Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΒΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΣΚΗΣΕΙ ΠΟΤΕ.

ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ Ε9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΒΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ  ΕΞΑΣΚΗΣΕΙ ΠΟΤΕ.

ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ Ε9;

Στο SITE υπαρχει ηδη απαντηση στο θεμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στο SITE υπαρχει ηδη απαντηση στο θεμα σου.

ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΔΩΜΑΤΙΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΣΚΕΙ Ο ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΔΩΜΑΤΙΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΣΚΕΙ Ο ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ

Χωρις να εχω διαβασει κατι διευκρινιστικο που να αφορα το δικαιωμα οικησης σε δωματιο σπιτιου, θεωρω οτι το δικαιωμα αυτο υπαρχει στο συνολο του σπιτιου τουλαχιστον για την καταγραφη του στο Ε9.

Οσον αφορα στην ασκηση η μη του δικαιωματος πιστευω οτι η εννοια ειναι δυνητικη ανεξαρτητα του γεγονοτος αν πραγματι ασκειται απο τον εχοντα το δικαιωμα της οικησης και ως τετοιο θα πρεπει να καταγραφει στο Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Χωρις να εχω διαβασει κατι διευκρινιστικο που να αφορα το δικαιωμα οικησης σε δωματιο σπιτιου, θεωρω οτι το δικαιωμα αυτο υπαρχει στο συνολο του σπιτιου τουλαχιστον για την καταγραφη του στο Ε9.

Οσον αφορα στην ασκηση η μη του δικαιωματος πιστευω οτι η εννοια ειναι δυνητικη ανεξαρτητα του γεγονοτος αν πραγματι ασκειται απο τον εχοντα το δικαιωμα της οικησης και ως τετοιο θα πρεπει να καταγραφει στο Ε9.

ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ Η ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ Η ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ (ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ).

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ Η ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ Η ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ (ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ).

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ;

Σαυτον που εχει το δικαιωμα οικησης κωδ 3 και σαυτον που εχει πληρη κυριοτητα κωδ 2. ΠΟΛ 1047/2005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Χωρις να εχω διαβασει κατι διευκρινιστικο που να αφορα το δικαιωμα οικησης σε δωματιο σπιτιου, θεωρω οτι το δικαιωμα αυτο υπαρχει στο συνολο του σπιτιου τουλαχιστον για την καταγραφη του στο Ε9.

Οσον αφορα στην ασκηση η μη του δικαιωματος πιστευω οτι η εννοια ειναι δυνητικη ανεξαρτητα του γεγονοτος αν πραγματι ασκειται απο τον εχοντα το δικαιωμα της οικησης και ως τετοιο θα πρεπει να καταγραφει στο Ε9.

ΠΟΛ 1047

12. Αν, σε κατοικία ή τμήμα αυτής, έχει συσταθεί η προσωπική δουλεία της οίκησης, η οποία δηλώνεται με το κωδικό είδους εμπραγμάτου δικαιώματος 3 από τον δικαιούχο στο έντυπο Ε9, ο κύριος του ακινήτου - για όλο το κτίσμα ή μέρος αυτού - θα το αναγράψει με κωδικό είδους εμπραγμάτου δικαιώματος 2 ως ψιλή κυριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...