Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

* - - - - 1 ψήφοι

• Please log in to reply
968 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-KOSTAS-

Επισκέπτης-KOSTAS-
  • Επισκέπτες
TO 10 TA EXO TOUS MINES 1 2 4 7 8 9 10 11 12 KAI TOU 11 TOU MINES 1 2 3 4 5 6 7 8 9 MEXRI EDO EXOUN PERASTI STO SUSTIMA TOU IKA

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.
Θες125 Ενσημα το τελευταιο δεκατετραμηνο.απο πριν την απολυση,π.χ εαν γινει 30/11/2011 υπολογιζεις απο
1/8/2010-30/11/2011 χωρις να υπολογιζεις μεσα σε αυτα τα 125,τους δυο τελευταιους μηνες.ήτοι στο παραδειγμα μας τον 11ο/2011και 10ο/ 2011.τα 125 τα εχεις σιγουρα εσυ.τωρα εαν εχεις παραπανω ,που εχεις,παιρνεις βασει του πιο κατω αναλογα ποσα εχεις.
αν στο ανωτερω δεκατετραμηνο εχεις
απο 100-149 παιρνεις 5 μηνες
150-179 παιρνεις 6 μηνες
απο 180-219 παιρνεις 8 μηνες
απο 220-149 παιρνεις 10 μηνες
απο 250 και ανω 12 μηνες

εναλλακτικη περιπτωση
εαν εχεις πανω απο 210 στο δεκατετραμηνο, και αν εισαι πανω απο 49 ετων παλι παιρνεις 12 μηνες
ή 2000στην διετια
ή 250 στη διετια
τωρα ,μια και παλι....τα εγραψες συνολικα....υπολογισε εσυ τα ενσημα σου στο 14μηνο,και δες για ποσο παιρνεις.
το επιδομα ειναι 464,50 +10% για καθε ενα προστατευομενο μελος που θα δηλωσης.π.χ 3 παιδια πιθανως και συζυγο=+40%.

Επισκέπτης-kostas-

Επισκέπτης-kostas-
  • Επισκέπτες
euxaristo polli na se kala

Επισκέπτης-ΘΑΝΟΣ-

Επισκέπτης-ΘΑΝΟΣ-
  • Επισκέπτες
Αν δούλευα τράπεζα και ασφαλιζόμουν στο ταμείο συντάξεως της εν λόγω τράπεζας και όχι στο ΙΚΑ δικαιούμαι ταμείο ανεργίας ή όχι;;

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Είμαι μηχανικός πολυτεχνείου και το καλοκαιρι εργαζομουν στο αεροδρόμιο (ως υπάλληλος επίγειας εξυπηρέτησης). Η εταιρία με ασφάλισε στο ΙΚΑ και έχω συμληρώσει τα ένσημα για το ταμείο ανεργείας. άκουσα ότι χρειάζεσαι κάρτα ανεργιας για να πάρεις το επιδομα και εγώ ως μηχανικός δεν δικαιούμαι να βγάλω. τι πρέπει να κανω σε αυτήν την περίπτωση;

Επισκέπτης-ΓΙΟΥΛΗ-

Επισκέπτης-ΓΙΟΥΛΗ-
  • Επισκέπτες
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΠΧ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΕΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ
ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΟ ??? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ??
ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΥΨΗΛΟ ??ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΙΟ ???

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:

Είμαι μηχανικός πολυτεχνείου και το καλοκαιρι εργαζομουν στο αεροδρόμιο (ως υπάλληλος επίγειας εξυπηρέτησης). Η εταιρία με ασφάλισε στο ΙΚΑ και έχω συμληρώσει τα ένσημα για το ταμείο ανεργείας. άκουσα ότι χρειάζεσαι κάρτα ανεργιας για να πάρεις το επιδομα και εγώ ως μηχανικός δεν δικαιούμαι να βγάλω. τι πρέπει να κανω σε αυτήν την περίπτωση;

Εφοσον εργαζοσουν σαν μισθωτος,και πληρωνες εισφορες υπερ ανεργιας,να πας κανονικα με τον <τσαμπουκα σου> να παρης ταμειο .δικαιουσαι κανονικα.πιστευω βεβαια οτι δεν εχεις μπλοκ παροχης τυπηρεσιων.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΠΧ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΕΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ
ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΟ ??? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ??
ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΥΨΗΛΟ ??ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΙΟ ???

οχι προς...το παρον.

Επισκέπτης-επισκέπτης-

Επισκέπτης-επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα, έκανα αίτηση στον ΟΑΕΔ για ταμείο ανεργίας κ ενώ πληρώ όλες τις προυποθέσεις απορρίφθηκε η αίτηση μου.
Ο λόγος? Εισπράτω ένα μέρισμα από τον ΟΑΣΘ μηνιαίως (χωρίς καμία επαγγελματική σχέση - κληροδότημα από τον πατέρα μου)
κ δεν δικαιούμαι ταμείο.
Αν γίνεται θέλω να μου πείτε κατα πόσο ισχύει κάτι τέτοιο κ πως μπορώ να βρω άκρη κ να μη χάσω το ταμείο.

Ευχαριστώ πολύ

Επισκέπτης-Dimitris-

Επισκέπτης-Dimitris-
  • Επισκέπτες
Είμαι εποχιακος 2 σαιζόν αλλα θα κάνω τα χαρτιά μ φέτος για ΠΡΩΤΗ φορά στο ταμειο!!το 2010 απο 1/07 εώς 15/10 μάζεψα 63 και φέτος απο 26/05 εώς 23/10 126 ένσημα. Μπαίνω στο ταμειο ανεργίας;

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα, έκανα αίτηση στον ΟΑΕΔ για ταμείο ανεργίας κ ενώ πληρώ όλες τις προυποθέσεις απορρίφθηκε η αίτηση μου.
Ο λόγος? Εισπράτω ένα μέρισμα από τον ΟΑΣΘ μηνιαίως (χωρίς καμία επαγγελματική σχέση - κληροδότημα από τον πατέρα μου)
κ δεν δικαιούμαι ταμείο.
Αν γίνεται θέλω να μου πείτε κατα πόσο ισχύει κάτι τέτοιο κ πως μπορώ να βρω άκρη κ να μη χάσω το ταμείο.

Ευχαριστώ πολύ

Εγω λεω μπαινεις και να το ψαξης καλα .... δες και εδω

http://news.in.gr/ec...?aid=1231102995

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες

Εγω λεω μπαινεις και να το ψαξης καλα .... δες και εδω

http://news.in.gr/ec...?aid=1231102995

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Όμως από τον ΟΑΕΔ μου είπαν πως με Εισόδημα που προέρχεται είτε από Άσκηση Ελεύθερου Επαγγέλματος είτε από Μέρισμα κ ανέρχεται στα 1.500,00 Ε κ πάνω ΕΤΗΣΙΩΣ, δεν δικαιούσαι Ταμείο.

Ισχύει? Υπάρχει κάποιος νόμος που αναφέρεται κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ κ πάλι.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όμως από τον ΟΑΕΔ μου είπαν πως με Εισόδημα που προέρχεται είτε από Άσκηση Ελεύθερου Επαγγέλματος είτε από Μέρισμα κ ανέρχεται στα 1.500,00 Ε κ πάνω ΕΤΗΣΙΩΣ, δεν δικαιούσαι Ταμείο. Ισχύει? Υπάρχει κάποιος νόμος που αναφέρεται κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ κ πάλι.

εγω ξερω οπως βεβαιωνεται και πιο κατω σε αναλογη απαντηση του υπουργου, οτι εξαιρουνται, μεταξυ αλλων και οι ελευθεροι επαγγελματιες. δεν λεει πουθενα στις εξαιρεσεις, για αλλα εισοδηματα και ειδικα απο μερισματα.

Επίδομα ανεργίας σε ελεύθερος επαγγελματίες
Δημοσιευμένη  εικόναΑπάντηση του Υπουργείου Εργασίας στην πρόταση του Στάθη Κουτμερίδη

Σε απάντηση της με αρ. πρωτ. 11690/21.2.2011 Ερώτησης, που κατατέθηκε στη Βουλή από τον Βουλευτή κ. Στ. Κουτμερίδη σχετικά με το ανωτέρω θέμα σας πληροφορούμε τα εξής:
Σύμφωνα με το άρθρο 11 του Ν. 2961/1954 ορίζονται περιοριστικά τα υπαγόμενα στην Ασφάλιση Ανεργίας πρόσωπα, σε αυτά που παρέχουν "επ' αμοιβή κατά κύριον λόγον εξηρτημένην εργασίαν" και "δυνάμει σχέσεως εργασίας ωρισμένου ή αορίστου χρόνου και ησφαλισμένα κατά της ασθενείας παρ' Οργανισμώ Κοινωνικής Ασφαλίσεως".
Εξαιρέσεις αποτελούν οι ασφαλιζόμενοι στο ΙΚΑ, δασεργάτες και ρητινοσυλλέκτες και όπου έχει επεκταθεί η ασφάλιση ανεργίας. Ως εκ τούτου, η εξαρτημένη εργασία συνιστά προϋπόθεση υπαγωγής στην ασφάλιση κατά της ανεργίας εκτός αν έτερη νομοθετική ρύθμιση ορίζει διαφορετικά.
Περαιτέρω, βάσει του άρθρ. 3 του Ν.1545/1985, "όσοι απασχλούνται ή ασκούν οποιοδήποτε ελευθέριο ή άλλο επάγγελμα ή είναι επιχειρηματίες ή η κύρια απασχόλησή τους είναι οι γεωργικές, δασικές ή κτηνοτροφικές εργασίες, εκτός από τους υπαγόμενους στην ασφάλιση του ΙΚΑ", δεν θεωρούνται άνεργοι. Ως εμπίπτοντες στην άνω κατηγορία, οι μικρομεσαίοι επαγγελματίες σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δεν δύνανται εκ του νόμου να υπαχθούν στην ασφάλιση κατά της ανεργίας.

Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ
Γ. ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ
Καποια στιγμη το Μαρτιο- Απριλιο..ειχαν πει οτι ,μελεταται να το δινουν βασει των πιο κατω κριτηριων.με την χθεσινη μου ομως παραθεση, απο οτι καταλαβα το πηραν...πισω.

ειχαν πει
Το ενδεχόµενο µελλοντικής σύνδεσηςτου επιδόµατος ανεργίαςµε εισοδηµατικά κριτήρια εξετάζει το υπουργείο Εργασίας στο πλαίσιο του εξορθολογισµού των κοινωνικών και προνοιακών επιδοµάτων ύψους 6 δισ. ευρώ, που θα αρχίσει από το ΕΚΑΣ (Επίδοµα Κοινωνικής Αλληλεγγύης).

Η υπουργός Εργασίας Λούκα Κατσέλη αλλά και ο αναπληρωτής υπουργός Γιώργος Κουτρουµάνης διευκρίνισαν χτες πως δεν θα γίνουν αλλαγές σε εκείνους που έχουνανάγκη τα επιδόµατα καιτο όλο θέµα θα αντιµετωπιστεί µε διασταύρωση ελέγχων και απογραφή δικαιούχων. Ηδη το υπουργείο Εργασίας άρχισε την απογραφή των επιδοµάτων. Η σχετική µελέτη θα έχει ολοκληρωθεί έως τον Ιούνιο. Σχεδιάζεται η καθιέρωσ ηνέων και διευρυµένων εισοδηµατικών και περιουσιακών κριτηρίων στην καταβολή των πάσης φύσεως επιδοµάτων (ΕΚΑΣ, επίδοµα ανεργίας, επίδοµα πολυτέκνων κ.ά.) καθώς και των ενισχύσεων και παροχών σε είδος (στεγαστικά δάνεια ΟΕΚ, επιδότησηενοικίου, προγράµµατα κοινωνικού τουρισµού κ.ά.) ώστε να γίνεται µε βάση το ύψος του συνολικού εισοδήµατος και την περιουσιακή κατάσταση. Αυτό σηµαίνει ότι θα λαµβάνεται υπόψη συνδυαστικά το εισόδηµα από όλες τις πηγές (εργασία, ακίνητα, µετοχές, µερίσµατα, τόκοι καταθέσεων κ.ά.) καθώς και ταπεριουσιακά στοιχεία (κατοικίες, οικόπεδα), κι αν κάποιος έχει εισόδηµα και περιουσιακά στοιχεία πάνω από ένα ορισµένο όριο θα χάνει το επίδοµα ή την οποιαδήποτε µορφής παροχή από το κράτος. .........

Μην τα παρατας ,και πεστους να σου δειξουν που βασιζονται.

Επισκέπτης-Fanis-

Επισκέπτης-Fanis-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γίνεται αν δεν μπορέσω να παρουσιαστώ στον ΟΑΕΔ τη συγκεκριμένη μέρα που μου λένε για την παραλαβή του επιδόματος. Το χάνω τελείως; Θα βρίσκομαι στο εξωτερικό την ημέρα εκείνη οπότε δεν έχω και πολλές επιλογές. Μπορώ να στείλω άλλον αντί για μένα;

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γίνεται αν δεν μπορέσω να παρουσιαστώ στον ΟΑΕΔ τη συγκεκριμένη μέρα που μου λένε για την παραλαβή του επιδόματος. Το χάνω τελείως; Θα βρίσκομαι στο εξωτερικό την ημέρα εκείνη οπότε δεν έχω και πολλές επιλογές. Μπορώ να στείλω άλλον αντί για μένα;

Εχεις προθεσμια 60 ημερων να παρης τον μηνα που σου ωφειλουν.Για να στηλης αλλον...ξεχασετο.

Επισκέπτης-DarkN-

Επισκέπτης-DarkN-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα, είμαι καθηγητής και ήμουν σε επίδομα απο τον Ιούλιο μέχρι αρχές Νοεμβρίου που ξαναεπιασα δουλειά με σύμβαση που θα λήξει τέλος Ιουνίου.
Εχω πάρει αρκετες φορές επίδομα , αρα για μένα ισχύει οτι πρεπει να έχω 125 ενσημα τους τελευταίους 14 μήνες,σωστά;
Άρα οταν θα πάω το καλοκαίρι για επίδομα, δεν θα μετρήσουν οι 2 τελευταίοι μήνες κ θα κοιτάξουν 14 μήνες πίσω, δλδ απο τέλος Απριλίου τις προηγούμενης χρονιάς.
Η ΕΡΩΤΗΣΗ είναι: θα μετρήσουν αυτοι οι 2 τελευταίοι μηνες εργασίας μου περσι (Μαιος,Ιουνιος) Η δεν μετρανε επειδη ενδιαμέσα μεσολάβησε καινουργια ανεργια;;;;;;

Παρακαλώ οποιος ξερει να βοηθήσει, είναι επειγόν!

Επισκέπτης-Πόπη-

Επισκέπτης-Πόπη-
  • Επισκέπτες
παιδια SOS !!!!

ένας φιλος θελει να βγει ταμειο ανεργειας γιατι δεν εχει δουλεια, το θεμα ειναι οτι δουλευε στη δουλεια του αδερφου του και ενω του κολουσε ενσυμα κανονικα του ειπαν επειδη ο εργοδοτης ηταν αδερφος του δεν μπορει να μπει ταμειο!! ομως η δουλεια δεν παει καλα και το παιδι θα ψαξει αλλου αλλα εχει και μια κορουλα και δε γινεται να μενει αλλο χωρις εισοδημα!! υσχυει κατι τετοιο?? κι αν οχι τι μπορει να κανει?

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:

παιδια SOS !!!!

ένας φιλος θελει να βγει ταμειο ανεργειας γιατι δεν εχει δουλεια, το θεμα ειναι οτι δουλευε στη δουλεια του αδερφου του και ενω του κολουσε ενσυμα κανονικα του ειπαν επειδη ο εργοδοτης ηταν αδερφος του δεν μπορει να μπει ταμειο!! ομως η δουλεια δεν παει καλα και το παιδι θα ψαξει αλλου αλλα εχει και μια κορουλα και δε γινεται να μενει αλλο χωρις εισοδημα!! υσχυει κατι τετοιο?? κι αν οχι τι μπορει να κανει?

Δυστυχως ΕΑΝ δεν ηταν εταιρεια(ο.ε,εε,αε,επε), ετσι ειναι δεν δικαιουται.να ζητηση πισω τις παραπανω εισφορες,και αν τις παρει...γραψε μου.ή να παη στον ΟΑΕΔ,και να το παλεψη..μεχρι...τελικης πτωσης,μην τυχον..και συγκινησει καποιον.αυτοι το ειδαν οτι ηταν αδελφος του?

Επισκέπτης-Πόπη-

Επισκέπτης-Πόπη-
  • Επισκέπτες
καλημερα και ευχαριστω fazexa,

απ'οτι μου ειπε ηαποφαη εγραφε αυτο που ειπες, οτι στα χαρτια δεν ηταν εταιρεια (ο.ε,εε,αε,επε), τωρα εχει κανει ενσταση αλλα καρτ ανεργειας του εχουν βγαλει αλλα για το επιδομα δεν τον δεχονται...αυτα μονο στην Ελλαδα γινονται... κανενας αλλος τροπος μηπως βγει ακρη...??

Επισκέπτης-georgia-

Επισκέπτης-georgia-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα να ρωτήσω και εγώ κάτι;
Πήρα πρώτη φορά ταμείο ανεργίας το 2007 για ένα χρόνο 2008-2009-2010 δούλευα με stage χωρίς ένσημα και από 15/7/2011 έως 14/11/2011 εποχική σε τουριστικό επάγγελμα σαν ταμίας,Δικαιούμαι ταμείο ανεργίας ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων Γεωργία.

4 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες

Google (2)