αποφαση θα την παρουν ο κουνιαδος σου με τον δικηγόρο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Α)ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ,ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΒΑΣΗ.

Β) ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΑΥΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ ΤΟΥ ΕΦΥΓΕ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΑΘΗΝΑ ΟΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΑΝ ΕΡΓΑΤΗΣ.Η ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΣ ΑΛΛΑΞΕ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟ.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ,ΤΟΥ ΠΗΡΕ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΟ ΣΠΙΤΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΧΡΕΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ  ΛΙΞΗΠΡΟΘΕΣΜΑ ΧΡΕΗ. ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ.

Αν η επιχειρηση ειναι εταιρεια ΟΕ η ΕΕ (προφανως) και ο κουνιαδος σου ειναι διαχειριστης δηλ.εκπροσωπει την εταιρεια μπορει να παρει αντιγραφο του καταστατικου απο το πρωτοδικειο που υπαγεται η επιχειρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν η επιχειρηση ειναι εταιρεια ΟΕ η ΕΕ (προφανως) και ο κουνιαδος σου ειναι διαχειριστης δηλ.εκπροσωπει την εταιρεια μπορει να παρει αντιγραφο του καταστατικου απο το πρωτοδικειο που υπαγεται η επιχειρηση.

Ο καθένας μπορεί να πάρει αντίγραφο γι' αυτό τα καταχωρούμε στο πρωτοδικείο για να λάβουν δημοσιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο καθένας μπορεί να πάρει αντίγραφο γι' αυτό τα καταχωρούμε στο πρωτοδικείο για να λάβουν δημοσιότητα.

Εχεις δικιο συναδελφε,αλλα με τοσες εξουσιοδοτησεις που ζητουν οι υπηρεσιες παρασυρθηκα.

Πηγε και 9.30 η ωρα..... :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εχεις δικιο συναδελφε,αλλα με τοσες εξουσιοδοτησεις που ζητουν οι υπηρεσιες παρασυρθηκα.

Πηγε και 9.30 η ωρα..... :mellow:

Αυτό το καλό έχει το φόρουμ. Πολλούς που διαβάζουν και παρεμβαίνουν όταν χρείαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΠΤΩΧΕΨΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΣΤΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΝΔΙΑΔΟΥ ΜΟΥ:ΕΓΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΤΩΧΕΨΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΥΡΗΞΕΙ ΜΟΝΟ Ο/ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΥΣΤΑΘΕΙ:

Και τα δύο γίνονται.

Αποτελούν δύο διαφορετικά είδη πτώχευσης και νομικά αντιμετωπίζονται διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οτιδήποτε εμπορικές συναλλαγές έχουν γίνει χωρις την έγκριση όλων των υπευθύνων τότε αυτές μπορούν να χαρακτηριστούν ως "δόλιες μεταβιβάσεις" και να ακυρωθούν..

Σημείωση:

Είπες ότι το γεγονός έιναι στη Κρήτη...

Μη μου λές παραπάνω στοιχεία γιατί μπορεί να είμαι και ο λογιστής της "τύπησας" !!! (Φαντάζεσαι και να κάθομαι να δίδω πληροφορίες !!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΥΣΗΧΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ 140ΧΛΜ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΑΚΡΙΑ, ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ.Κε ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...