Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ

- - - - -

• Please log in to reply
6 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-Guest-

Επισκέπτης-Guest-
  • Επισκέπτες
ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΒΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΣΚΗΣΕΙ ΠΟΤΕ.
ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ Ε9;

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.762 Δημοσιεύσεις:

ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΒΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ  ΕΞΑΣΚΗΣΕΙ ΠΟΤΕ.
ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ Ε9;

<{POST_SNAPBACK}>

Στο SITE υπαρχει ηδη απαντηση στο θεμα σου.
isidora

Επισκέπτης-Guest-

Επισκέπτης-Guest-
  • Επισκέπτες

Στο SITE υπαρχει ηδη απαντηση στο θεμα σου.

<{POST_SNAPBACK}>

ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΔΩΜΑΤΙΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΣΚΕΙ Ο ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.762 Δημοσιεύσεις:

ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΔΩΜΑΤΙΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΣΚΕΙ Ο ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ

<{POST_SNAPBACK}>

Χωρις να εχω διαβασει κατι διευκρινιστικο που να αφορα το δικαιωμα οικησης σε δωματιο σπιτιου, θεωρω οτι το δικαιωμα αυτο υπαρχει στο συνολο του σπιτιου τουλαχιστον για την καταγραφη του στο Ε9.
Οσον αφορα στην ασκηση η μη του δικαιωματος πιστευω οτι η εννοια ειναι δυνητικη ανεξαρτητα του γεγονοτος αν πραγματι ασκειται απο τον εχοντα το δικαιωμα της οικησης και ως τετοιο θα πρεπει να καταγραφει στο Ε9.
isidora

Επισκέπτης-Guest-

Επισκέπτης-Guest-
  • Επισκέπτες

Χωρις να εχω διαβασει κατι διευκρινιστικο που να αφορα το δικαιωμα οικησης σε δωματιο σπιτιου, θεωρω οτι το δικαιωμα αυτο υπαρχει στο συνολο του σπιτιου τουλαχιστον για την καταγραφη του στο Ε9.
Οσον αφορα στην ασκηση η μη του δικαιωματος πιστευω οτι η εννοια ειναι δυνητικη ανεξαρτητα του γεγονοτος αν πραγματι ασκειται απο τον εχοντα το δικαιωμα της οικησης και ως τετοιο θα πρεπει να καταγραφει στο Ε9.

<{POST_SNAPBACK}>

ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ Η ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ Η ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ (ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ).
ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ;

ISIDORA

ISIDORA

*

• Silver members
  • 1.762 Δημοσιεύσεις:

ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ Η ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ Η ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ (ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ).
ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ;

<{POST_SNAPBACK}>

Σαυτον που εχει το δικαιωμα οικησης κωδ 3 και σαυτον που εχει πληρη κυριοτητα κωδ 2. ΠΟΛ 1047/2005
isidora

TasosX

TasosX

TASOS X

• Silver members
  • 549 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:OI H/Y ,O ΠΑΟΚ (ΚΑΘ'ΟΤΙ ΜΕΤΟΧΟΣ,τρομαρα μου), ΤΟ FORUM

<{POST_SNAPBACK}>

ΠΟΛ 1047
12. Αν, σε κατοικία ή τμήμα αυτής, έχει συσταθεί η προσωπική δουλεία της οίκησης, η οποία δηλώνεται με το κωδικό είδους εμπραγμάτου δικαιώματος 3 από τον δικαιούχο στο έντυπο Ε9, ο κύριος του ακινήτου - για όλο το κτίσμα ή μέρος αυτού - θα το αναγράψει με κωδικό είδους εμπραγμάτου δικαιώματος 2 ως ψιλή κυριότητα.
============================================================================================================
"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία."

Ισοκράτης

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας - χωρίς να εξαιρώ & τον εαυτό μου
Τράπεζα είναι το ίδρυμα που σου δανείζει λεφτά, αν μπορείς να αποδείξεις, ότι δεν σου χρειάζονται

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες