Προς το περιεχόμενο

Η αναλυτική κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται καθώς και κατάσταση με τις δηλώσεις και τους οφειλόμενους φόρους, που πρέπει να συμπληρώσουν οι λογιστές φοροτεχνικοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης

Συνάδελφοι καλησπέρα

Εχω μια ουσιαστική απορία στην ΠΟΛ 1235

Γράφει ότι πρέπει να συμπεριλάβουμε :

1. Στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης περιλαμβάνονται μόνο οι παρακρατούμενοι και έμμεσοι οφειλόμενοι φόροι που αφορούν το χρονικό διάστημα από 01.01.2010 έως 31.12.2010.

................

5. Στην στήλη του ΦΠΑ θα συμπεριλαμβάνεται και ο Φ.Π.Α. που προκύπτει μετά από έλεγχο ή αυτοέλεγχο.

..........

Το ζήτημα είναι ποιόν φόρο εννοεί;

Τον φόρο που προέκυψε με την υποβολή του ειδικού σημειώματος ΦΠΑ που υποβλήθηκε στο 2010 αλλά αφορά διαφορές της χρήσης 2009 ή τον αντίστοιχο που αφορά διαφορές του 2010 και υποβλήθηκε το 2011;

Αφορά δηλαδή διαφορές φπα που αφορούν την χρήση του 2010 ή διαφορές φπα που βεβαιώθηκαν το 2010 (με την υποβολή του σημειώματος);

Η απορία μου προέκυψε επειδή σε κανονικές συνθήκες η κατασταση αναμόρφωσης υποβάλλεται μαζί με τη δήλωση εισοδήματος άρα πριν την υποβολή του σημειώματος για τον αυτοέλεγχο του φπα.

Εσείς τι κάνατε σχετικά;

γιατί εγώ τα έχω υποβάλλει όλα και τώρα πρέπει να τα ξαναφτιάχνω χωρίς να ξέρω τελικά τι να προσθέσω

Η απορία μου προέκυψε

καμιά ιδέα;

κανείς δεν έχει θέμα με το φπα από αυτοέλεγχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομη δεν εχει ορισθει η καταληκτικη ημερομηνια συμφωνα με την πολ 1245

ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΓΠΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΗΚΤΗΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι βοήθεια

Μου βγάζει μήνυμα Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - ΤΟ ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ΓΙΑ Ε.Ι.Χ. ΜΕΧΡΙ 1600cc ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟ ΜΕ ΤΟ 30% ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΔΑΠΑΝΗΣ

το ποσό δαπάνης 8440,75Χ30%=2532,23 και το ΙΧ είναι 1599cc

Πού μπορεί να κάνω λάθος?

Εχω προσπαθησει διακόσιες φορές. Δεν φεύγει η δήλωση με τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη κυριακεας κώστας

Συνάδελφοι βοήθεια

Μου βγάζει μήνυμα Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - ΤΟ ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ΓΙΑ Ε.Ι.Χ. ΜΕΧΡΙ 1600cc ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟ ΜΕ ΤΟ 30% ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΔΑΠΑΝΗΣ

το ποσό δαπάνης 8440,75Χ30%=2532,23 και το ΙΧ είναι 1599cc

Πού μπορεί να κάνω λάθος?

Εχω προσπαθησει διακόσιες φορές. Δεν φεύγει η δήλωση με τίποτα

το ίδιο προσπαθούσα για καμιά ώρα με καμία 100αρια μετονομάσεις κλπ....

Ξαφνικά σκέφτηκα και προσέθεσα (ή αντίστοιχα αφαιρέις, αναλόγως την πράξη σου) ένα λεπτό €0,01 στην βασική αξία , προσοχή όχι στην μετά το ποσοστό αξία γιατί τότε δεν θα συμφωνεί η δήλωση.

και μαγικά το πήρε .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να βοηθησει κανείς?

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1235 "Στις περιπτώσεις που η διαχειριστική χρήση εταιρίας είναι από 1/7 έως 30/6 η ημερομηνία υποβολής της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης θα είναι η προθεσμία υποβολής της οικίας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, εκτός της χρήσης του έτους 2010 η προθεσμία της οποίας θα ορισθεί με νεώτερη απόφαση του Υπουργού Οικονομικών"

Οπότε δεν υποβάλλουμε με καταλητκική ημερομηνία 20/12/11? Επίσης για το 2011 λεει οτι η ημερομηνία υποβολής της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης θα είναι η προθεσμία υποβολής της οικίας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος. Για εμάς η καταληκτική ημερομηνία ηταν 10/11/11 και η ΠΟΛ βγήκε στις 24/11/11!!!!!Στο υπουργείο δεν εμφανίζεται κανεις...τι κάνουμε σε αυτην την περίπτωση??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΝΩ:

Η πολ 1203/28-9-2011 έβαζε ως καταληκτική ημερομηνία την 20-12-2011, τουτ' έστιν σήμερα.

Η πολ 1235/24-11-2011 λέει επί λέξει:

Σημειώνεται ότι η παραπάνω κατάσταση θα υποβληθεί υποχρεωτικά μέσω διαδικτύου και η καταληκτική ημερομηνία υποβολής θα ορισθεί με νεώτερη απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, όταν αναρτηθεί η νεώτερη, πιο πλήρης και αναλυτική εφαρμογή από την ΓΓΠΣ, για διευκόλυνση όλων των φορολογουμένων.

Απο που κι ως που λοιπόν είναι σήμερα η τελευταία μέρα; Βγήκε η "νεώτερη απόφαση" και δεν το κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΝΩ:

Η πολ 1203/28-9-2011 έβαζε ως καταληκτική ημερομηνία την 20-12-2011, τουτ' έστιν σήμερα.

Η πολ 1235/24-11-2011 λέει επί λέξει:

Σημειώνεται ότι η παραπάνω κατάσταση θα υποβληθεί υποχρεωτικά μέσω διαδικτύου και η καταληκτική ημερομηνία υποβολής θα ορισθεί με νεώτερη απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, όταν αναρτηθεί η νεώτερη, πιο πλήρης και αναλυτική εφαρμογή από την ΓΓΠΣ, για διευκόλυνση όλων των φορολογουμένων.

Απο που κι ως που λοιπόν είναι σήμερα η τελευταία μέρα; Βγήκε η "νεώτερη απόφαση" και δεν το κατάλαβα;

χρειάζεσαι διακοπές συνάδελφε. Φάε κανένα κοψίδι γιατί δεν σε βλέπω καλά. Τελικά πήρε πάλι παράταση σήμερα. 2η παράταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΝΩ:

Η πολ 1203/28-9-2011 έβαζε ως καταληκτική ημερομηνία την 20-12-2011, τουτ' έστιν σήμερα.

Η πολ 1235/24-11-2011 λέει επί λέξει:

Σημειώνεται ότι η παραπάνω κατάσταση θα υποβληθεί υποχρεωτικά μέσω διαδικτύου και η καταληκτική ημερομηνία υποβολής θα ορισθεί με νεώτερη απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, όταν αναρτηθεί η νεώτερη, πιο πλήρης και αναλυτική εφαρμογή από την ΓΓΠΣ, για διευκόλυνση όλων των φορολογουμένων.

Απο που κι ως που λοιπόν είναι σήμερα η τελευταία μέρα; Βγήκε η "νεώτερη απόφαση" και δεν το κατάλαβα;

Σωστός!

... και βγήκε και η νέα καταληκτική 15 Φεβρουαρίου 2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ειμαστε σίγουροι για τις παρατάσεις?

Να πάω να φτιάξω κανα κουραμπιέ η να περιμένω επίσημα ΠΟΛ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ποποποπο ομορφάντρα μου!!!!!

Συγγνώμη εκτος απο τη μετονομασία την αποθήκευση σε άλλο σημείο και όλες τις προηγούμενες λύσεις για να πάρει το αρχείο αναμόρφωσης, έχει κάποιος κάποια καινούργια ιδέα γιατί απο τα δυο που μου έμειναν το ενα έφυγε με κόπους αλλά το άλλο μουλάρωσε και δεν κάνει βήμα.

Κάθε βοήθεια συνάδελφοι ευπρόσδεκτη!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΟΔΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ? ΓΙΑΤΙ ΑΠ΄ΟΤΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βρε παιδιά ...... Ακόμα με Ε9 και καταστάσεις ασχολείστε ????

Θέλω να πω ότι παρότι τα έχουμε έτοιμα από ιούνιου με τις δηλώσεις , δεν τα έχουμε στείλει και δεν έχουμε ασχοληθεί σχεδόν καθόλου (έστελα 2 Ε9 και καμιά 10αριά καταστάσεις) , σίγουροι για τις παρατάσεις . Εδώ δεν έχουν βγεί σωστές οδηγίες και ούτως ή άλλως οι καταστάσεις αυτές στέλνονται (τουλάχιστον κατά την γνώμη μου) απλά για να σταλούν και δεν θα αποτελέσουν σοβαρό στοιχείο ελέγχου (πλην ίσως για κάποιους φόρους) ........

Εδώ παλεύω να να φτιάξω καμιά 10αριά δηλώσεις για να προλάβω τον 4002 από τον Αύγουστο ........ Λέτε να πάει και αυτό έως 31/01 ? Άλλωστε οι ΔΟΥ έχουν απεργία 29-30/12 ........ B):D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκε κανείς άκρη σε αυτό το μύνημα?αν περιμένεις να πιάσεις ταχις .καλά χετσήκαμε και η βάρκα έγειρε.

Τα τεκμαρτά των ταχί που διάολο τα βάζουμε?εννοεί προφανώς το εισόδημα.

Εχει κάποιο τρόπο που βάζουμε τις λοιπές μη εκπιπτώμενες δαπάνες?

Ξέρει κανείς τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Συγγνώμη εκτος απο τη μετονομασία την αποθήκευση σε άλλο σημείο και όλες τις προηγούμενες λύσεις για να πάρει το αρχείο αναμόρφωσης, έχει κάποιος κάποια καινούργια ιδέα γιατί απο τα δυο που μου έμειναν το ενα έφυγε με κόπους αλλά το άλλο μουλάρωσε και δεν κάνει βήμα.

Κάθε βοήθεια συνάδελφοι ευπρόσδεκτη!!!!!

εγώ την έστειλα διαγράφοντας τις δαπάνες των κινητών και βάζοντας το ποσό στις λοιπές.

από χθες το απόγευμα παιδευόμουν.

Τωρα που είδα την παράταση είναι ήδη αργά..........

να πάνε να $$$$$$ούνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδέλφια βοήθεια!!!

Γνωρίζει κανείς....... εάν πρέπει να στείλουμε τον πίνακα αυτοκινήτων, όταν οι αξίες αυτών είναι κάτω των 15000, (μετά την απομείωση λόγω παλαιότητας) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Αδέλφια βοήθεια!!!

Γνωρίζει κανείς....... εάν πρέπει να στείλουμε τον πίνακα αυτοκινήτων, όταν οι αξίες αυτών είναι κάτω των 15000, (μετά την απομείωση λόγω παλαιότητας) ?

Όχι

γράφεις μόνο αυτά από τα οποία προκύπτει εισόδημα για το οποίο κάποιος φορολογείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Συνάδελφοι καλησπέρα

Εχω μια ουσιαστική απορία στην ΠΟΛ 1235

Γράφει ότι πρέπει να συμπεριλάβουμε :

1. Στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης περιλαμβάνονται μόνο οι παρακρατούμενοι και έμμεσοι οφειλόμενοι φόροι που αφορούν το χρονικό διάστημα από 01.01.2010 έως 31.12.2010.

................

5. Στην στήλη του ΦΠΑ θα συμπεριλαμβάνεται και ο Φ.Π.Α. που προκύπτει μετά από έλεγχο ή αυτοέλεγχο.

..........

Το ζήτημα είναι ποιόν φόρο εννοεί;

Τον φόρο που προέκυψε με την υποβολή του ειδικού σημειώματος ΦΠΑ που υποβλήθηκε στο 2010 αλλά αφορά διαφορές της χρήσης 2009 ή τον αντίστοιχο που αφορά διαφορές του 2010 και υποβλήθηκε το 2011;

Αφορά δηλαδή διαφορές φπα που αφορούν την χρήση του 2010 ή διαφορές φπα που βεβαιώθηκαν το 2010 (με την υποβολή του σημειώματος);

Η απορία μου προέκυψε επειδή σε κανονικές συνθήκες η κατασταση αναμόρφωσης υποβάλλεται μαζί με τη δήλωση εισοδήματος άρα πριν την υποβολή του σημειώματος για τον αυτοέλεγχο του φπα.

Εσείς τι κάνατε σχετικά;

γιατί εγώ τα έχω υποβάλλει όλα και τώρα πρέπει να τα ξαναφτιάχνω χωρίς να ξέρω τελικά τι να προσθέσω

Δεν θεωρώ υποχρέωση κανενός να απαντήσεις αλλά ειλικρινά απορώ αν είναι τόσο παράλογη η απορία μου.

Αν είναι για όλους σας ξεκάθαρο τι εννοεί ο συντάκτης της ΠΟΛ. 1235 όταν γράφει

5. Στην στήλη του ΦΠΑ θα συμπεριλαμβάνεται και ο Φ.Π.Α. που προκύπτει μετά από έλεγχο ή αυτοέλεγχο.

αν για παράδειγμα μέσα στο 2010 έγινε έλεγχος για τις χρήσης 2007 και 2008 και προέκυψε ΦΠΑ που πληρώθηκε στο 2010 συμπεριλαμβάνεται;

αν έγινε αυτοέλεγχος και προέκυψε διαφορά με το σημείωμα (το οποίο αφορά το 2009) συμπεριλαμβάνεται;

αν προέκυψε διαφορά με το σημείωμα του 2011 που αφορά το 2010 συμπεριλαμβάνεται ή πάει στην επόμενη κατάσταση που θα καταθέσουμε το 2012;

Μας αρκεί να δουλεύει το taxis για να τα στείλουμε ή θέλουμε να τα στείλουμε σωστά;

ή μήπως περιμένουμε νέες οδηγίες και νέες πολ μέχρι τις 15/02/2012;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Μία ερώτηση και εγώ. Όταν έχουμε πιστωτικό φπα από προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, βάζουμε στη στήλη προκύπτοντες φόροι το φπα που αντιστοιχεί στο 2010 και στη στήλη αποδοθέντες φόροι το ποσό που έχουμε πληρώσει ( φπα 2010 μείον πιστωτικό φπα προηγούμενη διαχειριστική περίοδο)?

Αντίστοιχα όταν υποβάλλαμε περιοδική 4 τριμήνου χρεωστική, την πληρώσαμε και μετά μας έσκασε έξοδο, τροποποιήσαμε και πρόκυψε ένα πιστωτικό υπόλοιπο για το 2011 στη στήλη αποδοθέντες φόροι θα έχουμε μεγαλύτερο ποσό από ότι στη στήλη προκύπτοντες φόροι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ..ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΦΠΑ ΑΠΟ ΤΟ 2010 ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΤΗ ΣΤΗΛΗ Α ΠΡΟΚΕΙΠΤΟΝΤΕΣ ΦΟΡΟΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ Η ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΚΕΤΟ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ:

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ

1 - upTo1600NotRefundError

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ, ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ TAXIS. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ..

ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΑΣΤΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΚΟΛΛΗΣΑ..ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΦΠΑ ΤΩΝ ΤΑΞΙ??????

ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ΤΟΥ 2ου ΕΞΑΜΗΝΟΥ Η ΣΕ ΝΕΑ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ?

ΕΠΙΣΗΣ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ 2010..ΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ Η ΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΟΥΣΕ ΜΕΧΡΙ 31/12/10..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο το παρακάτω δελτίο τύπου

Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2011

Παράταση προθεσμίας ηλεκτρονικής υποβολής Ε9 φυσικών και νομικών προσώπων έτους 2011 και υποβολής κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης

Yp.Oik_200x200.jpg

Δελτίο τύπου

20.12.2011

Με απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Οικονομικών Παντελή Οικονόμου παρατείνεται μέχρι τις 31 Ιανουαρίου 2012 η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσης στοιχείων ακινήτων (Ε9) φυσικών και νομικών προσώπων έτους 2011 καθώς και της διόρθωσης στοιχείων της περιουσιακής κατάστασης.

Επίσης παρατείνεται μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου 2012 η προθεσμία υποβολής μέσω διαδικτύου της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης

δεν νομίζω να εχει εκδοθεί άλλη υπουργική αποφαση ,

οπότε τα όσα αναφέρει η ΠΟΛ 1235/24.11.2011 ισχύουν ακόμα

http://www.taxheaven.../circular/13054

Σημειώνεται ότι η παραπάνω κατάσταση θα υποβληθεί υποχρεωτικά μέσω διαδικτύου και η καταληκτική ημερομηνία υποβολής θα ορισθεί με νεώτερη απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, όταν αναρτηθεί η νεώτερη, πιο πλήρης και αναλυτική εφαρμογή από την ΓΓΠΣ, για διευκόλυνση όλων των φορολογουμένων.

Εκτός και εάν τα εχω χάσει τελείως ( πολυ πιθανον) οπότε ας με διορθωσει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...