Μετάβαση στο περιεχόμενο

εξαδιαθετου κληρονομοι,βρέφοι

- - - - -

• Please log in to reply
12 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-Επισκέπτης-george--

Επισκέπτης-Επισκέπτης-george--
  • Επισκέπτες
καλησπέρα......πατέρας πεθαίνει το 2004 και αφήνει 1 γυναίκα και 3 παιδιά 1 έτους(τρίδυμα). ερώτηση..η ψιλή κυριότητα που έιχε ο θανόντας σε κάποια ακίνητα με επικαρπωτή τον πατέρα του πηγαίνει στην μάνα πλεον και στα παιδιά σε ποσοστό 25 75?
ευχαριστώ

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.
Η ψιλή κυριότητα θα συννενωθεί με την επικαρπία . Αρα ο πατέρας του αποβιώσαντος θα έχει την πλήρη κυριότητα πλέον
" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.966 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
    ΕΛΕΝΗ: Θέλετε να μάθετε αλήθεια?(ελπίζω να μη το διαβάσει)χε χε
Πέρα από τα (σωστά) φορολογικά , κρίμα για την οικογένεια του . Είναι και τα παιδάκια.
Τέτοια βλέπουμε και λέμε υγεία πάνω από όλα.

Επισκέπτης-NIKOΣ-

Επισκέπτης-NIKOΣ-
  • Επισκέπτες
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ 25% ΤΗΣ ΨΙΛΗΣ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Η ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 75% ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.966 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
    ΕΛΕΝΗ: Θέλετε να μάθετε αλήθεια?(ελπίζω να μη το διαβάσει)χε χε

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ 25% ΤΗΣ ΨΙΛΗΣ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Η ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 75% ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

<{POST_SNAPBACK}>

Κοιτάχτε εκτός των άλλων και στο άρθρο 16 του κώδικα κληρονομιών.

KAROLOS

KAROLOS

Κωνσταντίνος

• Διαχειριστής
  • 5.149 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Αθλητισμός,διάβασμα.

<{POST_SNAPBACK}>

Νίκο έχεις δίκιο . Παρασύρθηκα με το ανάποδο δηλ με την απόσβεση της επικαρπίας κατα το θάνατο του επικαρπωτη και τη συννένωση της με την ΨΚ. Ζητώ συγγνώμη για την βιαστική και λανθασμένη αρχική απάντηση μου. Η περίπτωση του επισκέπτη θα παει με την με εξ αδιαθέτου διαδοχή . Δηλ. όπως έγραψες.
" Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να εμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό, και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις, θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου ". &

" Ουδείς Αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος "

Επισκέπτης-Guest-

Επισκέπτης-Guest-
  • Επισκέπτες
Το 20% θα πάρει η σύζυγος και το υπόλοιπο 80% τα τέκνα. Η περιουσία διαιρείται διά πέντε, όσα και τα μέλη της οικογένειας , μαζί με τον πατέρα. Το 1/5 λοιπόν ανήκει στη σύζυγο. Και τα υπόλοιπα τα μοιράζονται τα παιδιά.

Επισκέπτης-NIKANOR-

Επισκέπτης-NIKANOR-
  • Επισκέπτες

<{POST_SNAPBACK}>

Συμφωνώ κι εγώ με το Νίκο.
Ο πατέρας (του θανόντος) εξακολουθεί να έχει μόνο την επικαρπία.

Επισκέπτης-Guest-

Επισκέπτης-Guest-
  • Επισκέπτες

Το 20% θα πάρει η σύζυγος και το υπόλοιπο 80% τα τέκνα. Η περιουσία διαιρείται διά πέντε, όσα και τα μέλη της οικογένειας , μαζί με τον πατέρα. Το 1/5 λοιπόν ανήκει στη σύζυγο. Και τα υπόλοιπα τα μοιράζονται τα παιδιά.

<{POST_SNAPBACK}>

Για την ψιλή κυριότητα μιλώ κι εγώ. Επιμένω στο 20%+80% . MAD

Επισκέπτης-Guest-

Επισκέπτης-Guest-
  • Επισκέπτες

Για την ψιλή κυριότητα μιλώ κι εγώ. Επιμένω στο 20%+80%  . MAD

<{POST_SNAPBACK}>

Το κληρονομικό δίκαιο μας λέει ότι οι εγγύτεροι κληρονόμοι αποκλείουν τους απώτερους. Και αναφέρομαι στους κληρονόμους που καλούται στην πρώτη τάξη της εξ αδιαθέτου διαδοχής
Για να μη πω ότι επιμένεις λανθασμένα, μπορείς να αναφερθείς σε άρθρα του Αστικού Κώδικα που τεκμηριώνουν την εμμονή σου? Θα σου ήμουν υπόχρεος.
Κανείς δεν είναι αλάνθαστος ( Εν οίδα ό,τι ουδέν οίδα) αλλά οι διάλογοι διαβάζονται και αποτελούν πηγή ενημέρωσης των μελών και των επισκεπτών, δεν είναι σωστό να συγχέεται η νομιμότητα με την περιστασιακή ανθρώπινη λογική.
Φιλικά
Διονύσης Κουνάδης

Επισκέπτης-Guest-

Επισκέπτης-Guest-
  • Επισκέπτες
Είμαι λάθος. Εχετε δίκηο κε Κουνάδη. Το 1/4 παίρνει η σύζυγος και τα 3/4 τα τέκνα.
Συγγνώμη.MAD

Επισκέπτης-chprokop-

Επισκέπτης-chprokop-
  • Επισκέπτες
δεν είναι σωστό να συγχέεται η νομιμότητα με την περιστασιακή ανθρώπινη λογική- D. Kounadis

Πολύ καλό, κ. Κουνάδη, μου φαίνεται θα το γράψω στην αρχή κάποιου κεφαλαίου στο PhD. μου.

-όσο για το θέμα, με την εξαδιαθέτου 1/4 η σύζυγος- 3/4 τα τέκνα.
Η ψιλη κυριοτητα κληρονομειται .

Ανθρωπινα τα λαθη, ιδιως όσο προχωραει η νυχτα.

Τετοια ωρα θα επρεπε να ξεκιναμε να πινουμε τις
-καλοκαιρινες- μαργαριτες κανονικα.

Κουραγιο, φιλοι!

Επισκέπτης-Guest-

Επισκέπτης-Guest-
  • Επισκέπτες
Κι όμως εκείνο το ευγενικό και ειλικρινές "συγνώμη", με γέμισε ενοχές.
Το "σφάλλειν" ανθρώπινο, το ομολογείν ανδρικό προτέρημα.
Και σε αυτή την ενότητα δυό μέλη ζήτησαν συγγνώμη. Πόσο ανθρώπινο, σε μια περιπτωσιολογία για γερά κι ατσάλινα νεύρα. Κουράγιο
Δροσερή βραδιά σε όλους
Φιλικά
Διονύσης Κουνάδης

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες