Προς το περιεχόμενο

Επεκτείνεται η χρήση του φορολογικού πιστοποιητικού - Αλλαγές και στους ελέγχους των επιχειρήσεων που δεν ελέγχονται από Ορκωτούς, Θα ελέγχονται από "Ελεγκτή Φοροτέχνη Ελεγκτή Ειδικών Προσόντων"


gus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλη χρονιά καταρχήν.

Επειδή έχω κοιτάξει το συγκεκριμένο θέμα περι φορολογικού πιστοποιητικού....

Πρώτον δεν ακουμπάει καν το επάγγελμα του λογιστή φοροτεχνικού.

απλά θα ελέγχουν τις επιχειρήσεις μας εάν βεβαίως πληρούνται τα κριτήρια.

δεύτερον...καλό θα ήταν να το σκεφτεί καλύτερα αυτός που θα τολμήσει να ανοίξει τέτοιου

είδους φοροελεγκτική εταιρεία μιας και αν κανέις δει τα ψιλά γράμματα....

"12. Οι ποινές των Φοροελεγκτικών Εταιριών και των Φοροτεχνών Ελεγκτών Ειδικών Προσόντων, είναι ανάλογες με αυτές των Νόμιμων Ελεγκτών και Ελεγκτικών Γραφείων που χορηγούν το Φορολογικό Πιστοποιητικό."

..........κοινώς 100.000 ευρώ προστίματα σε περίπτωση που το εν λόγω φορολογικό πιστοποιητικό που

δοθεί αποδειχθεί οτι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότα.επίσης,πρόστιμο στον φοροελεγκτή οριμένο ως το

δεκαπλάσιο των αμοιβών του και το καλύτερο.......................αντιμετωπίζεις ποινικό.

Εδώ καλά καλά δυσανασχετούν οι ορκωτοί διότι ο όγκος εργασίας είναι κατά πολυ μεγαλύτερος από αυτον του

τακτικού ελέγχου.Χρειάζεται πολύ προσωπικό για να γίνει η εργασία αυτή,πολύ εκπαίδευση στο προσωπικό,ώστε να

αποφευχθεί το λάθος.Επίσης κατα τη γνώμη μόνο ορκωτοί γνωρίζουν το αντικείμενο μιας και ο έλεγχος σε όσα

δεν καλύπτονται απο την ΠΟΛ 1159 θα διενεργούνται βάσει ΔΕΠ 3000 που ορίζει "περιθώριο" ποσοστό 5%.Αντίστοιχα οι λογιστές

φοροτεχνικοί δεν έχουν αντίστοιχα πρότυπα να ακολουθήσουν Αμφιβάλλω αν το Υπ.Οικ. ξέρει περι τίνος πρόκειται

μιας και είναι γνωστό ότι δεν έχουν ιδέα περι των νομοθετηθάτων που ψηφίζουν.

Τέλος....όπως έγινε για το φορολογικό πιστοποιητικό έτσι και εδώ γνώμη μου ότι απλά οι ελεγκτικές εταιρείες με πλάγιους

τρόπους θα επωφεληθούν από αυτό.

Επίσης να αναφέρω και το πόσο Ευρωπαική Χώρα είμαστε.Το φορολογικό πιστοποιητικό σαν έννοια υπάρχει μόνο στην

Τουρκία.Τώρα και σε εμάς.....Άντε και καλή χρονιά.....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά.

Να κάνω και εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση....... Γιατί μία ΕΠΕ ή ΑΕ να έχει και λογιστή και ελεγκτική εταιρεία αφού θα μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά και με λιγότερα χρήματα μόνο με την ελεγκτική? ή μη μου πείτε ότι δεν θα υπάρχουν λογιστές (μέλη του ΟΕΕ φυσικά) που θα έχουν και μια ελεγκτική και μια λογιστική εταιρεία? Οπότε συνάδελφοι των ΤΕΙ, ΙΕΚ μην ανησυχείτε, δουλειά θα υπάρχει σε κάποιο γραφείο με τον διόλου ευκαταφρόνητο μισθό των 600€, και πολλά σας είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ γκρινια γινεται χωρις λογο αφηστε να δουμε δεν ειναι κακο να ανοιγει μια πορτα παραπανω για το δυσμοιρο επαγγελμα του λογιστη.Οσο για τους εχοντες πτυχιο ΤΕΙ ΙΕΚ ε πρεπει να υπαρξει και καποιος διαχωρισμος δεν νομιζετε και αν καποιος δεν θελει να ειναι μισθωτος με 600 ας αναλαβει τις ευθυνες και τις γνωσεις του και να γινει ελευθερος επαγγ. λογιστης .Τα προστιμα και οι ποινικες ευθυνες φοβιζουν μονο αυτους που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να κανουν σωστα την δουλεια τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κατα τη γνώμη μόνο ορκωτοί γνωρίζουν το αντικείμενο μιας και ο έλεγχος σε όσα

δεν καλύπτονται απο την ΠΟΛ 1159 θα διενεργούνται βάσει ΔΕΠ 3000 που ορίζει "περιθώριο" ποσοστό 5%.Αντίστοιχα οι λογιστές

φοροτεχνικοί δεν έχουν αντίστοιχα πρότυπα να ακολουθήσουν Αμφιβάλλω αν το Υπ.Οικ. ξέρει περι τίνος πρόκειται

μιας και είναι γνωστό ότι δεν έχουν ιδέα περι των νομοθετηθάτων που ψηφίζουν.

Εδώ γελάμε; Από πότε γνωρίζουν καλύτερα οι ορκωτοί φορολολογικό έλεγχο; Πότε στο παρελθόν κάνανε, για να γνωρίζουν; :wacko:

Η διαφωνία δεν είναι στο αν θα δοθεί στον ιδιωτικό τομέα ο έλεγχος. Η διαφωνία έγκειται στην εμπλοκή του Ο.Ε.Ε., και στις διαδικασίες. Για άλλη μια φορά δεν υπάρχει διαφάνεια, και αυτό είναι που βρωμάει.

Το έχω ξαναπεί,και θα συνεχίσω να το βροντοφωνάζω, κι ας μην αρέσει σε μερικούς.

Δεν δικαιούται το Ο.Ε.Ε. να αποφασίζει αποκλειστικά και μόνο με την ιδιότητα του εισπρακτικού μηχανισμού. Όταν και όποτε αποφασίσει να εντάξει στα μέλη του όλους όσων διαχειρίζεται τις άδειες τους, τότε το συζητάμε.

Και ναι, δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώνω συνδρομή σαν μέλος, αν είναι να κατοχυρώσω το δικαίωμα της συμμετοχής και του ελέγχου, το δικαίωμα του "εκλέγειν και εκλέγεσθαι".

Δικαιώματα που έχουν ακόμα και οι Πτυχιούχοι του Τμήματος Οργάνωσης και Διαχείρισης Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου... :blink: Αλλά ένα μεγάλος μέρος λογιστών- φοροτεχνικών δεν το έχει... :angry:

Και όσο για κάποιον που με ρώτησε (με σαφή προσπάθεια υποτίμησης του συνδικαλισμού) τι θα κάνουμε εμείς οι συνδικαλιστές όταν επιλυθούν αυτά τα άνευ ουσίας θέματα που ασχολούμαστε, έχω να απαντήσω ότι πολύ απλά θα κάτσω σπίτι μου να κεντήσω, κάτι που μου αρέσει πολύ μάλιστα...

Τουλάχιστον θα έχω ήσυχη τη συνείδηση μου ότι έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου, και δεν περίμενα τους μαλάκες να βγάλουν το φίδι από την τρύπα για να φάω εγώ τα έτοιμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος ρίχνοντας μια καλύτερη ματιά στο σχέδιο νόμου που αφορά και την επέκταση της υποχρέωσης του φορολογικού πιστοποιητικού αν έχει « χαθεί» όλη η σχετική παράγραφος η αν κάνουν τα μάτια μου πουλάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος ρίχνοντας μια καλύτερη ματιά στο σχέδιο νόμου που αφορά και την επέκταση της υποχρέωσης του φορολογικού πιστοποιητικού αν έχει « χαθεί» όλη η σχετική παράγραφος η αν κάνουν τα μάτια μου πουλάκια;

δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια σου..

το έφαγε η μαρμάγκα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσύρθηκε, και θα επανέλθει με επόμενο νομοσχέδιο, μαζί με τις διοικητικές άδειες ίσως;;; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...