Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε9 και τοπογραφικό με δύο οικόπεδα


moican

Ερώτηση

Γεια σας συναδελφοι,
Θέλω να φτιαξω ενα Ε9 λόγω κληρονομιάς, και εχω μια ερώτηση γιατι ή το τοπογραφικό ή ο πελάτης με μπερδεψαν. Δυστυχώς το τοπογραφικο ειναι 12 ετων και δεν μπορω να βρω τον τοπογραφο που το είχε κανει για πληροφοριες σχετικα.
Οπότε καλώ όποιον γνωρίζει κάτι επ' αυτου να με βοηθήσει.
Λοιπόν έχω ένα τοπογραφικό στο οποίο ειναι σχεδιασμένο οικόπεδο(α?) ως εξης.
epsilon_zpsfmiqlbep.jpg

Η διαθηκη λεει οτι
"αφηνω στο γιο μου......
-χωραφι 4500τμ στη θεση μπλα μπλα μπλα...
-χωραφι 600τμ στη θεση μπλα μπλα μπλα..."
Ο πελάτης μου λεει οτι είναι ένα χωραφι 5100τμ(οποτε θελει να του κανω Ε9 για ενα χωραφι 5100τμ) ενω εγω του λεω οτι βασει του τοπογραφικου και της διαθηκης, ειναι ένα χωραφι 4500τμ και ενα χωραφι 600τμ(οποτε στο Ε9 θα περασω δυο χωραφια).
Θεωρητικά(στα λογια) εγω δεχομαι οτι είναι ένα χωραφι το οποιο του το χωρισε ο δρομος, αλλα πρακτικα(στο Ε9) δεν δεχομαι οτι είανι ένα χωραφι αλλα δυο.
Τι γνωριζετε συναδελφοι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δεν υπάρχει τίτλος ιδιοκτησίας. Έιναι απο τα οικόπεδα τα "παλαιά"... δια λόγου κλπ.... Οπότε το μόνο που υπάρχει είναι η διαθήκη και το τοπογραφικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι πα να πει "θεωρητικά είναι ένα χωράφι που το χώρισε ο δρόμος"?

η ουσία παραμένει.. ήταν ένα χωράφι που το χώρισε ο δρόμος .. σε δύο χωράφια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απ' ότι καταλαβαίνω κανείς δεν γνωρίζει την πραγματική κατάσταση του ακινήτου/των ακινήτων, αλλά και αν είναι οικόπεδο ή χωράφι...

Το τοπογραφικό δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια απεικόνιση-καταγραφή είτε 1) των δεδομένων του χάρτη που έχει στα χέρια του ο τοπογράφος, ή 2) των δεδομένων που του υποδεικνύει ο πελάτης του (με την υπογραφή του πελάτη και την σημείωση ότι το διάγραμμα έγινε μετά από υπόδειξή του). Οπότε και στις 2 περιπτώσεις μπορεί να υπάρχει απόκλιση από την πραγματικότητα.

Ο τίτλος κτήσης (και κατ' επέκταση η κτηματολογική εγγραφή) μπορεί επίσης να μην απεικονίζει την πραγματικότητα (δες παράδειγμα 7 - ΠΟΛ.1237/11.11.2014).

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1237/11.11.2014, μέρος ΙΙ, παρ.1 & παρ.13, το ακίνητο αναγράφεται σύμφωνα με την πραγματική του κατάσταση.

Στην περίπτωση των αγροτεμαχίων, η πραγματική κατάσταση μπορεί να αναζητηθεί στο χαρτογραφικό αρχείο του Δήμου ή στο ΟΣΔΕ. Τα οικόπεδα επίσης από τον Δήμο, ρυμοτομικό κλπ.

Κάνετε τον πελάτη σας να νιώσει λίγο πιο υπεύθυνος υπενθυμίζωντάς του ότι όπως εσείς τώρα δεν μπορείτε να διαπιστώσετε την πραγματική κατάσταση, το ίδιο θα αντιμετωπίσει και ο συμβολαιογράφος που θα κληθεί να καταρτίσει το συμβόλαιο λόγω διαθήκης και ο οποίος σίγουρα δεν θα βασιστεί στα λεγόμενα του πελάτη ή σε ένα τοπογραφικό 12 ετών...

*Επίσης αν το ακίνητο ήταν 1 και ο δρόμος το έσπασε σε 2, η κατάσταση περιπλέκεται καθώς αυτό θα μπορούσε να συμβεί στην περίπτωση απαλλοτρίωσης του οικοπέδου, αλλά στην περίπτωση αγροτεμαχίου (νόμος περί κατάτμησης αγροτεμαχίων κλπ)...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι πα να πει "θεωρητικά είναι ένα χωράφι που το χώρισε ο δρόμος"?

η ουσία παραμένει.. ήταν ένα χωράφι που το χώρισε ο δρόμος .. σε δύο χωράφια..

Παει να πει οτι, παλια ήταν ένα χωραφι αλλα οταν πέρασε ο δρομος απο κει, του το εκοψε.

 

Τελικά μετα απο συνομιλίες με συμβολαιογραφο(που θα φτιαξει τα της αποδοχης κληρονομιας), απο τη στιγμη που η διαθηκη τα αναφερει σαν δυο ξεχωριστα αγροτεμαχια, θα περαστουν έτσι. Ασχετα με το τι θελει ο πελάτης να δηλωσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θελω να εκττυπωσω το τελευταίο ε9 και να φαίνεται η ημερομηνία πατώντας  μου βγαζει αυτο   όπως έχει δηλωθεί μέχρι την null       ξερει κανεις γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θελω να εκττυπωσω το τελευταίο ε9 και να φαίνεται η ημερομηνία πατώντας  μου βγαζει αυτο   όπως έχει δηλωθεί μέχρι την null       ξερει κανεις γιατι?

Γιατί είσαι στο 2016 και γιατί το Υ.Ο. είναι γίδια!!

 

Εάν θες να φαίνεται οπωσδήποτε κάνε δημιουργία Ε9, και εκτύπωσε από το excel ή κάνε οριστικοποίηση και θα βγει σε pdf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί είσαι στο 2016 και γιατί το Υ.Ο. είναι γίδια!!

 

Εάν θες να φαίνεται οπωσδήποτε κάνε δημιουργία Ε9, και εκτύπωσε από το excel ή κάνε οριστικοποίηση και θα βγει σε pdf.

 μεγαλα γιδια ακου εκει ημερομηνία null !  σευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παει να πει οτι, παλια ήταν ένα χωραφι αλλα οταν πέρασε ο δρομος απο κει, του το εκοψε.

 

Τελικά μετα απο συνομιλίες με συμβολαιογραφο(που θα φτιαξει τα της αποδοχης κληρονομιας), απο τη στιγμη που η διαθηκη τα αναφερει σαν δυο ξεχωριστα αγροτεμαχια, θα περαστουν έτσι. Ασχετα με το τι θελει ο πελάτης να δηλωσει. 

 

 

Στις αποδοχές κληρονομιάς δεν απαιτείται νομίζω πρόσφατο τοπογραφικό, σε καθε άλλη μεταβίβαση είναι υποχρεωτικό. Πές του ότι αν θέλει να κάνει σωστή δουλειά, και να μην έχει στο μέλλον επιπλέον μεταβολές να προσκομίσει τοπογραφικό με συντεταγμένες φυσικά ( απο τοπογράφο μηχανικό ) και όχι απλώς ένα κάποιο τοπογραφικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα σας!εχω μια υποθεση κτηματογραφησης αγροτεμαχιου που τα τ.μ. του αγροτεμαχιου ειναι διαφορετικα απο αυτα του τιτλου κτησης.ποια μετρα θα πρεπει να εχει το ε9?ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 hours ago, tseik said:

καλησπερα σας!εχω μια υποθεση κτηματογραφησης αγροτεμαχιου που τα τ.μ. του αγροτεμαχιου ειναι διαφορετικα απο αυτα του τιτλου κτησης.ποια μετρα θα πρεπει να εχει το ε9?ευχαριστω

 

Τα πραγματικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 hours ago, SOTHRIS said:

Τα πραγματικά .

 

20 minutes ago, tseik said:

καπου ειχα διαβασει οτι βαζεις τα μεγαλυτερα τ.μ. αλλα δε μπορω να βρω που το διαβασα>

ΠΟΛ 1237/11.11.2014 ΙΙ. 1.  μάλλον το διάβασες.

Όμως το συγκεκριμένο εδάφιο βασίζεται σε, εξόφθαλμα διατυπωμένη, λάθος παραδοχή. Συγκεκριμένα: "Η πραγματική κατάσταση του ακινήτου προκύπτει από την οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο."

Δυστυχώς όμως, η εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο στηρίζεται στον τίτλο κτίσης και μόνο κάτι που προφανώς δεν σημαίνει πως από εκεί προκύπτει η πραγματική κατάσταση.

Αν και παρακάτω στο εδάφιο αναφέρεται: "Αν η πραγματική επιφάνεια του ακινήτου υπερβαίνει αυτή που αναγράφεται στην οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο ή στον τίτλο κτήσης ή στην άδεια οικοδομής ή έχει γίνει αλλαγή της χρήσης του ακινήτου, λαμβάνεται υπόψη η πραγματική επιφάνεια και η πραγματική χρήση του ακινήτου." εγώ σε κάθε περίπτωση (μικρότερη-μεγαλύτερη) θα δήλωνα την πραγματική κατάσταση καθώς σε αυτήν θα βασιστεί, μέσω του τοπογραφικού, οποιαδήποτε μετέπειτα πράξη/μεταβίβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...