Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΠΑ ΑΠΟ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ


VISITOR2008

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ. ΜΗ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΜΕ ΦΠΑ. Η ΕΦΟΡΙΑ ΣΩΣΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΩΣΕΙ. ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ: ΣΤΟΝ 309 ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΩ ΤΟ ΦΠΑ ΣΤΟΝ 303 ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Εκδόθηκε invoice σε Ιταλία για αποστολή εμπορευμάτων με ημερομηνία Δεκεμβρίου χωρις ΦΠΑ, O Ιταλός πελάτης είναι γραμμένος στο vies

Επρεπε να εκδοθεί με φπα η να μπεί φορολογικός εκπρόσωπ[ος καθώς δεν υπηρξε διακίνηση εμπορευμάτων τα αγόρασε από ιταλία (με φπα καθώς δεν υπήρξε αποστολή στην ελλάδα) και τιμολόγησε από εδώ τον Ιταλό χωρίς φπα αν και του είπα ότι πρέπει να βάλει φπα γιατί δεν υπάρχει διακίνηση, αυτός όμως ,όπως μου είπε, είχε συμφωνήσει την τιμή με τον Ιταλό πελάτη και δεν μπορούσε να την αλλάξει.

Εγώ τώρα πως να το χειριστώ;

Ουτε ενδοκοινοτική ούτε εξαγωγή είναι. Στη λογιστική σε ποιον 70 να το καταχωρήσω;

Στην περιοδική φαντάζομαι δεν μπορώ να το βάλω στο 309 σαν ενδοκοινοτική και φυσικά ούτε vies oύτε intrastat σωστά ;

Αν το βάλω στο 308 της περιοδικής σαν εξαγωγή;

Ειλικρινά δεν ξέρω πως να το χειριστώ, κυριως για να μην έχω εγώ πρόβλημα σαν λογιστής. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Ξέχασα να αναφέρω ότι η αξία του invoice είναι μεγάλη 30.000,00 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκδόθηκε invoice σε Ιταλία για αποστολή εμπορευμάτων με ημερομηνία Δεκεμβρίου χωρις ΦΠΑ, O Ιταλός πελάτης είναι γραμμένος στο vies

Επρεπε να εκδοθεί με φπα η να μπεί φορολογικός εκπρόσωπ[ος καθώς δεν υπηρξε διακίνηση εμπορευμάτων τα αγόρασε από ιταλία (με φπα καθώς δεν υπήρξε αποστολή στην ελλάδα) και τιμολόγησε από εδώ τον Ιταλό χωρίς φπα αν και του είπα ότι πρέπει να βάλει φπα γιατί δεν υπάρχει διακίνηση, αυτός όμως ,όπως μου είπε, είχε συμφωνήσει την τιμή με τον Ιταλό πελάτη και δεν μπορούσε να την αλλάξει.

Εγώ τώρα πως να το χειριστώ;

Ουτε ενδοκοινοτική ούτε εξαγωγή είναι. Στη λογιστική σε ποιον 70 να το καταχωρήσω;

Στην περιοδική φαντάζομαι δεν μπορώ να το βάλω στο 309 σαν ενδοκοινοτική και φυσικά ούτε vies oύτε intrastat σωστά ;

Αν το βάλω στο 308 της περιοδικής σαν εξαγωγή;

Ειλικρινά δεν ξέρω πως να το χειριστώ, κυριως για να μην έχω εγώ πρόβλημα σαν λογιστής. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Στον 308 της περιοδικης, τοπος φορολογιας εκτος Ελλαδος (Ιταλια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

ενδοκοινοτική παράδοση (γεωργικών) αγαθών στην Ιταλία. Και οι 2 επιχειρήσεις στο VIES.

Στην ελληνική εταιρεία έχει πληρωθεί μόνο η καθαρή αξία των προιόντων. Ο ΦΠΑ στην Ιταλία, η τέλος πάντων είναι θέμα της ιταλικής εταιρείας.

Στο έντυπο Φ2 που καταχωρείται η συγκεκριμένη συναλλαγή ? 309 ?

Επίσης για τη συναλλαγή αυτή καταβάλλεται εισφορά υπέρ ΕΛ.Γ.Α. ? 0,5%? Η συναλλαγή έλαβε χώρα τον Δεκέμβρη. Χρονικά δηλαδή πριν την τελευταία αλλαγή σχετικά με Ελ.Γ.Α. απλώς μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό για τις εξαγωγές.

Ευχαριστώ.

Στον 308 της περιοδικης, τοπος φορολογιας εκτος Ελλαδος (Ιταλια).

Για το πιο πάνω μια γνώμη παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ευχαριστώ anast, αυτο σκεφτόμουνα και γω, όχι επειδή μπορώ να το αιτιολογήσω αλλα επειδή δεν θα το εβαζα στο 309 ως ενδοκοινοτική, αυτό εννοείς και εσύ;

Είμαι καλημμένος με την έννοια ότι εγω καταχωρώ το τιμολόγιο στα βιβλία , οπου εγώ δεν μπορώ να του επιβάλω να βάλει φπα, και το μεταφέρω στη δήλωση φπα στο 308 και δεν στέλνω vies; δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει ποιο σωστή αντιμετώπιση,έτσι δεν είναι;

Εγώ σαν λογιστής σε κάποιο έλεγχο θα έχω κάποιο πρόβλημα, γιατί με τις συνηπευθηνότητες έχει τρομάξει το μάτι μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ anast, αυτο σκεφτόμουνα και γω, όχι επειδή μπορώ να το αιτιολογήσω αλλα επειδή δεν θα το εβαζα στο 309 ως ενδοκοινοτική, αυτό εννοείς και εσύ;

Είμαι καλημμένος με την έννοια ότι εγω καταχωρώ το τιμολόγιο στα βιβλία , οπου εγώ δεν μπορώ να του επιβάλω να βάλει φπα, και το μεταφέρω στη δήλωση φπα στο 308 και δεν στέλνω vies; δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει ποιο σωστή αντιμετώπιση,έτσι δεν είναι;

Εγώ σαν λογιστής σε κάποιο έλεγχο θα έχω κάποιο πρόβλημα, γιατί με τις συνηπευθηνότητες έχει τρομάξει το μάτι μου;

Εγω το δικαιολογω.

Ο τοπος φορολογιας ειναι εκτος Ελλαδος.

Ο ΦΠΑ πρεπει να αποδοθει στην Ιταλια.

Αλλη χαρακτηριστικη περιπτωση που πανε στον 308 :

Αγορα απο Αργεντινη και αποστολη-πωληση σε Βραζιλια.

Νομιζω οτι δεν εχεις και αλλες επιλογες για το χειρισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Εγω το δικαιολογω.

Ο τοπος φορολογιας ειναι εκτος Ελλαδος.

Ο ΦΠΑ πρεπει να αποδοθει στην Ιταλια.

Αλλη χαρακτηριστικη περιπτωση που πανε στον 308 :

Αγορα απο Αργεντινη και αποστολη-πωληση σε Βραζιλια.

Νομιζω οτι δεν εχεις και αλλες επιλογες για το χειρισμο.

Ο φπα θα επρεπε να αποδοθεί στην Ιταλία; Φαντάζομαι στην περίπτωση φορολογικού αντιπροσώπου. Εφοσόν τιμολογησα απο δω, χωρίς φπα, ενω επρεπε με φπα , πάλι η απόδοση θα γινόταν στην Ιταλία; γιατί εγώ είχα την εντύπωση ότι η απόδοση θα γινόταν στην ελλάδα με την περιοδική δήλωση, εφόσον τιμολογούσα από εδω , χωρίς φορολογικό αντιπρόσωπο, μάλλον λάθος;

Επίσης στον 308 δεν πάει και η παροχή υπηρεσιών από μένα πχ στη Γερμανία όπου για την απόδοση του Φπα είναι υπέυθυνος ο γερμανός;

υπερευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Συναλλαγή που γραφεται στον κωδικο 308 ή 310 του Φ2 δεν μπορεί να γραφτεί και στο Φ4?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο φπα θα επρεπε να αποδοθεί στην Ιταλία; Φαντάζομαι στην περίπτωση φορολογικού αντιπροσώπου. Εφοσόν τιμολογησα απο δω, χωρίς φπα, ενω επρεπε με φπα , πάλι η απόδοση θα γινόταν στην Ιταλία; γιατί εγώ είχα την εντύπωση ότι η απόδοση θα γινόταν στην ελλάδα με την περιοδική δήλωση, εφόσον τιμολογούσα από εδω , χωρίς φορολογικό αντιπρόσωπο, μάλλον λάθος;

Επίσης στον 308 δεν πάει και η παροχή υπηρεσιών από μένα πχ στη Γερμανία όπου για την απόδοση του Φπα είναι υπέυθυνος ο γερμανός;

υπερευχαριστω

Δεν επρεπε να τιμολογησεις με ΦΠΑ.

Ο ΦΠΑ οφειλεται στην Ιταλια.

Γιαυτη την συναλλαγη επρεπε να ορισετε φορολογικο αντιπροσωπο στην Ιταλια, ο οποιος θα τιμολογουσε με ιταλικο ΦΠΑ και θα το απεδιδε στο ιταλικο

δημοσιο αφου συμψηφιζε και τον ΦΠΑ Ιταλιας που σας χρεωσε ο Ιταλος προμηθευτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Δεν επρεπε να τιμολογησεις με ΦΠΑ.

Ο ΦΠΑ οφειλεται στην Ιταλια.

Γιαυτη την συναλλαγη επρεπε να ορισετε φορολογικο αντιπροσωπο στην Ιταλια, ο οποιος θα τιμολογουσε με ιταλικο ΦΠΑ και θα το απεδιδε στο ιταλικο

δημοσιο αφου συμψηφιζε και τον ΦΠΑ Ιταλιας που σας χρεωσε ο Ιταλος προμηθευτης.

Τώρα κατάλαβα, αρα απο την στιγμή που δεν ορίστηκε φορολογικός εκπρόσωπος και να ήθελα δεν μπορούσα να τιμολογήσω με φπα τον Ιταλό

επομένως στον 308 στην περιοδική, μιας και δεν είναι ενδοκοινοτική αφού δεν έγινε διακίνηση, και δεν κάνω vies και intrasat, και φυσικά παραμένω υπόχρεος στο ιταλικό δημόσιο για την απόδοση του φπα πώλησης.

Το αντιλάμβανομαι σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα κατάλαβα, αρα απο την στιγμή που δεν ορίστηκε φορολογικός εκπρόσωπος και να ήθελα δεν μπορούσα να τιμολογήσω με φπα τον Ιταλό

επομένως στον 308 στην περιοδική, μιας και δεν είναι ενδοκοινοτική αφού δεν έγινε διακίνηση, και δεν κάνω vies και intrasat, και φυσικά παραμένω υπόχρεος στο ιταλικό δημόσιο για την απόδοση του φπα πώλησης.

Το αντιλάμβανομαι σωστά;

Σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΑΚΙ

καλημερα πελατης μου θα παραδοσει εμπορευματα στην Γερμανία σε ιδιώτη,

να υπο8έσω δεν 8α χρειαστεί να δηλωθει στην εφορια η μεταβολή για ενδ. συναλλαγες αφου είναι ιδιώτης?

και οσον αφορα την διακίνηση επειδή θα ειναι τριγωνική ( απο Κρήτη θα φυγουν ενώ ο πελάτης μου ειναι Θεσ/κη)

θα εκδοθεί Δ/Α απο τον αποστολεά με τοπο παραδοσης Γερμανια και υποχρεο τον πελάτη μου , ο οποίος θα εκδοσει τιμολογιο με φπα.

cmr και packing list δεν θα χρειαστεί να εκδοθούν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...