Προς το περιεχόμενο
  • 0

εκ περιτροπης εργασία και ενσημα


polynikis

Ερώτηση

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται σε αυτή τη χώρα!!!!!!! Έχω μια περιπτωση εκ περιτροπής 4 ημέρες * 8 ώρες και όποιον και να ρωτάω μου λέει κάτι διαφορετικό.Μέχρι που σήμερα πήγα αυτοπρωσόπος στο ικα και ρώτησα και αν έχουν τον Θεό τους στον 1 όροφο μου είπαν ότι αναγνωρίζουν ως ένσημα μόνο τις ημέρες εργασίας και στον 2 όροφο μου είπαν να βάλω 20 ένσημα. Με άλλο ικα που είχα επικοινωνία μου είπαν όσες ημέρες έχει εργασρεί + 1 την εβδομάδα.Τι να κάνω ρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εχετε καταλάβει τι είναι τα τεκμαρτά?ξεκινηστε απο κει . Για να καταλάβει κάποιος την εργατική -ασφαλιστική νομοθεσία θα πρέπει να έχει σφαιρική γνώση κ τουλάχιστον μικρή κριτική ικανότητα .

πειτε μου τι απο τα παραπανω σας δειχνουν οτι δεν εχω καταλαβει τι ειναι τα τεκμαρτα και οτι δεν εχω κριτικη ικανοτητα, ειδικα οταν η προταση μου ξεκιναει απο το "εχω μπερδευτει". οταν το ημερομισθιο μιας κομμωτριας ειναι μεγαλυτερο του τεκμαρτου,οπως στη δικη μου περιπτωση, ασφαλιζεται με αυτο και οχι με το τεκμαρτο. το προβλημα μου ειναι οι ημερες ασφαλισης που οι μισοι ελεγκτες λενε οτι ισχυει το 3 ημερες πληρπυς απασχολησης=4 ημερες ασφαλισης και οι αλλοι μισοι οτι οσες μερες δουλεψε τοσες μερες ασφαλισης ειναι. Και ρωταω αν οι ημερες δεν ειναι ολες πληρους απασχολησης και πχ τη 1 δουλευει 4 ωρο και τις 2 8ωρο, οι ημερες ασφαλισης ειναι 3 ή 4? για ημερες αφαλισης μιλαω παντα οχι για το ημερομισθιο που δε μπορει να ναι κατω του τεκμαρτου. Και το forum ειχα την εντυπωση οτι δεν ειναι επιδειξη γνωσεων για τον καθενα αλλα ενα εργαλειο να ενημερωνωμαστε, να λυνουμε τις αποριες μας και να βοηθαμε συναδελφους με περιπτωσεις που μας εχουν τυχει. διαψευστε με αν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη γιουλη

καλησπέρα

μπορέι κάποιος να μου απαντήσει στο εξής :

μου ζήτησαν να προσλάβω έναν υπάλληλο ο οποίος θα δουλεύει 3 ώρεσ κάθε δευτέρα και 6 κάθε τετάρτη 9 ώρς τη βδομάδα

θα του κάνω σύμβαση εκ περιπτροπής απασχόλησης

πώς θα ασφαλίζεται ???? θα υπολογίζω 9 ώρες επί τις εβδομάδες και θα συμπληρώνεται 8 ωρο ?

έχει προσαύξηση ?????

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό μεσημέρι. Υπάλληλος φαρμακείου ο οποίς εργάζεται τέσσερις μέρες την εβδομάδα ( δεν δουλεύει Τετάρτη που το ωράριο ειναι 8.00-14.30 ) και συνολικά 33,5 ώρες την εβδομάδα, πόσα ένσημα πρέπει να έχει??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό μεσημέρι. Υπάλληλος φαρμακείου ο οποίς εργάζεται τέσσερις μέρες την εβδομάδα ( δεν δουλεύει Τετάρτη που το ωράριο ειναι 8.00-14.30 ) και συνολικά 33,5 ώρες την εβδομάδα, πόσα ένσημα πρέπει να έχει??????

Σύμβαση εκ περιτροπής και ένσημα 4/βδομάδα βάσει ημερολογίου, βγαίνουν 16-18 το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ θα του έδινα 18 ένσημα το μήνα και τα 33,5/40 του μισθού του. Σταθερά και τα δύο.

Νόμος 3846/10 άρθρο 2 παρ β

"Οι εργαζόμενοι με σύμβαση ή σχέση εργασίας μερικής απασχόλησης δεν επιτρέπεται να αντιμετωπίζονται δυσμενώς σε σχέση με τους συγκρίσιμους εργαζόμενους με κανονική απασχόληση, εκτός εάν συντρέχουν αντικειμενικοί λόγοι οι οποίοι τη δικαιολογούν, όπως η διαφοροποίηση στο ωράριο εργασίας."

Ο συγκρινόμενος μισθωτός της πλήρους απασχόλησης στα 33,5 τεσαρακοστά του μισθού του έχει θεμελιώσει 21 ασφαλιστικά ημερομίσθια. Μήπως είναι άδικα για τον εργαζόμενο τα 18 ένσημα;

ΥΣΤ:(όλη η Θεωρία της σχετικότητας του Αινστάιν είναι ενσωματωμένη στην Εργατική μας Νομοθεσία!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νόμος 3846/10 άρθρο 2 παρ β

"Οι εργαζόμενοι με σύμβαση ή σχέση εργασίας μερικής απασχόλησης δεν επιτρέπεται να αντιμετωπίζονται δυσμενώς σε σχέση με τους συγκρίσιμους εργαζόμενους με κανονική απασχόληση, εκτός εάν συντρέχουν αντικειμενικοί λόγοι οι οποίοι τη δικαιολογούν, όπως η διαφοροποίηση στο ωράριο εργασίας."

Ο συγκρινόμενος μισθωτός της πλήρους απασχόλησης στα 33,5 τεσαρακοστά του μισθού του έχει θεμελιώσει 21 ασφαλιστικά ημερομίσθια. Μήπως είναι άδικα για τον εργαζόμενο τα 18 ένσημα;

ΥΣΤ :(όλη η Θεωρία της σχετικότητας του Αινστάιν είναι ενσωματωμένη στην Εργατική μας Νομοθεσία!!!)

Βάλτου και 21, πάλι μέσα είσαι. Δεν ισχύει τίποτα έτσι κι αλλιώς... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

Εργαζόμενος με 13 ημέρες παρουσίας 2 ώρες την ημέρα  χ 4,30 € την ώρα. αποδοχές 111,80 € τον μήνα. Ημέρες ασφάλισης 10? ή 13? γιατί η έψιλον μου δίνει 10 είναι όμως σωστό? διότι έχει λίγες ώρες την ημέρα αλλά όχι καθημερινό? ισχύει και εδώ ο κανόνας μικτά / 11,06  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, μπορει να μου πει καποιος με σιγουρια εαν βοηθος κομμωτη (τεκμαρτα) ο οποιος απασχολειται 3 φορες την εβδομαδα πρεπει να του "κολλανε" 3 ενσημα ή 3+1 και με αυτον το τροπο να ανεβαινει και το ασφαλιστικο κοστος. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...