Προς το περιεχόμενο
  • 0

Manolitos

Ερώτηση

Έχω μία εταιρεία που αναλαμβάνει παροχή υπηρεσιών σε πολυκατοικίες. Καθαρισμό, κοινόχρηστα κ.λπ. Δεν ασκεί εμπορία και δεν έχει αποθήκη! Τελευταία άρχισε να αναλαμβάνει και διάφορες μικροεπισκευές μέσα στις πολυκατοικίες όπως βάψιμο, αλουνίνια, γυψοσανίδες κ.λπ. όχι κτίσιμο, επέκταση οικοδομής, τροποποίηση κ.λπ. Το ερώτημά μου έγκειται στο αν χρειάζεται να επεκταθεί και στην εμπορία και να ανόιξω βιβλίο αποθήκης και δραστηριότητες στο μητρώο, Επειδή με τιμολογούν εργολάβοι πχ 5 παράθυρα αλουμινίου και 10λίτρα χρώμα συν την υπηρεσία, μετά εγώ τιμολογώ τους ιδιοκτήτες των πολυκατοικιών, μπορώ να ζητήσω από τον εργολάβο να μην αναγράφει υλικά τα οποία υποχρεούμαι να αγοράσω, να τα περάσω στην αποθήκη και να τα ξανατιμολογήσω; Αλλά να αναγράφω για παράδειγμα γενικά "Επισκευή Παραθύρων και Βάψιμο"; Ώστε να μην περνάω υλικά σε αποθήκη δεδομένου ότι πέφτουν στο μικροέργο και δεν θέλω να τα πωλήσω μόνα σαν εμπόρευμα. Δεν υπάρχει περίπτωση να εμπορέυομαι υλικά παρα μόνο να τα χρησιμοποιώ σε επισκευές. Πρέπει να βάλω στην εταιρεία νέους ΚΑΔ και αποθήκη;

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλοί οι προβληματισμοί αλλά εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό το ¨"άνοιγμα βιβλίου αποθήκης" και από που επιβάλλεται να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, ίσως δεν το έκανα κατανοητό όπως το έχω στο μυαλό μου. Δεν επιβάλλεται κάτι από κάπου, αλλά έχω μία κατάσταση στην οποία δεν επιθυμώ να παρακολουθώ λογιστικά τα εμπορεύματα. Δεν χρειάζεται για την ακρίβεια! Προσπαθούμε να αποφύγουμε να έχουμε "αποθήκη στα βιβλία". Ήταν μέχρι στιγμής εταιρεία παροχής υπηρεσίας. Προμήθεια παίρνουμε στην πραγματικότητα, όχι κέρδος επί των εμπορευμάτων. Ο υπεργολάβος μου έκοψε ένα τιμολόγιο επισκευή και ένα με κάποια υλικά. Αυτά λοιπόν κανονικά, πρέπει να τα περάσω στην αποθήκη μου στο ERP, που μέχρι στιγμής δεν είχα στη συγκεκριμένη εταιρεία, και να τα ξανατιμολογήσω με τη σειρά μου στον πελάτη. Μήπως όμως γίνεται να του ζητήσω ένα τιμολόγιο με περιγραφή ¨Επισκευή και Συντήρηση¨  χωρίς να αναγράφει υλικά και να μην ανοίγω κωδικούς στην αποθήκη και να μην έχω να κάνω γενικά μαζί της. Και να τιμολογώ στον πελάτη και εγώ το ίδιο χωρίς αναγραφή υλικών. Να κρατήσω την εταιρεία απλοποιημένη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφού ξεκαθαρίσαμε ότι έχει διπλογραφικά βιβλία να ξεκαθαρίσουμε και κάτι άλλο , 
τα προγράμματα που χρησιμοποιεί ο καθ ένας είναι καλά με ένα μεγάλο ΑΛΛΑ 

αλλά δεν είναι Ο νόμος 
πουθενά και ο ΚΒΣ και ο ΚΦΣ και τα ΕΛΠ δεν μιλάνε για "άνοιγμα βιβλίου αποθήκης "  ούτε για ERP και λοιπά διαβολικά πράγματα. 
αναλαμβάνεις να παρέχεις κάποιες υπηρεσίες 
αυτές θα τιμολογείς και για αυτές θα έχεις έξοδα που τα καταχωρείς αναλόγως. 

ΥΓ. άσχετο αλλά πριν από λιγα χρόνια θα ρωτούσα τι είναι το ERP, όμως το έμαθα και αυτό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ανοίγεις υλικά επισκευών και δαπάνες επισκευών στα έξοδα που θα αντικρύζουν τον  73. Υπηρεσίες επισκευών.

ή έναν Δαπάνες επισκευών χύμα όλα σε αξία.

όταν είναι μικροζημιές και τα υλικά  λίγα ,τιμολογείς επισκευή πόρτας πχ. και βάψιμο.  αλλαγή κλειδαριάς κλπ.

όταν όμως αλλάζεις το σύνολο των παραθύρων σε μία πολυκατοικία ή αναλαμβάνεις το εξωτερικό βάψιμο όλης καλό είναι τα υλικά να παραδίδονται με ένα ΔΑ  από τον  προμηθευτή στην Χ πολυκατοικία και τιμολόγιο σε σένα.

μετά τιμολογείς εσύ "αντικατάσταση -τοποθέτηση παραθύρων  -εξωτερικό βάψιμο) μετά των υλικών  ως ΔΑ τάδε και τάδε.

δηλ. εδώ λόγω της αξίας των υλικών προσεγγίζεις το τεχνικό έργο ,αλλά όχι την εμπορία αφού τα υλικά με τα ΔΑ πήγαν στο συγκεκριμένο έργο.

εναλλακτικά για τέτοιες μεγάλες δουλειές ,μπορεί ο αλουμινάς να τιμολογεί τα παράθυρα στην πολυκατοικία ,εσένα την τοποθέτηση και συ μετά την πολυκατοικία με την τοποθέτηση και το κέρδος.

αυτό για να μην ανεβάζεις τζίρους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Μετά τα λογισμικά που έγιναν εμπόρευμα, έγιναν και τα τεχνικά έργα υπηρεσίες!

Χαμπάρι δεν έχω πάρει...

ωραίος ο ponzi.

από ότι κατάλαβα οι μεγάλες δουλειές θα είναι λίγες. οπότε χρησιμοποιεί την εναλλακτική και παραμένει στις υπηρεσίες.

τα λογισμικά είπαμε μετράει η "αποξένωση" από την κατασκευάστρια ,πλην υποστήριξης-παραμετροποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν τίθεται θέμα του πως ονομάζουμε τα τεχνικά έργα, αλλά αν το πραγματικό αντικείμενο δραστηριότητας της εταιρείας είναι η εμπορία υλικών. Αφού δεν πρόκειται να πουλήσει ποτέ οικοδομικά υλικά αλλά τα χρησιμοποιεί για την παροχή της υπηρεσίας της, γιατί να πρέπει να φορτώσω το λογιστήριο με κόστος και φόρτο εργασίας. Το αποτέλεσμα της δραστηρίοτητός μου κέρδος ή ζημία, το δηλώνω και το φορολογούμαι κανονικότατα. Ο επιχειρηματίας δεν ενδιαφέρεται να παρακολουθεί αποθήκη οπότε γιατί να μπω στη διαδικασία;

 

Προς ενδιαφερόμενους συναδέλφους. Άνοιξα μια ομάδα εκεί στον 62.08 Έξοδα Εργολαβίας και κάθε τεταρτοβάθμιος είναι το κάθε έργο που αναλαμβάνω. Προφανώς δεν μιλάμε για κατασκευή, επέκταση κ.λπ. αλλά για μικροσυντηρήσεις!

 

Ευχαριστώ τους συναδέλφους που βοηθήσανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνώμη αλλά κανείς δεν σου είπε να κρατήσεις αποθήκη 
εσύ έγραφες για "άνοιγμα αποθήκης" και ERP 

σου ξαναγράφω , το κάθε πρόγραμμα είναι εργαλείο και όχι νόμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 
 

Δεν τίθεται θέμα του πως ονομάζουμε τα τεχνικά έργα, αλλά αν το πραγματικό αντικείμενο δραστηριότητας της εταιρείας είναι η εμπορία υλικών. Αφού δεν πρόκειται να πουλήσει ποτέ οικοδομικά υλικά αλλά τα χρησιμοποιεί για την παροχή της υπηρεσίας της, γιατί να πρέπει να φορτώσω το λογιστήριο με κόστος και φόρτο εργασίας. Το αποτέλεσμα της δραστηρίοτητός μου κέρδος ή ζημία, το δηλώνω και το φορολογούμαι κανονικότατα. Ο επιχειρηματίας δεν ενδιαφέρεται να παρακολουθεί αποθήκη οπότε γιατί να μπω στη διαδικασία;

 

Προς ενδιαφερόμενους συναδέλφους. Άνοιξα μια ομάδα εκεί στον 62.08 Έξοδα Εργολαβίας και κάθε τεταρτοβάθμιος είναι το κάθε έργο που αναλαμβάνω. Προφανώς δεν μιλάμε για κατασκευή, επέκταση κ.λπ. αλλά για μικροσυντηρήσεις!

 

Ευχαριστώ τους συναδέλφους που βοηθήσανε!

Αυτά όλα έχουν απαντηθεί πολλές φορές στο παρελθόν. Με μια αναζήτηση θα είχε λήξει το θέμα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...