Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ε9 ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΜΗΜΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ

- - - - -

• Please log in to reply
19 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-ΦΑΝΗ-

Επισκέπτης-ΦΑΝΗ-
  • Επισκέπτες
ΣΕ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ:
"αποδεχεται μια αυτοτελή και διακεκριμένη καθετη ιδιοκτησία ήτοι ενα διακεκριμένο τμήμα οικοπέδου μετα της επ' αυτού διώροφης οικοδομής το οποίο αντιστοιχεί στα 17,80% εξ αδιαιρέτου μείζονος οικοπέδου εκτασης 809μ2......................"
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 144Μ2 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΜΗΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΕΚΤΑΣΗΣ. ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΤΑ 144 (ΉΤΟΙ 17,80%) ΑΛΛΑ ΩΣ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ 809 ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΩΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΣΤΗΛΗ18-19
ΩΣ 144
Η 809-17,80%
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Επισκέπτης-Guest-

Επισκέπτης-Guest-
  • Επισκέπτες
Εφόσον έχει γίνει ΚΑΘΕΤΟΣ (όχι οριζόντιος) ιδιοκτησία για το οικόπεδο, δηλώνεις ότι αποκτήθηκε 100% το τμήμα 144 τ.μ.
Για το αν υπάρχει ή όχι ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΣ ιδιοκτησία για την οικοδομή, θα το ψάξεις και θα τη δηλώσεις (την οικοδομή) ανάλογα.

Επισκέπτης-chprokop-

Επισκέπτης-chprokop-
  • Επισκέπτες
Δες καλυτερα το συμβολαιο, μαλλον καθετη ειναι απο το
αποσπασμα που παραθετεις.
Στον τίτλο τι λέει, σύσταση οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας;

Dionyssios Kounadis

Dionyssios Kounadis

*

• Silver members
  • 290 Δημοσιεύσεις:
Aπό τις διατάξεις των άρθρων 1,2 παρ. 1,3, 4, 5 και 13 Ν.3741/1929, παρ.1 και 3 ΝΔ 1024/1971, 1002 και 1117 ΑΚ σαφώς προκύπτει, ότι σε περίπτωση σύστασης κάθετης ιδιοκτησίας σε περισσότερα οικοδομήματα που έχουν ανεγερθεί ή πρόκειται να ανεγερθούν σε ενιαίο οικόπεδο, αλλά σε ωρισμένο ξεχωριστό για κάθε συνιδιοκτήτη τμήμα, ο κύριος κάθε χωριστής οικοδομής θεωρείται έναντι μεν της πολιτείας συγκύριος του όλου οικοπέδου, έναντι δε του συνιδιοκτήτη του οικοπέδου και αποκλειστικού κυρίου χωριστής οικοδομής αυτοτελής κύριος.
Στο Ε9 , στο χώρο του εντύπου για το οικόπεδο το ποσοστό συγκυριότητάς του και στο χώρο του εντύπου για την οικοδομη το ποσοστό συγκυριότητάς του (100%) Διονύσης Κουνάδης

Επισκέπτης-ΦΑΝΗ-

Επισκέπτης-ΦΑΝΗ-
  • Επισκέπτες
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Κ. ΚΟΥΝΑΔΗ ΚΙ' ΕΓΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΕΙΧΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΑΤΕ.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Επισκέπτης-ΦΑΝΗ-

Επισκέπτης-ΦΑΝΗ-
  • Επισκέπτες
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΥΣΕΙ ΔΙΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ
ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΚΙΝΗΤΑ θεμα με τιτλο ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΑΘΕΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ
ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ
ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ ΤΜΗΜΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΜΕ ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΑΘΕΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΣΤΟ Ε9 ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ Ή ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΤΟ ΟΛΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ
ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΑΘΕΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

voodoo

voodoo

*

• Silver members
  • 648 Δημοσιεύσεις:
;

100% Βάσει της σύστασης.

Επισκέπτης-Επισκέπτης-kairatos--

• Επισκέπτες

;

100% Βάσει της σύστασης.

<{POST_SNAPBACK}>

Καθε λογιστής - φοροτεχνης , που θέλει να εχει αδεια τουλάχιστον Γ κατηγορίας, πρεπει να γνωρίζει, ως ελαχιστο δείγμα γνώσεων , οτι η απάντηση του Κ.Κουνάδη ειναι η σωστή. Δεν ηταν ανάγκη σε αυτή την ερώτηση να παντήσει ο Κ. Κουνάδης για να καταλάβει κάποιος πιο ειναι το σωστό. Αν δεν γνωρίζει κάποιος λογιστής αυτά τα απλά πράγματα, στα οποία μπορεί να απαντήσει η απλή λογική, τοτε καλύτερα να τα παρατήσει και να μην παριστάνει το λογιστή. Δεν ειναι θέμα γνώσεων, ειναι θέμα ευστροφίας εγκεφάλου. Και δεν ανεφερομαι στον/στην ερωτόντα, διότι αυτές τις ημέρες πράγματι σταματα ευκολα το μιαλό μας μεσα στο κικεώνα και την πληθώρα των διαφορετικών περιπτώσεων που μας παρουσιάζονται.

Επισκέπτης-ΦΑΝΗ-

Επισκέπτης-ΦΑΝΗ-
  • Επισκέπτες
ΑΠΑΝΤΑΣ ΟΤΙ Ο Κ. ΚΟΥΝΑΔΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΛΕΣ 100% ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ? ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ Ο Κ. ΚΟΥΝΑΔΗ? Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:
Στο Ε9, στο χώρο του εντύπου για το οικόπεδο το ποσοστό συγκυριότητάς του και στο χώρο του εντύπου για την οικοδομή το ποσοστό συγκυριότητάς του (100%).
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΧΑΖΗ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙΣ?
ΘΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΕΣ ΠΟΛΥ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΧΡΥΣΑ

ΧΡΥΣΑ

..κι αν δεν ξερεις ν αγαπας, μαθε τουλαχιστον να μην πληγωνεις..

• Silver members
  • 3.422 Δημοσιεύσεις:
Κυριε επισκεπτα καιρατε,
παρα την βαθεια συμπαθεια προς το προσωπο σας με εκνευριζετε αφορητα ωρες ωρες.
Ενα πραγμα που εμαθα σιγουρα με τα φοροτεχνικα ειναι να μην εμπιστευομαι καθολου την απλη λογικη μου. Ειναι θεμα γνωσεων και μαλιστα νομικων θα ελεγα.
Εξ αλλου και οι λιγοτερο ευστροφοι απο σας εχουν δικαιωμα να μαθουν και να δουλεψουν.
Θα βοηθουσατε περισσοτερο αν δινατε την αποψη σας ξεκαθαρα. Προσωπικα ειχα αποψη για το θεμα αλλα απο την ολη συζητηση μπερδευτηκα περισσοτερο.
Ναναι καλα η φιλη μου η δικηγορος θα με ξεμπερδεψει αλλη μια φορα :)
Με εκτιμηση

vx0z.gif

...φτιαξε καρδια μου το δικο σου παραμυθι αλλιως...τη βαψαμε.

....χαμηλωσε..... απο ψηλα δε ζωγραφιζονται τα ονειρα.......

...οσες κι αν κτιζουν φυλακες κι αν ο κλοιος στενευει,
ο νους μας ειν αληταριο κι ολο θα δραπετευει...

voodoo

voodoo

*

• Silver members
  • 648 Δημοσιεύσεις:
Βιάστηκα να απαντήσω, χωρίς να διαβάσω προσεκτικά την απάντηση του κ. Κουνάδη, αλλά και τις προηγούμενες δημοσιεύσεις. Απαντώντας είχα την εντύπωση ότι λέγαμε τα ίδια πράγματα. Προφανώς είμαι λάθος.
Είμαι λάθος, αλλά μη μου παίρνετε και την άδεια.
Τουλάχιστον Δ κατηγορία, μου επιτρέπετε;

• Επισκέπτες

ΑΠΑΝΤΑΣ ΟΤΙ Ο Κ. ΚΟΥΝΑΔΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΛΕΣ 100% ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ? ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ Ο Κ. ΚΟΥΝΑΔΗ? Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:
Στο Ε9, στο χώρο του εντύπου για το οικόπεδο το ποσοστό συγκυριότητάς του και στο χώρο του εντύπου για την οικοδομή το ποσοστό συγκυριότητάς του (100%).
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΧΑΖΗ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙΣ?
ΘΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΕΣ ΠΟΛΥ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

<{POST_SNAPBACK}>

Μπορεις να μου πεις τώρα τι σε έπιασε και λες οτι δεν καταλαβαίνεις τι γραφει ο κ. Κουναδης; Και δε σε ειπε κανένας χαζή. Αλλά μαλλον αυτο προσπαθείς να μας πεις οτι εισαι τώρα. Ο ανθρωπος το γράφει καθαρα - καθαρά , και απλά , όπως α΄λό ειναι και το θέμα. Εχει γίνει καθετη στην οικοδομή. ώραια. Τότε στα κτήρια που αναφέρονται στην καθετη ιδιοκτισία βαζομε 100 % πληρη κυριοτητα. Η καθετη πάει μεσα στο οικοπεδο ακι καθορίζει πιο ακρυβώς κομάτι και σε πιο μέρος του οριζοντα βρίσκεται αυτή η ιδιοκτησία μέσα στο συνολικό οικόπεδο. Πάμε τώρα στο οικόπεδο και βάζομε ολα τα τετραγωνξικά και ποσοστό πλήρους κυριότητας (στο οικόπεδο) οσο αναφέρει το συμβόλαιο. Ειναι εξαδιανεμήτου το οικόπεδο. Αν χαλάσουν καποτε τα κτήρια , πάλι στο ίδιο σημείο του ορ'ίζοντα μέσα στο οικόπεδο θα ξαναχτίσει ή δικαιούται να ξαναπάρει τα κτηρια που νου αναλογουν, με πλήρη κυριότητα ο στο παρ΄πν αναφερώμενος ιδιοκτήτης. Ειναι ενα από τα πιο παλία και ενα από τα πιο ευκολα στην αντιμετώπιση τους θέματα του Ε9 και της φορολογίας γενικώς.

Επισκέπτης-καιρατος-

Επισκέπτης-καιρατος-
  • Επισκέπτες

Βιάστηκα να απαντήσω, χωρίς να διαβάσω προσεκτικά την απάντηση του κ. Κουνάδη, αλλά και τις προηγούμενες δημοσιεύσεις. Απαντώντας είχα την εντύπωση ότι λέγαμε τα ίδια πράγματα. Προφανώς είμαι λάθος.
Είμαι λάθος, αλλά μη μου παίρνετε και την άδεια.
Τουλάχιστον Δ κατηγορία, μου επιτρέπετε;

<{POST_SNAPBACK}>

Εένα φίλε μου, με βάση αυτο το κείμενο που γραφεις τώρα δεν σου επιτρέπω την Δ αλλά την Α κατηγορια, και εχει και Α τονούμενο σου αξίζει. Εσύ τουλαχιστον φαινεται οτι καταλαβαινεις τι λέμε εδω. Κατι αλλοι ομως πρέπει να κατσουν στα θρανία για το καλό τους και για το καλό των πελατών τους διότι δεν εχουν μπεί καθόλου στο πνευμα και στην ορολογία των γραπτών που αφορουν γενικά φορολογία. Από γλώσσα ομως με λόγια χωρίς νόημα , πέρνουν άριστα.

ΑΛΕΚΟΣ

ΑΛΕΚΟΣ

Αλέκος Κεχαγιάς - Βόλος - Τηλ: 2421024159

• Gold Members
  • 3.651 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Σύλληψη συνταξιούχου με μικροποσότητα σύνταξης !!!!
Εστω οικόπεδο 1000 τμ με κάθετη σε τρία πρόσωπα: 25%, 35% και 40% εντός ΑΑΑ.
Στο Α τμήμα οικοδομή 110 τμ
Στο Β τμήμα οικοδομή 150 τμ
Στο Γ τμήμα οικοδομή 160 τμ

Συμπηρώνω το Ε9 του Α:

Μονοκατοικία 110 κατά 100% ΠΚ
σε οικόπεδο 1000 κατά 25% ΠΚ
κτίσματα επί του οικοπέδου 420.

Επισκέπτης-ΦΑΝΗ-

Επισκέπτης-ΦΑΝΗ-
  • Επισκέπτες
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΛΕΚΟ. ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΓΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΒΗΜΑ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΙΡΑΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΒΗΜΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ (ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΤΙΣ ΚΑΚΙΕΣ.
ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΤΟ ΒΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΓΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑΣ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ. ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΞΥΠΝΟΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ.
ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Επισκέπτης-Giannis K.-

Επισκέπτης-Giannis K.-
  • Επισκέπτες
Διαβάζοντας τις οδηγίες για το Ε9 Κωδ.18 λέει: <Διευκρινίζεται ότι ότι σε περίπτωση κάθετης ιδιοκτησίας ώς οικόπεδο νοείται μόνο το τμήμα της κάθετης ιδιοκτησίας του δηλούντος>
Πως την ερμηνεύεται αυτή τη διατύπωση; Γράφουμε ακριβώς τα τετραγ. που του ανήκουν, και όχι το σύνολο του οικοπέδου με το ποσοστό που του αναλογεί.
β) Σε περίπτωση κάθετης ιδιοκτησίας επί οικοπεδου, και οριζοντίας συστασης επί των κτισμάτων, δεν συμπληρώνουμε τον κωδικό 22.

Επισκέπτης-NIKANOR-

Επισκέπτης-NIKANOR-
  • Επισκέπτες

Διαβάζοντας τις οδηγίες για το Ε9 Κωδ.18 λέει: <Διευκρινίζεται ότι ότι σε περίπτωση κάθετης ιδιοκτησίας ώς οικόπεδο νοείται μόνο το τμήμα της κάθετης ιδιοκτησίας του δηλούντος>
Πως την ερμηνεύεται αυτή τη διατύπωση; Γράφουμε ακριβώς τα τετραγ. που του ανήκουν, και όχι το σύνολο του οικοπέδου με το ποσοστό που του αναλογεί.
β) Σε περίπτωση κάθετης ιδιοκτησίας επί οικοπεδου, και οριζοντίας συστασης επί των κτισμάτων, δεν συμπληρώνουμε τον κωδικό 22.

<{POST_SNAPBACK}>

Και αντιγράφω από δημοσίευση του μέλους του forum a.a. στην ενότητα ¨Εισόδημα από ακίνητα-Σύσταση Κάθετης ιδιοκτησίας"

"...Στη δήλωση του Ε9, στην περίπτωση της κάθετης συνιδιοκτησίας, κάθε διακεκριμένο τμήμα οικοπέδου θεωρείται ως αυτοτελές οικόπεδο. Έτσι και η περίπτωση της σύνθετης κάθετης ιδιοκτησίας έχει στη δήλωση τα στοιχεία της γνωστής οριζόντιας ιδιοκτησίας."

Αποψη μου ότι στη σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας, υπάρχει μεν συγκυριότητα ΣΕ ΟΛΟ το οικόπεδο αλλά για το Ε9 γράφουμε μόνο το τμήμα του οικοπέδου που αφορά το φορολογούμενο(στο παράδειγμα του ΑΛΕΚΟΥ 1000*25%=250 τ.μ.)

Υπάρχει βέβαια και η ΠΟΛ.1047/05 που γράφει...

17. Σε περίπτωση που ο υπόχρεος, από αιτιολογημένη αδυναμία και μόνο, δεν γνωρίζει το σύνολο των υφιστάμενων κτισμάτων που έχουν ανεγερθεί από λοιπούς συγκυρίους στο οικόπεδο (π.χ. σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας), θα συμπληρώνει τουλάχιστον το σύνολο των δικών του υφιστάμενων κτισμάτων.
Τώρα τι να πεις...

ppanos

ppanos

*

• Silver members
  • 251 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

<{POST_SNAPBACK}>

Που ακριβώς το διάβασες Giannis K. , γιατί δεν μπορώ να το βρώ ψάχνοντας τις ΠΟΛ?
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Π.

Επισκέπτης-GEORGE VOLOS-

Επισκέπτης-GEORGE VOLOS-
  • Επισκέπτες
ΕΧΩ ΔΙΩΡΟΦΟ ΚΤΙΣΜΑ ΣΕ ΤΜΗΜΑ ΕΝΙΑΙΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΕΚΤΑΣΗΣ
500 ΤΜ. ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΚΑΘΕ ΟΡΟΦΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΝΙΑΟΥ
ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ. ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ 24% ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ 17%

ΒΑΖΟΥΜΕ ΙΣΟΓΕΙΟ 100 % ΟΙΚΟΠΕΔΟ 500 24%
ΠΡΩΤΟΣ 100% ΟΙΚΟΠΕΔΟ 500 17%

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ.

ΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ
ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΤΟΥ?

Επισκέπτης-καιρατος-

Επισκέπτης-καιρατος-
  • Επισκέπτες

ΕΧΩ ΔΙΩΡΟΦΟ ΚΤΙΣΜΑ ΣΕ ΤΜΗΜΑ ΕΝΙΑΙΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΕΚΤΑΣΗΣ
500 ΤΜ. ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΚΑΘΕ ΟΡΟΦΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΝΙΑΟΥ
ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ. ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ 24% ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ 17%

ΒΑΖΟΥΜΕ ΙΣΟΓΕΙΟ 100 %              ΟΙΚΟΠΕΔΟ 500  24%
              ΠΡΩΤΟΣ 100%              ΟΙΚΟΠΕΔΟ 500  17%

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ.

ΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ
ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΤΟΥ?

<{POST_SNAPBACK}>

Για το ίδιο θέμα εγινε μεγάλη φασαρία οταν εγώ συμφωνισα με απαντηση του Κουναδή, η οποία ηταν οπως δινεται εδω. Τότε μερικοί και με εντονο υφος ενεπτιξαν την θεωρεία οτι πρέπει γραφτει το ποσοστο στο συγκεκριμμενο κομματι του οικοπεδου. Ολοι αυ΄τοι ειχα γραψει οτι δεν γνωρίζουν τι ειναι καθετη ιδιοκτισία. Πράγματι ετσι ήταν και το ειδα οτι δεν ειχα πεσει εξω οταν απόψε διαβασα στον κομβο του υπουργειου το ορισμό των λεξεων που ειναι ο παρακατω. Εξ αντιγραφής:

Οριζόντια Ιδιοκτησία
Οριζόντια ιδιοκτησία ή oρoφοκτησία είναι η χωριστή αποκλειστική και αυθύπαρκτη κυριότητα επί ορόφου οικοδομής ή διαμερίσματος oρόφoυ, με ορισμένο ποσοστό αναγκαστικής συνιδιοκτησίας στο έδαφος και τα κοινά και αδιαίρετα μέρη της οικοδομής.

Κάθετη Ιδιοκτησία
Κάθετη ιδιοκτησία ή συνιδιοκτησία είναι η χωριστή (διηρημένη, αποκλειστική) κυριότητα οικοδομής που είναι κτισμένη μαζί με άλλη ή άλλες στο ίδιο οικόπεδο, συνδυασμένη με συγκυριότητα στο οικόπεδο αυτό καθώς και στα κοινά μέρη των οικοδομών και με κοινωνία των δικαιούχων των επιμέρους κάθετων ιδιοκτησιών.

προσέξτε οτι στον ορισμό της καθετής, αναφερει αυτό ακριβώς. δηλαδή 100% κτήριο και ποσοστό στο συνολικό οικόπεδο. Α ρε κατι Ε9 που θα υποβληθούν από κατι ανεπίδεκτους υποδείξεων. Ειμαι πάντα ο κακός για αυτούς. Αντι να επανεξετάζουν κατι , οταν τους λέω οτι ειναι αλλιως. Γράφω μονο οταν ειμαι σίγουρος για κάτι, διότι νοιώθω μεγάλη ευθήνη.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες