Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ-ΜΕΛΟΣ


kismet

Ερώτηση

Καλημερα σε ολους...

Θα ηθελα να θεσω μια ερωτηση.

Ελληνικη εταιρεια (Α) πωλει σε Ελληνικη εταιρεια (Β) καποια προϊοντα, επισης η (Α) πωλει και την υπηρεσια συναρμολογησης στην (Β). Η συναρμολογηση θα γινει στην Γερμανια απο Γερμανικη εταιρεια (Γ), η οποια τιμολογει την (Α) για το κοστος της συναρμολογησης με Γερμανικο ΦΠΑ. Παρεπιπτωντος τα προϊοντα μεταφερονται απο την Ελλαδα στην Γερμανια με ευθυνη της (Β).

Η ερωτηση μου ειναι αν θα τιμολογησει η (Α) την (Β) για την υπηρεσια συναρμολογησης με ΦΠΑ.

Ευχαριστω εκ' των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (Α) ΤΙΜΟΛΟΓΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (Β) ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ερωτηση μου εγκειται στο αν η υπηρεσια θα την χειριστουμε με το κριτηριο του τοπου της υλικης εκτελεσης ή σαν απλη παροχη υπηρεσιας εδω στην Ελλαδα.

Παρακαλω θα ηθελα μια τεκμηριωμενη απαντηση

Ευχαριστω εκ' των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΚΡΙΤΙΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΛΙΚΑ Η ΠΑΡΟΧΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 14 ΤΟΥ 2859/2000 ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Δ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 4 ΟΠΟΥ Η ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΦΟΣΟΝ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΣΕ ΛΗΠΤΗ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΑΦΜ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 5 ΠΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνωμη αλλα οπως λεω στο παραδειγμα μου η μεταφορα των εμπ/των γινεται πριν την εκτελεση της εργασιας. Επισης η εκτελεση εργασιας γινεται στην Γερμανια και οχι στην Ελλαδα.

Παρακαλω αν υπαρχει και καποια αλλη αποψη διοτι στο υπουργειο που πηρα υπηρχε διχογνωμια μεταξυ τους και δεν εβγαλα ακρη.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νέος Συνάδελφος

Εδώ μου φαίνεται κάποια παρερμηνεία του ΦΠΑ.

Η παρ.2 του Αρθρου 14 ορίζει σωστά όπως αναφέρθηκε ως τόπο φορολόγησης αυτών των υπηρεσιών το μέρος που υλικά εκτελούνται (Γερμανία).

Ο Γερμανός σωστά σου τιμολογεί με γερμανικό ΦΠΑ το οποίο εσυ αποδίδεις στην Ενωση με Φορ. εκπρόσωπο.

Εσύ τώρα με την σειρά σου διενεργείς παράδοση συναρμολογημένου προιόντος και επ'ουδενί δεν παρέχεις υπηρεσία συναρμολόγησης.

Αν εσύ θέλεις να τιμολογήσεις μια υπηρεσία αυτή είναι μεσιτεία, με ΦΠΑ αφού εισαστε και οι δύο υποκείμενοι στην Ελλάδα.

Αυτή βέβαια είναι προσωπική άποψη. Για σιγουριά φρόντισε να ρωτήσεις στο Υπουργείο εκθέτοντάς τους την όλη κατάσταση αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα,

Ισως να μην ημουν εντελως κατανοητος.

Η συμφωνια με την Ελληνικη αγοραστρια εταιρεια ειναι να αγορασει καποια υλικα απο την Ελληνικη πωλητρια εταιρεια στην Ελλαδα, και μετα αφου μεταφερθουν τα υλικα με ευθυνη της αγοραστριας στην Γερμανια, η πωλητρια εταιρεια να τα συναρμολογησει εκει. Η πωλητρια εταιρεια επειδη δεν εχει καποιο δικο της "συνεργειο" στην Γερμανια για να τα συναρμολογησει, βρισκει ενα Γερμανο συνεργατη και του δινει ΕΝΤΟΛΗ να τα συναρμολογησει αυτος.

Οπως σωστα λετε ο Γερμανος θα τιμολογησει με ΦΠΑ τον Ελληνα πωλητη.

Μια παρατηρηση οτι ουδεποτε μεταφερονται ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΑ ΥΛΙΚΑ απο την Ελλαδα στην Γερμανια. Τα υλικα μεταφερονται απο την Ελλαδα στην Γερμανια για να συναρμολογηθουν εκει.

Το θεμα ειναι πως θα τιμολογησει ο Ελληνας πωλητης τον Ελληνα αγοραστη για την υπηρεσια και οχι για την πωληση των υλικων.

Οι επιπλεον αποριες που δημιουργουνται απο τον "Νέος Συνάδελφος" ειναι αν υπαρχει περιπτωση εκτος αν πρεπει να βαλω ΦΠΑ η οχι, ειναι και αν η υπηρεσια αυτη θα θεωρηθει υπηρεσια διαμεσολαβησης ή συναρμολογησης.

Αλλα ακομα και να ειναι υπηρεσια διαμεσολαβησης, η υπηρεσια αυτη παλι δεν εκτελειται στην Γερμανια ?

Η τελικα ολα αυτα δεν ισχυουν και θα πω επειδη και η αγοραστρια και η πωλητρια ειναι υποκειμενοι στον φορο στην Ελλαδα θα μπει ΦΠΑ στο τιμολογιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είμαι συνάδελφος, επειδή έχω όμως κάποια εμπειρία σε θέματα

ΦΠΑ ενδοκοινοτικών συναλλαγών καταθέτω την άποψή μου, την οποία μπορείτε

να εξετάσετε και να ελέγξετε περαιτέρω με τις υπηρεσίες της

ευρωπαικής επιτροπής.

1. Κατά τη γνώμη μου κακώς ο Γερμανός συναρμολογητής χρεώνει

ΦΠΑ στην Ελληνική εταιρεία (εντολέα του). Εφόσον η εταιρεία είναι

υποκείμενη στο φόρο, πρόκειται για ενδοκοινοτική συναλλαγή, η οποία

απαλλάσεται ΦΠΑ και ο τόπος παροχής των υπηρεσιών δεν έχει

σημασία.

(Σημείωση περί ορισμό φορολογικού εκπροσώπου στην Ελλάδα.

Έχει ήδη αναφερθεί στο Forum ότι εδώ και 6 μήνες η Ελλάδα έχει

παραπεμφθεί στο Ευρωπαικό δικαστήριο, επειδή υποχρεώνει -κακώς-

υποκείμενους σε ΦΠΑ σε άλλα κράτη μέλη, να ορίζουν φορολογικό

εκπρόσωπο σχεδόν για οποιαδήποτε πράξη).

2. Ο Γερμανός συναρμολογητής θα έπρεπε να χρεώσει ΦΠΑ, εάν ο πελάτης

του ήταν ο τελικός καταναλωτής, οπότε και δε θα υπήρχε οφειλή ΦΠΑ

στην Ελλάδα.

3. Στη δήλωση ΦΠΑ της Ελλάδας ο εντολέας χρεωπιστώνει τον ΦΠΑ

που θα πλήρωνε (19%) στις εισροές-εκροές.

4. Στον Έλληνα πελάτη, χρεώνει κανονικά ΦΠΑ 19%, τον οποίον εισπράτει

και αποδίδει με την περιοδική.

Επειδή οι Ελληνικές υπηρεσίες έχουν εν γένει άγνοια σε ενδοκοινοτικά

και διεθνή θέματα ΦΠΑ, είναι μνημειώδεις σε παρερμηνεία των διατάξεων

και των κοινοτικών οδηγιών.

Σε περίπτωση που δε βρείτε άκρη μαζί τους, απευθυνθείτε στην υπηρεσία

SOLVIT της Ευρωπαικής Επιτροπής.

Όσον αφορά τον ΦΠΑ που -κατά τη γνώμη μου- κακώς πληρώθηκε στη

Γερμανία, νομίζω ότι αν επικοινωνήσετε με τις Γερμανικές αρχές, θα

είναι σχετικά απλό να υποβάλλετε αίτημα επιστροφής, το οποίο στη χειρότερη

περίπτωση θα πιστωθεί σε έναν περίπου χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελος παντων η οδηγια δοθηκε απο το υπουργειο.

Χωρις ΦΠΑ συμφωνα με την παρ.5 του αρθρου 14.

Σχετικα με την υποχρεωση ορισμου φορ.εκπροσωπου, μετα απο επικοινωνια με τις Γερμανικες αρχες, δεν χρειαζεται. Μπορω να αιτηθω επιστροφη ΦΠΑ.

Τωρα για τον επισκεπτη.. μαλλον δεν εχει καταλαβει το παραδειγμα

ευχαριστω τα μελη που δωσαν την συμβουλη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τελος παντων η οδηγια δοθηκε απο το υπουργειο.

Χωρις ΦΠΑ συμφωνα με την παρ.5 του αρθρου 14.

Σχετικα με την υποχρεωση ορισμου φορ.εκπροσωπου, μετα απο επικοινωνια με τις Γερμανικες αρχες, δεν χρειαζεται. Μπορω να αιτηθω επιστροφη ΦΠΑ.

Τωρα για τον επισκεπτη.. μαλλον δεν εχει καταλαβει το παραδειγμα

ευχαριστω τα μελη που δωσαν την συμβουλη τους

Γιατι το τιμολόγιο του Γερμανου δεν εκδιδεται στον Β αγοραστή . Και αν ο Α εκδόσει τελικά το τιμολόγιο τι θα πουλησει , τα υλικά ή το τελικό (μετά απο συναρμολόγηση)προιόν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) Γιατι ο αγοραστης εχει συμφωνησει με τον πωλητη και οχι με τον Γερμανο.

2) Θα πουλησει με ξεχωριστο το τιμολογιο τα υλικα, και ξεχωριστα την υπηρεσια της συναρμολογησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νέος Συνάδελφος

Αν πήρες γραπτή απάντηση από το Υπουργείο καλύπτεσαι απόλυτα ακόμη και αν είναι λανθασμένη.

Ετσι και αλλιώς το δικό μας ενδιαφέρον είναι φιλολογικό ενώ εσύ παίζεις την αξιοπιστία σου.

Πάντως υπο το φως των νέων στοιχείων κλείνω να συμφωνήσω με την άποψη του υποργείου αλλά έχω κάποιες επιφυλάξεις ακόμα στο θέμα της καταστρατήγησης των διατάξεων του Νόμου.

Αν είναι όντως μεσιτεία αφού παρέχεται σε λήπτη υποκείμενο στο φόρο τότε θεωρείται πράξη λήπτη που φορολογείται στην Ελλάδα, και αυτή καθ'αυτή η υπηρεσία της συναρμολόγησης θα φορολογηθεί στη Γερμανία με ή χωρίς εκπρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...