Προς το περιεχόμενο
  • 0

εξαδιαθετου κληρονομοι,βρέφοι


επισκέπτη Επισκέπτης-george-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-george-

καλησπέρα......πατέρας πεθαίνει το 2004 και αφήνει 1 γυναίκα και 3 παιδιά 1 έτους(τρίδυμα). ερώτηση..η ψιλή κυριότητα που έιχε ο θανόντας σε κάποια ακίνητα με επικαρπωτή τον πατέρα του πηγαίνει στην μάνα πλεον και στα παιδιά σε ποσοστό 25 75?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η ψιλή κυριότητα θα συννενωθεί με την επικαρπία . Αρα ο πατέρας του αποβιώσαντος θα έχει την πλήρη κυριότητα πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέρα από τα (σωστά) φορολογικά , κρίμα για την οικογένεια του . Είναι και τα παιδάκια.

Τέτοια βλέπουμε και λέμε υγεία πάνω από όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ 25% ΤΗΣ ΨΙΛΗΣ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Η ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 75% ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Κοιτάχτε εκτός των άλλων και στο άρθρο 16 του κώδικα κληρονομιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ 25% ΤΗΣ ΨΙΛΗΣ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Η ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 75% ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Νίκο έχεις δίκιο . Παρασύρθηκα με το ανάποδο δηλ με την απόσβεση της επικαρπίας κατα το θάνατο του επικαρπωτη και τη συννένωση της με την ΨΚ. Ζητώ συγγνώμη για την βιαστική και λανθασμένη αρχική απάντηση μου. Η περίπτωση του επισκέπτη θα παει με την με εξ αδιαθέτου διαδοχή . Δηλ. όπως έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 20% θα πάρει η σύζυγος και το υπόλοιπο 80% τα τέκνα. Η περιουσία διαιρείται διά πέντε, όσα και τα μέλη της οικογένειας , μαζί με τον πατέρα. Το 1/5 λοιπόν ανήκει στη σύζυγο. Και τα υπόλοιπα τα μοιράζονται τα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ 25% ΤΗΣ ΨΙΛΗΣ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Η ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 75% ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Συμφωνώ κι εγώ με το Νίκο.

Ο πατέρας (του θανόντος) εξακολουθεί να έχει μόνο την επικαρπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το 20% θα πάρει η σύζυγος και το υπόλοιπο 80% τα τέκνα. Η περιουσία διαιρείται διά πέντε, όσα και τα μέλη της οικογένειας , μαζί με τον πατέρα. Το 1/5 λοιπόν ανήκει στη σύζυγο. Και τα υπόλοιπα τα μοιράζονται τα παιδιά.

Για την ψιλή κυριότητα μιλώ κι εγώ. Επιμένω στο 20%+80% . MAD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Για την ψιλή κυριότητα μιλώ κι εγώ. Επιμένω στο 20%+80%  . MAD

Το κληρονομικό δίκαιο μας λέει ότι οι εγγύτεροι κληρονόμοι αποκλείουν τους απώτερους. Και αναφέρομαι στους κληρονόμους που καλούται στην πρώτη τάξη της εξ αδιαθέτου διαδοχής

Για να μη πω ότι επιμένεις λανθασμένα, μπορείς να αναφερθείς σε άρθρα του Αστικού Κώδικα που τεκμηριώνουν την εμμονή σου? Θα σου ήμουν υπόχρεος.

Κανείς δεν είναι αλάνθαστος ( Εν οίδα ό,τι ουδέν οίδα) αλλά οι διάλογοι διαβάζονται και αποτελούν πηγή ενημέρωσης των μελών και των επισκεπτών, δεν είναι σωστό να συγχέεται η νομιμότητα με την περιστασιακή ανθρώπινη λογική.

Φιλικά

Διονύσης Κουνάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν είναι σωστό να συγχέεται η νομιμότητα με την περιστασιακή ανθρώπινη λογική- D. Kounadis

Πολύ καλό, κ. Κουνάδη, μου φαίνεται θα το γράψω στην αρχή κάποιου κεφαλαίου στο PhD. μου.

-όσο για το θέμα, με την εξαδιαθέτου 1/4 η σύζυγος- 3/4 τα τέκνα.

Η ψιλη κυριοτητα κληρονομειται .

Ανθρωπινα τα λαθη, ιδιως όσο προχωραει η νυχτα.

Τετοια ωρα θα επρεπε να ξεκιναμε να πινουμε τις

-καλοκαιρινες- μαργαριτες κανονικα.

Κουραγιο, φιλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι όμως εκείνο το ευγενικό και ειλικρινές "συγνώμη", με γέμισε ενοχές.

Το "σφάλλειν" ανθρώπινο, το ομολογείν ανδρικό προτέρημα.

Και σε αυτή την ενότητα δυό μέλη ζήτησαν συγγνώμη. Πόσο ανθρώπινο, σε μια περιπτωσιολογία για γερά κι ατσάλινα νεύρα. Κουράγιο

Δροσερή βραδιά σε όλους

Φιλικά

Διονύσης Κουνάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...