Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΙΣΤΩΤ.ΥΠΟΛ.ΦΠΑ & ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΙΣΤΡ.


επισκέπτη Επισκέπτης-ΕΛΕΝΗ-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-ΕΛΕΝΗ-

ΤΟ 2004 ΕΙΧΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΦΠΑ (ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΦΠΑ ΕΙΣΡΟΩΝ-ΕΞΑΓΩΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ) ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΠΑ .

ΦΕΤΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΠΩΛΗΣΗ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΙ ΕΧΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΦΟΡΟ ΕΚΡΟΩΝ. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΜΩΣ ΦΕΤΟΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΑΠΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΓΙΑ ΦΠΑ (ΠΟΛ 1262) ΟΠΟΤΕ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΟΡΟ ΕΙΣΡΟΩΝ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΠΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΠΙΣΤ.ΥΠΟΛ.ΤΟΥ 2004 ?

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΟΤΕΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΤΟΤΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΦΠΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΓΥΡΙΣΕΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΩΝ ΦΕΤΙΝΩΝ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΜΕ ΦΠΑ?

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΦΠΑ ΕΚΡΟΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΜΨΗΦΙΣΩ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΣΙΝΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ?

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΧΑΖΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΩ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΩ ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να δεις την 1073/2004.

Δεν είναι υποχρεωτικό να ζητήσεις ολόκληρο το πιστωτικό σου υπόλοιπο.

Υποχρεωτικό είναι να ζητήσεις την επιστροφή του φόρου που είναι μέσα στα όρια που αναφέρονται στο άρθρο 2 της 1073.

Στην περίπτωση σου, εφόσον δεν έχεις ήδη υποβάλλει αίτηση επιστροφής, είναι επίσης υποχρεωτικό να εκπέσεις το φόρο (να μειώσεις το πιστωτικό υπόλοιπο αφού δεν έχεις φόρο εισροών)και όχι να τον πληρώσεις.

Την περίοδο κατά την οποία θα ζητήσεις επιστροφή του φόρου, υποχρεούσαι να υποβάλεις περιοδική δήλωση (έστω και αν είναι πιστωτική), συμπληρώνοντας ανάλογα τους κωδικούς 502-503. Δηλαδή δεν περιμένεις να πάρεις τα χρήματα και μετά να μεταβάλεις το υπόλοιπο, το κάνεις αμέσως.

Τέλος, δώσε όλη σου την προσοχή στο θέμα του ορίου μέχρι το οποίο μπορείς να ζητήσεις επιστροφή, γιατί τυχόν λάθος πληρώνεται πολύ ακριβά. (πρόστιμο το πενταπλάσιο του φόρου που σου επιστράφηκε χωρίς να τον δικαιούσαι συν τις προσαυξήσεις από την ημ/νία επιστροφής μέχρι τον καταλογισμό της παράβασης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...