Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπερα σας, εντος 2 ημερων θα παω να καταθεσω τα χαρτια μου για να βγω στο ταμειο ανεργιας για πρωτη φορα, αφου απο την προηγουμενη μου δουλεια μου δωσαν αποληση ενω δουλευα συνεχομενα 18 μηνες,

η ερωτηση που θελω να σας κανω αφορα τα δικαιολογητικα που πρεπει να προσκομισω στον ΟΑΕΔ,

  1. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη. Εγω εχω βιβλιαριο υγειας στο οποιο ειμαι μονο εγω μεσα, να το παω και αυτο στον ΟΑΕΔ??
  2. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος. Το φετινο εννοει?? γιατι φετος εβγαλα πρωτη φορα εκκαθαριστικο και εκανα φορολογικη δηλωση, παλιοτερα δεν εκανα λογω χαμηλου εισοδηματος.
  3. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας του ασφαλισμένου (π.χ. λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ). Πρεπει οπωσδηποτε να χω κατι απ'αυτα? Γιατι στο ονομα μου εχω μονο τη CYTA (Αυτο κανει??). Γιατι τα αλλα ειναι στο ονομα του πατερα μου, Να φερω τα αλλα ενω ειναι στο ονομα του?
  4. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας. Εδω δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω, Υπευθυνη δηλωση για τι πραγμα?? Ειναι για το προηγουμενο ερωτημα που σας εκανα για την περιπτωση που δεν φαινεται το ονομα μου στο αποδεικτικο της διευθυνσης,γιατι δεν εχω κατι απ'τα συγκεκριμενα, ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ?? Αν ναι, σε περιπτωση που δεχονται λογαριασμο της CYTA, δεν χρειαζεται να το κανω,ετσι??
    Αυτες ηταν οι ερωτησεις μου, ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μη φανηκαν υπερβολικα απλοικες για να απαντηθουν!

Στην ερωτηση 1θα πας το ατομικο βιβλιαριο ,το οικογενειακο το ζητανε μηπως εχεις προστατευομενα μελη μεσα για να παρης +10% προσαυξηαη στο επιδομα για καθε ενα απο αυτα.

στην ερωτηση 2 ζηταει το τελευταιο εκκαθαριστικο που εχεις αν δεν εχεις υπευθυνη δηλωση θεωρημενη απο την ΔΟΥ σου που να λεει οτι δεν υποχρεουσουν να κανης δηλωση..αν ομωςεχεις κανει νωρις την φετεινη σου δηλωση και σου εχει ελθει το εκκαθαριστικο του 2011 ενοειται πας αυτο.

στην ερωτηση 3 τους κανει και ο λαγαριασμος της cyta.

στην ερωτηση 4 την υπευθυνη δηλωση θα στην δωσουν οταν πας στον ΟΑΕΔ και θα σου πουν αυτοι επιτοπου τι να συμπληρωσης και θα τους την δωσης αμεσως .θα λεει οτι αν πασης δουλεια θα τους ενημερωσης εντος 8 ημερων. μην αγχωνεσαι για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

θα ήθελα όποιος μπορεί να μου διευκρινίσει το εξής: για να πάρει κάποιος επιδότηση για 12 μήνες χρειάζεται να έχει 250 ένσημα τους 14 μήνες προηγούμενους μήνες, χωρίς να υπολογίζονται τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών.

Η ερώτηση μου είναι αν τους 14 μήνες τους υπολογίζεις με βάση την ημερομηνία απόλυσης ή με βάση την ημερομηνία που κάνεις αίτηση στον ΟΑΕΔ.

Ευχαριστώ

ΑΝ θα επιδοτηθης για 1η φορα υπολογιζονται απο την αιτηση για 2η φορα υπολογιζονται απο την απολυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Chrisanthos
Στην ερωτηση 1θα πας το ατομικο βιβλιαριο ,το οικογενειακο το ζητανε μηπως εχεις προστατευομενα μελη μεσα για να παρης +10% προσαυξηαη στο επιδομα για καθε ενα απο αυτα. στην ερωτηση 2 ζηταει το τελευταιο εκκαθαριστικο που εχεις αν δεν εχεις υπευθυνη δηλωση θεωρημενη απο την ΔΟΥ σου που να λεει οτι δεν υποχρεουσουν να κανης δηλωση..αν ομωςεχεις κανει νωρις την φετεινη σου δηλωση και σου εχει ελθει το εκκαθαριστικο του 2011 ενοειται πας αυτο. στην ερωτηση 3 τους κανει και ο λαγαριασμος της cyta. στην ερωτηση 4 την υπευθυνη δηλωση θα στην δωσουν οταν πας στον ΟΑΕΔ και θα σου πουν αυτοι επιτοπου τι να συμπληρωσης και θα τους την δωσης αμεσως .θα λεει οτι αν πασης δουλεια θα τους ενημερωσης εντος 8 ημερων. μην αγχωνεσαι για αυτο.
Στην ερωτηση 1θα πας το ατομικο βιβλιαριο ,το οικογενειακο το ζητανε μηπως εχεις προστατευομενα μελη μεσα για να παρης +10% προσαυξηαη στο επιδομα για καθε ενα απο αυτα. στην ερωτηση 2 ζηταει το τελευταιο εκκαθαριστικο που εχεις αν δεν εχεις υπευθυνη δηλωση θεωρημενη απο την ΔΟΥ σου που να λεει οτι δεν υποχρεουσουν να κανης δηλωση..αν ομωςεχεις κανει νωρις την φετεινη σου δηλωση και σου εχει ελθει το εκκαθαριστικο του 2011 ενοειται πας αυτο. στην ερωτηση 3 τους κανει και ο λαγαριασμος της cyta. στην ερωτηση 4 την υπευθυνη δηλωση θα στην δωσουν οταν πας στον ΟΑΕΔ και θα σου πουν αυτοι επιτοπου τι να συμπληρωσης και θα τους την δωσης αμεσως .θα λεει οτι αν πασης δουλεια θα τους ενημερωσης εντος 8 ημερων. μην αγχωνεσαι για αυτο.

η φορολογικη δηλωση δηλαδη που εκανα φετος ειναι για το 2011? δεν ειναι για το 2012??? γιατι εγω εκανα φετος και ηδη μου χουν στειλει το εκκαθαριστικο μου, χρειαζεται περσηνη σ αυτη την περιπτωση? ..μονο αυτο δε καταλαβα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα!Μια ερωτηση θελω να κανω...τωρα με τις 5μηνες συμβασεις κοινωφελους μετα μπορουμε να μπουμε ταμειο ανεργιας οταν ληξει η συμβαση?(Δεν ειναι η πρωτη φορα που θα μπω ταμειο ανεργιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαιρηηηη

Γεια σας, ηθελα να ρωτησω αν το ταμειο ανεργιας το περνουμε εντος 40 ημερων απο την καταχωρηση των χαρτιων (που βγαζουμε καρτα ανεργιας και καταθετουμε τα χαρτια) ή απο τη μερα που παιρνουμε την αποφαση 40 μερες μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Kiki_Drama

Δουλευα με συμβαση απο τον Απριλιο 2011 εως Νοεμβριο 2011 200 μερες εργασιας. Μπορω να βγω ταμειο ανεργειας πρωτη φορα με απολυση 3 Αυγουστου με 3 μερες εργασιας (μια εβδομαδα) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η φορολογικη δηλωση δηλαδη που εκανα φετος ειναι για το 2011? δεν ειναι για το 2012??? γιατι εγω εκανα φετος και ηδη μου χουν στειλει το εκκαθαριστικο μου, χρειαζεται περσηνη σ αυτη την περιπτωση? ..μονο αυτο δε καταλαβα!!

Θα πας αυτο το εκκαθαριστικο που σου εστηλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα!Μια ερωτηση θελω να κανω...τωρα με τις 5μηνες συμβασεις κοινωφελους μετα μπορουμε να μπουμε ταμειο ανεργιας οταν ληξει η συμβαση?(Δεν ειναι η πρωτη φορα που θα μπω ταμειο ανεργιας)

Δεν ξερω τι ειναι αυτες οι συμβασεις κοινωφελους... και αν εχουν κανονικα ενσημα με οαεδ .ΑΝ ναι μετα την ληξη της συμβασης για να επιδοτηθης για 5 μηνες που ειναι το κατωτερο,πρεπει να εχεις δουλεψει 7 μηνες και οχι 5 που εχεις εσυ εκτος... και εχεις και αλλα ενσημα, μετα την τελευταια επιδοτηση και πριν απο αυτη την συμβαση κοινωφελους που λες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας, ηθελα να ρωτησω αν το ταμειο ανεργιας το περνουμε εντος 40 ημερων απο την καταχωρηση των χαρτιων (που βγαζουμε καρτα ανεργιας και καταθετουμε τα χαρτια) ή απο τη μερα που παιρνουμε την αποφαση 40 μερες μετα?

Εαν πηγες στον ΟΑΕΔ για να κανεις αιτηση επιδοτησης εντο 7 ημερων απο την απολυση, θα επιδοτης απο την 7η μερα και επειτα, Αν πηγες μετα την 7η μερα θα επιδοτηθης απο την ημερα αυτη και μετα .δεν εχει σημασια ποτεθα παρης την αποφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρίνα

Καλησπέρα.

κατέθεσα τα χαρτιά μου στον οαεδ για ταμείο στις 4/7/12 και πρόκειται να βγω για πρώτη φορά. Έχω

Μάρτιο 2012: 18 ένσημα

Απρίλιο 2012: 0 ένσημα

Μαίο 0 ένσημα και

Ιούνιο 3 ένσημα

Οι 2 μήνες που αφαιρούνται είναι 4/7/12-4/6/12 (1ος μήνας) και 4/6/12-4/5/12 (2ος μήνας) σωστά?Εγώ όμως που τον Απρίλιο και τον Μαίο δεν έχω ένσημα, θα χάσω τα ένσημα του Μαρτίου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δουλευα με συμβαση απο τον Απριλιο 2011 εως Νοεμβριο 2011 200 μερες εργασιας. Μπορω να βγω ταμειο ανεργειας πρωτη φορα με απολυση 3 Αυγουστου με 3 μερες εργασιας (μια εβδομαδα) ?

....Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) στα τελευταία δύο χρόνια πριν την απόλυση του χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια (ένσημα) του τελευταίου διμήνου και επιπλέον να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ).

κατά έτος στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν την εγγραφή του στο ταμείο ανεργίας.

επειδη δεν ξερω ποσα και πως ειχες τα ενσημα καθε μηνα εσυ λοιπον απο 3/8/2010 εως 2/8/2011 και απο 3/8/2011 εως 2/8/2012 εχεις 80 ενσημα σε καθε μια απο αυτες τις περιοδους? αν ΝΑΙ τοτε θα παρης. ειπαμε !ενταξει μην εργαστης και 3 μερες! τουλαχιστον... μια βδομαδα μην τους φανει και εικονικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

κατέθεσα τα χαρτιά μου στον οαεδ για ταμείο στις 4/7/12 και πρόκειται να βγω για πρώτη φορά. Έχω

Μάρτιο 2012: 18 ένσημα

Απρίλιο 2012: 0 ένσημα

Μαίο 0 ένσημα και

Ιούνιο 3 ένσημα

Οι 2 μήνες που αφαιρούνται είναι 4/7/12-4/6/12 (1ος μήνας) και 4/6/12-4/5/12 (2ος μήνας) σωστά?Εγώ όμως που τον Απρίλιο και τον Μαίο δεν έχω ένσημα, θα χάσω τα ένσημα του Μαρτίου??

Τωρα ο Μαρτιος τι σχεση εχει αφου θα σου αφαιρεσουν τα ενσημα απο 4/5-4/7 που συνολικα ειναι μονο...τρια ή μπορει να ηταν μαι μηδεν?Του Μαρτιου μετρανε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Kiki_drama
....Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) στα τελευταία δύο χρόνια πριν την απόλυση του χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια (ένσημα) του τελευταίου διμήνου και επιπλέον να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ). κατά έτος στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν την εγγραφή του στο ταμείο ανεργίας. επειδη δεν ξερω ποσα και πως ειχες τα ενσημα καθε μηνα εσυ λοιπον απο 3/8/2010 εως 2/8/2011 και απο 3/8/2011 εως 2/8/2012 εχεις 80 ενσημα σε καθε μια απο αυτες τις περιοδους? αν ΝΑΙ τοτε θα παρης. ειπαμε !ενταξει μην εργαστης και 3 μερες! τουλαχιστον... μια βδομαδα μην τους φανει και εικονικο...

Καλησπέρα .Ναι έχω απο 80 βγαίνω κανονικά. Σε ευχαριστώ πολύ. Το έψαχνα καιρό. Έκανα την ερώτηση γιατι είχα την ίδια απορια με την Μαρίνα και με κάλυψε η απάντηση σου.

Καληνυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ηθελα να ρωτησω ....εαν καποιος στο διαστημα που λαμβανει το επιδομα ανεργιας βρει εργασια ορισμενου χρονου πχ για εναν μηνα μονο το επιδομα ανεργιας που θα απομεινει εκτος των ημερων που εργαστηκε το χανει? (δηλ για τον υπολοιπο χρονο που θα απομενει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ηθελα να ρωτησω ....εαν καποιος στο διαστημα που λαμβανει το επιδομα ανεργιας βρει εργασια ορισμενου χρονου πχ για εναν μηνα μονο το επιδομα ανεργιας που θα απομεινει εκτος των ημερων που εργαστηκε το χανει? (δηλ για τον υπολοιπο χρονο που θα απομενει)

Εντος 8 ημερων θα δηλωσης οτι βρηκες δουλεια και οταν ληξη αυτη η συμβαση του ενος..μηνος! πας και το συνεχιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη gino corfiatis

Μια ερώτηση για την επιδότηση ανεργίας:

Αιτούμαι επιδότηση για 2η φορά. Η απάντηση του ΟΑΕΔ είναι πως δεν δικαιούμαι νέα επιδότηση και πως θα πάρω απλά τους εναπομείναντες μήνες της προηγούμενης επιδότησης.

Τα δεδομένα έχουν ως εξής:

για την λήψη της α' επιδότησης για το 14μηνο πριν την απόλυση (30/6/2011) είχα 154 ημέρες εργασίας χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες (δηλαδή από 1/05/2010 έως 30/04/2011. Δεν υπολογίστηκαν οι ημέρες από 1/5/2011 έως 30/6/2011). Ως εκ τούτου έλαβα 150 ημέρες τακτικής επιδότησης.

Ξεκίνησα να δουλεύω με περιοδική απασχόληση (λάμβανα μειωμένο επίδομα ανεργίας) ​ για του μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο και στη συνέχεια διέκοψα πλήρως την επιδότηση ανεργίας (παρέμεινε 1 μήνας επιδότησης).

Ειδικότερα οι ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο πριν από τη τελευταία απόλυσή μου (30/6/2012) έχουν ως εξής:

5/2011 ημέρες 22

6/2011 ημέρες 23

7/2011 ΑΝΕΡΓΙΑ

8/2011 ΑΝΕΡΓΙΑ

9/2011 ΑΝΕΡΓΙΑ

10/2011 ημέρες 3

11/2011 ημέρες 7

12/2011 ημέρες 17

1/2012 ημέρες 14

2/2012 ημέρες 15

3/2012 ημέρες 22

4/2012 ημέρες 10

5/2012 ημέρες 22

6/2012 ημέρες 20

Συνεπώς από τα παραπάνω συνάγεται πως για το διάστημα (14μηνο) 1/5/2011 έως 30/4/2012 έχω 133 ημέρες εργασίας

ή για το 12μηνο από 1/7/2011 έως 30/6/2012 έχω 130 ημέρες εργασίας.

Μου είπαν δεν υπολογίζονται ούτε οι τελευταίοι 2 μήνες (5/2012 και 6/2012) αλλά ούτε και οι αντίστοιχοι 5/2011 και 6/2011 (οι οποίοι όμως δεν είχαν υπολογισθεί για την προηγούμενη επιδότηση) επειδή έχω πάρει ανεργία (!!!) και πως μετρούν από την λήξη της τακτικής επιδότησης έως και την ημερομηνία της απόλυσης (πλην των 2 τελευταίων μηνών). Κάτι τέτοιο ισχύει; Όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα πουθενά. Έχει αλλάξει κάτι στην νομοθεσία;

Τι ισχύει τέλος πάντων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερώτηση για την επιδότηση ανεργίας:

Αιτούμαι επιδότηση για 2η φορά. Η απάντηση του ΟΑΕΔ είναι πως δεν δικαιούμαι νέα επιδότηση και πως θα πάρω απλά τους εναπομείναντες μήνες της προηγούμενης επιδότησης.

Τα δεδομένα έχουν ως εξής:

για την λήψη της α' επιδότησης για το 14μηνο πριν την απόλυση (30/6/2011) είχα 154 ημέρες εργασίας χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες (δηλαδή από 1/05/2010 έως 30/04/2011. Δεν υπολογίστηκαν οι ημέρες από 1/5/2011 έως 30/6/2011). Ως εκ τούτου έλαβα 150 ημέρες τακτικής επιδότησης.

Ξεκίνησα να δουλεύω με περιοδική απασχόληση (λάμβανα μειωμένο επίδομα ανεργίας) ​ για του μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο και στη συνέχεια διέκοψα πλήρως την επιδότηση ανεργίας (παρέμεινε 1 μήνας επιδότησης).

Ειδικότερα οι ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο πριν από τη τελευταία απόλυσή μου (30/6/2012) έχουν ως εξής:

5/2011 ημέρες 22

6/2011 ημέρες 23

7/2011 ΑΝΕΡΓΙΑ

8/2011 ΑΝΕΡΓΙΑ

9/2011 ΑΝΕΡΓΙΑ

10/2011 ημέρες 3

11/2011 ημέρες 7

12/2011 ημέρες 17

1/2012 ημέρες 14

2/2012 ημέρες 15

3/2012 ημέρες 22

4/2012 ημέρες 10

5/2012 ημέρες 22

6/2012 ημέρες 20

Συνεπώς από τα παραπάνω συνάγεται πως για το διάστημα (14μηνο) 1/5/2011 έως 30/4/2012 έχω 133 ημέρες εργασίας

ή για το 12μηνο από 1/7/2011 έως 30/6/2012 έχω 130 ημέρες εργασίας.

Μου είπαν δεν υπολογίζονται ούτε οι τελευταίοι 2 μήνες (5/2012 και 6/2012) αλλά ούτε και οι αντίστοιχοι 5/2011 και 6/2011 (οι οποίοι όμως δεν είχαν υπολογισθεί για την προηγούμενη επιδότηση) επειδή έχω πάρει ανεργία (!!!) και πως μετρούν από την λήξη της τακτικής επιδότησης έως και την ημερομηνία της απόλυσης (πλην των 2 τελευταίων μηνών). Κάτι τέτοιο ισχύει; Όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα πουθενά. Έχει αλλάξει κάτι στην νομοθεσία;

Τι ισχύει τέλος πάντων;

Για να ΞΑΝΑΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ επιδοτηση πρεπει απο την τελευταια επιδοτηση και μετα εως την τωρινη απολυση να εχεις το ελαχιστο 175 ενσημα (125 συν τα 50 που δεν μετρανε) αλλιως μεσα στο ιδιο παιρνεις ετος παιρνεις το υπολοιπο απο εκει που σταματησες στην τελευταια επιδοτηση ειναι δυνατον να σου υπολογισουν διαστημα ενσημων που υπολογισαν για την προυγουμενη επιδοτηση?.για αυτο και στην συνεχιζουν αν δεν την πηρες ολοκληρη.οποτε σωστα στα λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

....Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) στα τελευταία δύο χρόνια πριν την απόλυση του χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια (ένσημα) του τελευταίου διμήνου και επιπλέον να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ).

κατά έτος στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν την εγγραφή του στο ταμείο ανεργίας.

επειδη δεν ξερω ποσα και πως ειχες τα ενσημα καθε μηνα εσυ λοιπον απο 3/8/2010 εως 2/8/2011 και απο 3/8/2011 εως 2/8/2012 εχεις 80 ενσημα σε καθε μια απο αυτες τις περιοδους? αν ΝΑΙ τοτε θα παρης. ειπαμε !ενταξει μην εργαστης και 3 μερες! τουλαχιστον... μια βδομαδα μην τους φανει και εικονικο...

FAZEXA Σου έτυχε μεχρι τωρα να σου κόψουν κανενος τα ενσημα για οικονικα? με ποιό τρόπο δηλαδή αυτοι αποδεικνύουν οτι ήταν οικονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μου εχει τυχει, απλα το εχω ακουσει σε αλλους παραδειγμα εικονικοτητας ας πουμε ειναι αυτο που ειπες εσυ. οταν π.χ σου λειπουν 3 ενσημα ,και πας και εργαζεσαι καπου μονο για 3 μερες και μετα πας απολυση και ζητας ταμειο,οταν τα μετρανε δεν θα τους φανει παραξενο? δεν τους ωθεις να το ψαξουν για εικονικοτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μου εχει τυχει, απλα το εχω ακουσει σε αλλους παραδειγμα εικονικοτητας ας πουμε ειναι αυτο που ειπες εσυ. οταν π.χ σου λειπουν 3 ενσημα ,και πας και εργαζεσαι καπου μονο για 3 μερες και μετα πας απολυση και ζητας ταμειο,οταν τα μετρανε δεν θα τους φανει παραξενο? δεν τους ωθεις να το ψαξουν για εικονικοτητα?

Το θέμα είναι να μην καρφώνεσαι. Σου λείπουν 3 ένσημα, κόλλα 13 βρε αδερφέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα είναι να μην καρφώνεσαι. Σου λείπουν 3 ένσημα, κόλλα 13 βρε αδερφέ...

Ετσι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη χάιντι

καλημέρα. από Μάιο 2011 έως Αύγουστο 2011 ήμουν με άδεια τοκετού κ λοχείας. Στη συνέχεια και μέχρι το Μάρτιο του 2012 ήμουν στην ειδική άδεια μητρότητας του ΟΑΕΔ. Έπειτα παραιτήθηκα. Δεν έχω ξαναπάρει ταμείο ανεργίας και μέχρι πριν το Μάιο του 2011 ήμουν διαρκώς ασφαλισμένη από το 2003. Τώρα πόσα ένσημα χρειάζομαι από τη νέα μου δουλειά προκειμένου να μπω στο ταμείο? σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα. από Μάιο 2011 έως Αύγουστο 2011 ήμουν με άδεια τοκετού κ λοχείας. Στη συνέχεια και μέχρι το Μάρτιο του 2012 ήμουν στην ειδική άδεια μητρότητας του ΟΑΕΔ. Έπειτα παραιτήθηκα. Δεν έχω ξαναπάρει ταμείο ανεργίας και μέχρι πριν το Μάιο του 2011 ήμουν διαρκώς ασφαλισμένη από το 2003. Τώρα πόσα ένσημα χρειάζομαι από τη νέα μου δουλειά προκειμένου να μπω στο ταμείο? σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Παραιτηθηκες? χαρα...που θα εκανε! αν και δεν ξερω τους λογους,...μαλλον λαθος ....?

Οσο τωρα για αυτο που ρωτας , για το ποσα ενσημα χρειαζεσαι για ταμειο,εσυ εχεις μια ...δυσκολια.επειδη παραιτηθηκες απο τον προηγουμενο εργοδοτη, πριν συμπληρωσεις 18 μηνες απο τον τοκετο,οποιος εργοδοτης σε προσλαβει απο εκει και επειτα,πρεπει υποχρεωτικα να σε κρατηση, μεχρι να συμπληρωσης αυτους τους 18 μηνες ,που με εναν πολυ προχειρο δικο μου υπολογισμο, βασει των ημερομηνιων της αδειας λοχειας που παραθετεις, πρεπει να πηγαινει στο περιπου(+)(-)μεχρι Μαρτιο του 2013. αν ..ομως ασφαλιστης απο εκει και επειτα,θα εχεις προβλημα με τα τελευταια 80 ενσημα που χρειαζεσαιτον 2ο χρονο δηλαδη περιπου... απο Μαρτιο-Απριλιο του 2012 εως Μαρτιο -Απριλιο του 2013.οποτε συνεπαγεται οτι, τους τελευταιους 3,5 μηνες πριν ληξη το 18μηνο(εσυ ξερεις τις ημερομηνιες) πρεπει να ασφαλιστης,ωστε να μπορει να σε απολυση μετα την ληξη του.

αυτα τα πολυ φιλολογικα-υποθετικα ...τα ξαναλεμε ...τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετσι... :)

Σωστα και λογικά ως εδω, τώρα συμφωνα με κλιμακες του οαεδ για να παρει καποιος ταμειο 360 € θα πρεπει να ειχε τον τελευταιο μηνα εργασιας μισθο πανω απο 314,17 ποιον μηνα μας λεει? πχ εαν καποιος εχει 125 εσνημα μεχρι 31/8/2012 και μετα για βγει ταμειο κανει προσληψη απο 25/10 εως 5/11/2012 τοτε ποιος μισθος ειναι στην κλιμακα? Η λογική λεει πως αυτοι περνουν τον μισθο απο τα 25 τελευταια ενσημα και οχι απο την τελευταια ημερολογιακη περιοδο. Ξερετε κατι γιαυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστα και λογικά ως εδω, τώρα συμφωνα με κλιμακες του οαεδ για να παρει καποιος ταμειο 360 € θα πρεπει να ειχε τον τελευταιο μηνα εργασιας μισθο πανω απο 314,17 ποιον μηνα μας λεει? πχ εαν καποιος εχει 125 εσνημα μεχρι 31/8/2012 και μετα για βγει ταμειο κανει προσληψη απο 25/10 εως 5/11/2012 τοτε ποιος μισθος ειναι στην κλιμακα? Η λογική λεει πως αυτοι περνουν τον μισθο απο τα 25 τελευταια ενσημα και οχι απο την τελευταια ημερολογιακη περιοδο. Ξερετε κατι γιαυτο?

Ομισθος που γραφεται στην καταγγελια, στον οποιον εχουν πληρωθει οι εισφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...