Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργατικό ατύχημα

- - - - -

• Please log in to reply
21 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-Γιάννης Κ.-

Επισκέπτης-Γιάννης Κ.-
  • Επισκέπτες
Οταν κάποιος παίρνει άδεια ασθενείας μεγαλύτερη από 3 μέρες, η οποία έχει θεωρηθεί εργατικό ατύχημα, τότε το ΙΚΑ θα του καταβάλλει το επίδομα ασθενείας απί την 1η μέρα. Η επιχείρηση για τις πρώτες 3 μέρες θα του καταβάλλει το 1/2 του μισθού του; και για την 4η, 5η, 6η, κλπ θα του καταβάλλει το υπόλοιπο αφού αφαιρέσει το επίδομα ασθενείας; ή θα του καταβάλλει κανονικά το μισθό του αφού αφαιρέσει το επίδομα ασθενείας του ΙΚΑ; θα πάρει δηλαδή και για τις πρώτες 3 μέρες ολόκληρο το μισθό του

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.688 Δημοσιεύσεις:

Οταν κάποιος παίρνει άδεια ασθενείας μεγαλύτερη από 3 μέρες, η οποία έχει θεωρηθεί εργατικό ατύχημα, τότε το ΙΚΑ θα του καταβάλλει το επίδομα ασθενείας απί την 1η μέρα. Η επιχείρηση για τις πρώτες 3 μέρες θα του καταβάλλει το 1/2 του μισθού του; και για την 4η, 5η, 6η, κλπ θα του καταβάλλει το υπόλοιπο αφού αφαιρέσει το επίδομα ασθενείας; ή θα του καταβάλλει κανονικά το μισθό του αφού αφαιρέσει το επίδομα ασθενείας του ΙΚΑ; θα πάρει δηλαδή και για τις πρώτες 3 μέρες ολόκληρο το μισθό του

<{POST_SNAPBACK}>

Αφου θα πληρωθει απο την 1η μερα απο το ΙΚΑ ο εργοδοτης θα του καταβαλει τη διαφορα απο το επιδομα ασθενειας που θα εισπραξει απο το ΙΚΑ για οσες μερες επιδοτηθει και μεχρι 26 στο εργασιακο ετος.
isidora

Επισκέπτης-its me george-

Επισκέπτης-its me george-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα,

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή, κάποιος που κρίθικε ανίκανος για εργασία μετά από εργατικό ατύχημα θα έχει την ίδια αντιμετώπιση με κάποιον που κρίθικε ανίκανος για εργασία από άσχετους λόγους. Δηλαδή 26 ημερομίσθια μείων τις επιδοτήσεις του ΙΚΑ?

Ευχαριστώ,

Γιώργος

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.365 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα,

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή, κάποιος που κρίθικε ανίκανος για εργασία μετά από εργατικό ατύχημα θα έχει την ίδια αντιμετώπιση με κάποιον που κρίθικε ανίκανος για εργασία από άσχετους λόγους. Δηλαδή 26 ημερομίσθια μείων τις επιδοτήσεις του ΙΚΑ?

Ευχαριστώ,

Γιώργος

Ακριβώς.
Επιπλέον, πρέπει το εργατικό ατύχημα να δηλωθεί στο ΚΕΠΕΚ στην Επιθεώρηση Εργασίας.

doctor

zinon

zinon

*

• Silver members
  • 751 Δημοσιεύσεις:
γενικά , όλες οι επιχειρήσεις που απασχολούν εργαζόμενους πρέπει να τηρούν βιβλίο ατυχημάτων που προμηθεύονται απο βιβλιοπωλεία;
ή όχι;

KALOY

KALOY

*

• simple Members
  • 49 Δημοσιεύσεις:
ΧΘΕΣ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΕ Η ΕΠΙΘΕΩΡ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΟΓΩ ΕΝΟΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΗΡΩ.

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.365 Δημοσιεύσεις:

ΧΘΕΣ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΕ Η ΕΠΙΘΕΩΡ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΟΓΩ ΕΝΟΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΗΡΩ.

Π.Δ. 17/96.

'Αρθρο 8

Ειδικές υποχρεώσεις εργοδοτών

1. Ο εργοδότης οφείλει:

α) Να έχει στη διάθεσή του μια γραπτή εκτίμηση των υφισταμένων κατά
την εργασία κινδύνων για την ασφάλεια και την υγεία συμπεριλαμβανομένων
εκείνων που αφορούν ομάδες εργαζομένων που εκτίθενται σε ιδιαίτερους
κινδύνους. Η εκτίμηση αυτή πραγματοποιείται από τους τεχνικό ασφάλειας,
γιατρό εργασίας, ΕΣΥΠΠ ή ΕΞΥΠΠ, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.
Στους ανωτέρω ο εργοδότης οφείλει να παρέχει κόθε βοήθεια σε μέσα και
προσωπικό για την εκπλήρωση του σκοπού αυτού.

β) Να καθορίζει τα μέτρα προστασίας που πρέπει να ληφθούν και, αν
χρειαστεί, το υλικό προστασίας που πρέπει να χρησιμοποιηθεί.

2. Επιπλέον ο εργοδότης οφείλει:

α) Να αναγγέλει στις αρμόδιες επιθεωρήσεις εργασίας και στις αρμόδιες
υπηρεσίες "στις πλησιέστερες αστυνομικές αρχές".
του ασφαλιστικού οργανισμού στον οποίο υπάγεται ο
εργαζόμενος εντός 24 ωρών όλα τα εργατικά ατυχήματα και εφόσον
πρόκειται περί σοβαρού τραυματισμού ή θανάτου, να τηρεί αμετάβλητα όλα
τα στοιχεία που δύνανται να χρησιμεύσουν για εξακρίβωση των αιτιών του
ατυχήματος.

*** Η φράση "στις πλησιέστερες αστυνομικές αρχές" προστέθηκε με
την παρ.6 άρθρ.2 ΠΔ 159/1999,ΦΕΚ Α 157/3.8.1999.

β) Να τηρεί ειδικό βιβλίο ατυχημάτων στο οποίο να αναγράφονται τα
αίτια και η περιγραφή του ατυχήματος και να το θέτει στη διάθεση των
αρμόδιων αρχών. Τα μέτρα που λαμβάνονται για την αποτροπή επανάληψης
παρόμοιων συμβάντων, καταχωρούνται στο ειδικό βιβλίο του άρθρου 6
(παράγραφος 1) και του άρθρου 9 (παράγραφος 1) του ν. 1568/85
.

doctor

Επισκέπτης-ελενη-

Επισκέπτης-ελενη-
  • Επισκέπτες
Δηλαδή, για ποιο λογο να κινηθει ολόκληρη γραφειοκρατία αν τελικα δεν υπάρχει διαφορά στις αποδοχες μεταξύ μιας απλής αναρρωτικής και αναρρωτικής λόγω εργατικού ατυχήματος? Ποιο θα είναι το κίνητρο?

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.365 Δημοσιεύσεις:

Δηλαδή, για ποιο λογο να κινηθει ολόκληρη γραφειοκρατία αν τελικα δεν υπάρχει διαφορά στις αποδοχες μεταξύ μιας απλής αναρρωτικής και αναρρωτικής λόγω εργατικού ατυχήματος? Ποιο θα είναι το κίνητρο?

Αν δεν δηλωθεί το εργατικό ατύχημα και αν (χτύπα ξύλο) ο εργαζόμενος έχει επιπλοκές στην υγεία του (ή ανικανότητα εργασίας) ένεκα του ατυχήματος τότε ο εργοδότης θα έχει βαρύτατες συνέπειες. Επίσης αν ο εργαζόμενος δεν έχει τα απαιτούμενα ασφαλιστικά ημερομίσθια δεν θα δικαιούται επιδότηση από το ΙΚΑ και τέλος στο εργατικό ατύχημα επιδοτείται από την πρώτη ημέρα ενώ σε περίπτωση ασθένειας από την τέταρτη. Γενικά μην το ρισκάρετε, δεν αξίζει.

Επισκέπτης-ελενη-

Επισκέπτης-ελενη-
  • Επισκέπτες
Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Να γίνω λιγο πιο συγκεκριμενη οσον αφορα τη δικη μου περιπτωση. Εργάζομαι στην συγκεκριμενη επιχειρηση από τον 9/2009 και το ατυχημα εγινε ενα πρωι καθως πηγαινα στην εργασία μου. (Πριν τον 9/2009 δεν είχα ένσημα για 13 μήνες) Η αναρωτική που μου έχουν δώσει μέχρι στιγμής είναι 1 μήνας και πιθανόν να συνεχίσει. Με βάση αυτά τα στοιχεία αν ειχα απλή αναρρωτική θα ειχα λιγότερες αποδοχές? Υπάρχει περίπτωση να πληρωθώ για λιγότερες ημέρες από το σύνολο των ημερών της αναρρωτικής;

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.490 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Να γίνω λιγο πιο συγκεκριμενη οσον αφορα τη δικη μου περιπτωση. Εργάζομαι στην συγκεκριμενη επιχειρηση από τον 9/2009 και το ατυχημα εγινε ενα πρωι καθως πηγαινα στην εργασία μου. (Πριν τον 9/2009 δεν είχα ένσημα για 13 μήνες) Η αναρωτική που μου έχουν δώσει μέχρι στιγμής είναι 1 μήνας και πιθανόν να συνεχίσει. Με βάση αυτά τα στοιχεία αν ειχα απλή αναρρωτική θα ειχα λιγότερες αποδοχές? Υπάρχει περίπτωση να πληρωθώ για λιγότερες ημέρες από το σύνολο των ημερών της αναρρωτικής;

το ΙΚΑ σε περιπτωση ατυχηματος σε επιδοτει αρκει να ησουν ασφαλισμενη εστω μια μερα ο εργοδοτης θα σου δωσει αποδοχες 15 ημερων ακομη και αν εσυ δεν πληρωθεις απο το ΙΚΑ αν πληρωθεις αφαιρει οσα πηρες για 15 μερες και σου δινει τα υπολοιπα αλλα σε σενα ισχυει μαλλον το πρωτο.διοτι δεν εχεις τα ενσημα.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.490 Δημοσιεύσεις:
συναδελφοι θα σας πω κι εγω πληροφοριακα τι εκανα σε περιπτωση εργατικου ατυχηματος
1)ειχα ενα εντυπο αναγγελιας εργατικου ατυχηματος το οποιο εστελνα με ΦΑΞ στο ΣΕΠΕ και στην αστυνομια του τοπου που εγινε το ατυχημα η αστυνομια θα ελεγξη την περιπτωση δολου για αυτο υποχρεουμεθα να το στελνουμε το ΣΕΠΕ θα ελθει μετα απο κανενα μηνα θαζητηση το βιβλιο ατυχηματων θα παει στον χωρο να δη αν τηρουνται οι οροι ασφαλειας και θα μιληση με τον εργαζομενο και τους μαρτυρες και αν ολα καλα θα φυγει δεν ελεγχει για αλλους εργαζομενους το συγκεκριμενο κλιμκιο.
2)τον εγραφα στο βιβλιο ατυχηματων
3)εφτιαχνα ενα χαρτι για το ΙΚΑ με τιτλο δηλωση περιγραφης εργατικου ατυχηματος με συνοπτικη ακριβη περιγραφη πως εγινε το ατυχημα,που εγινε,την ωρα που εγινε τι ωραριο ειχε ο εργαζομενος την συγκεκριμενη μερα ,αν ηταν αυτο το ωραριο του το οποιο και ακολουθουσε τι εργασια εκανε ο εργαζομενος την συγκεκριμενη ωρα ,αν ηταν αυτη η κανονικη του ειδικοτητα ή αν ηταν περιστασιακη
μαζι με φοτωτυπια του πινακα προσωπικου,της καρτας προσληψης του και με συμπληρωμενα τα χαρτια του ατυχηματος τα εστελνα στο ικα που ανηκει η επιχειρηση ασχετως απο που θα πληρωνοταν ο εργαζομενος.
στα χαρτια του ικα ειδικα αν δεν ηταν και κατι σοβαρο απεφευγα να βαζω μαρτυρες να μην τους τραβαει η αστυνομια για καταθεση αν ομως επρεπε ή δεν ειχα και κατι να μαγειρεψω ωστε να τα πουν καπως αλλιως τους εβαζα ενοειται βεβαια οτι ολα τα χαρτια πρεπει να συμφωνουν μεταξυ τους

Επισκέπτης-jendai-

Επισκέπτης-jendai-
  • Επισκέπτες
παρακαλώ ζητώ τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που έχει προκύψει μετά από ένα εργατικό ατύχημα που είχα.Έπεσε ένα μεγάλο τραπέζι στο πόδι μου έν ώρα εργασίας και επιβαρύνθηκε και η μέση μου απο βάρη.Τη διαδικασία αυτή που περιγράφετε παραπάνω δεν τη γνώριζα καθόλου περί δήλωσης ατυχήματος.Κανείς στα επείγοντα δημόσιου νοσοκομείου δεν με ενημέρωσε ότι έπρεπε να συμπληρώσω δήλωση ατυχήματος ενώ εγώ τους είπα ότι το έπαθα εν ώρα εργασίας.Σύμφωνα με την εγκύκλιο του ικα, ο γιατρός εαν δεν αναγγείλει το ατύχημα μέσα σε 24 ώρες θεωρείται σοβαρή παράλειψη και παραπέμπεται στα πειθαρχικά συμβούλια των ιατρικών συλλόγων.εκτός των άλλων έκανε και λάθος διάγνωση και αντί κατάγματος διέγνωσε απλό διάστρεμμα.Αυτό ισχύει μόνο για τους γιατρός του ικα?
Εργάζομαι από 29 Νοεμβρίου 2009 στην επιχείρηση και δεν μου φτάνουν τα ένσημα για να καλύψουν όλο το χρόνο της ασθένειάς μου.Στο ικα δεν έκανα δήλωση ατυχήματος αλλά ΄΄εκανα τις διαδικασίες για απλή ασθένεια.Έχουν περάσει 23 μέρες και απο το ατύχημα και θα είμαι στο γύψο για άλλες 3 εβδομάδες.Έχω καμία ελπίδα να δηλώσω εκπρόθεσμα το ατύχημα και να το δεχτεί το ικα?τώρα πιά γνωρίζω ότι έπρεπε εγώ να το δηλώσω μέσα σε 5 μέρες από τη μέρα που συνέβει.Το ατύχημα δηλώθηκε από τον εργοδότη μου στην επιθεώριση εργασίας.έχω ελπίδες να αποζημιωθώ?γιατί όπως φαίνεται από τη πορεία της υγείας μου θα αργήσω να είμαι ικανή να εργαστώ για πολύ καιρό ακόμα.και ειδικά σε μια δύσκολη δουλειά όσο αυτή που κάνω(σερβιτόρα-μπαρ)και απαιτεί 8 ώρες ορθοστασίας όπως και να σηκώνω καθημερινά βάρη.μόνο που λήγει η σύμβασή μου τον Α'υγουστο και μάλλον θα μείνω ανίκανη για εργασία και άνεργη.Τι μπορώ να κάνω τώρα??? :lol:

Επισκέπτης-dimitris-

Επισκέπτης-dimitris-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα !!!
Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που έχει προκύψει.
Πριν 1.5 χρόνο είχα ένα τροχαίο με το αμάξι στον δρόμο για την δουλειά 20 λεπτά πριν και έτσι χαρακτηριστικέ εργατικό , και στο ΙΚΑ και στην δουλειά μου χωρίς κανένα πρόβλημα .
Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν ο εργοδότης έχει δικαίωμα να με δίωξη α] όσο βρίσκομαι σε άδεια β] αν γυρίσω στην εργασία μου μετά από πόσο καιρό μπορεί να με απολύσει , δηλαδή προστατεύομαι από ένα χρονικό όριο προσαρμογής
ευχαριστώ εκ των προτέρων Δημήτρης

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.365 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα !!!
Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που έχει προκύψει.
Πριν 1.5 χρόνο είχα ένα τροχαίο με το αμάξι στον δρόμο για την δουλειά 20 λεπτά πριν και έτσι χαρακτηριστικέ εργατικό , και στο ΙΚΑ και στην δουλειά μου χωρίς κανένα πρόβλημα .
Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν ο εργοδότης έχει δικαίωμα να με δίωξη α] όσο βρίσκομαι σε άδεια β] αν γυρίσω στην εργασία μου μετά από πόσο καιρό μπορεί να με απολύσει , δηλαδή προστατεύομαι από ένα χρονικό όριο προσαρμογής
ευχαριστώ εκ των προτέρων Δημήτρης

Ο εργοδότης μπορεί οποτεδήποτε να καταγγείλει τη σύμβαση εργασίας όταν ο εργαζόμενος βρίσκεται σε άδεια ασθενείας.

Επισκέπτης-ΣΩΤΗΡΙΑ-

Επισκέπτης-ΣΩΤΗΡΙΑ-
  • Επισκέπτες
ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΤΕΥΟΥΣΑ ΤΟ 97, ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ. ΚΑΤΟ ΑΠΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΣΗΝΘΗΚΕΣ. ΧΗΡΟΥΡΓΗΘΙΚΑ ΣΤΗ ΣΠΟΝΔΙΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΚΤ.Λ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΗ ΤΑΛΑΙΠΟΡΙΑ! ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΜΕΛΗ ΓΕΝΕΣΤΑΙ Ο (ΠΡΟΣΟΠΑΡΧΕΙΣ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΗΠΟΓΡΑΨΩ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.(ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑΤΗΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ) ΕΚΟΙΝΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ Η ΚΟΡΙΜΟΥ ΕΙΧΑΙ ΜΠΛΕΞΗ ΜΕ ΝΑΡΚΟΤΙΚΑ-ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΟΛΓΟΘΑ. ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΜΠΗΚΑ ΣΤΗ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΔΙΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΩ ΛΟΓΟ ΣΩΒΑΡΗΣ ΒΛΑΒΗΣ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΗΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ. ΑΠΑΝΤΗΣΤΕΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΧΩ ΜΕΤΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΟΜΑ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!κ. ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΛ 6986632340

Επισκέπτης-ROYLA-

Επισκέπτης-ROYLA-
  • Επισκέπτες
ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΤΕΥΟΥΣΑ ΤΟ 97, ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ. ΚΑΤΟ ΑΠΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΣΗΝΘΗΚΕΣ. ΕΠΑΘΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΟΥΖΗΝΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΣΜΟΥ ΧΗΡΟΥΡΓΗΘΙΚΑ ΣΤΗ ΣΠΟΝΔΙΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΚΤ.Λ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΗ ΤΑΛΑΙΠΟΡΙΑ! ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΜΕΛΗ ΓΕΝΕΣΤΑΙ Ο (ΠΡΟΣΟΠΑΡΧΕΙΣ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΗΠΟΓΡΑΨΩ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.(ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑΤΗΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ) ΕΚΟΙΝΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ Η ΚΟΡΙΜΟΥ ΕΙΧΑΙ ΜΠΛΕΞΗ ΜΕ ΝΑΡΚΟΤΙΚΑ-ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΟΛΓΟΘΑ. ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΜΠΗΚΑ ΣΤΗ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΔΙΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΩ ΛΟΓΟ ΣΩΒΑΡΗΣ ΒΛΑΒΗΣ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΗΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ. ΑΠΑΝΤΗΣΤΕΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΧΩ ΜΕΤΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΟΜΑ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!κ. ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΛ 6986632340 ( ΣΗΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΑΜΑΤΙΚΗΜΟΥ )

Επισκέπτης-TZABELAS KITSOS-

Επισκέπτης-TZABELAS KITSOS-
  • Επισκέπτες

ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΤΕΥΟΥΣΑ ΤΟ 97, ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ. ΚΑΤΟ ΑΠΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΣΗΝΘΗΚΕΣ. ΕΠΑΘΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΟΥΖΗΝΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΣΜΟΥ ΧΗΡΟΥΡΓΗΘΙΚΑ ΣΤΗ ΣΠΟΝΔΙΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΚΤ.Λ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΗ ΤΑΛΑΙΠΟΡΙΑ! ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΜΕΛΗ ΓΕΝΕΣΤΑΙ Ο (ΠΡΟΣΟΠΑΡΧΕΙΣ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΗΠΟΓΡΑΨΩ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.(ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑΤΗΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ) ΕΚΟΙΝΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ Η ΚΟΡΙΜΟΥ ΕΙΧΑΙ ΜΠΛΕΞΗ ΜΕ ΝΑΡΚΟΤΙΚΑ-ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΟΛΓΟΘΑ. ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΜΠΗΚΑ ΣΤΗ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΔΙΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΩ ΛΟΓΟ ΣΩΒΑΡΗΣ ΒΛΑΒΗΣ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΗΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ. ΑΠΑΝΤΗΣΤΕΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΧΩ ΜΕΤΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΟΜΑ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!κ. ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΛ 6986632340 ( ΣΗΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΑΜΑΤΙΚΗΜΟΥ )

Η π α ρ α γ ρ α φ ή των παραπάνω αξιώσεων είναι τριετής, εκτός αν δεν τηρήθηκαν οι διατάξεις του άρθρου 10 του Κ.Ν. 551/15. Συνεπώς, προϋπόθεση της τριετούς παραγραφής είναι η ένορκη από τον εργοδότη ενώπιον του ειρηνοδίκη βεβαίωση περί του ατυχήματος κλπ. Αλλιώς, ισχύει η παραγραφή του κοινού δικαίου (Α.Π. 83/69 Τμ. Γ', 317/96 ).
Ο Κ.Ν. 551/15 έχει θεσπίσει την ανάληψη του επαγγελματικού κινδύνου για κάθε ατύχημα από τον εργοδότη, χωρίς να εξετάζεται, μάλιστα, η ύπαρξη πταίσματος αυτού, μόνο με τις εξής προϋποθέσεις: α) Η διάρκεια της ανικανότητας προς εργασία του παθόντος να είναι μεγαλύτερη των τεσσάρων ημερών. β) Το ατύχημα να μη οφείλεται σε πρόθεση του εργαζομένου (παθόντος). Ακόμη, αν αποδειχθεί αμέλεια του παθόντος, το δικαστήριο μπορεί να δεχθεί μείωση της οφειλόμενης κατά το Ν. 551/15 αποζημιώσεως.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.490 Δημοσιεύσεις:
Εγω παντως,ειχα μια παρομια περιπτωση,πριν δυο χρονια,και οταν πηγε σε Δικηγορο για αγωγη αξιωσης,της ειπε οτι οι αξιωσεις για βλαβες απο εργατικα ατυχηματα ,υποκεινται σε πενταετη παραγραφη. τι να σου πω...μην το δεσης και..κομπο.. ρωτα το και εσυ, μακαρι...Για προσπαθησε το εστω και για αναπηρικη συνταξη...

Επισκέπτης-φλωρα-

Επισκέπτης-φλωρα-
  • Επισκέπτες
μια βοηθεια απο που παιρνουμε την αναγγελια ατυχηματοσ απο το νοσοκομειο που νοσηλευομαστε
απο το ικα τησ περιοχησ μασ
απο που τελοσπαντων και τι υπογραφεσ πρεπει να φεραι

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες