Προς το περιεχόμενο

θεώρηση μισθωτήριου συμβολαίου με καθυστέρηση από την έναρξη της μίσθωσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σ' αυτό;

Η μίσθωση και εγκατάσταση του μισθωτή στο μίσθιο έγινε το Νοέμβρη 2008. Για διάφορους λόγους (αναθεώρηση συμφωνίας μισθώματος, ο εκμισθωτής δεν μένει στην ίδια πόλη και υπάρχει δυσκολία στην επαφή κλπ), κατέληξαν σε συμφωνία στις 20 Ιανουαρίου 2009.

Τι θα γράψω στο μισθωτήριο συμβόλαιο;

Από πότε αρχίζει η μίσθωση;

Τι προθεσμία έχω για να το καταθέσω προς θεώρηση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.;

Τι θα δηλώσει στο Ε2 ο εκμισθωτής και τι ο μισθωτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμφωνητικο θα το κανεις με σημερινη ημερομηνια αλλα θα γραφει οτι η μισθωση ειναι απο τον Νοεμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει προθεσμία (30 ημέρες σίγουρα είναι για κατοικία και νομίζω 15ημ. για επαγγελματική στέγη), καθώς επίσης υπάρχει και πρόστιμο - το ελάχιστο!!!!! - σε άλλες ΔΟΥ 40...σε άλλες 50... 60... μπορεί και 100 ευρώ...

το μεγαλείο της Ελλάδας μας είναι αυτό...

...παράληψη...

το ζητούμενο είναι να μην έχει πρόβλημα "διασταύρωσης" ούτε ο μισθωτής, ούτε ο εκμισθωτής...

πώς θα επιτευφθεί αυτό ? θα πρέπει οι δυο τους να έρθουν σε συνεννόηση για τους μήνες και τα ποσά που θα δηλώσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει προθεσμία (30 ημέρες σίγουρα είναι για κατοικία και νομίζω 15ημ. για επαγγελματική στέγη), καθώς επίσης υπάρχει και πρόστιμο - το ελάχιστο!!!!! - σε άλλες ΔΟΥ 40...σε άλλες 50... 60... μπορεί και 100 ευρώ...

H προθεσμια των 30 ημερων, ειναι απο την συνταξη του συμφωνητικου, η οποια μπορει να ειναι και σε μεταγενεστερο χρονο απο την ημερομηνια εναρξης της μισθωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προθεσμια των 30 ημερων, ειναι απο την συνταξη του συμφωνητικου, η οποια μπορει να ειναι και σε μεταγενεστερο χρονο απο την ημερομηνια εναρξης της μισθωσης.

Τάσο, δώσε καμιά παραπομπή.... έχω την εντύπωση πως θα χρειαστεί... και θα πέσει γέλιο..... :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάσο, δώσε καμιά παραπομπή.... έχω την εντύπωση πως θα χρειαστεί... και θα πέσει γέλιο..... :wacko:

Στεφανε θα το δω απο Δευτερα στο γραφειο.

Δεν θυμαμαι αν το εχω διαβασει καπου.

Το εχω εφαρμοσει ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδος: ΝΟΜΟΣ

Αριθμός: 1828

Έτος: 1989

ΦΕΚ: Α 2 19890103

Τέθηκε σε ισχύ: 03.01.1989

Ημ.Υπογραφής: 03.01.1989

Τίτλος

Αναμόρφωση της φορολογίας εισοδήματος και άλλες διατάξεις.

Θέματα

Φορολογία Μεταβιβάσεως Ακινήτων και Πλοίων, Φόρος κύκλου εργασιών, Φόρος Εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων, Μέτρα κατά της φοροδιαφυγής, Φορολογία Κληρονομιών, Δωρεών, Προικών και Λαχνών, Αναμόρφωση, Προέλευση εισοδήματος, κινητές αξίες, μετατροπές, ελευθέρια επαγγέλματα, Τροποποιήσεις ν.δ. 3323/1955 και ν.δ. 3843/1958, Φορολογία πετρελαιοειδών, Πολιτικοί πρόσφυγες, Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, Εσοδα Ο.Τ.Α., Κώδικας Δήμων και Κοινοτήτων

Σχόλια

Η ισχύς του νόμου αρχίζει από τη δημοσίευση στο ΦΕΚ. Η ισχύς επί μέρους άρθρων αρχίζει κατά τους όρους του άρθρου 44 του νόμου. Ο νόμος 2238/1994 κωδικοποίησε τη φορολογία εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων, χωρίς όμως να καταργήσει ρητά τις διατάξεις των ν.δ. 3323/1955 και ν.δ.3843/1958, όπως τροποποιήθηκαν μεταγενέστερα. Αποτελεί δε ερμηνευτικό θέμα αν αυτό συνέβη σκόπιμα ή από παραδρομή. Αρα υπάρχει ανάγκη να ανατρέξει ο ερμηνευτής στις τροποποιημένες διατάξεις του νόμου.

--------------------------------------------------------------------------------

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΡΘΡΩΝ

Αρθρο: 16

Ημ/νία: 03.01.1989

Ημ/νία Ισχύος: 03.01.1989

Τίτλος Αρθρου

Υποχρώσεις.

Λήμματα

Υποχρεώσεις φορολογουμένων, Αντικατάσταση άρθρου 14 ν.δ. 3323/1955, Αλλαγή κατοικίας ή έδρας, Αντικατάσταση άρθρου 9 ν. 820/1978, Αντικατάσταση άρθρων 70,72 ν.δ. 3323/1955

Κείμενο Αρθρου

1. Το άρθρο 14 του ν.δ. 3323/1955 αντικαθίσταται ως εξής:

"Αρθρο 14

Αλλαγή κατοικίας ή έδρας

1. Σε κάθε περίπτωση που ο υπόχρεος σε δήλωση μεταβάλλεται κατοικία ή κύρια διαμονή έχει υποχρέωση να υποβάλλει, μέχρι τη λήξη του οικονομικού έτους, στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας που είναι αρμόδιος πριν από τη μεταβολή, υπεύθυνη δήλωση του ν.

1599/1986 (ΦΕΚ Α' 75), για τον τόπο της νέας κατοικίας ή της διαμονής του.

2. Προκειμένου για αλλαγή της έδρας της κύριας επιχείρησης ή του επαγγέλματος εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 29 του ν. 1642/1986.

3. Σε περίπτωση μη υποβολής της δήλωσης που προβλέπουν οι παράγραφοι 1 και 2, αρμοδίως επιλαμβάνεται για την επιβολή του φόρου ο προϊστάμενος της δημόσιας υπηρεσίας που είναι αρμόδιος πριν από τη μεταβολή.

4. Η παράλειψη υποβολής της δήλωσης που προβλέπεται από την παράγραφο 1 καθώς και η υποβολή ανακριβούς δήλωσης, συνεπάγεται την επιβολή προστίμου που ορίζεται στο άρθρο 73."

2. Οι παράγραφοι 1 και 3 του άρθρου 3 του ν. 4045/1960 (ΦΕΚ Α' 47) αντικαθίσταται ως εξής:

"1. Ιδιωτικά έγγραφα μίσθωσης αστικών ακινήτων ασχέτως ποσού μισθώματος ή γεωργικών ακινήτων εφ'όσον το μίσθωμα είναι ανώτερο των πέντε χιλιάδων (5.000) δραχμών κατά μήνα, προσκομίζονται από τον εκμισθωτή για θεώρηση, μέσα σε τριάντα (30) μέρες από τη σύνταξή τους, στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας που είναι αρμόδιος για τη φορολογία του. Τα έγγραφα αυτά δύναται και ο μισθωτής να τα προσκομίζει για θεώρηση στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας που είναι αρμόδιος για τη φορολογία του εκμισθωτή. Τα έγγραφα αυτά υποβάλλονται σε δύο (2) αντίγραφα, από τα οποία το ένα

επιστρέφεται θεωρημένο σ'αυτόν που τα προσκόμισε.

3. Στην περίπτωση μεταβίβασης της κυριότητας ακινήτου, ο νέος κύριος είναι αλληλεγγύως και εις ολόκληρον συνυπεύθυνος με τον προκάτοχο για την πληρωμή του φόρου τριών (3) πριν από τη μεταβίβαση ετών, που αναλογεί επιμεριστικά στο εισόδημα του ακινήτου που μεταβιβάστηκε και προκύπτει από την έγγραφή που υπάρχει κατά την ημέρα της μεταβίβασης. Ιδια υποχρέωση υπάρχει για το χαρτόσημο και τα τέλη ύδρευσης. Οι συμβολαιογράφοι έχουν υποχρέωση να υπενθυμίζουν τη διάταξη αυτή στους συμβαλλόμενους και να αναγράφουν τούτο ρητά στο συμβόλαιο της αγοραπωλησίας.

Οσοι δεν προσκομίζουν τα έγγραφα μίσθωσης ακινήτου για θεώρηση ή τα προσκομίζουν εκπρόθεσμα καθώς και οι συμβολαιογράφοι που δεν εφαρμόζουν τις υποχρεώσεις που προβλέπονται από την παράγραφο αυτή, υπόκεινται σε πρόστιμο που ορίζεται στο άρθρο 73 του ν.δ. 3323/1955."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟΜΟΣ 2238/1994 Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος ΦΕΚ Δημοσίευσης: Α151 (Κωδικοποιημένος μέχρι τον : 3697/2008)

.....................................

Αρθρο 77 Υποχρεώσεις εκμισθωτών ακινήτων

1. Ιδιωτικά έγγραφα μίσθωσης αστικών ακινήτων ασχέτως ποσού μισθώματος ή γεωργικών ακινήτων, εφόσον το μίσθωμα είναι ανώτερο των εκατό (100) ευρώ κατά μήνα, προσκομίζονται από τον εκμισθωτή ή τον μισθωτή για θεώρηση, μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη σύνταξή τους, στον προϊστάμενο οποιασδήποτε δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας. Τα έγγραφα αυτά υποβάλλονται σε δύο αντίγραφα, από τα οποία το ένα επιστρέφεται θεωρημένο σε αυτόν που τα προσκόμισε και το άλλο παραμένει στη δημόσια οικονομική υπηρεσία ή σε περίπτωση αναρμοδιότητας, διαβιβάζεται στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας που είναι αρμόδιος για τη φορολογία του εκμισθωτή.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/7595

1008442/155/Α0012/30.3.2007 Θεώρηση ιδιωτικού συμφωνητικού μίσθωσης ακινήτου διάρκειας μεγαλύτερης των εννέα (9) ετών.

1.- Απαντώντας στο πιο πάνω σχετικό, αναφορικά με το υπόψη θέμα, σας πληροφορούμε ότι τα ιδιωτικά έγγραφα μίσθωσης αστικών ακινήτων υπάρχει υποχρέωση θεώρησης τους από τον προϊστάμενο οποιασδήποτε Δ.Ο.Υ. μέσα σε 30 ημέρες από τη σύνταξή τους (παρ.1 αρθ.77 ν.2238/1994), ανεξάρτητα από το χρονικό διάστημα διάρκειας της μίσθωσης.

.....................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Είδος: ΝΟΜΟΣ

Αριθμός: 1828

Έτος: 1989

ΦΕΚ: Α 2 19890103

Τέθηκε σε ισχύ: 03.01.1989

Ημ.Υπογραφής: 03.01.1989

"1. Ιδιωτικά έγγραφα μίσθωσης αστικών ακινήτων ασχέτως ποσού μισθώματος ή γεωργικών ακινήτων εφ'όσον το μίσθωμα είναι ανώτερο των πέντε χιλιάδων (5.000) δραχμών κατά μήνα, προσκομίζονται από τον εκμισθωτή για θεώρηση, μέσα σε τριάντα (30) μέρες από τη σύνταξή τους, στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας που είναι αρμόδιος για τη φορολογία του. Τα έγγραφα αυτά δύναται και ο μισθωτής να τα προσκομίζει για θεώρηση στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας που είναι αρμόδιος για τη φορολογία του εκμισθωτή. Τα έγγραφα αυτά υποβάλλονται σε δύο (2) αντίγραφα, από τα οποία το ένα

επιστρέφεται θεωρημένο σ'αυτόν που τα προσκόμισε.

Δεν αντιλέγω αλλά με αυτό το σκεπτικό μπορεί κάποιος να μισθώνει κάποιο χώρο χωρίς μισθωτήριο έστω για δύο χρόνια και να συντάξει ένα μισθωτήριο με τωρινή ημερομηνία που να λέει ότι η ημερομηνία μίσθωσης ξεκινάει πρίν από δύο χρόνια και να πάει τώρα να το καταθέσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

ΕΚΑΝΑ συμβολαιο προχθες 11/07 για επαγγελματικη στεγη οπου η μισθωση ξεκιναει απο 01/08

μπορω να το καταθεσω σε ΔΟΥ πριν τις 01/08?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ έχω κάνει ένα συμβόλαιο επαγγελματικής στέγης τον Απρίλιο, το κατέθεσα τότε και η έναρξη θα γ΄λινει σε λίγες μέρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη μαυρος πητ

ΕΚΑΝΑ συμβολαιο προχθες 11/07 για επαγγελματικη στεγη οπου η μισθωση ξεκιναει απο 01/08

μπορω να το καταθεσω σε ΔΟΥ πριν τις 01/08?

μπορεις ανετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...
επισκέπτη χριστινα

μπορω να κατεθεσω στην εφορια για θεωρηση μισθωτηριο με τωρινη ημερομηνια αλλα η μισθωση να εχει ξεκινησει (προκειται για παραταση σε προγενεστερο μισθωτηριο) πριν απο ενα χρονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες θα μπορούσες, αλλά από 9-1-2012 χρειάζεσαι και ενεργειακό πιστοποιητικό το όποιο εάν το έχεις όλα καλά. Τώρα μια λύση που υπάρχει εάν δεν έχεις το ενεργειακό πιστοποιητικό όπως μου έτυχε και εμένα σήμερα είναι να καταθέσεις το συμφωνητικό με ημερομηνία σύνταξης πριν της 9-1-2012 με ένα μικρό προστιματάκι βεβαίως βεβαίως.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε! Στην αρχή του έτους μου έγινε μία μικρή μείωση στο νοίκι του σπιτιού και μου είπαν ότι πρέπει να κάνω καινούριο μισθωτήριο συμβόλαιο. Το παλιό μου έχει λήξει και γίνεται κάθε χρόνο σιωπηρή ανανέωση του. Μπορείτε να μου πείτε αν όντως πρέπει να γίνει έτσι;

Μπορώ στο νεό μισθωτήριο, αν πρέπει να κάνω τελικά, να βάλω σημερινή ημερομηνία σύνταξής του, αλλά ότι η μίσθωση άρχισε στις 1/1/2012; Το σπίτι είναι μικρότερο από 30 τετραγωνικά; Αν δεν κάνω λάθος δε χρειάζεται ενεργειακό πιστοποιητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα, θα ήθελα να ενημερωθώ για την μείωση του ενοικίου οικίας 59 τ.μ που πρόκειται να δεχτώ από τον ενοικιαστή μου. Μιλάμε για ανανέωση μισθώματος άρα δεν χρειάζομαι ενεργειακό πιστοποιητικό? Αν ναι υπάρχει κάποιο υπόδειγμα έντυπο για το μισθωτήριο αυτό? Τέλος μπορώ να το καταθέσω αναδρομικά από 1/1/2012 ή υπάρχει περίπτωση κάποιου προστίμου και πόσο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΕ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,,,,, ΤΟ ΕΝΑ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΙΣΧΥ 01-01-2011... ΤΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΘΑ ΠΕΣΕΙ? ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΕ ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,,,,, ΤΟ ΕΝΑ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΙΣΧΥ 01-01-2011... ΤΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΘΑ ΠΕΣΕΙ? ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Τα μισθωτήρια συμβόλαια αστικών ακινήτων, σύμφωνα με το άρθρο 77 του ΚΦΕ, δεν πάνε με τις τριμηνιαίες καταστάσεις αλλά θεωρούνται από οποιαδήποτε ΔΟΥ εντός 30 ημερών από τη σύνταξή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΕΝΤΟΣ 30 ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...