Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

* - - - - 1 ψήφοι

• Please log in to reply
968 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Ξέχασα να γράψω ότι δεν είναι η πρώτη φορά που βγαίνω ταμείο. Έχω ξαναβγεί.

....Β) Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) το τελευταίο 14μηνο πριν τη λύση της εργασιακής του σχέσης (απόλυση), χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) του τελευταίου διμήνου.
ΑΡΑ θες 125+50 που δεν πιανονται =175 ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ 140 ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 35?

Επισκέπτης-akas-

Επισκέπτης-akas-
  • Επισκέπτες
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει!Δούλευα για 6 χρόνια στο μαγαζί του πατέρα μου όπου λόγο συγγένειας μου κολλούσε μειωμένα ένσημα και τώρα που τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα για το μάγαζί έπρεπε να σταματήσω από την δουλειά και έτσι έγινε με απέλυσε,άλλα δεν μπορώ να μπω στο ταμείο λόγο ενσήμων.Τώρα δουλέυω σε μια εταιρεία σαν υπάλληλος γραφείου και μου κολλάνε 20 ένσημα το μήνα (4 ήμερο) γνωρίζει κάνεις πόσο καιρό πρέπει να δουλέψω εκεί για να δικαιούμαι ταμείο ανεργίας;

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα σας!Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει!Δούλευα για 6 χρόνια στο μαγαζί του πατέρα μου όπου λόγο συγγένειας μου κολλούσε μειωμένα ένσημα και τώρα που τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα για το μάγαζί έπρεπε να σταματήσω από την δουλειά και έτσι έγινε με απέλυσε,άλλα δεν μπορώ να μπω στο ταμείο λόγο ενσήμων.Τώρα δουλέυω σε μια εταιρεία σαν υπάλληλος γραφείου και μου κολλάνε 20 ένσημα το μήνα (4 ήμερο) γνωρίζει κάνεις πόσο καιρό πρέπει να δουλέψω εκεί για να δικαιούμαι ταμείο ανεργίας;

Απο ποτε ακριβως δουλευεις με 20 ενσημα το μηνα?

Επισκέπτης-akas-

Επισκέπτης-akas-
  • Επισκέπτες

Απο ποτε ακριβως δουλευεις με 20 ενσημα το μηνα?

Από 01/09/11

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Από 01/09/11

Εαν επαιρνες για 2η φορα σε εννεα μηνες θα ειχες τα ενσημα που χρειαζονται για να επιδοτηθης 5 μηνες .επειδη ομως απο τα δεδομενα, θα παρης ΓΙΑ 1η ΦΟΡΑ ,και θες 80 ενσημα τα δυο προηγουμενα ετη απο την ημερομηνια της απολυσης και πισω, πρεπει δυστυχως ,να εργαστης τουλαχιστον , εως 31/12/12.μην πω να εργαστης εως την 1 βδομαδα του 2013 για να μην φαινονται ακριβως.. 80.
οποτε λεμε 31/12/12-31/12/11θα εχεις πολλα δεν εχεις προβλημα.
απο 31/12/11-31/12/10 με 20 ανελλιπως καθε μηνα θα εχει ακριβως 80.οσα χρειαζεσαι.Ζησε Μαϊ μου δηλαδη....ειναι πολυ..νωρις να το σκεφτεσαι,ειναι καλλιτερα να κοιτας να εχεις δουλεια.

Επισκέπτης-akas-

Επισκέπτης-akas-
  • Επισκέπτες

Εαν επαιρνες για 2η φορα σε εννεα μηνες θα ειχες τα ενσημα που χρειαζονται για να επιδοτηθης 5 μηνες .επειδη ομως απο τα δεδομενα, θα παρης ΓΙΑ 1η ΦΟΡΑ ,και θες 80 ενσημα τα δυο προηγουμενα ετη απο την ημερομηνια της απολυσης και πισω, πρεπει δυστυχως ,να εργαστης τουλαχιστον , εως 31/12/12.μην πω να εργαστης εως την 1 βδομαδα του 2013 για να μην φαινονται ακριβως.. 80.
οποτε λεμε 31/12/12-31/12/11θα εχεις πολλα δεν εχεις προβλημα.
απο 31/12/11-31/12/10 με 20 ανελλιπως καθε μηνα θα εχει ακριβως 80.οσα χρειαζεσαι.Ζησε Μαϊ μου δηλαδη....ειναι πολυ..νωρις να το σκεφτεσαι,ειναι καλλιτερα να κοιτας να εχεις δουλεια.

Μάλιστα θέλει πολλά δηλαδή.Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου να είσαι καλά!Είναι καλύτερα να έχει και πάλι δουλειά το δικό μας το μαγαζί και να γυρίσω πάλι εκεί!!!

Επισκέπτης-dj-

Επισκέπτης-dj-
  • Επισκέπτες
καλησπέρα!θέλω να ρωτήσω κάτι..δουλεύω από 7/09 και θέλω να παραιτηθώ τέλος σεπτεμβρίου.τον μήνα παίρνω 22 ένσημα..είμαι ημιαπασχόληση με μισθό 530ε..δικαιούμαι όλο το επίδομα?και το βασικότερο, αν παραιτηθώ δεν δικαιούμαι επίδομα έστω και μειωμένο, σωστά?για πόσο διάστημα θα πρέπει κάποιος άλλος να με προσλάβει και να με απολύσει? εγώ θα πληρώσω τα ένσημα εννοειται...μου είπαν 2 μήνες για να μην φανεί μούφα..δεν είναι πολύ??ευχαριστώ

Επισκέπτης-dj-

Επισκέπτης-dj-
  • Επισκέπτες
συγνώμη δεν ρώτησα το βασικότερο αν δικαιούμαι επίδομα..ευχαριστώ

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

καλησπέρα!θέλω να ρωτήσω κάτι..δουλεύω από 7/09 και θέλω να παραιτηθώ τέλος σεπτεμβρίου.τον μήνα παίρνω 22 ένσημα..είμαι ημιαπασχόληση με μισθό 530ε..δικαιούμαι όλο το επίδομα?και το βασικότερο, αν παραιτηθώ δεν δικαιούμαι επίδομα έστω και μειωμένο, σωστά?για πόσο διάστημα θα πρέπει κάποιος άλλος να με προσλάβει και να με απολύσει? εγώ θα πληρώσω τα ένσημα εννοειται...μου είπαν 2 μήνες για να μην φανεί μούφα..δεν είναι πολύ??ευχαριστώ

Γιατι δεν του λες να σε απολυση? δεν θελει? αν τελικα δεν γινει,και θες να πας αλλου για να παρης απολυση ,μια βδομαδα, αντε και λιγο απο την επομενη, ειναι αρκετη.ενταξει ,οχι και δυο μηνες....
οσο για το ποσο επιδομα παιρνεις σε ημιαπασχοληση σου λεω οτι ,το πληρες ποσο ειναι 461,5ευρω ανευ προστατευομενων μελων. εσυ υπολογισε βασει του πιο κατω
παντως εγω λεω οτι, το δικαιουσαι ολοκληρο για ενα ετος.

............ Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν ίσες ή μικρότερες από το εξαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 50% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

- Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το εξαπλάσιο και μικρότερες ή ίσες με το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 75% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

- Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

- Στους ανέργους, οι οποίοι είχαν πλήρη απασχόληση, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

Επισκέπτης-dj-

Επισκέπτης-dj-
  • Επισκέπτες
ευχαριστώ για την απάντηση!!δεν απολύει όχι αυτό είναι το πρόβλημα..εγώ θέλω να φύγω γιατί είμαι 3 μήνες απλήρωτος.έχω δικαίωμα να κάνω επίσχεση??ή θα απορριφθεί??έχω να πάρω γύρω στα 1700 ευρώ..και να ρωτήσω, πως κάνω επίσχεση??που να απευθυνθώ??χρειάζεται δικηγόρος?γιατί λεφτά δεν παίζουν...ευχαριστώ πολύ!

Επισκέπτης-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-

Επισκέπτης-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-
  • Επισκέπτες
Καλημερα περυσι πηρα ταμειο ανεργειας φετος εχω 15 ενσημα τον Μαιο 15 Ιουνιο 25 Ιουλιο 15 Αυγουστο στις 10Σεπτεβριου θα κανω νεα συμβαση ημιαπασχοληση ως τελος Νοεμβριου. Αν κολησω και τους 2 επομενους μηνες Δεκεμβριο-Ιανουαριο απο 4 ενσημα στον καθε ενα θα βγω σε ταμειο.... Ευχαριστω

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Καλημερα περυσι πηρα ταμειο ανεργειας φετος εχω 15 ενσημα τον Μαιο 15 Ιουνιο 25 Ιουλιο 15 Αυγουστο στις 10Σεπτεβριου θα κανω νεα συμβαση ημιαπασχοληση ως τελος Νοεμβριου. Αν κολησω και τους 2 επομενους μηνες Δεκεμβριο-Ιανουαριο απο 4 ενσημα στον καθε ενα θα βγω σε ταμειο.... Ευχαριστω

θελεισ 125 χωρις να λαμβανονται υποψιν οι δυο τελευταιαοι μηνες .αρα συνολο θες 175 ,εσυ εχεις 80 οποτε θες ακομα 95 ήτοι , 4 μηνες ΠΛΗΡΗ ενσημα δηλαδη,το νωριτερο εως τελος ιανουαριου 2012.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

ευχαριστώ για την απάντηση!!δεν απολύει όχι αυτό είναι το πρόβλημα..εγώ θέλω να φύγω γιατί είμαι 3 μήνες απλήρωτος.έχω δικαίωμα να κάνω επίσχεση??ή θα απορριφθεί??έχω να πάρω γύρω στα 1700 ευρώ..και να ρωτήσω, πως κάνω επίσχεση??που να απευθυνθώ??χρειάζεται δικηγόρος?γιατί λεφτά δεν παίζουν...ευχαριστώ πολύ!

http://www.e-club.gr/ergasiaka-themata/diafora/15-episxesi-ergasias-yperimeria-ergodoti.html

Επισκέπτης-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-

Επισκέπτης-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-
  • Επισκέπτες

θελεισ 125 χωρις να λαμβανονται υποψιν οι δυο τελευταιαοι μηνες .αρα συνολο θες 175 ,εσυ εχεις 80 οποτε θες ακομα 95 ήτοι , 4 μηνες ΠΛΗΡΗ ενσημα δηλαδη,το νωριτερο εως τελος ιανουαριου 2012.

Ας μην μπερδευομαστε... εχουμε70 ενσημα ως τον Αυγουστο 16 περιπου απο Σεπτεβριο(9 του μηνοσ η νεα συμβαση)22 Οκτωβριο 22Νοεμβριο....συνολο 130 και Δεκεμβριο -Ιανουαριο απο 4 ενσημα στον καθενα .Τα υπολογιζω καλα η λαθος ?

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Ας μην μπερδευομαστε... εχουμε70 ενσημα ως τον Αυγουστο 16 περιπου απο Σεπτεβριο(9 του μηνοσ η νεα συμβαση)22 Οκτωβριο 22Νοεμβριο....συνολο 130 και Δεκεμβριο -Ιανουαριο απο 4 ενσημα στον καθενα .Τα υπολογιζω καλα η λαθος ?

Ξαναλεω θελεις 175 (125+50) που δεν πιανονται. αρα τα 138 που θα εχεις εσυ οπως προβλεπεις ,εως τον ιανουαριο, δεν φτανουν...λειπουν αλλα 37 .τι δε καταλαβαινεις?

Επισκέπτης-nasos stag-

Επισκέπτης-nasos stag-
  • Επισκέπτες
kalhspera.8a i8ela na ma8w an dikaioumai epidoma anergias? exw doulepsei 11/2008 me 03/2009 me 117 ensima.ti prepei na kanw?

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

kalhspera.8a i8ela na ma8w an dikaioumai epidoma anergias? exw doulepsei 11/2008 me 03/2009 me 117 ensima.ti prepei na kanw?

Αυτα που εχεις, οπως τα εχεις, δεν σε βοηθουν, ειτε ζητας ταμειο για πρωτη φορα, ειτε για δευτερη.
α).Αν ειναι για πρωτη σου φορα,θα πρεπει να εργαστης συνεχομενα ,απο εδω και περα , 1 ετος και 4 μηνες.
β)αν ειναι για 2η φορα θες, παντα απο εδω και εμπρος μιλαμε , 7 μηνες πληρες δουλεια.

Επισκέπτης-nikolas12-

Επισκέπτης-nikolas12-
  • Επισκέπτες
γεια σας.το θεμα μου ειναι το εξης.δουλευω σε μια εταιρια 5 χρονια ημιαπασχοληση.υπαρχει περειπτωση να απολυθω καποια απο αυτες τις μερες.το εισοδημα μου ειναι λιγοτερο απο 6000 ευρω ετησιως. η απορια μου ειναι η εξης.δικαιουμαι επιδομα ανεργειας εφοσον με απολυσουν? να σημειωθει οτι δεν εχω κανει ποτε μου φορολογικη δηλωση(λογω χαμηλου εισοδηματος).μεσα στα δικαιολογιτικα που απαιτουνται στον οαεδ ζητητε και η φορολογικη δηλωση(που δεν εχω κανει ποτε).θα μου χοριγηθει το επιδομα ανεργειας η λογο ελειψης της φορολογικης δηλωσες θα συναντησω προβλημα?ευχαριστω προκαταβολικα.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

γεια σας.το θεμα μου ειναι το εξης.δουλευω σε μια εταιρια 5 χρονια ημιαπασχοληση.υπαρχει περειπτωση να απολυθω καποια απο αυτες τις μερες.το εισοδημα μου ειναι λιγοτερο απο 6000 ευρω ετησιως. η απορια μου ειναι η εξης.δικαιουμαι επιδομα ανεργειας εφοσον με απολυσουν? να σημειωθει οτι δεν εχω κανει ποτε μου φορολογικη δηλωση(λογω χαμηλου εισοδηματος).μεσα στα δικαιολογιτικα που απαιτουνται στον οαεδ ζητητε και η φορολογικη δηλωση(που δεν εχω κανει ποτε).θα μου χοριγηθει το επιδομα ανεργειας η λογο ελειψης της φορολογικης δηλωσες θα συναντησω προβλημα?ευχαριστω προκαταβολικα.

...... Αν ο άνεργος δεν είναι υπόχρεος υποβολής φορολογικής δήλωσης θα προσκομίζει υπεύθυνη δήλωση από την αρμόδια Δ.Ο.Υ (ΕΦΟΡΙΑ) με την οποία θα βεβαιώνεται η μη υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης.

Επισκέπτης-nikolas12-

Επισκέπτης-nikolas12-
  • Επισκέπτες

...... Αν ο άνεργος δεν είναι υπόχρεος υποβολής φορολογικής δήλωσης θα προσκομίζει υπεύθυνη δήλωση από την αρμόδια Δ.Ο.Υ (ΕΦΟΡΙΑ) με την οποία θα βεβαιώνεται η μη υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης.

βασει του εισοδηματος που προανεφερα(λιγοτερο απο 6000) καλυπτομαι στο να μην ειμαι υποχρεωμενος να εχω κανει φορολογικη δηλωση?(να σημειωθει οτι δεν εχω στην κατοχη μου καποιο αυτοκινητο σπιτι κτλ κτλ.)

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες