Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

* - - - - 1 ψήφοι

• Please log in to reply
968 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-ALexander-

Επισκέπτης-ALexander-
  • Επισκέπτες

:( MAKARI NA Mporeso na bgo eos kai 5 mines sto tamio einai proti fora pou bgeno :(

Επισκέπτης-ALexander-

Επισκέπτης-ALexander-
  • Επισκέπτες

icon_share.png FAZEX 

ton ianouario eixa kanonika ensima gia to 2011 alla otn febrouario mpika fantaros, kai prin ton ianouario o ergodotis me kolouse kanonika ensima, meta ton strato pou teliosa to dekembrio tou 2011 ksekinisa amesa ergasia, mexri ton ianouario tou 2013, pou apoli8ika po tin douleia mou, mpika sto tamio anergias alla den bgikan ta xrimata piga na rotiso gia poion logo den mpikan kai mou eipan oti gia to 2010 den eixa ensima tous eipa oti eimoun fantaros kai mou zitisan to xarti tou sratou tous to piga kai me eipan na ksanaperaso tin pempti :( MAKARI NA Mporeso na bgo eos kai 5 mines sto tamio einai proti fora pou bgeno :(

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

exw ki egw mia aporia pou thelw na mou dieykrinisete an mporeite!lene to teleytaio 14 mhno 125 enshma, mesa  sto 14mhno ypologizontai kai oi mhnes pou petagontai h 14 mhnes ypologizontai kai 2 poy petagontai.dhladh oi 14 mhnes einai katharoi h me toys dyo mesa pou petagontai???

1ον σε παρακαλω...αλλη φορα,εκτος...και εχεις αλλο τεχνικο λογο,να γραφεις ΕΛΛΗΝΙΚΑ ακομη...μεχρι νεωτερας,μας εχουν επιτρεψει να διατηρουμε την γλωσσα μας!!

2ον Στα 125 ενσημα του 14μηνου, ΔΕΝ συμπεριλαμβανονται οι 2 τελευταιαοι μηνες συνολικα στο 14μηνο θες 125+50=175

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

icon_share.png FAZEX 

ton ianouario eixa kanonika ensima gia to 2011 alla otn febrouario mpika fantaros, kai prin ton ianouario o ergodotis me kolouse kanonika ensima, meta ton strato pou teliosa to dekembrio tou 2011 ksekinisa amesa ergasia, mexri ton ianouario tou 2013, pou apoli8ika po tin douleia mou, mpika sto tamio anergias alla den bgikan ta xrimata piga na rotiso gia poion logo den mpikan kai mou eipan oti gia to 2010 den eixa ensima tous eipa oti eimoun fantaros kai mou zitisan to xarti tou sratou tous to piga kai me eipan na ksanaperaso tin pempti :( MAKARI NA Mporeso na bgo eos kai 5 mines sto tamio einai proti fora pou bgeno :(

Αν  θα μπης για 1η φορα ταμειο δυστυχως.. ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ διοτι  δεν τηρεις μια  απο τις προυποθεσεις που απαιτουνται ήτοι απο Ιανουαριο του 2011 εως Ιανουαριο του 2012, σε αυτο το διαστημα θα επρεπε οπωσδηποτε  να ειχες 80 ενσημα  και εσυ απο οτι φαινεται..μαλλον....ΔΕΝ  ΤΑ ΕΧΕΙΣ. ποσα εχεις? μηπως σου λειπουν 5-6 να κανεις ενσταση μπας... και τα κερδισεις?

Το χαρτι του Στρατου γιατι στο ζητησαν .χμ....δεν γνωριζω...μηπως...στο ζητησαν να δουν αν  δικαιουσαι το επιδομα Στρατευσης?.. αλλα ,και αυτο επρεπε να το εισπραξεις σε 3 μηνες απο την απολυση σου απο το Στρατο και τον προηγουμενο χρονο πριν στρατευτεις να ειχες  και 150 ενσημα..

Επισκέπτης-ALexander-

Επισκέπτης-ALexander-
  • Επισκέπτες

icon_share.png FAZEXA  pos mporo na ma8o posa ensima exo?

kai estasi pos mporo palei na kano? h kopela pou mou eipe oti lipoun ta ensima eipe oli lipoun gia to 2010 Poli periergo OMOS :(

alal enstasi pos 8a mporeso na kano? an mporis enimerose me se parakalo parapoli.

Επισκέπτης-ALexander-

Επισκέπτης-ALexander-
  • Επισκέπτες

kai estasi pos mporo palei na kano? h kopela pou mou eipe oti lipoun ta ensima eipe oli lipoun gia to 2010 Poli periergo OMOS :(

alal enstasi pos 8a mporeso na kano? an mporis enimerose me se parakalo parapoli.

FaZAXA brika auto.

TAGELLIA SIMBASIS ERGASIAS.

Eidikotita Ypalilos

5)organismos ston opoio einai asfalismenos IKA MIKTA - TEAM

Apodoxes kata tin apolisi 551.66

Xronologia proslipsis 26/06/08

xronologia apolisis 27/12/12

xronologia katabolis apozimiosis 27/12/12

poso s apozimiosis 643.65

teleutera mera ergasias 27/12/12

auta ta stixia exeo kai oti mpika fantaros to febrouario tou 2011 kai apoli8ika dekembrio 2011

Επισκέπτης-ALexander-

Επισκέπτης-ALexander-
  • Επισκέπτες

FaZAXA brika auto.

Eidikotita Ypalilos

auta ta stixia exeo kai oti mpika fantaros to febrouario tou 2011 kai apoli8ika dekembrio 2011

Επισκέπτης-ALexander-

Επισκέπτης-ALexander-
  • Επισκέπτες

FaZAXA brika auto.

Eidikotita Ypalilos

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

FaZAXA brika auto.

Eidikotita Ypalilos

Αρα.(αν και δεν πολυκαταλαβα.... οπως τα λες....ανακατεμενα ...+ αυτα τα... αγγλικα) ΔΕΝ δουλευες εως τον Ιανουαριο του 2013 αλλα.εως 27/12/2012 και δεν εχεις ενσημα  ουτε το 2010 διοτι επειδη πηγες φανταρος μαλλον θα μετρουσανε ενσημα πιο πισω δηλαδη πριν την ημερολογιακη   διετια  27/12/10-27/12/12 που επρεπε κανονικα να μετρησουν αν δεν ησουν φανταρος .

ομως αναγκαστηκα,πλεον  θα  παμε  με τα δεδομενα που  εισαι  τωρα και εσυ τωρα λοιπον  ηθελες 80 ενσημα απο 27/12/2010-27/12/2011 και επισης ηθελες  αλλα 80

απο 27/12/2011-27/12/2012 εδω τα εχεις  στην 1η ομως περιπτωση(2011-2012)  ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ με τιποτα.και δεν σου  λειπουν λιγα ωστε να κανης ενσταση οπως σου προαναιφερα ,αλλα  σου λειπουν πολλα ! και αυτα δεν κερδιζονται.

Το μονο που μπορεις να κανης  ετσι μια λυση που σκεφτηκα εγω ,ειναι <να βρης δουλεια> ομως  οχι τωρα , αλλα  απο 10/4/2013 και μετα, να δουλεψης καμμια 10αρια  μερες, να σε απολυσουν και αν τους πας  αυτην την απολυση,τοτε θα δικαιουσαι .

Επισης μην ξεχασεις αν δεν βρης δουλεια εως 31/3/13 να πας στον ΟΑΕΔ να ζητησης ενα επιδομα που δινουν  392 ευρω , μετα απο τριμηνη παραμονη στα μητρωα ανεργων ,και αυτο βεβαια θα το παρης  με την προυποθεση οτι δεν ειχες εισοδημα το ετος 2011  πανω απο  9.978ευρω. που εσυ δεν το ειχες διοτι  δεν δουλευες ενεκα του οτι  ησουν φανταρος εκτος... και  το ειχες απο αλλη πηγη.

Επισκέπτης-alexander-

Επισκέπτης-alexander-
  • Επισκέπτες

Αρα.(αν και δεν πολυκαταλαβα.... οπως τα λες....ανακατεμενα ...+ αυτα τα... αγγλικα) ΔΕΝ δουλευες εως τον Ιανουαριο του 2013 αλλα.εως 27/12/2012 και δεν εχεις ενσημα  ουτε το 2010 διοτι επειδη πηγες φανταρος μαλλον θα μετρουσανε ενσημα πιο πισω δηλαδη πριν την ημερολογιακη   διετια  27/12/10-27/12/12 που επρεπε κανονικα να μετρησουν αν δεν ησουν φανταρος .

ομως αναγκαστηκα,πλεον  θα  παμε  με τα δεδομενα που  εισαι  τωρα και εσυ τωρα λοιπον  ηθελες 80 ενσημα απο 27/12/2010-27/12/2011 και επισης ηθελες  αλλα 80

απο 27/12/2011-27/12/2012 εδω τα εχεις  στην 1η ομως περιπτωση(2011-2012)  ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ με τιποτα.και δεν σου  λειπουν λιγα ωστε να κανης ενσταση οπως σου προαναιφερα ,αλλα  σου λειπουν πολλα ! και αυτα δεν κερδιζονται.

Το μονο που μπορεις να κανης  ετσι μια λυση που σκεφτηκα εγω ,ειναι <να βρης δουλεια> ομως  οχι τωρα , αλλα  απο 10/4/2013 και μετα, να δουλεψης καμμια 10αρια  μερες, να σε απολυσουν και αν τους πας  αυτην την απολυση,τοτε θα δικαιουσαι .

Επισης μην ξεχασεις αν δεν βρης δουλεια εως 31/3/13 να πας στον ΟΑΕΔ να ζητησης ενα επιδομα που δινουν  392 ευρω , μετα απο τριμηνη παραμονη στα μητρωα ανεργων ,και αυτο βεβαια θα το παρης  με την προυποθεση οτι δεν ειχες εισοδημα το ετος 2011  πανω απο  9.978ευρω. που εσυ δεν το ειχες διοτι  δεν δουλευες ενεκα του οτι  ησουν φανταρος εκτος... και  το ειχες απο αλλη πηγη.

katarameno format 8a prospa8iso na ta grapso poio ka8ara giath den exo sini8isi na grafo se greeklish ;(

to 2010 eixa ensima opos leei kai h katagelia simbasis ergasias... apla h kopela mou eipe oxi gia to 2011 ala gia to 2010 oti den eixa eno OMOS eixa mpori  na ekane kai la8os :(.

Επισης μην ξεχασεις αν δεν βρης δουλεια εως 31/3/13 να πας στον ΟΑΕΔ να ζητησης ενα επιδομα που δινουν  392 ευρω , μετα απο τριμηνη παραμονη στα μητρωα ανεργων ,και αυτο βεβαια θα το παρης  με την προυποθεση οτι δεν ειχες εισοδημα το ετος 2011  πανω απο  9.978ευρω. που εσυ δεν το ειχες διοτι  δεν δουλευες ενεκα του οτι  ησουν φανταρος εκτος... και  το ειχες απο αλλη πηγη. ( auto to epidoma einai sigouro oti to dinoun ? oxi isodima pano apo 5000euro den eixa sigora... Esto kai me ta 392 euto 8a me boh8isoun kapos esto na kini8o :(

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

katarameno format 8a prospa8iso na ta grapso poio ka8ara giath den exo sini8isi na grafo se greeklish ;(

to 2010 eixa ensima opos leei kai h katagelia simbasis ergasias... apla h kopela mou eipe oxi gia to 2011 ala gia to 2010 oti den eixa eno OMOS eixa mpori  na ekane kai la8os :(.

Επισης μην ξεχασεις αν δεν βρης δουλεια εως 31/3/13 να πας στον ΟΑΕΔ να ζητησης ενα επιδομα που δινουν  392 ευρω , μετα απο τριμηνη παραμονη στα μητρωα ανεργων ,και αυτο βεβαια θα το παρης  με την προυποθεση οτι δεν ειχες εισοδημα το ετος 2011  πανω απο  9.978ευρω. που εσυ δεν το ειχες διοτι  δεν δουλευες ενεκα του οτι  ησουν φανταρος εκτος... και  το ειχες απο αλλη πηγη. ( auto to epidoma einai sigouro oti to dinoun ? oxi isodima pano apo 5000euro den eixa sigora... Esto kai me ta 392 euto 8a me boh8isoun kapos esto na kini8o :(

Σωστα σου ζητησε το 2011 αυτα επρεπε να σου ζητηση .  απλα εγω διερωτηθηκα , επειδη   αρχικα εσυ ειπες οτι σου ζηταει ενσημα  το 2010, και ειπα μηπως... μετρανε ενσημα πιο πισω επειδη ησουν φανταρος απο οτι ομως φαινεται οχι.τελικα  απεδειχθη οτι  ηθελαν το 2011  οποτε  και σωστα δεν δικαιουσουν ταμειο.

οσο για το επιδομα του ΟΑΕΔ δες

http://www.oaed.gr/i...mid=767&lang=el

tzk

tzk

*

• simple Members
  • 9 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα,

Γίνεται φοιτητής επί πτυχίω να γραφτεί στον ΟΑΕΔ μόνο για να έχει την κάρτα ανεργίας; Θέλει να πάει σε μία εργασία που ζητούν κάρτα ανεργίας οπωσδήποτε και δε θέλει μέχρι να ορκιστεί να παραμένει άνεργος. Θα υπάρχει κόλλημα με τον ΟΑΕΔ. Πρέπει να πει ότι είναι φοιτητής; Σε περίπτωση απόκρυψης θα υπάρχει κάποιο κόλλημα με τη σχολή και το πτυχίο ; 

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Επισκέπτης-panoulissss-

Επισκέπτης-panoulissss-
  • Επισκέπτες

Καλησπέρα κι απο μενα.

Ειμαι φοιτητης και πηρα κανονικα το επιδομα ανεργίας γιατι είχα 2 χρόνια δουλειά.Αλλά μου δώσανε και κάρτα ανεργίας.Τελευταίο εκπαιδευτικό επίπεδο λύκειο τους ειπα οταν με ρωτήσανε.

Εμαθα για ενα σεμιναριο για πληροφορική.Και οταν πηγα στο κεκ να δωσω τα χαρτια,η υπαλληλος με κοιταξε πππαρα πολυ περιεργα και με ρωτησε πως και δε μπηκα σε πανεπιστημιο ,με τοσο υψηλο βαθμο απολυτηριου.Εκανα την παπια

Λιγο φοβήθηκα....μπορούν να με βρουν ;Κι αν βρουν οτι ειμαι φοιτητης ,παιζει να μου ζητήσουν το επίδομα πισω;Η μόνο την κάρτα ανεργίας;

Δωστε μου τα φωτα σας.Ευχαριστω εκ των προτέρων

Επισκέπτης-panoulissss-

Επισκέπτης-panoulissss-
  • Επισκέπτες

Και κατι αλλο:Αν τυχον με παρουν σ αυτο το σεμιναριο,ειναι νομιμο να παω επειδη παροτι εχω καρτα ανεργίας,είναι φοιτητής;

Ευχαριστω!

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα κι απο μενα.

Ειμαι φοιτητης και πηρα κανονικα το επιδομα ανεργίας γιατι είχα 2 χρόνια δουλειά.Αλλά μου δώσανε και κάρτα ανεργίας.Τελευταίο εκπαιδευτικό επίπεδο λύκειο τους ειπα οταν με ρωτήσανε.

Εμαθα για ενα σεμιναριο για πληροφορική.Και οταν πηγα στο κεκ να δωσω τα χαρτια,η υπαλληλος με κοιταξε πππαρα πολυ περιεργα και με ρωτησε πως και δε μπηκα σε πανεπιστημιο ,με τοσο υψηλο βαθμο απολυτηριου.Εκανα την παπια

Λιγο φοβήθηκα....μπορούν να με βρουν ;Κι αν βρουν οτι ειμαι φοιτητης ,παιζει να μου ζητήσουν το επίδομα πισω;Η μόνο την κάρτα ανεργίας;

Δεν εχεις κανενα προβλημα οταν πληρεις τις προυποθεσεις για επιδοτηση ανεργειας ,και καρτα βγαζεις και ταμειο παιρνεις ας εισαι και φοιτητης.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα,

Γίνεται φοιτητής επί πτυχίω να γραφτεί στον ΟΑΕΔ μόνο για να έχει την κάρτα ανεργίας; Θέλει να πάει σε μία εργασία που ζητούν κάρτα ανεργίας οπωσδήποτε και δε θέλει μέχρι να ορκιστεί να παραμένει άνεργος. Θα υπάρχει κόλλημα με τον ΟΑΕΔ. Πρέπει να πει ότι είναι φοιτητής; Σε περίπτωση απόκρυψης θα υπάρχει κάποιο κόλλημα με τη σχολή και το πτυχίο ; 

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Πηγαινε...και πεσε οτι εισαι αποφοιτος Λυκειου,μην πεις οτι...εισαι φοιτητης.διοτι νομικα οταν εισαι ανεργος και εχεις καρτα ανεργειας ανηκεις στο εργατικο δυναμικο της χωρας και  εισαι στην διαθεση του ΟΑΕΔ,οποττε ..και αν...βρεθει εργασια να πας :P  και βασει κανονισμου της ΕΟΚ οι φοιτητες δεν ανηκουν στο εργατικο δυναμικο της χωρας και δεν θεωρουνται ανεργοι.

εσυ πηγαινε και βλεπουμε ...τωρα αν εχει κυρωσεις και τι δεν τις ξερω,διοτι δεν εχει τυχει να ακουσω  για καποιον να ειχε..στην σχολη δεν βλεπω καποιο προβλημα..

stavr

stavr

*

• Silver members
  • 618 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα (fazexa) Μέτοχος Σε ΑΕ και ΕΠΕ ήταν γιατρός , είχε ΤΣΑΥ με απαλλαγή από ΤΕΒΕ, απολύθηκε από το νοσοκομείο και τώρα είναι σε ταμείο . Θα πρέπει να καταβάλει  Ως μέτοχος εισφορές στο ΤΕΒΕ δικαιούται ταμείο ή όχι . τώρα παίρνει αν δεν δικαιούται θα τον βρούνε ?

Επισκέπτης-Παύλος-

Επισκέπτης-Παύλος-
  • Επισκέπτες

Επαιρνα επιδομα ανεργιας μεχρι τις 1/2/2013. Εξακολουθω να ειμαι ανεργος. Διαβασα οτι δικαιουμαι Ειδικό Βοήθημα Μετά τη Λήξη της Επιδότησης Λόγω Ανεργίας.Η αιτηση πρεπει να γινει μεταξυ 1-3-2013 και 1-5-2013; Το βοηθημα ειναι εφαπαξ; Ποσες μερες μετα την αιτηση πιστωνεται στο λογαριασμο;

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα κι απο μενα.

Εχουμε ξαναπει  για αυτο.. το επιδομα αφου πληρουσες τις προυποθεσεις, το πηρες νομιμα δεν γινεται να στο ζητησουν πισω...οσο για την καρτα μπορει...

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Επαιρνα επιδομα ανεργιας μεχρι τις 1/2/2013. Εξακολουθω να ειμαι ανεργος. Διαβασα οτι δικαιουμαι Ειδικό Βοήθημα Μετά τη Λήξη της Επιδότησης Λόγω Ανεργίας.Η αιτηση πρεπει να γινει μεταξυ 1-3-2013 και 1-5-2013; Το βοηθημα ειναι εφαπαξ; Ποσες μερες μετα την αιτηση πιστωνεται στο λογαριασμο;

Ειδικό Βοήθημα Μετά τη Λήξη της Επιδότησης Λόγω Ανεργίας

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ       
Ειδικό βοήθημα δικαιούνται οι ασφαλισμένοι που παραμένουν άνεργοι κατά την ημερομηνία καταβολής του βοηθήματος, εφόσον παρέμειναν άνεργοι επί ένα μήνα μετά την λήξη της τακτικής επιδότησης ανεργίας και δεν υπάγονται στις κατηγορίες του άρθρου 22 του Ν. 1836/89 (οικοδόμοι , λατόμοι, ασβεστοποιοί, μουσικοί, τραγουδιστές κλπ).
Το ειδικό βοήθημα καταβάλλεται με απόφαση του Δ/ντη της αρμόδιας Υπηρεσίας παροχών του ΟΑΕΔ ύστερα από αίτηση του ενδιαφερόμενου, η οποία  υποβάλλεται στην Υπηρεσία Παροχών του τόπου κατοικίας του, μέσα σε δύο μήνες από την λήξη του συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος ΟΠΟΤΕ ΣΩΣΤΑ  ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΑΠΟ 2/3-2/5
Για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος απαιτείται επιπλέον το ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα του ασφαλισμένου να μην υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο ποσό, (για το έτος 2013 το ποσό αυτό ανέρχεται στα 9.977,99 €) όπως αυτό αποδεικνύεται από έγγραφο της οικείας οικονομικής εφορίας. Το ποσό αυτό αυξάνεται κατά 293,47 € κάθε ημερολογιακό έτος.

ΥΨΟΣ ΒΟΗΘΗΜΑΤΟΣ
Το ύψος του βοηθήματος είναι ίσο προς 13 ημερήσια επιδόματα ανεργίας.=340,34 ευρω

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ   
1) Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης .
2) Δελτίο ανεργίας σε ισχύ.
3) ΙΒΑΝ λογ/σμού ΕΤΕ στον οποίο ο ενδιαφερόμενος πρέπει να εμφανίζεται ως πρώτος δικαιούχος.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες