Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

* - - - - 1 ψήφοι

• Please log in to reply
968 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Καλησπερα σας, εργαγαζομαι σε μια εταιρια πανω απο 1μιση χρονο συνεχομενα και επειδη το περιβαλλον εργασιας ειναι φριχτο και επειδη θα μας κατεβασουν το μισθο παρα πολυ στο 4ωρο(πολυ λιγοτερο απ οτι το ταμειο ανεργιας) παραιτηθηκα σημερα, ποσο καιρο εχω περιθωριο να βρω καπου να μου δωσουν την αποληση και να μη χασω το ταμειο και για ποσες μερες ενσημα πρεπει να μου κολλησουν για να μαι οκ? προλαβαινω ως το τελος του ετους?? ειναι πολυ σημαντικο και με εχει αγχωσει φοβερα το θεμα... :(

Τι να σου πω..δεν λες ουτε απο ποτε εως ποτε εργαστηκες,ουτε εαν θα παρης για 1η φορα,και εγω δεν....ειμαι<μαγος>αν λοιπον θα παρης ταμειο για 1η φορα,θα πρεπει να υπολογισης απο οταν παρης την απολυση και 2 χρονια πισω, να εχεις καθε χρονο 80 ενσημα

Επισκέπτης-Λιζα-

Επισκέπτης-Λιζα-
  • Επισκέπτες

Τι να σου πω..δεν λες ουτε απο ποτε εως ποτε εργαστηκες,ουτε εαν θα παρης για 1η φορα,και εγω δεν....ειμαι<μαγος>αν λοιπον θα παρης ταμειο για 1η φορα,θα πρεπει να υπολογισης απο οταν παρης την απολυση και 2 χρονια πισω, να εχεις καθε χρονο 80 ενσημα

εργαζομαι σε αυτη τη δουλεια απο τον Δεκεμβρη του 2010 και παραιτηθηκα σημερα, δεν εχω ξανα βγει σε ταμειο ανεργιας ποτε, ειμαι 4ωρη απασχοληση με 310 το μηνα, μεσα σε ποσο διαστημα πρεπει να βρω καποιον να μου δωσει απολυση??

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

εργαζομαι σε αυτη τη δουλεια απο τον Δεκεμβρη του 2010 και παραιτηθηκα σημερα, δεν εχω ξανα βγει σε ταμειο ανεργιας ποτε, ειμαι 4ωρη απασχοληση με 310 το μηνα, μεσα σε ποσο διαστημα πρεπει να βρω καποιον να μου δωσει απολυση??

Το να απομακρυνεσαι απο την ημερομηνια που εληξε η συμβαση στην τελευται σου δουλεια και να εχεις μεγαλο κενο χωρις ενσημα, δεν ειναι υπερ σου διοτι, απο την απολυση που θα εχεις στον νεο εργοδτη και 14 μηνες πισω,χωρις να υπολογιζης τους 2 τελευταιους μηνες πρεπει να εχεις 250 ενσημα και πανω αν θες..να παρης 12 μηνες αλλιως η αμεσως προυγουμενη κλιμακα(με 220-250 ενσημα) ειναι 10 μηνες και μπορει να την χασεις για λιγα ενσημα. γνωμη μου ειναι οτι αν εχεις απολυση μεχρι τελος Οκτωβριου εισαι με ασφαλεια καλα αφου το 14μηνο εδω ειναι 30/8/2011 -30/10/2012 + το οτι εχεις και το ατου του οτι οι δυο τελευταιοι μηνες που δεν υπολογιζονται τα ενσημα θα ειναι περιπου απο 30/8-30/10 που θα ειναι σχεδον κενοι οποτε, δεν σου πειραζει τους υπολοιπους μηνες που χρειαζεσαι και ετσι θα εχεις τα 250 εως τελος 6ου/12 + <αερα> τον ιουλιο/12. απο κει και περα μετρησε καλα το 14μηνο μην βγης off εγω παντως στην περιπτωση σου, θα φροντιζα εχω βρει εργοδοτη εως τα μεσα οκτωβριου.
τωρα για το ποσο πρεπει να σε ασφαληση ..περιπου 7-8 μερες καλα... ειναι μην φανει και εικονικο...βεβαια με το γραμμα του Νομου και μια μερα να ασφαλιστης ,<νομιμη> εισαι ομως καλο ειναι να μην κανει μπαμ οτι ασφαλιστηκες ισα-ισα για ταμειοδιοτι μπορει να το ψαξουν αν ψιλιαστουν κατι.. και λογικα να το παμε καποιος εργοδοτης, για να διαπιστωση αν του κανεις ,ή οχι ωστε να σε απολυση, χρειαζεται και 5-10 μερες δεν το διαπιστωνει δα και απο την 1η μερα!

Επισκέπτης-Λιζα-

Επισκέπτης-Λιζα-
  • Επισκέπτες

Το να απομακρυνεσαι απο την ημερομηνια που εληξε η συμβαση στην τελευται σου δουλεια και να εχεις μεγαλο κενο χωρις ενσημα, δεν ειναι υπερ σου διοτι, απο την απολυση που θα εχεις στον νεο εργοδτη και 14 μηνες πισω,χωρις να υπολογιζης τους 2 τελευταιους μηνες πρεπει να εχεις 250 ενσημα και πανω αν θες..να παρης 12 μηνες αλλιως η αμεσως προυγουμενη κλιμακα(με 220-250 ενσημα) ειναι 10 μηνες και μπορει να την χασεις για λιγα ενσημα. γνωμη μου ειναι οτι αν εχεις απολυση μεχρι τελος Οκτωβριου εισαι με ασφαλεια καλα αφου το 14μηνο εδω ειναι 30/8/2011 -30/10/2012 + το οτι εχεις και το ατου του οτι οι δυο τελευταιοι μηνες που δεν υπολογιζονται τα ενσημα θα ειναι περιπου απο 30/8-30/10 που θα ειναι σχεδον κενοι οποτε, δεν σου πειραζει τους υπολοιπους μηνες που χρειαζεσαι και ετσι θα εχεις τα 250 εως τελος 6ου/12 + <αερα> τον ιουλιο/12. απο κει και περα μετρησε καλα το 14μηνο μην βγης off εγω παντως στην περιπτωση σου, θα φροντιζα εχω βρει εργοδοτη εως τα μεσα οκτωβριου.
τωρα για το ποσο πρεπει να σε ασφαληση ..περιπου 7-8 μερες καλα... ειναι μην φανει και εικονικο...βεβαια με το γραμμα του Νομου και μια μερα να ασφαλιστης ,<νομιμη> εισαι ομως καλο ειναι να μην κανει μπαμ οτι ασφαλιστηκες ισα-ισα για ταμειοδιοτι μπορει να το ψαξουν αν ψιλιαστουν κατι.. και λογικα να το παμε καποιος εργοδοτης, για να διαπιστωση αν του κανεις ,ή οχι ωστε να σε απολυση, χρειαζεται και 5-10 μερες δεν το διαπιστωνει δα και απο την 1η μερα!

Σε ευχαριστω πολυ εισαι πληρως κατατοπιστικος! Και μπραβο σου για αυτο που κανεις, ευχομαι οπωσ σημερα βοηθησες εμενα, να βοηθας πολυ κοσμο, γιατι πιστεψε με δεν ειναι λιγο αλλα τερααααστιο! Να σαι καλα!

Επισκέπτης-ekpaideytikos-

Επισκέπτης-ekpaideytikos-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα σας.

Εργαζόμουν ως αναπηρώτρια εκπαιδευτικός μέχρι 21/6. Παρουσιάστηκα για να καταθέσω δικαιολογητικά για το ταμείο στις 22/6. Με ενημέρωσαν στον ΟΑΕΔ Αλεξάνδρας πως τα πρώτα χρήματα θα μπούνε περίπου 40 μέρες μετά (χωρίς να έχω στα χέρια μου κάποια απόφαση) και πως πρέπει να παρουσιαστώ 28 Αυγούστου. Επειδή θα απουσιάζω απο Αθήνα μέχρι 2/9 μπορώ να πάω σε ΟΑΕΔ άλλης πόλης; Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα μου αν παρουσιαστώ κάποιες μέρες αργότερα; Τι μπορεί να γίνει για να μην διακυνδυνευσω κάτι τέτοιο.

Χίλια ευχαριστώ!!!

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα σας.

Εργαζόμουν ως αναπηρώτρια εκπαιδευτικός μέχρι 21/6. Παρουσιάστηκα για να καταθέσω δικαιολογητικά για το ταμείο στις 22/6. Με ενημέρωσαν στον ΟΑΕΔ Αλεξάνδρας πως τα πρώτα χρήματα θα μπούνε περίπου 40 μέρες μετά (χωρίς να έχω στα χέρια μου κάποια απόφαση) και πως πρέπει να παρουσιαστώ 28 Αυγούστου. Επειδή θα απουσιάζω απο Αθήνα μέχρι 2/9 μπορώ να πάω σε ΟΑΕΔ άλλης πόλης; Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα μου αν παρουσιαστώ κάποιες μέρες αργότερα; Τι μπορεί να γίνει για να μην διακυνδυνευσω κάτι τέτοιο.

Χίλια ευχαριστώ!!!

Ο Νομος λεει

......Κατοχύρωση επιδότησης και περιοδικές εμφανίσεις στον ΟΑΕΔ επιδοτούμενων ανέργων

Για τον επιδοτούμενο άνεργο η ισχύς του δελτίου ανεργίας ταυτίζεται με το χρονικό διάστημα της επιδότησής του. Το δικαίωμα της επιδότησης αναγνωρίζεται με εγκριτική απόφαση που εκδίδεται από τον ΟΑΕΔ.

Όμως στο εξής, για να κατοχυρώσει τη ροή της επιδότησής του ο άνεργος υποχρεούται σε αυτοπρόσωπη εμφάνισή του στις υπηρεσίες του ΟΑΕΔ, σε δεσμευτικά προκαθορισμένα χρονικά διαστήματα (τον τρίτο μήνα κάθε τριμήνου επιδότησης). Ειδικότερα:

- Αρχικά, ο άνεργος προσέρχεται αυτοπροσώπως και υποβάλει αίτηση για τη χορήγηση επιδόματος ανεργίας στην αρμόδια Υπηρεσία του ΟΑΕΔ του τόπου κατοικίας του ή της τελευταίας απασχόλησής του, μέσα σε προθεσμία 60 ημερών από τη λύση ή λήξη της εργασιακής του σχέσης.

Λαμβάνει αντίγραφο του εντύπου της αίτησης, με το οποίο ενημερώνεται για το πότε μπορεί να παραλάβει τη σχετική απόφαση επιδότησης, κάτι που γίνεται και πάλι από τον ίδιο υποχρεωτικά στην Υπηρεσία στην οποία υπέβαλε την αίτησή του.

- Όταν προσέλθει για να παραλάβει την εγκριτική απόφαση, ο άνεργος ενημερώνεται για τις ακριβείς ημερομηνίες, στις οποίες οφείλει να προσέρχεται σε οποιαδήποτε υπηρεσία ή ΚΠΑ2 του Οργανισμού και να δηλώνει την παρουσία του.

Οι ημερομηνίες των χρονικών διαστημάτων μέσα στα οποία οφείλει να εμφανιστεί για να δηλώσει την παρουσία του, αναγράφονται σε ειδικό σημείο στην εγκριτική απόφαση της Υπηρεσίας που παραλαμβάνει ο επιδοτούμενος άνεργος (ο οποίος υπογράφει στο σημείο της αίτησης όπου αναγράφονται οι ημερομηνίες αυτές).

Στην περίπτωση που ο άνεργος δεν εμφανιστεί για να δηλώσει την παρουσία του για δύο συνεχόμενα τρίμηνα, τότε παραγράφεται η αξίωσή του μέχρι τη λήξη της επιδότησής του.

Εάν υπάρξει λόγος αναστολής ή διακοπής της επιδότησης ο επιδοτούμενος άνεργος είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει σχετικά, εντός 8 εργάσιμων ημερών και πάντως πριν από τη λήξη του μήνα επιδότησης, τις υπηρεσίες του ΟΑΕΔ. Σε διαφορετική περίπτωση εκτός από τις τυχόν ποινικές ευθύνες, ακολουθεί η διακοπή της επιδότησης χωρίς τη δυνατότητα συνέχισής της και ο καταλογισμός χρέους.

ΟΠΟΤΕ πρεπει να πας ο ιδιος στην ημερομηνια που λεει το αντιγραφο της αιτησης της οποιας λογικα , πρεπει να εχης αντιγραφο.της αποφασης σωστα δεν εχεις αφου δεν την πηρες ακομη.
Δεν μπορεις να κανης τιποτε αλλο τουλαχιστον απο οσο ξερω εγω, το μονο που ισως θα μπορουσες να ειχες κανει αφου ειχες 60 μερες, ηταν,να υπεβαλλες την αιτηση 1-1,5 μηνες μετα την απολυση ή την ληξη της συμβασης ορισμενου χρονου..

Επισκέπτης-wobman-

Επισκέπτης-wobman-
  • Επισκέπτες
Καλησπερα σας ,
εργαζομαι 10 χρονια σε ιδιωτικη εταιρεια και στις 31/7/2012 θα απολυθω.Εχω τις παρακατω αποριες....
1.Μενω στην Θεσ/νικη και θα μετακομισω στους γονεις μου σε κοντινη πολη.Δικαιολογητικα διαμονης δεν θα εχω για να αποδειξω τον τοπο διαμονης μου,μια υπευθυνη δηλωσει οτι με φιλοξενουν αρκει?
2.Η συζηγος μου ειναι ανεργη ,δικαιουμαι +10% του επιδοματος ανεργιας?
3.Μεχρι 20-25 Αυγουστου θα φυγω στο εξωτερικο για αναζητηση εργασιας.Εχω διαβασει οτι δικαιουμαι με σχετικη αιτηση στον οαεδ επιδομα ανεργιας για 3μηνες απο την χωρα υποδοχης.Τι μου προτεινετε?Να αφησω να περασουν οι πρωτοι 3 μηνες παιρνωντας το ταμειο στην Ελλαδα ,στο διαστημα αυτο να παω στο εξωτερικο ,και σε περιπτωση που βρω δουλεια να διακοψω το ταμειο Ή να κανω αιτηση για να παρω το ταμειο στο εξωτερικο με την μια?
Σε περιπτωση που παρω επιδομα στο εξωτερικο και δεν βρω δουλεια μεσα στους 3μηνες,μπορω να συνεχισω στην Ελλαδα την καταβολη του επιδοματος?
Ευχαριστω

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Καλησπερα σας ,
εργαζομαι 10 χρονια σε ιδιωτικη εταιρεια και στις 31/7/2012 θα απολυθω.Εχω τις παρακατω αποριες....
1.Μενω στην Θεσ/νικη και θα μετακομισω στους γονεις μου σε κοντινη πολη.Δικαιολογητικα διαμονης δεν θα εχω για να αποδειξω τον τοπο διαμονης μου,μια υπευθυνη δηλωσει οτι με φιλοξενουν αρκει?
2.Η συζηγος μου ειναι ανεργη ,δικαιουμαι +10% του επιδοματος ανεργιας?
3.Μεχρι 20-25 Αυγουστου θα φυγω στο εξωτερικο για αναζητηση εργασιας.Εχω διαβασει οτι δικαιουμαι με σχετικη αιτηση στον οαεδ επιδομα ανεργιας για 3μηνες απο την χωρα υποδοχης.Τι μου προτεινετε?Να αφησω να περασουν οι πρωτοι 3 μηνες παιρνωντας το ταμειο στην Ελλαδα ,στο διαστημα αυτο να παω στο εξωτερικο ,και σε περιπτωση που βρω δουλεια να διακοψω το ταμειο Ή να κανω αιτηση για να παρω το ταμειο στο εξωτερικο με την μια?
Σε περιπτωση που παρω επιδομα στο εξωτερικο και δεν βρω δουλεια μεσα στους 3μηνες,μπορω να συνεχισω στην Ελλαδα την καταβολη του επιδοματος?
Ευχαριστω

Σχετικα με την διευθυνση ..δεν μου εχει τυχει πιστευω να μπορεσης με καποιον τροπο αφου ειναι θεμα πραγματικο θα σου πουν και αυτοι..
Για την ανεργη συζυγο χωρις εισοδημα παιρνεις το 10%
Για να μεταφερης το ταμειο σε χωρα της Ε.Ε. πρεπει να συντρεχουν οι κατωθι προυποθεσεις.

Παρέχεται η δυνατότητα στους μισθωτούς, της μεταφοράς του δικαιώματος ανεργίας, στα Κράτη – Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για αναζήτηση εργασίας, με βάση στον Κανονισμό 1408/71/ΕΟΚ (Έντυπο Ε303 για μεταφορά επιδότησης) με την προϋπόθεση ότι:
• Έχουν εγγραφεί πριν από την αναχώρησή τους στην αρμόδια Υπηρεσία Απασχόλησης για αναζήτηση εργασίας και έχουν παραμείνει στη διάθεση των Υπηρεσιών αυτών τουλάχιστον 4 εβδομάδες μετά την έναρξη της ανεργίας τους.

• Έχουν εγγραφεί εντός 7 ημερών στις αρμόδιες Υπηρεσίες του Κράτους – Μέλους όπου μεταβαίνουν. Το δικαίωμα μεταφοράς διατηρείται για 3 μήνες , κατά ανώτατο όριο.

Επισκέπτης-wobman-

Επισκέπτης-wobman-
  • Επισκέπτες
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση...
Επειδη δεν βλεπω να προλαβαινω να κλεισω 4 βδομαδες στην Ελλαδα και θα πρεπει να φυγω στο εξωτερικο κατα τις 20/8, θα τα αφησω οπως ειναι εδω ,να περασουν οι πρωτοι 2-3 μηνες ,και αν δεν εχω βρει δουλεια,ερχομαι πισω στην Ελλαδα να παρουσιαστω όποτε πρεπει ,και στη συνεχεια θα εχω δικαιωμα να μεταφερω το 3μηνο επιδοτησης στο εξωτερικο αναζητωντας και παλι εργασια εκει ή να αφησω το επιδομα οπως ειναι εδω και βλεπουμε.Εντος 7 ημερων οπως λεει και ο νομος θα γραφτω ουτως η αλλως στην χωρα υποδοχης.

Επισκέπτης-Αλέξανδρος-31-

Επισκέπτης-Αλέξανδρος-31-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα.
θα ήθελα όποιος μπορεί να μου διευκρινίσει το εξής: για να πάρει κάποιος επιδότηση για 12 μήνες χρειάζεται να έχει 250 ένσημα τους 14 μήνες προηγούμενους μήνες, χωρίς να υπολογίζονται τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών.
Η ερώτηση μου είναι αν τους 14 μήνες τους υπολογίζεις με βάση την ημερομηνία απόλυσης ή με βάση την ημερομηνία που κάνεις αίτηση στον ΟΑΕΔ.
Ευχαριστώ

Επισκέπτης-Chrisanthos-

Επισκέπτης-Chrisanthos-
  • Επισκέπτες
Καλησπερα σας, εντος 2 ημερων θα παω να καταθεσω τα χαρτια μου για να βγω στο ταμειο ανεργιας για πρωτη φορα, αφου απο την προηγουμενη μου δουλεια μου δωσαν αποληση ενω δουλευα συνεχομενα 18 μηνες,
η ερωτηση που θελω να σας κανω αφορα τα δικαιολογητικα που πρεπει να προσκομισω στον ΟΑΕΔ,
  • Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη. Εγω εχω βιβλιαριο υγειας στο οποιο ειμαι μονο εγω μεσα, να το παω και αυτο στον ΟΑΕΔ??
  • Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος. Το φετινο εννοει?? γιατι φετος εβγαλα πρωτη φορα εκκαθαριστικο και εκανα φορολογικη δηλωση, παλιοτερα δεν εκανα λογω χαμηλου εισοδηματος.
  • Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας του ασφαλισμένου (π.χ. λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ). Πρεπει οπωσδηποτε να χω κατι απ'αυτα? Γιατι στο ονομα μου εχω μονο τη CYTA (Αυτο κανει??). Γιατι τα αλλα ειναι στο ονομα του πατερα μου, Να φερω τα αλλα ενω ειναι στο ονομα του?
  • Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας. Εδω δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω, Υπευθυνη δηλωση για τι πραγμα?? Ειναι για το προηγουμενο ερωτημα που σας εκανα για την περιπτωση που δεν φαινεται το ονομα μου στο αποδεικτικο της διευθυνσης,γιατι δεν εχω κατι απ'τα συγκεκριμενα, ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ?? Αν ναι, σε περιπτωση που δεχονται λογαριασμο της CYTA, δεν χρειαζεται να το κανω,ετσι??

Αυτες ηταν οι ερωτησεις μου, ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μη φανηκαν υπερβολικα απλοικες για να απαντηθουν!

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Καλησπερα σας, εντος 2 ημερων θα παω να καταθεσω τα χαρτια μου για να βγω στο ταμειο ανεργιας για πρωτη φορα, αφου απο την προηγουμενη μου δουλεια μου δωσαν αποληση ενω δουλευα συνεχομενα 18 μηνες,
η ερωτηση που θελω να σας κανω αφορα τα δικαιολογητικα που πρεπει να προσκομισω στον ΟΑΕΔ,

• Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη. Εγω εχω βιβλιαριο υγειας στο οποιο ειμαι μονο εγω μεσα, να το παω και αυτο στον ΟΑΕΔ??
  • Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος. Το φετινο εννοει?? γιατι φετος εβγαλα πρωτη φορα εκκαθαριστικο και εκανα φορολογικη δηλωση, παλιοτερα δεν εκανα λογω χαμηλου εισοδηματος.
  • Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας του ασφαλισμένου (π.χ. λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ). Πρεπει οπωσδηποτε να χω κατι απ'αυτα? Γιατι στο ονομα μου εχω μονο τη CYTA (Αυτο κανει??). Γιατι τα αλλα ειναι στο ονομα του πατερα μου, Να φερω τα αλλα ενω ειναι στο ονομα του?
  • Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας. Εδω δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω, Υπευθυνη δηλωση για τι πραγμα?? Ειναι για το προηγουμενο ερωτημα που σας εκανα για την περιπτωση που δεν φαινεται το ονομα μου στο αποδεικτικο της διευθυνσης,γιατι δεν εχω κατι απ'τα συγκεκριμενα, ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ?? Αν ναι, σε περιπτωση που δεχονται λογαριασμο της CYTA, δεν χρειαζεται να το κανω,ετσι??

Αυτες ηταν οι ερωτησεις μου, ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μη φανηκαν υπερβολικα απλοικες για να απαντηθουν!

Στην ερωτηση 1θα πας το ατομικο βιβλιαριο ,το οικογενειακο το ζητανε μηπως εχεις προστατευομενα μελη μεσα για να παρης +10% προσαυξηαη στο επιδομα για καθε ενα απο αυτα.
στην ερωτηση 2 ζηταει το τελευταιο εκκαθαριστικο που εχεις αν δεν εχεις υπευθυνη δηλωση θεωρημενη απο την ΔΟΥ σου που να λεει οτι δεν υποχρεουσουν να κανης δηλωση..αν ομωςεχεις κανει νωρις την φετεινη σου δηλωση και σου εχει ελθει το εκκαθαριστικο του 2011 ενοειται πας αυτο.
στην ερωτηση 3 τους κανει και ο λαγαριασμος της cyta.
στην ερωτηση 4 την υπευθυνη δηλωση θα στην δωσουν οταν πας στον ΟΑΕΔ και θα σου πουν αυτοι επιτοπου τι να συμπληρωσης και θα τους την δωσης αμεσως .θα λεει οτι αν πασης δουλεια θα τους ενημερωσης εντος 8 ημερων. μην αγχωνεσαι για αυτο.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα.
θα ήθελα όποιος μπορεί να μου διευκρινίσει το εξής: για να πάρει κάποιος επιδότηση για 12 μήνες χρειάζεται να έχει 250 ένσημα τους 14 μήνες προηγούμενους μήνες, χωρίς να υπολογίζονται τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών.
Η ερώτηση μου είναι αν τους 14 μήνες τους υπολογίζεις με βάση την ημερομηνία απόλυσης ή με βάση την ημερομηνία που κάνεις αίτηση στον ΟΑΕΔ.
Ευχαριστώ

ΑΝ θα επιδοτηθης για 1η φορα υπολογιζονται απο την αιτηση για 2η φορα υπολογιζονται απο την απολυση.

Επισκέπτης-Chrisanthos-

Επισκέπτης-Chrisanthos-
  • Επισκέπτες

Στην ερωτηση 1θα πας το ατομικο βιβλιαριο ,το οικογενειακο το ζητανε μηπως εχεις προστατευομενα μελη μεσα για να παρης +10% προσαυξηαη στο επιδομα για καθε ενα απο αυτα. στην ερωτηση 2 ζηταει το τελευταιο εκκαθαριστικο που εχεις αν δεν εχεις υπευθυνη δηλωση θεωρημενη απο την ΔΟΥ σου που να λεει οτι δεν υποχρεουσουν να κανης δηλωση..αν ομωςεχεις κανει νωρις την φετεινη σου δηλωση και σου εχει ελθει το εκκαθαριστικο του 2011 ενοειται πας αυτο. στην ερωτηση 3 τους κανει και ο λαγαριασμος της cyta. στην ερωτηση 4 την υπευθυνη δηλωση θα στην δωσουν οταν πας στον ΟΑΕΔ και θα σου πουν αυτοι επιτοπου τι να συμπληρωσης και θα τους την δωσης αμεσως .θα λεει οτι αν πασης δουλεια θα τους ενημερωσης εντος 8 ημερων. μην αγχωνεσαι για αυτο.

Στην ερωτηση 1θα πας το ατομικο βιβλιαριο ,το οικογενειακο το ζητανε μηπως εχεις προστατευομενα μελη μεσα για να παρης +10% προσαυξηαη στο επιδομα για καθε ενα απο αυτα. στην ερωτηση 2 ζηταει το τελευταιο εκκαθαριστικο που εχεις αν δεν εχεις υπευθυνη δηλωση θεωρημενη απο την ΔΟΥ σου που να λεει οτι δεν υποχρεουσουν να κανης δηλωση..αν ομωςεχεις κανει νωρις την φετεινη σου δηλωση και σου εχει ελθει το εκκαθαριστικο του 2011 ενοειται πας αυτο. στην ερωτηση 3 τους κανει και ο λαγαριασμος της cyta. στην ερωτηση 4 την υπευθυνη δηλωση θα στην δωσουν οταν πας στον ΟΑΕΔ και θα σου πουν αυτοι επιτοπου τι να συμπληρωσης και θα τους την δωσης αμεσως .θα λεει οτι αν πασης δουλεια θα τους ενημερωσης εντος 8 ημερων. μην αγχωνεσαι για αυτο.

η φορολογικη δηλωση δηλαδη που εκανα φετος ειναι για το 2011? δεν ειναι για το 2012??? γιατι εγω εκανα φετος και ηδη μου χουν στειλει το εκκαθαριστικο μου, χρειαζεται περσηνη σ αυτη την περιπτωση? ..μονο αυτο δε καταλαβα!!

Επισκέπτης-TINA-

Επισκέπτης-TINA-
  • Επισκέπτες
Καλημερα!Μια ερωτηση θελω να κανω...τωρα με τις 5μηνες συμβασεις κοινωφελους μετα μπορουμε να μπουμε ταμειο ανεργιας οταν ληξει η συμβαση?(Δεν ειναι η πρωτη φορα που θα μπω ταμειο ανεργιας)

Επισκέπτης-Μαιρηηηη-

Επισκέπτης-Μαιρηηηη-
  • Επισκέπτες
Γεια σας, ηθελα να ρωτησω αν το ταμειο ανεργιας το περνουμε εντος 40 ημερων απο την καταχωρηση των χαρτιων (που βγαζουμε καρτα ανεργιας και καταθετουμε τα χαρτια) ή απο τη μερα που παιρνουμε την αποφαση 40 μερες μετα?

Επισκέπτης-Kiki_Drama-

Επισκέπτης-Kiki_Drama-
  • Επισκέπτες
Δουλευα με συμβαση απο τον Απριλιο 2011 εως Νοεμβριο 2011 200 μερες εργασιας. Μπορω να βγω ταμειο ανεργειας πρωτη φορα με απολυση 3 Αυγουστου με 3 μερες εργασιας (μια εβδομαδα) ?

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

η φορολογικη δηλωση δηλαδη που εκανα φετος ειναι για το 2011? δεν ειναι για το 2012??? γιατι εγω εκανα φετος και ηδη μου χουν στειλει το εκκαθαριστικο μου, χρειαζεται περσηνη σ αυτη την περιπτωση? ..μονο αυτο δε καταλαβα!!

Θα πας αυτο το εκκαθαριστικο που σου εστηλαν.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Καλημερα!Μια ερωτηση θελω να κανω...τωρα με τις 5μηνες συμβασεις κοινωφελους μετα μπορουμε να μπουμε ταμειο ανεργιας οταν ληξει η συμβαση?(Δεν ειναι η πρωτη φορα που θα μπω ταμειο ανεργιας)

Δεν ξερω τι ειναι αυτες οι συμβασεις κοινωφελους... και αν εχουν κανονικα ενσημα με οαεδ .ΑΝ ναι μετα την ληξη της συμβασης για να επιδοτηθης για 5 μηνες που ειναι το κατωτερο,πρεπει να εχεις δουλεψει 7 μηνες και οχι 5 που εχεις εσυ εκτος... και εχεις και αλλα ενσημα, μετα την τελευταια επιδοτηση και πριν απο αυτη την συμβαση κοινωφελους που λες..

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Γεια σας, ηθελα να ρωτησω αν το ταμειο ανεργιας το περνουμε εντος 40 ημερων απο την καταχωρηση των χαρτιων (που βγαζουμε καρτα ανεργιας και καταθετουμε τα χαρτια) ή απο τη μερα που παιρνουμε την αποφαση 40 μερες μετα?

Εαν πηγες στον ΟΑΕΔ για να κανεις αιτηση επιδοτησης εντο 7 ημερων απο την απολυση, θα επιδοτης απο την 7η μερα και επειτα, Αν πηγες μετα την 7η μερα θα επιδοτηθης απο την ημερα αυτη και μετα .δεν εχει σημασια ποτεθα παρης την αποφαση.

2 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες