Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κοινοτικο Εγγραφο Ε104 και Οφειλες ΟΑΕΕ


TazSalonika

Ερώτηση

Καλημερα,

 

Κατ΄αρχας να ζητησω συγγνωμη αν το θεμα δεν ειναι στη σωστη ενοτητα.

 

Πελατης αφου εκανε διακοπη σε εφορια, ΟΑΕΕ, επιμελητηριο με ημ.  31/10/2014 εφυγε για Γερμανια οπου ηδη δουλευει. Το προβλημα ειναι οτι απο την Γερμανια για να αρχισει να πληρωνεται πρεπει να προσκομισει το κοινοτικο εγγραφο Ε104. Πηγα στον ΟΑΕΕ και μου το εδωσαν αλλα μεσα αναφερει μονο τις περιοδους που εχει πληρωμενες και οχι τις περιοδους που οφειλει. Για να το πω λιγο πιο ξεκαθαρα εχει πληρωσει τον ΟΑΕΕ μεχρι το 06 / 2012, και ημερ. διακ. επιχειρησης 31/12/2014.

 

Του εστειλα το εντυπο, αλλα απο την Γερμανια τωρα του λενε οτι επειδη βασει του εγγραφου φενεται οτι ειχε ασφαλεια μεχρι τον 06/2012 θα πρεπει να πληρωσει στην Γερμανια απο τον 07/2012 μεχρι σημερα.

 

Επικοινωνησα με τα κεντρικα του ΟΑΕΕ, και μου ειπαν οτι ετσι ειναι, οτι πρεπει να πληρωθουν οι οφειλες εφαπαξ (ουτε με ρυθμιση γινεται) για να παρει το Ε104 με ημερομηνια εως και τον 10/2014 που εκλεισε η επιχειρηση,  και μαλιστα η υπαλληλος μου εκανε και ηθικο διδαγμα "αμα δεν πληρωνεις, αυτα παθαινεις". Την ρωτησα οτι αμα πληρωσει στην Γερμανια, μπορει να φερει χαρτι απο εκει και να παρει εξαιρειση απο εδω για αυτα τα 2 χρονια. Ουτε αυτο γινεται...

 

Εψαξα στον βρω πληροφοριες για το Ε104 αλλα ειναι ελαχιστες. Μου φενεται λιγο παραλογο να πληρωσει και στην Γερμανια, γιατι οι οφειλες εδω εχουν βεβαιωθει και καποια στιγμη θα πρεπει να εξωφληθουν. Αν καποιος συναδελφος ειχε καποια παρομοια περιπτωση ή μπορει να μου δωσει καποιες πληροφοριες πως να κινηθω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχουν απαντήσεις σε αυτήν την ερώτηση ακόμη

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...