Προς το περιεχόμενο

ΑΜΟΙΒΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ


επισκέπτη Επισκέπτης-DIMITRIS-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-DIMITRIS-

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΤΕ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟΥ. Δ.Σ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΕΤΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΩΣ Β. ΛΟΓΙΣΤΗ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΜΟΙΒΗ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑ ΩΣ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ. ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΜΟΙΒΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ; ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΑΜΕΝΕΣ. ΣΗΜ.: Ο ΜΙΣΘΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ Δ.Σ. ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΜΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη stefanos72
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΤΕ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟΥ. Δ.Σ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΕΤΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΩΣ Β. ΛΟΓΙΣΤΗ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΜΟΙΒΗ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑ ΩΣ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ. ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΜΟΙΒΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ; ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΑΜΕΝΕΣ. ΣΗΜ.: Ο ΜΙΣΘΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ Δ.Σ. ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΜΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Αγαπητέ φίλε,

Εκ πρώτης είναι σχεδόν σίγουρο ότι είσαι "εικονικό" μέλος του Δ.Σ, απλώς σε έβαλαν για να συμπληρωθεί, δεν ξέρω πολλές εταιρείες να έχουν Αντιπρόεδρο του Δ.Σ. έναν βοηθό λογιστή.

Δικαστικά δεν πρόκειται να πάρεις τίποτα, αφού για όλες τις δαπάνες του Δ.Σ. θα πρέπει να υπάρχει πρέγκριση της Γ.Σ. των μετόχων ή να προβλέπονται από το καταστατικό της εταιρείας.

Επίσης μετά τον "διορισμό" σου, κάθε αύξηση του μισθού σου θα έπρεπε να έχει την προέγκριση της Γ.Σ.

Αν οι σχέσεις σου είναι τεταμμένες, καλό είναι να δηλώσεις παραίτηση από το Δ.Σ. ( καλό είναι να είναι τυπική , δεν ξέρω τη σχέσεις μπορεί να έχετε, αλλά σε κάποια πράγματα οι τύπικότητες σε βγάζουν από την δύσκολη θέση).

Με εκτίμηση,

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-DIMITRIS-

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΕΦΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η Γ.Σ. ΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ ΔΕΝ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΑΜΟΙΒΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΤΟΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΑΜΟΙΒΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ ΣΤΗ Γ. Σ. ΤΟΥ Δ.Σ. Η ΓΙΑ ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΜΟΙΒΗ ΜΕΛΟΥΣ Δ.Σ. ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΓΕΝ. ΣΥΝ. ΤΟΥ Δ.Σ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ. Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΟΧΟΥΣ. ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ. ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΒΑΡΟΥΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη stefanos72

Aν και ήμουν λίγο κυνικός στην απάντηση μου, αυτό που σε συμβουλεύω μακριά από τέτοια. Ψάξε και τα ΦΕΚ της εταιρείας μήπως σου έχει ανατεθεί καμμία αρμοδιότητα και βρεθείς μπλεγμένος.

Η γνώμη μου είναι ξεκάθαρη, μακριά.

Με εκτίμηση,

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την άποψη του Στέφανου . Μακρυά ..... Κοίταξε λίγο και την ΠΟΛ. 1103/2004 " προσωπική ευθύνη για την πληρωμή των φορολογικών εσόδων απο πρόσωπα που ο νόμιμος τίτλος είσπραξης δεν έχει εκδοθεί στο όνομα τους ( συνυπόχρεοι κλπ. ) " . Εχω δεί πολλούς να τους έχουν "βάλει" σε μια ΑΕ και μετά οι ίδιοι να τρέχουν και να μη φτάνουν στα δικαστήρια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την άποψη του Στέφανου . Μακρυά ..... Κοίταξε λίγο και την ΠΟΛ. 1103/2004 " προσωπική ευθύνη για την πληρωμή των φορολογικών εσόδων απο πρόσωπα που ο νόμιμος τίτλος είσπραξης δεν έχει εκδοθεί στο όνομα τους ( συνυπόχρεοι κλπ. ) " .  Εχω δεί πολλούς να τους έχουν "βάλει" σε μια ΑΕ και μετά οι ίδιοι να τρέχουν και να μη φτάνουν στα δικαστήρια.....

Συμφωνώ και εγώ με τα παραπάνω, έχοντας προσωπικά πικρή εμπειρία απο τέτοια θέματα, ( είχα φθάσει μέχρι και σε δικαστήριο για πράγματα που δεν ήξερα ) καθώς οι γνώσεις και οι εμπειρίες στο ξεκίνημα του επαγγέλματός μας είναι λίγες και δεν ξέρεις πολλά πράγματα. Γι αυτό λοιπόν μεγάλη προσοχή και μακριά απο τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποσδήποτε πρέπει να απομακρυνθείς από τέτοιου είδους αρμοδιότητες και ελπίζω να μην σε είχαν εξουσιοδοτήσει για υπογραφές επιταγών. Κατά τα άλλα να προσέχεις σε επόμενη περίπτωση γιατί σα μέλος Δ.Σ. θα έχεις απώλεια από από αποδοχές που προβλέπονται από εργατική νομοθεσία π.χ. υπερωρίες, μετακινήσεις εκτός έδρας κ.λπ.

Οσον αφορά τις αμοιβές μελών Δ.Σ. βλέπε αναλυτικά "ΛΟΓΙΣΤΗ" τεύχος Οκτώμβριος 2001 σελίδα 1522 θα σε διαφωτίσει σε πολλά σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...