Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

* - - - - 1 ψήφοι

• Please log in to reply
968 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-Αντρέας-

Επισκέπτης-Αντρέας-
  • Επισκέπτες
Κανείς; Παρακαλώ απαντήστε, είναι πολύ μεγάλη ανάγκη. Ευχαριστώ.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

ΔΟΥΛΕΥΑ ΓΙΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ 2011 ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΑ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΜΠΕΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΠΟΤΕ,ΑΝ ΒΡΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑΜΕΙΟ?ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΥΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ?

Οποτε βρης δουλεια και απολυθεις εως περιπου 15/8/2012 θα δικαιουσαι.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα σας.

Έχω μπερδευτεί με την προυπόθεση των 80 ένσημων άνα χρόνο. Κάποιος που απολύθηκε και δεν έχει ξαναπάρει επίδομα ανεργίας και επίσης δεν τηρεί την προυπόθεση των 125 στο 14μηνο, τηρεί όμως αυτήν των 200 στη διετία χωρίς να υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες... πως πρέπει μετά να υπολογίσει την προυπόθεση των 80 ένσημων τουλάχιστον ανά έτος; Για να κάνω την ερώτησή μου πιο ξεκάθαρη:

Στα 80 ένσημα άνα έτος, ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΜΗΝΕΣ Η ΟΧΙ; Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί είμαι οριακά και το θέμα με αφορά άμεσα. Οι μισοί που έχω ρωτήσει μου λένε ότι δεν ισχύουν, οι άλλοι μισοί ότι ισχύον και όλοι είναι απόλυτοι στην άποψή τους. Παρακαλώ μη μου απαντήσετε με παράθεση από το site του ΟΑΕΔ γιατί είναι τελείως ασαφές έτσι όπως την περιγράφει την προυπόθεση

ΝΑΙ και στην περιπτωση των 200σιων ενσημων χρειαζονται τα 80 το χρονο τα δυο προυγουμενα ετη.

Λαθος κανεις οτι στο site του ΟΑΕΔ ειναι ασαφες. αν διαβασης καλλιτερα, θα δης οτι το λεει ...σαφες...

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Επισκέπτης-Αντρέας-

Επισκέπτης-Αντρέας-
  • Επισκέπτες
Βρε παιδιά, άλλο πράγμα ρώτησα.... οι 2 προηγούμενοι μήνες αποκλείονται μόνο για τα 200 στη διετία ή αποκλείονται και για τα 80 άνα έτος; Τα 200 στη διετία χωρίς τους 2 μήνες πρην την απόλυση τα έχω. Όσον αφορά τα 80άρια, στο πρώτο έτος τα έχω, στο 2ο επίσης τα έχω αλλά μόνο εφόσον υπολογιστούν οι 2 τελευταίοι μήνες. Οπότε ξαναρωτάω:

Για τα 80 ένσημα ανά έτος, οι 2 τελευταίοι μήνες ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ Η ΟΧΙ; Είναι τελείως ασαφές έτσι όπως το γράφει το site του ΟΑΕΔ. Επιδέχεται και τις 2 ερμηνείες. Όπου ρωτάω, άλλος μου λέει ότι υπολογίζονται, άλλος όχι. Τι ισχύει τελικά;

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:

Βρε παιδιά, άλλο πράγμα ρώτησα.... οι 2 προηγούμενοι μήνες αποκλείονται μόνο για τα 200 στη διετία ή αποκλείονται και για τα 80 άνα έτος; Τα 200 στη διετία χωρίς τους 2 μήνες πρην την απόλυση τα έχω. Όσον αφορά τα 80άρια, στο πρώτο έτος τα έχω, στο 2ο επίσης τα έχω αλλά μόνο εφόσον υπολογιστούν οι 2 τελευταίοι μήνες. Οπότε ξαναρωτάω:

Για τα 80 ένσημα ανά έτος, οι 2 τελευταίοι μήνες ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ Η ΟΧΙ; Είναι τελείως ασαφές έτσι όπως το γράφει το site του ΟΑΕΔ. Επιδέχεται και τις 2 ερμηνείες. Όπου ρωτάω, άλλος μου λέει ότι υπολογίζονται, άλλος όχι. Τι ισχύει τελικά;

Για τα 80 ναι υπολογιζονται.και ενταξει...μην μας δειρεις κιολας?

Επισκέπτης-melkor-

Επισκέπτης-melkor-
  • Επισκέπτες
Οταν βγεις επιδοτουμενος και ερχεται η ωρα για ανανεωση της καρτας ανεργιας πας κανονικα? Το ρωταω αυτο γιατι πριν απο 3 μηνες εβγαλα καρτα ανεργιας και αμεσως μετα εκανα τα χαρτια για να μπω στο ταμειο και τωρα ερχεται η ωρα για την πρωτη ανανεωση!

MAMATUTUS

MAMATUTUS

*

• simple Members
  • 103 Δημοσιεύσεις:
http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg
αναλυτικά στη σελίδα του ΟΑΕΔ αναφέρονται οι προϋποθέσεις.
Σημασία έχει εάν έχει ξαναεπιδοτηθεί. Αν ναι, από 100 ασφαλιστικά ημερομίσθια και πάνω, στην τρέχουσα περίοδο, δικαιούται επιδότησης.
Αν όμως δεν έχει ξαναεπιδοτηθεί η βασική προϋπόθεση είναι τουλάχιστον από 80 ασφ.ημερομίσθια σε καθέ ένα από τα δύο τελευταία χρόνα.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:

Οταν βγεις επιδοτουμενος και ερχεται η ωρα για ανανεωση της καρτας ανεργιας πας κανονικα? Το ρωταω αυτο γιατι πριν απο 3 μηνες εβγαλα καρτα ανεργιας και αμεσως μετα εκανα τα χαρτια για να μπω στο ταμειο και τωρα ερχεται η ωρα για την πρωτη ανανεωση!

Οταν επιδοτεισαι δεν πας για ανανεωση της καρτας.

Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-

Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-
  • Επισκέπτες
καλησπερα,μηπως γνωριζει καποιος ποτε θα δωσουν το δωρο πασχα?

Επισκέπτης-d2040074-

Επισκέπτης-d2040074-
  • Επισκέπτες
παιδια εδω κ καποιες μερες πηγα στον οαεδ κατι φοιτητικες αδειες να πληρωθω...στις 31 μαρτιου τελειωσε η συμβαση π ειχα απο τη δουλεια κ θα κανω αιτηση για επιδομα ανεργιας... θα εχω κανενα προβλημα λετε επειδη εχω κανει κ αιτηση για να πληρωθω κατι φοιτητικες αδειες( εννοειτε πως θα πω οτι δεν ειμαι φοιτητης)

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:

παιδια εδω κ καποιες μερες πηγα στον οαεδ κατι φοιτητικες αδειες να πληρωθω...στις 31 μαρτιου τελειωσε η συμβαση π ειχα απο τη δουλεια κ θα κανω αιτηση για επιδομα ανεργιας... θα εχω κανενα προβλημα λετε επειδη εχω κανει κ αιτηση για να πληρωθω κατι φοιτητικες αδειες( εννοειτε πως θα πω οτι δεν ειμαι φοιτητης)

Mωρε δεν εχει σχεση η φοιτητικη αδεια με το ταμειο ανεργιας,ομως εξ αιτιας αυτης μαλλον.. θα σε βρουν οτι εισαι φοιτητης.

Επισκέπτης-d2040074-

Επισκέπτης-d2040074-
  • Επισκέπτες

Mωρε δεν εχει σχεση η φοιτητικη αδεια με το ταμειο ανεργιας,ομως εξ αιτιας αυτης μαλλον.. θα σε βρουν οτι εισαι φοιτητης.

λες ε? παλιοτερα το ειχαν κανει αλλα παιδια κ ολα οκ! τωρα αν πιασουν εμενα τι να πω...γκαντεμια!

ype

ype

Ήθελα νά ΄μουν αετός, στα νέφη να πετάξω.....

• Silver members
  • 1.570 Δημοσιεύσεις:
Απολυμένος που απευθύνθηκε στον ΟΑΕΔ για να λάβει επίδομα ανεργίας πήρε την απάντηση ότι δεν δικαιούται γιατί τον τελευταίο χρόνο ζήτησε και έλαβε άδεια ανευ αποδοχών ενός μηνός. Ο άνθρωπος είχε 300 ένσημα το χρόνο τα τελευταία 15 χρόνια.

Γνωρίζει κανείς κάτι;
Όποιος τσι μεγαλότητες ζητά ετουνού του Kόσμου,
και δε γνωρίζει, πως επά διαβάτης είν' του δρόμου,
μα ρέμπεται στες Aφεντιές, στα πλούτη του καυχάται,
εγώ άγνωστον τονε κρατώ, και πελελός λογάται

Β.Κορνάρου Ερωτόκριτος (στίχοι 601-604)

Επισκέπτης-Νικος-

Επισκέπτης-Νικος-
  • Επισκέπτες
Γεια σας. Επειδη εχω διαβασει διαφορα κι εχω μπερδευτει θελω να ρωτησω το εξης:
Ειμαι φοιτητης ΑΕΙ και εργαζομουν επι 3 χρονια με ενσημα κανονικα. Επειδη απολυθηκα θελω να παρω επιδομα ανεργιας.
Κατ αρχας φανταζομαι οτι πρωτα πρεπει να βγαλω καρτα ανεργιας. Επειδη σαν φοιτητης κανονικα δεν μπορεις, επειδη εχω κανονικα ενσημα θα χω καποιο προβλημα ή πρεπει να δηλωσω οτι δεν ειμαι φοιτητης ?

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:

Γεια σας. Επειδη εχω διαβασει διαφορα κι εχω μπερδευτει θελω να ρωτησω το εξης:
Ειμαι φοιτητης ΑΕΙ και εργαζομουν επι 3 χρονια με ενσημα κανονικα. Επειδη απολυθηκα θελω να παρω επιδομα ανεργιας.
Κατ αρχας φανταζομαι οτι πρωτα πρεπει να βγαλω καρτα ανεργιας. Επειδη σαν φοιτητης κανονικα δεν μπορεις, επειδη εχω κανονικα ενσημα θα χω καποιο προβλημα ή πρεπει να δηλωσω οτι δεν ειμαι φοιτητης ?

ΟΧΙ μην το πεις...

Επισκέπτης-Ν.Κ.-

Επισκέπτης-Ν.Κ.-
  • Επισκέπτες
Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει το εξής:
Όταν κάποιος είναι φοιτητής και τα μοναδικά του εισοδήματα προέρχονται από την εργασία του, για ποιο λόγο δεν έχει δικαίωμα να βγάλει κάρτα ανεργίας όταν απολυθεί;
Αν έπαιρνε κάποια χρήματα από το πανεπίστημιο (υποτροφία ή επίδομα στέγασης ή εστω κάποιο δωμάτιο σε εστία) θα το καταλάβαινα.
Υπάρχει κάποιος κανονισμός του ΟΑΕΔ ή κάποιος νόμος σχετικά με αυτό;

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:

Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει το εξής:
Όταν κάποιος είναι φοιτητής και τα μοναδικά του εισοδήματα προέρχονται από την εργασία του, για ποιο λόγο δεν έχει δικαίωμα να βγάλει κάρτα ανεργίας όταν απολυθεί;
Αν έπαιρνε κάποια χρήματα από το πανεπίστημιο (υποτροφία ή επίδομα στέγασης ή εστω κάποιο δωμάτιο σε εστία) θα το καταλάβαινα.
Υπάρχει κάποιος κανονισμός του ΟΑΕΔ ή κάποιος νόμος σχετικά με αυτό;

Αυτο το θεμα το συζητησα εκτενως με υπευθυνο ατομο και μου ειπε οτι οταν εισαι φοιτητης, δεν μπορεις να βγαλης μονο την καρτα ανεργειας με σκοπο και μονο να δειχνεις οτι εισαι ανεργος για τους δικους σου λογους..
Οταν ομως, η καρτα ανεργειας συνδιαζεται παραλληλα με προυποθεσεις επιδοτησης οπως εσυ,τοτε δεν εχεις κανενα προβλημα και μπορεις.
πας λοιπον στον ΟΑΕΔ με την απολυση ,και την ιδια μερα ,σου βγαζουν πρωτα την καρτα και ταυτοχρονα καταθετεις και τα δικαιογητικα και επιδοτεισαι κανονικα μην στεναχωριεσαι πηγαινε και δεν θα εχης κανενα προβλημα..

Επισκέπτης-Ν.Κ.-

Επισκέπτης-Ν.Κ.-
  • Επισκέπτες
Σε ευχαριστώ πολύ.

Επισκέπτης-d2040074-

Επισκέπτης-d2040074-
  • Επισκέπτες
πηγα σημερα οαεδ...τελικα κ οι φοιτητες παιρνουν επιδομα ανεργιας...καρτα ανεργιας δε μπορουν να βγαλουν αλλα κ τι να τη κανεις!! μηπως σου βρουν δουλεια?!!

Επισκέπτης-maria-

Επισκέπτης-maria-
  • Επισκέπτες
SOS!ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΤΟΝ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.ΚΑΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ 2011.ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΛΟΓΩ ΜΙΚΡΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 4.000 ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΛΛΑ ΜΠΗΚΑ ΣΑΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ,ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ(ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΑΚΙΝΗΤΟ Κ.Α).ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ (ΟΠΩΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ) 'Η ΘΑ ΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?PLEASE SOS ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!

1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες

Bing (1)