Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ


επισκέπτη katerinam

Ερώτηση

επισκέπτη katerinam

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΩΣ ΕΞΗΣ:

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΕ 7 ΕΦΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ , ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΜΑΡΙΕΡΑ, ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΕΡΓΑΣΤΗΚΕ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ 28 ΗΜΕΡΕΣ, ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΟΙ 3 ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑΚΕΣ.

Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ: 660,66

ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ: 27,23, ΕΠΟΧΙΑΚΟ 10%: 68,79, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ 10% : 68,79 ΚΑΙ ΑΝΘΥΓΕΙΙΝΟ 5%: 34,39. ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ : 859,86. ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΕΙΝΑΙ: 859,86*0,006*8=41,27 ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ 30,95.

ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ 28 ΗΜΕΡΕΣ*41,27=1155,56 + 3ΚΥΡΙΑΚΕΣ 3*30,95=92,85. ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΝΟΛΟ : 1248,41.ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ.

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ? Ή ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΕΤΣΙ 859,84/25=34,39.

Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΣΗΜΑ 28*1,2=30.

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ 15 ΜΕΡΕΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Νομιζω οτι η δουλεια μας ειναι να ενημερωσουμε σωστα , την αποφαση για το τι θα εφαρμοστει θα την παρουν αλλοι . Αντιμετωπισα ιδια περιπτωση πριν ενα μηνα . Την στιγμη που τα δικαστηρια βγαζουν διαφορετικες αποφασεις ειναι δυνατον να παρουμε εμεις την αποφαση και την ευθυνη ?

Να σημειωσω οτι ο Δ/ντης του Ξενοδοχειου (με 20ετη προυπηρεσια σε τουριστικες περιοχες) οταν του ειπα οτι το πενθημερο ειναι υποχρεωτικο μου ειπε : αποκλειεται , εγω δουλευω 20 χρονια και δεν μπορει να ισχυει κατι τετοιο

Εννοείται πως κι εμείς έχουμε ενημερώσει τον υπεύθυνο (ιδιοκτήτη-διευθυντή) και παράλειψη αν δεν το προανέφερα. Το "NOT ME" εννοεί πως δεν αξίζει τον κόπο να αντιμάχεσαι τον έτσι κι αλλιώς με διάθεση για συμπίεση του εργατικού κόστους (κάποιοι "καλοί" συνάδελφοι αμοίβουν ακόμα με 1/25 δηλαδή 6,40 αντί για 8ωρο) ξενοδόχο και τον δικηγόρο της ένωσης ξενοδόχων μόνο και μόνο για να σε κάνουν "εικονοστάσι". Απλά το λες μια φορά, εξηγείς τι ορίζει ο νόμος και αν κάποιος σας έχει παράδειγμα που ο εργοδότης ακολούθησε την θέση του λογιστή αντί αυτή του νομικού στο παραπάνω θέμα (έτσι κι αλλιώς δεν τον συμφέρει οικονομικά) τότε απλά δεν έχει παρά να μας το αναφέρει.

Bye

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμπληρωματικά στα ανωτέρω αναφερόμενα θα ήθελα να σας μεταφέρω την εντύπωση που έχω ότι σε ξενοδοχείο κάτω από 50 κλίνες και γ΄κατηγορίας επιτρέπεται η εξαήμερη εργασία αλλά με 40 ώρες πάλι την εβδομάδα. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να το γνωρίζει με βεβαιότητα ?

καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Λοιπόν Κατερινα

υπολογίζεις τις ακαθάριστες αποδοχές και βρισκεις ότι ειναι 859,86

μετά για ποιο λόγο δίνεις μισθό του μήνα πολλαπλασιάζοντας όλες τις ημέρες με 0,006.

1.Στις εργάσιμες ημέρες του μήνα οφείλειςνα δώσεις τον βασικό δηλ.859,86

Στις υπόλοιπες μεχρι τις 28 θα δώσεις το 41,27 επι όσες μέρες έχεις για να φθάσεις στο 28

και στις τρεις κυριακές το 75% δηλ.30,95*3

Ετσι εαν 23 εργάσιμες τότε 859,86 + 5*41,27+3*30,95=1159,06

μην ξεχνας την προσαύξηση 50% πάνω απο `40-43` ώρες εβδομαδιαία.

2.Το ωρομίσθιο και κατά συνέπεια την αμοιβή της ημέρας θα την

υπολογίζεις με το 0,006-οχι με 25,για την διαφορά απο τις εργάσιμες του μήνα

3.Η εργαζόμενη θα πάρει 25 ενσημα εαν συμπληρώνει τις εργάσιμες

του μήνα και συν τόσα ένσημα όσες οι Κυριακές -στο συγκεκριμένο παράδειγμα 28.

Εαν έχεις 15 ημέρες εργασίας τότε ξάξε τα ένσημα εβδομαδιαία

προσαυξάνοντας κατά 1 εάν έχει δουλέψει πάνω απο δύο ημέρες

στην εβδομάδα.

Να 'μαι πάλι με τη νέα σαιζόν. Υπολόγιζα την μισθοδοσία απο τον Απρίλιο όπως μου σύστησες. Κάποιος υπάλληλος όμως, δεν ήταν ευχαριστημένος και πήγε στην επιθεώρηση όπου και του έβγαλαν την μισθοδοσία του για τις 22 ημέρες εργασίας απο τις οποίες οι 2 ήταν Κυριακές, με τον τρόπο που είχα αναφέρει προταρχικώς. Δηλαδή το ημερομίσθιό του το υπολόγισαν, απο το χαρτάκι που μου έδειξε,: Σύνολο ακαθάριστων αποδοχών Χ 0,006 Χ 8. Και τις Κυριακές το 75% του ημερομισθίου που προκύπτει απο τον τελευταίο υπολογισμό. Τελικά τι πρέπει να εφαρμοστεί στην μισθοδοσία των εν λόγω εργαζομένων. Ας με διαφωτίσει κι εμένα κάποιος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Λοιπόνννν

Στα ξενοδοχεία ισχύει διαφορετικό καθεστώς απ' ότι στις εμπορικές επιχειρήσεις.

Καταρχήν όμως δεν γράφεις αν αυτή η εργαζόμενη είναι πενθήμερη ή εξαήμερη.

Αν είναι πενθήμερη εγώ τουλάχιστον έχω διαπιστώσει από πελάτες μου ότι η σύνηθης πρακτική έχει ως εξής:

Μικτές Αποδοχές = 859,86

Ημερομίσθιο = 859,86 / 25 = 34,3944

Πραγματικές Ημέρες για τον Ιούλιο = 20 εργάσιμες

Ημέρες εργασίας με τις οποίες θα υπολογιστούν οι αποδοχές = 20 * 25/20 = 25

Αποδοχές εργασίας = Ημέρες εργασίας * ημερομίσθιο = 25 * 34,3944 = 859,86

Τώρα λες ότι αυτή δούλεψε 28 μέρες. Δηλ. δούλεψε 8 ημέρες ρεπό (5 Σάββατα και 3 Κυριακές)

Αποδοχές Ρεπό = 8/6,666 * 8 * 8 μέρες* 34,3944 = 330,19 ευρώ

Αποδοχές Αργίας = 3 * 8 * 0,75 = 18ευρώ

Άρα θα πάρει μικτά 859,86 + 330,19 + 18 = 1208,05

Τώρα αν είναι εξαήμερη με 6,667 ώρες [\b]

Πραγματικές Ημέρες = 25

Ημέρες Εργασίας = 25

Αποδοχές εργασίας = 34,3944 * 25 = 859,86

Αποδοχές ρεπό = 8/6,666 * 8 * 3 μέρες * 34,3944 = 123,82 ευρώ Αν δούλεψε με 8 ωρο τις Κυριακές

αλλιώς Αποδοχές ρεπό = 34,3944 * 3 = 103,18

Αποδοχές αργίας = 3 * 8 * 0,75 = 18 ευρώ

Άρα τα μικτά της είναι 859,86+123,82+18=1001,68 ευρώ αν την Κυριακή δούλεψε 8 ώρες

Προσωπικά έχοντας διαβάσει στην Επιθεώρηση εργατικού και ασφαλιστικού δικαίου σελ.526

τεύχος Μαϊου 2006,

"1)Στους ξενοδοχοΫπαλλήλους πέραν των προβλεπόμενων βασικών μηνιαίων μισθών ή των επιδομάτων χορηγούνται οι προσαυξήσεις που προβλέπονται για απασχόληση κατά Κυριακές και εορτές καθώς για τις νυκτερινές ώρες

...

5) οι ημέρες ανάπαυσης των εργαζομένων σε 5νθήμερο πρέπει να είναι συνεχόμενες.

Η από 30.3.2005 σσε των ξενοδοχοϋπαλλ'ήλων νήσου Ρόδου στο άρθρο 7 προβλέπει

ότι αν οι μισθωτοί απασχολούνται την 6η και 7η ημέρα της εβδομάδος δηλαδή την μία ή και τις 2 μέρες της ανάπαυσης τους τους οφείλεται πρόσθετη νόμιμη αμοιβή (βλ. ΕΑΕΔ 2005 σελ.588)

Εξεταστέον είναι εαν ο όρος αυτός της σσε είναι σύννομος ή όχι, δεδομένου ότι καταστρατηγεί

διάταξη δημόσιας τάξης (εβδομ. ανάπαυση) "

έχω εξάγει τα εξής συμπεράσματα:

1) λέει ότι οφείλονται πρόσθετες αμοιβές αλλά δεν λέει κάτι διαφορετικό από τον καινούριο εργατικό νόμο. Ανέτρεξα και στην παραπομπή ΕΑΕΔ 2005, σελ 588 αλλά το μόνο που λέει είναι ότι οφείλεται πάλι πρόσθετη αμοιβή, χωρίς να ορίζεται πάλι κάτι άλλο.

2) Υπάρχει σύγχυση σχετικά με τα ρεπό και τις ημέρες ανάπαυσης (Εξεταστέον), οπότε δεν ξέρουν τι τους γίνεται και ό,τι και να κάνεις σχετικά με τις ημέρες εργασίας δεν είναι εγγυημένο

Μετά από αυτά εγώ τουλάχιστον αν έβγαζα τέτοια μισθοδοσία θα την έβγαζα διαφορετικά. Δηλ με την υπερεργασία και τις υπερωρίες που ορίζει ο νόμος και όχι με ρεπό, τα οποία δεν έχουν καμία προσαύξηση. Αυτοί έχουν διαφορετική νοοτροπία όμως. Θεωρούν ότι τα Σαβ/κα για κάποιον που εργάζεται Δευτέρα-Παρασκευή είναι ρεπό (όπως θα μπορούσε να είναι και οποιαδήποτε μέρα της εβδομάδας - είναι 2 δικαιούμενα ρεπό την βδομάδα, τα οποία είναι και κυλιόμενα και βγαίνουν με αλγόριθμο της επιθεώρησης)

κατα τα οποία αν δουλέψει ένας εργαζόμενος θα πρέπει να πάρει τις αποδοχές του που αναλογούν στο οκτάωρο, χωρίς προσαύξηση. Όμως επειδή θεωρούν ότι η Κυριακή είναι αργία, δίνουν την προσαύξηση 75% μόνο για τις Κυριακές.

Και για να σας λύσω την απορία σας περί 5νθημέρου, εγώ προσωπικά δεν έχω βρει κάτι τέτοιο πουθενά. Αλλά έχω βρει το εξής : "Οι ώρες εργασίας καθορίζονται σε 40 εβδομαδιαίως" στην ίδια σελ. που ανέφερα πριν.

Όσον αφορά όμως τις μέρες, αν κάποιος χρειαστεί να δουλέψει και τις 6 ή 7 της εβδομάδας,

θα προσλάμβανα και άλλο προσωπικό μερικής απασχόλησης που θα δούλευε μόνο Σαβ/κα.

Επειδή όμως βρίσκουν παραθυράκια, ο εργαζόμενος πρέπει να δουλεύει όλη την βδομάδα και να πληρώνεται μόνο τις αργίες και νυκτερινά (όχι υπερεργασίες/υπερωρίες). Δηλ. είναι ασύμφορο να δουλεύεις σε ξενοδοχείο.

Αλλά πιο ασύμφορο είναι να δουλεύεις και καλά μισθωτός 5νθήμερος σε εμπορική εταιρία ή σε παροχής υπηρεσιών και να κάνεις ένα κάρο ώρες παραπάνω, οι οποίες όχι μόνο δεν σου πληρώνονται σαν απλά ημερομίσθια χωρίς προσαυξήσεις ΑΛΛΑ σου λένε και από πάνω ότι αν έκανες την δουλειά σου πιο γρήγορα δεν θα χρειαζόταν να κάνεις υπερωρίες ΑΡΑ δεν πρέπει να τις πληρωθείς. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξέχασα να γράψω όνομα. Εγώ έγραψα τα παραπάνω.

Θέλω να ακούσω και την δική σας γνώμη, γιατί το θέμα με έχει απασχολήσει πολύ, έχοντας

πελάτες με ξενοδοχεία.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη αρπακτικό

Καλησπέρα παίδες. Εδώ εργοδότης-αρπακτικό. Έχω νέα για όλους μας. Το παραμυθι των συλλογικων συμβάσεων θα πρέπει να τελειώσει κάποια μέρα. Τί εννοώ? Εργάζομαι μέσο όρο 18 ώρες τη μέρα, χωρίς ρεπό, δεν έχω προσωπική ζωή, δεν βγάζω χρήματα, και πληρώνω ότι ορίζει ο νόμος στους υπαλλήλους μου, οι οποίοι δεν έχουν καμια ευθύνη για οτιδήποτε στραβο, δεν τους καίγονται και πολλά καρφιά αν δεν έχουμε κίνηση, (μάλλον καλύτερα για αυτούς) αλλά και την κάλυψη του (κοινωνικού βεβαίως) κράτους. Επένδυση εκατομμυρίων που απλούστατα δεν αποδίδει. Ζήτω ο κομμουνισμός (από τα κάτω πάντα)-κοινωνισμός -σοσιαλισμός-λαικισμός-φιλελευθερισμός και η """"ελευθερη"""" οικονομία. Και μετά αναρωτιώμαστε γιατί οι κινέζοι και οι αλβανοί αγοράζουν την Ελλάδα. Και δέν το κλείνω το ρημάδι να πάω διακοπές στην Ταυλάνδη για ανωμαλίες? Πιο φθηνά θα μου έρθει. Καληνύχτα και περαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Solaris
Αντίθετα με όσα λέει ο EPISKEPTHS, περί μη ύπαρξης τέτοιου ξενοδοχείου ( στα άλλα συμφωνούμε ) "τέτοια" ξενοδοχεία όχι μόνο υπάρχουν, αλλά και είναι συνηθισμένο φαινόμενο." σε τουριστικές περιοχές) εργάζονται πολλές φορές χωρίς κανένα ρεπό?"

Θα διακινδυνεύαμε να αποδώσουμε σε τέτοιες νοοτροπίες και τις επάλληλες κρίσεις στο Τουρισμό.

Αλήθεια, όταν ο ξενοδόχος αντιμετωπίζει τον εργαζόμενο ως αντικείμενο στέρησης των ελάχιστων αποδοχών και παροχών που ζητάει ο Νόμος, τι εξασφαλίζει εμένα τον πελάτη του ότι θα πάρω σε υπηρεσίες ότι πληρώσω και δεν θα με αντιμετωπίσει ως "όρθιο χιλιάρικο" ;

ME συγχωρειτε. Ακαδημαϊκά, έχω εργαστεί στην σούπερ λουξ Ελούντα επί χρόνια δουλεύοντας από αρχές μαρτίου μέχρι τέλη οκτωβρίου σερί. το ρεπό είναι λέξη άγνωστη για τους εν τη Ελούντα εργαζόμενους.

χχ

Σολα΄ρις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη MILOS-ROY

KALISPERA SAS. THA ITHELA NA SAS ENIMEROSO OTI EGO DOULEVO SE EPOXIAKO HOTEL 1*

42 ORES TIN EVDOMADA, 30 I 31 IMERES TO MINA, EPI 4 MINES, XORIS OUTE ENA REPO, EFOSON

MOU EXIGITHIKE APO TIN ARXI OTI REPO, ADIES KAI TETIA NA SVISOUN APO TO XARTI!!!!!

MOU DINOUN 850 EURO KAI MOU VAZOUN KAI TA ENSIMA MOU.

KAI OTAN DOKIMASA NA PO STON ERGODOTI OTI DEN INE DIKAIOS KAI SOSTOS,

MOU IPE, EGO AUTA DINO, AMA THELIS OK!!!!

AN TORA EGO KANO KATAGELIA, SE AUTO TO NISI TON 5000 KATIKON POU ZO,

POU NOMIZETE THA XANAVRO DOULIA GIA KANENA-DIO-TRIA XRONIA?????

POUTHENA.

KAI AUTO DEN SIMVENI MONO STO HTL POU DOULEVO EGO, ALLA SE POLLA ALLA EDO STO NISI.

TI EXETE NA PITE, LIPON?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη MILOS-ROY
KALISPERA SAS. THA ITHELA NA SAS ENIMEROSO OTI EGO DOULEVO SE EPOXIAKO HOTEL 1*

42 ORES TIN EVDOMADA, 30 I 31 IMERES TO MINA, EPI 4 MINES, XORIS OUTE ENA REPO, EFOSON

MOU EXIGITHIKE APO TIN ARXI OTI REPO, ADIES KAI TETIA NA SVISOUN APO TO XARTI!!!!!

MOU DINOUN 850 EURO KAI MOU VAZOUN KAI TA ENSIMA MOU.

KAI OTAN DOKIMASA NA PO STON ERGODOTI OTI DEN INE DIKAIOS KAI SOSTOS,

MOU IPE, EGO AUTA DINO, AMA THELIS OK!!!!

AN TORA EGO KANO KATAGELIA, SE AUTO TO NISI TON 5000 KATIKON POU ZO,

POU NOMIZETE THA XANAVRO DOULIA GIA KANENA-DIO-TRIA XRONIA?????

POUTHENA.

KAI AUTO DEN SIMVENI MONO STO HTL POU DOULEVO EGO, ALLA SE POLLA ALLA EDO STO NISI.

TI EXETE NA PITE, LIPON?

EPI PLEON, DEN PIRA OUTE ENA EURO TON PERASMENO XIMONA APO AUTA POU EPREPE, P.X EPIDOMA KAI DORO

XRISTOUGENNON, GIATI, LEEI, DEN APASXOLOUSE PRIN EMENA RECEPTIONIST, KAI DEN IXERE TIS IPOXREOSIS TOU.

KAI OTAN APETISA EPITELOUS AUTA POU DIKEOUME, I ZOI MOU EKI MESA EGINE DISKOLI.

MA POLI DISKOLI.

TOULAXISTON KATALAVE OTI DEN IMASTE XAZI, TO KATALAVE OMOS??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φιλοι μου γεια σας,

σε μια αναζητηση στο νετ, για καποια απορια βρηκα το site σας, ελπιζω να μπορεσετε να μου λυσετε την απορια μου, και επισης να μην σας ειμαι βαρος.

ειμαι ξενοδοχουπαλληλος σε τουριστικο νησι, με 16 χρονια προυπηρεσια.

πριν μια εβδομαδα οταν πηγα στην δουλεια, βρηκαμε καποια ανακοινωση που ελεγε οτι :

<απο αυριο απαντες 8 1/2 ωρες εργασια >

καποιοι αντιδρασαμε , και δεν το εφαρμοσαμε.

στην συνεχεια αντιδρασανε αρκετοι συναδελφοι, με αποτελεσμα χθες η επιχειρηση εβγαλε αιτησεις να υπογραψουμε ποιοι θα δουλευουμε 8 ωρο , και ποίοι 8 /1/2 ωρες .

στο 8 ωρο ΔΕΝ θα δικαιουμαστε λεει ουτε φαγητο ουτε διαλειμα !!!

θελω τις γνωσεις σας στο ποσο νομιμο ειναι αυτο, ποιο ειναι το δικαιουμενο μας, και αν υπαρχει καπου ο σχετικος νομος να τον κατεβασω θα σας ειμουν ευγνωμων .

σας ευχαριστω για τον χρονο σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το ξενοδοχειο ανηκει σε μεγαλη Κυπριακη αλυσιδα ξενοδοχειων με 3 + 2 υποκατασκευη στη Ροδο. περισσοτερα απο 10 στην Ελλαδα, και επρισσοτερα απο 25 σε Ελλαδα και Κυπρο.

το γεγονος οτι ολα τα χρονια υπηρχε το 8ωρο, και το γεγονος οτι ουτε στα αλλα ξενοδοχεια της συγκεκριμενης αλυσσιδας αλλα ΟΥΤΕ και στα 100 νταδες αλλα ξενοδοχεια του νησιου, ΔΕΝ ζητηθηκε η αυξηση ωραριου κατα μιση ωρα, μονο παρανομο φενεται .

ας βοηθησει ο καθενας με τις γνωσεις του, στην αποφυγη αυτης της εκμεταλευσης του απλου κοσμακι απο τους μεγαλοκαρχαριες ξενοδοχους !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορώ να πω οτι η σελίδα αυτή είναι μια από της πιο ενδιαφέρουσες που έχω επισκεφτεί! επιτέλους διαπιστώνω οτι οι λογιστές είναι με το μέρος των εργαζομένων, και όχι των εργοδοτών τους. γιατί όλα αυτά που διαβασα, μου άνοιξαν τα μάτια! εγώ δουλεύω σε ενα ξενοδοχείο, ως βοηθός μπαρμαν ( ετσι τουλαχιστων λέει το χαρτί του ικα), αλλα είμαι ο μοναδικός 'ανθρωπος σε αυτό το πόστο, δηλαδή τα κάνω όλα. και σερβις και ταμείο και λαντζα... αλλα αυτό είναι κατι που τελος παντων με επέλεξε, λόγω της ανεργας που υπάρχει. δουλεύω 8 χρόνια έτσι, και άδεια έχω πάρει 0 μέρες. μπορείται να καταλάβετε, οτι το ρεπώ είναι αγνωστη λέξη. και αργίες δουλεύω, και κάθε μέρα και γιορτή και σχόλη! ο μισθός μου δεν υπερβαίνει τα 1000 ευρώ,εκτός και αν ο καλός θεούλης μας δώσει κανένα μήνα 5 κυριακές και ανεβεί , και φυσικά τα ενσημα μου κάθε μήνα είναι 25. είμαι δηλωμένος ημερομίσθιος.

ούτε να τα υπολογίσω μπορώ , το πόσο με κλέβει ο εργοδότης μου!

σύμφωνα με αυτα που διάβασα εδώ πολλά! αλήθεια όμως, πως τα καλύπτουν όλα αυτα?ποιος θα μας βοηθήσει εμάς αν όχι ο λογιστής?

Σας ευχαριστώ που μας ανοίγετε τα μάτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Μπορώ να πω οτι η σελίδα αυτή είναι μια από της πιο ενδιαφέρουσες που έχω επισκεφτεί! επιτέλους διαπιστώνω οτι οι λογιστές είναι με το μέρος των εργαζομένων, και όχι των εργοδοτών τους. γιατί όλα αυτά που διαβασα, μου άνοιξαν τα μάτια! εγώ δουλεύω σε ενα ξενοδοχείο, ως βοηθός μπαρμαν ( ετσι τουλαχιστων λέει το χαρτί του ικα), αλλα είμαι ο μοναδικός 'ανθρωπος σε αυτό το πόστο, δηλαδή τα κάνω όλα. και σερβις και ταμείο και λαντζα... αλλα αυτό είναι κατι που τελος παντων με επέλεξε, λόγω της ανεργας που υπάρχει. δουλεύω 8 χρόνια έτσι, και άδεια έχω πάρει 0 μέρες. μπορείται να καταλάβετε, οτι το ρεπώ είναι αγνωστη λέξη. και αργίες δουλεύω, και κάθε μέρα και γιορτή και σχόλη! ο μισθός μου δεν υπερβαίνει τα 1000 ευρώ,εκτός και αν ο καλός θεούλης μας δώσει κανένα μήνα 5 κυριακές και ανεβεί , και φυσικά τα ενσημα μου κάθε μήνα είναι 25. είμαι δηλωμένος ημερομίσθιος.

ούτε να τα υπολογίσω μπορώ , το πόσο με κλέβει ο εργοδότης μου!

σύμφωνα με αυτα που διάβασα εδώ πολλά! αλήθεια όμως, πως τα καλύπτουν όλα αυτα?ποιος θα μας βοηθήσει εμάς αν όχι ο λογιστής?

Σας ευχαριστώ που μας ανοίγετε τα μάτια!

Ο λογιστής ειναι εργαζόμενος σαν και σένα , έχει υποχρέωση να βγάλει την μισθοδοσία με τα στοιχεία που του δίνει ο εργοδότης, μην τον λαμβάνεις καθόλου υπόψη, για να μην σου πω ότι μερικοί τυποι το μπορούν να σου δημιουρηήσπυν πρόβλημα, να πας στο ΣΕΠΕ να μαθεις τι πρέπει να παίρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

QUOTE(θύμα? @ Aug 9 2008, 05:38 PM) Μπορώ να πω οτι η σελίδα αυτή είναι μια από της πιο ενδιαφέρουσες που έχω επισκεφτεί! επιτέλους διαπιστώνω οτι οι λογιστές είναι με το μέρος των εργαζομένων, και όχι των εργοδοτών τους. γιατί όλα αυτά που διαβασα, μου άνοιξαν τα μάτια! εγώ δουλεύω σε ενα ξενοδοχείο, ως βοηθός μπαρμαν ( ετσι τουλαχιστων λέει το χαρτί του ικα), αλλα είμαι ο μοναδικός 'ανθρωπος σε αυτό το πόστο, δηλαδή τα κάνω όλα. και σερβις και ταμείο και λαντζα... αλλα αυτό είναι κατι που τελος παντων με επέλεξε, λόγω της ανεργας που υπάρχει. δουλεύω 8 χρόνια έτσι, και άδεια έχω πάρει 0 μέρες. μπορείται να καταλάβετε, οτι το ρεπώ είναι αγνωστη λέξη. και αργίες δουλεύω, και κάθε μέρα και γιορτή και σχόλη! ο μισθός μου δεν υπερβαίνει τα 1000 ευρώ,εκτός και αν ο καλός θεούλης μας δώσει κανένα μήνα 5 κυριακές και ανεβεί , και φυσικά τα ενσημα μου κάθε μήνα είναι 25. είμαι δηλωμένος ημερομίσθιος.

ούτε να τα υπολογίσω μπορώ , το πόσο με κλέβει ο εργοδότης μου!

σύμφωνα με αυτα που διάβασα εδώ πολλά! αλήθεια όμως, πως τα καλύπτουν όλα αυτα?ποιος θα μας βοηθήσει εμάς αν όχι ο λογιστής?

Σας ευχαριστώ που μας ανοίγετε τα μάτια!

Ο λογιστής ειναι εργαζόμενος σαν και σένα , έχει υποχρέωση να βγάλει την μισθοδοσία με τα στοιχεία που του δίνει ο εργοδότης, μην τον λαμβάνεις καθόλου υπόψη, για να μην σου πω ότι μερικοί τυποι το μπορούν να σου δημιουρηήσπυν πρόβλημα, να πας στο ΣΕΠΕ να μαθεις τι πρέπει να παίρνεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας....

Ωστόσω υπάρχει ένα θέμα το οποίο δεν έχει ακόμα ξεκαθαριστεί και θα χρειαστώ την αρωγή σας.

Κατά την περίοδο 2005 - 2008 δούλευα σε παραθεριστικό εποχιακό ξενοδοχείο της επαρχίας κατά την περίοδο Απρίλιος - Οκτώβριος κάθε έτους 7 ημέρες την εβδομάδα (χωρίς ρεπό), 8 ώρες την ημέρα, πράξη απόλυτα συνειδητή μιας και αυτό ακριβώς ήταν το περιεχόμενο της συμφωνίας μου με τον εργοδότη. Ο συγκεκριμένος εργοδότης λοιπόν στην ΑΠΔ κάθε μήνα δήλωνε ότι εργαζόμουν και τις 30 ημέρες του μήνα.

Κατά την περίοδο Απρίλιο - Οκτώβριο 2009 σε ένα άλλο ξενοδοχείο με το ίδιο καθεστώς απασχόλησης (7ήμερη εργασία, χωρίς ρεπό, και 8ωρο) ο νέος μου εργοδότης δήλωνε ότι εργαζόμουν μόνο τις 25 αντί για όλες τις μέρες του μήνα. Γνωρίζω πάρα πολύ καλά το περιεχόμενο όλων των κατά καιρούς ΣΣΕ ξενοδοχουπαλλήλων για το νόμιμο ωράριο και τις ημέρες εργασίας, όπως πιστεύω γνωρίζετε πάρα πολύ καλά και εσείς πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που επικρατεί όσον αφορά την απασχόληση στο χώρο των εποχιακών ξενοδοχείων. Δεν με ενδιαφέρει τόσο το γεγονός του ημερήσιου ωραρίου και των πραγματικών ημερών απασχόλησης όσο το να μπορέσετε να με ενημερώσετε αν υπάρχει στη νομοθεσία κάποιος συγκεκριμένος νόμος που αναφέρει ρητά ότι είναι υποχρεωτικό για τις εποχιακές ξενοδοχειακές επιχειρήσεις λόγω φύσης εργασίας να δηλώνουν ότι απασχολούν τους εργαζομένους περισσότερο από τις 25 ημέρες του μήνα που είναι νόμιμο και από την Επιθεώρηση εργασίας. Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει ΄παρεμφερής συγκεκριμένος νόμος προκειμένου να τον επικαλεστώ έτσι ώστε ο εργοδότης μου να με δηλώνει τουλάχιστον για όλες τις μέρες εργασίας μου κάθε μήνα και να μη χάνω με αυτό το τρόπο γύρω στα 30 ένσημα κάθε σαιζόν. Θα εκτιμούσα πολύ μία άμεση απάντηση σας ...

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...