Προς το περιεχόμενο
  • 0

μισθωτηρια μεσω ταχις εχει στειλει κανενας ?αποριες


dodos

Ερώτηση

εχει στειλει καποιος μισθωτηριο μεσω ταχις?

 

να ρωτησω

 

1.τα μισθωματα που εληγαν 31/12 και ανανεωνονταν  σιωπηρα τι γινετε ?

πρεπει απο 1/1/2014 να τα αποστειλουμε μεσω ταχις?

 

2.οταν ειναι πανω απο 50τ.μ το ενεργειακο πιστοποιητικο πως πληρωνετε ?

βγαζει ταυτοτητα οφειλης ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Να ρωτήσω κατι

Αν η συμφωνηθείσα τιμή του ενοικίου (πχ της επαγγελματικής στέγης) ειναι μικρότερη απο το 3% της αντικειμενικής, τι κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κατι

Αν η συμφωνηθείσα τιμή του ενοικίου (πχ της επαγγελματικής στέγης) ειναι μικρότερη απο το 3% της αντικειμενικής, τι κάνουμε?

Στο συμφωνητικό και στα βιβλία του επιτηδευματία θα βάλεις όσο συμφωνήθηκε, αλλά στο Ε2 του ιδιοκτήτη την τεκμαρτή. Γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην περίπτωση που οι συνεκμισθωτες είναι σύζυγοι και η σύζυγος δεν έχει κωδικούς γία το taxis, πρέπει να βγάλει για να κάνει την αποδοχή ή γίνεται με κάποιο άλλο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και τα ιδωτικά συμφωνητικά σύμβασης παροχής ; Πώς τα καταθέτουμε; Εντός μηνός; ;;;;;;

 Μήπως κανείς;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις οδηγίες αναφέρει ότι

"Ο εκμισθωτής ή υπεκμισθωτής ή ο παρέχων τη χρήση του ακινήτου ή της γης και σε περίπτωση περισσοτέρων, κάθε ένας έχει αυτοτελή υποχρέωση"

 

δηλαδή σε περίπτωση συνιδιοκτησίας, δεν αρκεί να το υποβάλλει ένας και οι άλλοι να κάνουν αποδοχή, πρέπει να το υποβάλλουν όλοι οι συνιδιοκτήτες. Αυτό όμως δε θα φαίνεται σαν διπλοεγγραφή στο σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο σύζυγος έχει τη ψιλή κυριότητα και η σύζυγος την επικαρπία..

 

ερώτηξη..

 

η υποβολή θα γίνει με τους κωδικούς της συζύγου? και εάν δεν έχει πρέπει να βγάλει?

 

υγ..δε ξέρω αν απαντήθηκε παραπάνω..βαριέμαι να ψάξω..δεν αντέχω άλλο διάβασμα.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο σύζυγος έχει τη ψιλή κυριότητα και η σύζυγος την επικαρπία..

 

ερώτηξη..

 

η υποβολή θα γίνει με τους κωδικούς της συζύγου? και εάν δεν έχει πρέπει να βγάλει?

 

υγ..δε ξέρω αν απαντήθηκε παραπάνω..βαριέμαι να ψάξω..δεν αντέχω άλλο διάβασμα.. :D

 

Συχνές ερωτήσεις ΓΓΠΣ, FAQ, ελληνηστί Γουατ δε φάκ....

 

4) Ο εκμισθωτής ή υπεκμισθωτής ή ο παρέχων τη χρήση του ακινήτου ή της γης και σε περίπτωση περισσοτέρων, κάθε ένας έχει αυτοτελή υποχρέωση.

 

Παράδειγμα κατανόησης: στην περίπτωση των έγγαμων τη δήλωση την υποβάλει όποιος κατέχει το ακίνητο (όχι αναγκαστικά ο σύζυγος). Αν το ακίνητο ανήκει στη σύζυγο, τότε η σύζυγος πρέπει να εισέλθει με τους προσωπικούς της κωδικούς στο taxinet και να καταχωρήσει το δικό της ΑΦΜ στο πεδίο του Εκμισθωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ..

 

ο σύζυγος που έχει ψ.κ υποβάλει?

 

αν ναι σαν τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ..

 

ο σύζυγος που έχει ψ.κ υποβάλει?

 

αν ναι σαν τι?

 

Ρε Τζιμάκο.... Τι να υποβάλλει ο σύζυγος, από την στιγμή που δεν μπορεί να επωφεληθεί των καρπών του ακινήτου;

 

Η σύζυγος, με τους κωδικούς της, θα επιλέξει ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗΣ στο πεδίο της ΙΔΙΟΤΗΤΟΣ.

 

Εκεί μας καταντήσαν, να μην ξέρουμε πιά που είναι το πάνω και που είναι το κάτω...

Όπως με ρωτούσε ο πατέρας μου όταν ήμουν παιδάκι, "Πόσο κάνει 1+1;" και όταν απαντούσα "2", με ξαναρωτούσε "Είσαι σίγουρος;" μέχρι να αλλάξω γνώμη και να πω "Δεν ξέρω".

 

Σε δικαιολογώ συνάδελφε, σαλταρισμένος είμαι και εγώ.

 

Υ.Γ. Ατυχές το παράδειγμα του πατρός μου, εάν είχα τον Θεοχάρη πατέρα μου, ούτε ζάρια από τα κόκκαλά του δεν θα έφτιαχνα... Στο χωνευτήρι ή σε λάκκο με ασβέστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε Τζιμάκο.... Τι να υποβάλλει ο σύζυγος, από την στιγμή που δεν μπορεί να επωφεληθεί των καρπών του ακινήτου;

 

Η σύζυγος, με τους κωδικούς της, θα επιλέξει ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗΣ στο πεδίο της ΙΔΙΟΤΗΤΟΣ.

 

Εκεί μας καταντήσαν, να μην ξέρουμε πιά που είναι το πάνω και που είναι το κάτω...

Όπως με ρωτούσε ο πατέρας μου όταν ήμουν παιδάκι, "Πόσο κάνει 1+1;" και όταν απαντούσα "2", με ξαναρωτούσε "Είσαι σίγουρος;" μέχρι να αλλάξω γνώμη και να πω "Δεν ξέρω".

 

Σε δικαιολογώ συνάδελφε, σαλταρισμένος είμαι και εγώ.

 

Υ.Γ. Ατυχές το παράδειγμα του πατρός μου, εάν είχα τον Θεοχάρη πατέρα μου, ούτε ζάρια από τα κόκκαλά του δεν θα έφτιαχνα... Στο χωνευτήρι ή σε λάκκο με ασβέστη...

είπα μπας και..

 

μας έχουν καταντήσει να αμφιβάλλουμε για τα αυτονόητα..την π@υτάνα μου μέσα..

 

να σαι καλά αδερφέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας , μία ερωτηση σχετικά με την δήλωση μισθωτήριου συμβολαίου για επιχείρηση στο taxisnet αφου το υποβάλλω ηλεκτρονικά θα πρέπει να πάω εντος κάποιον ημερών να το επικυρώσω στη Δ.Ο.Υ? Ή δεν ισχυει κατι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας , μία ερωτηση σχετικά με την δήλωση μισθωτήριου συμβολαίου για επιχείρηση στο taxisnet αφου το υποβάλλω ηλεκτρονικά θα πρέπει να πάω εντος κάποιον ημερών να το επικυρώσω στη Δ.Ο.Υ? Ή δεν ισχυει κατι τέτοιο

ΠΟΛ.1013/7.1.2014

τα έχουμε ξαναπεί αυτά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο συμφωνητικό και στα βιβλία του επιτηδευματία θα βάλεις όσο συμφωνήθηκε, αλλά στο Ε2 του ιδιοκτήτη την τεκμαρτή. Γνώμη μου.

Αναλογο αρθρο οπως η παρ 1 του αρθ 22 ν 2238/94( με το περιορισμο του 3,5% της αντικειμενικης και για την μισθωση) δεν φαινεται να υπαρχει στον ν 4172/2013.Το αρθρο 2 της παρ 39 μιλα μονο για ιδιοχρηση και δωρ παραχωρηση στο 3% της αντικ.αξιας και οχι για μισθωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ενεργειακό πιστοποιητικό είναι προαιρετικό να δηλωθεί στο μισθωτήριο, πρέπει να υπάρχει όμως?Υπάρχει περίπτωση να γίνει έλεγχος? Είναι σπίτι 97τ.μ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης τι μισθωτήριο θα έχει ημερομηνία σύνταξης 31/12/2013 και ημερομηνία έναρξης μίσθωσης 01/02/2014, υπάρχει πρόβλημα, θεωρείται εκπρόθεσμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ενεργειακό πιστοποιητικό είναι προαιρετικό να δηλωθεί στο μισθωτήριο, πρέπει να υπάρχει όμως?Υπάρχει περίπτωση να γίνει έλεγχος? Είναι σπίτι 97τ.μ..

 

14. Πότε συνυποβάλλεται το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (Π.Ε.Α);
Η συμπλήρωση των πεδίων του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (Π.Ε.Α) είναι προαιρετική. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι διατάξεις που ορίζουν την υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ έπαψαν να ισχύουν. Απλώς η καταχώρηση του ΠΕΑ είναι προαιρετική και η δήλωση οριστικοποιείται χωρίς να ζητάει υποχρεωτικά τη συμπλήρωση των αντίστοιχων πεδίων. Αν για το ακίνητο που μισθώνετε έχει εκδοθεί Π.Ε.Α τότε  συμπληρώστε τα πεδία στην ενότητα «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ».

 

Επίσης τι μισθωτήριο θα έχει ημερομηνία σύνταξης 31/12/2013 και ημερομηνία έναρξης μίσθωσης 01/02/2014, υπάρχει πρόβλημα, θεωρείται εκπρόθεσμο?

 

13. Ποιος είναι ο χρόνος υποβολής;

Η δήλωση υποβάλλεται μέχρι το τέλος του επομένου μήνα από την έναρξη της μίσθωσης ή την τροποποίηση της.

Παραδείγματα κατανόησης:

• Ημερομηνία έναρξης μίσθωσης 1 Απριλίου: το ιδιωτικό συμφωνητικό πρέπει να υποβληθεί έως την 31η Μαΐου.

• Ημερομηνία έναρξης μίσθωσης 30 Απριλίου : το ιδιωτικό συμφωνητικό πρέπει να υποβληθεί έως την 31η Μαΐου.

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_misthwsewn.html

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης τι μισθωτήριο θα έχει ημερομηνία σύνταξης 31/12/2013 και ημερομηνία έναρξης μίσθωσης 01/02/2014, υπάρχει πρόβλημα, θεωρείται εκπρόθεσμο?

 

Επίσης τι μισθωτήριο θα έχει ημερομηνία σύνταξης 31/12/2013 και ημερομηνία έναρξης μίσθωσης 01/02/2014, υπάρχει πρόβλημα, θεωρείται εκπρόθεσμο?

Η δήλωση υποβάλλεται μέχρι το τέλος του επομένου μήνα από την έναρξη της μίσθωσης ή την τροποποίηση της.

Παραδείγματα κατανόησης:

• Ημερομηνία έναρξης μίσθωσης 1 Απριλίου: το ιδιωτικό συμφωνητικό πρέπει να υποβληθεί έως την 31η Μαΐου.

• Ημερομηνία έναρξης μίσθωσης 30 Απριλίου : το ιδιωτικό συμφωνητικό πρέπει να υποβληθεί έως την 31η Μαΐου.

 

 

 

*Ωπ με πρόλαβε ο συνάδελφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης που κάνει έναρξη 01/01/2014 δηλώνει ως έδρα την κατοικία που διαμένει μαζί με τον γονέα του. Η κατοικία είναι του γονέα.Μέχρι τώρα σε αυτές τις ενάρξεις κάναμε υπεύθυνη δήλωση του γονέα οτι παραχώρει την οικία για να την χρησιμοποιήσει ως έδρα.Τώρα θέλει ηλεκτρονική υποβολή??και αν ναι πώς?

 

 

 

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα....Καμία απάντηση??

ggps γενικεσ ερωτησεις και απαντήσεις e-μισθώσεις ερώτηση 31 απάντηση.

Πρέπει να υποβληθεί δήλωση μίσθωσης. Σύμφωνα με το άρθρο 39, παρ. 2 του ν. 4172/2013 «Το εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση τεκμαίρεται ότι συνίσταται στο τρία τοις εκατό (3%) της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου. Κατ’ εξαίρεση το τεκμαρτό εισόδημα του προηγούμενου εδαφίου που αφορά δωρεάν παραχώρηση κατοικίας μέχρι διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.) προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες απαλλάσσεται από το φόρο». Άρα στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε δωρεάν παραχώρηση για χρήση επαγγελματικής στέγης και το ετήσιο μίσθωμα τεκμαίρεται στο 3% της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

α)Τί γίνεται στην περίπτωση δωρεάν παραχώρησης για επαγγελματική χρήση μέρους κατοικίας μεταξύ συζύγων¨?

β)Παλιά μισθωτήρια πολυετή και κάτω των 1200 ευρώ πρέπει να υποβληθούν τώρα ηλεκτρονικά ??? μιας και νομίμως δεν είχαν υποβληθεί στην ΔΟΥ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...