Προς το περιεχόμενο

Ακίνητα Στην Ηλ/κη Υποβολλή Ε2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ένα μισθωμένο κατάστημα το οποίο έχει ΙΣΟΓΕΙΟ + ΥΠΟΓΕΙΟ.

το μισθωτήριο που έχει γίνει παριλαμβάνει και το ΙΣΟΓΕΙΟ + Το ΥΠΟΓΕΙΟ.

Και το μηνιαίο μίσθωμα είναι 1500,00 και για τα 2.

Τώρα ηλεκτρονικά πως θα δηλωθούν αυτά μιας και τα θέλει σε ξεχωριστή γραμμή ? μεταξύ ισογείου και υπογείου.

τι προτείνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα μισθωμένο κατάστημα το οποίο έχει ΙΣΟΓΕΙΟ + ΥΠΟΓΕΙΟ.

το μισθωτήριο που έχει γίνει παριλαμβάνει και το ΙΣΟΓΕΙΟ + Το ΥΠΟΓΕΙΟ.

Και το μηνιαίο μίσθωμα είναι 1500,00 και για τα 2.

Τώρα ηλεκτρονικά πως θα δηλωθούν αυτά μιας και τα θέλει σε ξεχωριστή γραμμή ? μεταξύ ισογείου και υπογείου.

τι προτείνεται ?

Να είναι ξεχωριστά στο Ε9 του εκμισθωτή ? Εννοώ να είναι ανεξάρτητες οριζ. ιδιοκτησίες έτσι ώστε να γράφονται σε 2 γραμμές?Αν δεν είναι και είναι σαν παρακολούθημα του υπογείου θα τα έβαζες όλα μαζί (λέω εγώ ).

Πάντως μπορείς να εφαρμόσεις και τη Σολομόντεια λύση , το ενοικίο από μισο στις δύο γραμμές.

Εκτός αν θές να βγάλεις το ενοίκιο σαν ποσοστα στα τετραγωνικά που αντιστιχεί στο υπόγειο και στο ισόγειο.

Προσωπικά θα το έβαζα μισό - μισό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε broster δυστηχώς είναι ξεχωριστές ορ.ιδιοκτησίες

άρα προφανώς θέλει στο Ε2 και ξεχωριστές γραμμές.

Εγώ πάντως στην χειρόγραφη υποβολή σε τέτοιες περιπτώσεις έβαζα πχ α/α 1 και έγραφα και τις δύο σειρές.

Μάλλον δεν θα βάλω καθόλου το υπόγειο και θα βάλω όλο το ποσό στο ισόγειο

μιας και είναι ο ίδιος εκμισθωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε broster δυστηχώς είναι ξεχωριστές ορ.ιδιοκτησίες

άρα προφανώς θέλει στο Ε2 και ξεχωριστές γραμμές.

Εγώ πάντως στην χειρόγραφη υποβολή σε τέτοιες περιπτώσεις έβαζα πχ α/α 1 και έγραφα και τις δύο σειρές.

Μάλλον δεν θα βάλω καθόλου το υπόγειο και θα βάλω όλο το ποσό στο ισόγειο

μιας και είναι ο ίδιος εκμισθωτής.

Και εγώ το ίδιο θα έκανα , με το σκεπτικό πέραν των όσων έχουν αναφερθεί ,ότι αν τα βάλεις ξεχωριστά θα φαίνεται ότι ο εκμισθωτής νοικιάζει δύο καταστήματα (ένα υπόγειο και ένα ισόγειο) , αλλά από ότι φαντάζομαι ο παραπάνω εκμισθωτής θα αναφέρει το ενοίκιο ως ένα κατάστημα και επομένως ίσως να δημιουργηθεί πρόβλημα αν παρουσιαστεί ότι είναι δύο διαφορετικοί χώροι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν θα βάλω καθόλου το υπόγειο και θα βάλω όλο το ποσό στο ισόγειο

μιας και είναι ο ίδιος εκμισθωτής.

Κι αυτό γίνεται.Πρόσεξε μόνο να βάλεις τα στοιχεία του μισθωτή και το ΑΦΜ και στο υπόγειο (για να μην εννοηθεί ότι είναι κενό) και ας μη βάλεις ποσό ενοικίου.

Η άλλη λύση είναι αυτή που είπε ο/η broster, μισό-μισό δηλαδή.

Εγώ προσωπικά εφαρμόζω την πρώτη.(όλο το ποσό ενοικίου σε μία ιδιοκτησία και οι υπόλοιπες που ενοικιάζονται από τον ίδιο μισθωτή, μόνο τα στοιχεία, χωρίς ποσό ενοικίου).

Δεν μου παρουσιάστηκε ποτέ πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε broster δυστηχώς είναι ξεχωριστές ορ.ιδιοκτησίες

άρα προφανώς θέλει στο Ε2 και ξεχωριστές γραμμές.

Εγώ πάντως στην χειρόγραφη υποβολή σε τέτοιες περιπτώσεις έβαζα πχ α/α 1 και έγραφα και τις δύο σειρές.

Μάλλον δεν θα βάλω καθόλου το υπόγειο και θα βάλω όλο το ποσό στο ισόγειο

μιας και είναι ο ίδιος εκμισθωτής.

Στη χειρόγραφη το φτιάχνουμε λίγο μπακαλίστικα, κανονικά τα στοιχεία σε 2 γραμμές και με άγκιστρο τα ενοίκια στο ισόγειο,έτσι ώστε να φαίνονται όλα.Δεν μας έχει τύχει σε ηλεκτρονική υποβολή για αυτό σου πρότεινα μισό - μισό.

Δεν ξέρουμε όμως πως θα το δηλώσει ο εκμισθωτής γιατί σε τυχόν διαστάυρωση (ξαναλέω εγώ τώρα)ίσως υπάρξει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά εφαρμόζω την πρώτη.(όλο το ποσό ενοικίου σε μία ιδιοκτησία και οι υπόλοιπες που ενοικιάζονται από τον ίδιο μισθωτή, μόνο τα στοιχεία, χωρίς ποσό ενοικίου).

Δεν μου παρουσιάστηκε ποτέ πρόβλημα.

...Έτσι μάλλον θα το κάνω και εγώ δηλ. όλο το ποσό στο ισόγειο και αναγραφή του υπογείου με τα στοιχεία του εκμισθωτή και τίποτα στο ποσό ενοικίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη χειρόγραφη το φτιάχνουμε λίγο μπακαλίστικα, κανονικά τα στοιχεία σε 2 γραμμές και με άγκιστρο τα ενοίκια στο ισόγειο,έτσι ώστε να φαίνονται όλα.Δεν μας έχει τύχει σε ηλεκτρονική υποβολή για αυτό σου πρότεινα μισό - μισό.

Δεν ξέρουμε όμως πως θα το δηλώσει ο εκμισθωτής γιατί σε τυχόν διαστάυρωση (ξαναλέω εγώ τώρα)ίσως υπάρξει πρόβλημα.

..broster και εγώ σε περίπτωση χειρόγραφης υποβολλής έτσι το κάνω δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Όσον αφορά την διασταύρωση δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα είτε το βάλεις στο ισόγειο όλο είτε το βάλεις μισό μισό γιατί το 1ο ΑΦΜ του ιδιοκτήτη δηλώνει εισόδημα πχ 1000,00 από το ΑΦΜ του εκμισθωτή, το ίδιο αντίστροφα θα γίνει και στην διαστάυρωση του εκμισθωτή πιστεύω , άσχετα με το υπόγειο ισόγειο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 years later...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΙΑΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ (ΙΣ+ΥΠ) ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟ Ε2 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ?

ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΙΣ +ΥΠ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ 'Η ΜΟΝΟ ΤΟ ΙΣΟΓ. ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ Τ.Μ. ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΝΟΙΚΙΟ?

'Η ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Ή ΘΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το μπερδέψω λίγο? :P

Και αν το ακίνητο ΙΣΟΓ+ΥΠΟΓ έχει και άλλους συνιδιοκτήτες.. από τους οποίους το μισθώνουμε και στην συνέχεια το εκμισθώνουμε ως σύνολο..

πως θα γραφεί στην ηλεκτρονική υποβολή.. όταν ούτε στην χειρόγραφη μπορεί να γραφτεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία παρόμοια περίπτωση, ενοικίαση διαμερίσματος με υπόγεια αποθήκη και υπόγειο γκαραζ, επικοινώνησα με το taxis, και μου απάντησαν το ενοίκιο να μπει δίπλα στο διαμέρισμα και οι υπόγειοι βοηθητικοι χώροι σε ξεχωριστές γραμμές σαν κενά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΦΕΤΟΣ...:blink:

ΛΟΓΙΚΑ... ΤΟΥΣ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ 1 Η 2 ΓΡΑΜΜΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΜΑΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ 1 Η 2 ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΘΩΜΑ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΤΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΥ ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΜΑΣ..

ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ...

ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ....:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...