Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΑ- ΕΠΙΒΟΛΗ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ (ΒΑΠΤΙΣΗ)


επισκέπτη Επισκέπτης-ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ-

Μετά από έλεγχο ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ σε ταβέρνα, κατά την διάρκεια δεξίωσης βάπτισης:

1. ζητήθηκαν τα βιβλία της ταβέρνας για έλεγχο, τα οποία δεν ήταν στο κατάστημα, αλλά στον λογιστή

και

2.επιβλήθηκε πρόστιμο γιατί δεν υπήρχαν στα τραπέζια αποδείξεις λιανικής πώλησης, ή διπλότυπο παραγγελίας και το αντίστοιχο Τιμολόγιο. Σύμφωνα με τον έλεγχο, έπρεπε σε κάθε τραπέζι να υπάρχει απόδειξη πώλησης με την κατά άτομο συμφωνία του φυσικού προσώπου που έκανε την δεξίωση και της ταβέρνας (π.χ. €15,00 το άτομο Χ 10 άτομα/τραπέζι = €150,00 η κάθε απόδειξη).

Το κατάστημα κλήθηκε να απαντήσει στα δύο αυτά θέματα. Πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το θέμα (υπάρχει κάποια ΠΟΛ, Νόμος που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε) ; Καμιά ιδέα για το πως πρέπει να απαντήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη TZABELAS

ΕΠΡΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΣΤΓΝ Δ.Ο.Υ. ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΚΑΤΑ ΑΤΟΜΟ ΧΡΕΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΒΓΑΖΕ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...
ΕΠΡΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΣΤΓΝ Δ.Ο.Υ. ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΚΑΤΑ ΑΤΟΜΟ ΧΡΕΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΒΓΑΖΕ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Σχετικά το συμφωνητικό, αν κάποιος έχει μόνιμα τέτοια πελατεία (δεξιώσεις) πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να προσκομίζει συμφωνητικά στη ΔΟΥ;

Δεν καλύπτεται αν είναι το συμφωνητικό υπογεγραμμένο και απλά τα καταθέτει στο τέλος του τριμήνου;

Παρεμπιπτώντως μήπως σας βρίσκεται η σχετική διάταξη γιατί με ενδιαφέρει πολύ το θέμα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμός καταστημάτων στα οποία υποχρεωτικά εκδίδονται εισιτήρια εισόδου και ορισμός κατωτάτου ορίου αξίας ελαχίστης κατανάλωσης στην προσφορά τιμής επί του εισιτηρίου ως προκαταβολή

1072371/757/0015/ΠΟΛ.1097/6.8.2003

.......................................

1. Σε ποια καταστήματα παραμένει η υποχρέωση έκδοσης εισιτηρίου εισόδου

Η υποχρέωση έκδοσης θεωρημένου εισιτηρίου εισόδου, κατ’ άτομο, παραμένει μόνο στα καταστήματα που παρέχουν ψυχαγωγία με ζωντανή μουσική με ορχήστρα τουλάχιστον τριών οργάνων συνδυαζόμενη ή μη με χορό ή ακρόαση και προσφορά φαγητού ή ποτού.

2. Σε ποια καταστήματα καταργείται η υποχρέωση έκδοσης εισιτηρίου εισόδου

Καταργείται η υποχρέωση έκδοσης του εισιτηρίου αυτού στα καταστήματα που παρέχουν ψυχαγωγία:

- με ορχήστρα κάτω των τριών οργάνων

- στερεοφωνική ή ηλεκτρονική μουσική (μπαρ, δισκοθήκες, Piano-bar - restaurant κ.λπ.).

3. Δεν εκδίδεται εισιτήριο εισόδου από τα καταστήματα (εστιατόρια, ταβέρνες, ψητοπωλεία, καφενεία; καφετέριες και λοιπά συναφή), όταν οι εκμεταλλευτές αυτών περιστασιακά και μέχρι δύο φορές το χρόνο διοργανώνουν εκδηλώσεις επ’ ευκαιρία θρησκευτικών εορτών και πανηγύρεων και χρησιμοποιούν για την ψυχαγωγία των εισερχομένων σ΄ αυτά ατόμων ζωντανή μουσική με ορχήστρα τουλάχιστον τριών οργάνων.

4. Επίσης δεν εκδίδεται εισιτήριο από τα καταστήματα, που χρησιμοποιούν ζωντανή μουσική με ορχήστρα τριών τουλάχιστον οργάνων, στα οποία εισέρχονται πρόσωπα που συμμετέχουν σε χορούς, δεξιώσεις ή άλλες εκδηλώσεις που διοργανώνονται από συλλόγους, σωματεία, ιδρύματα, Οργανισμούς, Οργανώσεις κ.λπ. εφόσον έχει κατατεθεί στην ΔΟΥ του διοργανωτή συμφωνητικό όπως απαιτείται σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 82 του Ν.2238/1994, όπως ισχύει. Το συμφωνητικό αυτό πρέπει να επιδεικνύεται σε κάθε φορολογικό έλεγχο.

Σε περίπτωση μη κατάθεσης του συμφωνητικού στην αρμόδια ΔΟΥ μέχρι την πραγματοποίηση της εκδήλωσης, εκδίδεται εισιτήριο εισόδου κατ’ εισερχόμενο άτομο, χωρίς αξία με την ένδειξη «Βάσει συμφωνητικού».

5. Περιπτώσεις έκδοσης κατ’ άτομο εισιτηρίων εισόδου «ΒΑΣΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ» ή «ΕΙΔΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ»

Επισημαίνεται ότι όπως είχε γίνει δεκτό με την υπ’ αριθ. 1088860/627/ΠΟΛ.1188/0015/29.7.1994 εγκύκλιο, η οποία εξακολουθεί να ισχύει:

Στις περιπτώσεις καταστημάτων που συμβάλλονται με τουριστικά γραφεία, εφόσον έχει κατατεθεί στη ΔΟΥ του διοργανωτή συμφωνητικό, εκδίδεται εισιτήριο εισόδου κατ’ εισερχόμενο άτομο, χωρίς αξία με την ένδειξη «Βάσει συμφωνητικού». Το συμφωνητικό αυτό πρέπει να επιδεικνύεται σε κάθε φορολογικό έλεγχο.

Ομοίως,, η συγκεκριμένη διαδικασία, μπορεί να εφαρμοσθεί και για περιπτώσεις καταστημάτων που συμβάλλονται με ιδιώτες προκειμένου να εξυπηρετηθούν διάφορες εκδηλώσεις (π.χ. γάμοι, βαπτίσεις κ.λπ.).

Εφόσον για τις περιπτώσεις των πελατών-τουριστικών γραφείων και των ιδιωτών-πελατών (γάμοι κ.λπ.) δεν καταρτίζεται έγγραφη σύμβαση, παρέχεται η δυνατότητα να εκδίδονται εισιτήρια με την ένδειξη «Ειδική Συμφωνία».

......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθορίζουμε τον τύπο και το περιεχόμενο... 1. Η κατάσταση με την οποία κάθε χρόνο θα δηλώνεται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. ...β) του πελάτη στον οποίο παραχωρήθηκε η αίθουσα ή έγινε η εξυπηρέτηση ...2. Η κατάσταση αυτή θα υποβάλλεται μόνο όταν παραχωρείται αίθουσα , ....

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω το εξής:

Το συμφωνητικό πρέπει να υποβληθεί στη ΔΟΥ πριν την εκδήλωση ή αρκεί να υπάρχει για τον έλεγχο και εκ των υστέρων σαν συμφωνητικό να υποβληθεί με όλα τα υπόλοιπα του τριμήνου;

Συγνώμη που επιμένω αλλά έχουν πέσει κάτι πρόστιμα για αυτό το θέμα που ακόμα πονάνε πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

? Άλλες δηλώσεις που υποβάλλονται στη ΔΟΥ

1. Ιδιωτικά μισθωτήρια

Υποβάλλονται από τους εκμισθωτές, υπεκμισθωτές ή υπομισθωτές ακινήτων, εντός τριάντα (30) ημερών από την υπογραφή του συμφωνητικού μίσθωσης, στην αρμόδια για τη φορολογία τους ΔΟΥ, σε δύο αντίτυπα. Το ένα παραμένει στην εφορία και το άλλο επιστρέφεται στον εκμισθωτή θεωρημένο. Το συμφωνητικό αυτό υποβάλλεται στη ΔΟΥ:

α) όταν αφορά ενοίκιο ακινήτου (οικία, επαγγελματική στέγη, αποθήκη κ.λπ.), ανεξαρτήτως ποσού,

β) όταν αφορά ενοίκιο για γεωργικό ακίνητο, εφόσον το μίσθωμα υπερβαίνει το ποσό των 100,00 ευρώ μηνιαίως (Ν.2238/1994, άρθρο 77, παρ. 1).

2. Συμφωνητικά μεταξύ τραγουδιστών και οποιουδήποτε αντισυμβαλλόμενου

Κατατίθενται, εντός δέκα (10) ημερών από τη σύνταξη και υπογραφή τους, στη ΔΟΥ του αντισυμβαλλόμενου (Ν.2238/1994, άρθρο 82, παρ. 8).

3. Συμφωνητικά μεταξύ αμειβόμενων αθλητών, προπονητών και οποιουδήποτε τρίτου

Κατατίθενται, εντός δέκα (10) ημερών από τη σύνταξη και υπογραφή τους, στη ΔΟΥ του αντισυμβαλλόμενου (Ν.2238/1994, άρθρο 82, παρ. 8).

4. Εργολαβικά συμφωνητικά - Ανεγέρσεις πολυόροφων οικοδομών

Τα συμφωνητικά αυτά ή αντίγραφο της οικοδομικής άδειας κατατίθενται στη ΔΟΥ πριν από την έναρξη των εργασιών.

5. Κατάθεση συμφωνητικού για την πραγματοποίηση εκδηλώσεων από οργανώσεις, συλλόγους, σωματεία, ιδρύματα, οργανισμούς κ.λπ.

Οι οργανώσεις, οι σύλλογοι, τα σωματεία, τα ιδρύματα, οι οργανισμοί κ.λπ., όταν πραγματοποιούν χορούς, συγκεντρώσεις, δεξιώσεις, υποχρεούνται να υποβάλουν στην αρμόδια ΔΟΥ, που υπάγεται το κέντρο διασκέδασης ή το ξενοδοχείο, αίτηση στην οποία επισυνάπτεται το συμφωνητικό με το κέντρο κ.λπ. και αναφέρεται ο σκοπός της εκδήλωσης, η επιβάρυνση κατ’ άτομο και ο αριθμός των προσκλήσεων που θα εκδοθούν. Εντός πέντε (5) ημερών από την πραγματοποίηση του χορού ή της συγκέντρωσης ή της δεξίωσης, οι πιο πάνω φορείς υποχρεούνται να προσκομίσουν στην πιο πάνω ΔΟΥ φωτοτυπία του τιμολογίου του κέντρου διασκέδασης ή του ξενοδοχείου (Ν.2065/1992, άρθρο 55, παρ. 2). Η διάταξη της παρ. 11 του άρθρου 8 του Ν.1882/1990 καταργήθηκε.

? Υποβολή στοιχείων και συμφωνητικών στις αρμόδιες ΔΟΥ που υπογράφηκαν από την 1.4.2006 έως και την 306.2006

Με την απόφαση 1065606/7222/ΔΕ-Β/18.7.2000 του Υπουργείου Οικονομικών καθορίστηκε η υποβολή των συμφωνητικών που καταρτίζουν οι υπόχρεοι, με συγκεντρωτική κατάσταση (διαφορετικά από ό,τι ορίζεται με τον Ν.1882/1990, άρθρο 8, παρ. 16).

Ο τρόπος αυτός υποβολής γίνεται ως εξής:

α) Τα συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων, καταχωρούνται σε κατάσταση, η οποία υποβάλλεται από κάθε υπόχρεο επιτηδευματία για θεώρηση στην αρμόδια ΔΟΥ μέχρι την 20ή ημέρα των μηνών Ιανουαρίου - Απριλίου - Ιουλίου - Οκτωβρίου κάθε έτους.

Σε αυτή συμπεριλαμβάνονται τα συμφωνητικά που καταρτίστηκαν το αμέσως προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο.

β) Στην κατάσταση αυτή αναγράφονται τα στοιχεία κάθε συμφωνητικού (αριθμός και ημερομηνία σύναψης της συμφωνίας, ονοματεπώνυμο, επάγγελμα, διεύθυνση, ΑΦΜ κάθε συμβαλλόμενου στο συμφωνητικό, αντικείμενο συμφωνητικού, ποσό, διάρκεια, λοιπές παρατηρήσεις).

γ) Η κατάσταση με τα αναγραφόμενα στοιχεία που αναφέρονται στις περ. α’ και β’, υποβάλλεται μόνο από κάθε συμβαλλόμενο επιτηδευματία στην αρμόδια για τη φορολογία τού εισοδήματός του ΔΟΥ για θεώρηση και, σε περίπτωση που και οι δύο ή περισσότεροι συμβαλλόμενοι είναι επιτηδευματίες, τότε αρμόδια για τη θεώρηση είναι η ΔΟΥ που φορολογείται ο κάθε συμβαλλόμενος επιτηδευματίας.

Για τον τόπο και χρόνο φύλαξης των συμφωνητικών και καταστάσεων της προηγούμενης παραγράφου ισχύουν ανάλογα οι διατάξεις του Π.Δ.186/1992 περί ΚΒΣ.

Εξαιρούνται οι χρηματιστηριακές επιχειρήσεις από την υποχρέωση υποβολής στην αρμόδια ΔΟΥ των συμφωνητικών που καταρτίζουν με τους πελάτες τους και αφορούν πράξεις σχετιζόμενες με μετοχές που είναι εισηγμένες στο Χρηματιστήριο Αθηνών (ΑΥΟ 1065606/7222/18.7.2000, παρ. 1 - ΦΕΚ 951/Β’/2000).

Επίσης κατ’ εξαίρεση, δεν θεωρούνται τα συμφωνητικά που καταρτίζονται από επιτηδευματίες ή τρίτους με το Δημόσιο, τις τράπεζες, τους οργανισμούς, τις επιχειρήσεις του ευρύτερου δημόσιου τομέα, τους Δήμους και τις Κοινότητες, τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις και τις επιχειρήσεις που εκδίδουν κάρτες συναλλαγών, καθώς και με εταιρίες του Ν.1665/1986 (Ν.2682/1999, άρθρο 27, παρ. 6 και Ν.2386/1996, άρθρο 8, παρ. 2).

Με την απόφαση 1055905/4564/5.7.2004 του Υπουργείου Οικονομικών εξαιρούνται από την υποχρέωση υποβολής καταστάσεων τα χρηματοδοτικά ιδρύματα του άρθρου 2, παρ. 6 του Ν.2076/1992 για τα συμφωνητικά που καταρτίζουν με τους πελάτες τους.

Ακόμη, με την απόφαση 1059925/5699/Δεβ’/15.7.2002 (ΦΕΚ 952/Β’/2002) του Υπουργείου Οικονομικών, εξαιρούνται από την υποβολή των συμφωνητικών που καταρτίζουν ο ΟΤΕ και οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας με τους πελάτες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά λοιπόν εγώ συμπεραίνω ότι ανήκω στις τριμηνιαίες καταστάσεις συμφωνητικών εκτός και αν πρόκειται να "δεξιώσω" σωματείο ίδρυμα κλπ οπότε εκείνος πιά έχει άλλες υποχρεώσεις και πράττω αντίστοιχα.

ΣΩΣΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθορίζουμε τον τύπο και το περιεχόμενο... 1. Η κατάσταση με την οποία κάθε χρόνο θα δηλώνεται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. ...β) του πελάτη στον οποίο παραχωρήθηκε η αίθουσα ή έγινε η εξυπηρέτηση ...2. Η κατάσταση αυτή θα υποβάλλεται μόνο όταν παραχωρείται αίθουσα , ....

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω το εξής:

Το συμφωνητικό πρέπει να υποβληθεί στη ΔΟΥ πριν την εκδήλωση ή αρκεί να υπάρχει για τον έλεγχο και εκ των υστέρων σαν συμφωνητικό να υποβληθεί με όλα τα υπόλοιπα του τριμήνου;

Συγνώμη που επιμένω αλλά έχουν πέσει κάτι πρόστιμα για αυτό το θέμα που ακόμα πονάνε πολύ!!!

Εννοείται πριν, πως μπορεί να γίνει έλεγχος εκ των υστέρων...???

Και εάν εσύ "ξεχάσεις" να πας το συμφωνητικό στην εφορία και "ξαναξεχάσεις" να κόψεις απόδειξη...???

Κάθε εκδήλωση και συμφωνητικό, πριν την εκδήλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.επιβλήθηκε πρόστιμο γιατί δεν υπήρχαν στα τραπέζια αποδείξεις λιανικής πώλησης, ή διπλότυπο παραγγελίας και το αντίστοιχο Τιμολόγιο. Σύμφωνα με τον έλεγχο, έπρεπε σε κάθε τραπέζι να υπάρχει απόδειξη πώλησης με την κατά άτομο συμφωνία του φυσικού προσώπου που έκανε την δεξίωση και της ταβέρνας (π.χ. €15,00 το άτομο Χ 10 άτομα/τραπέζι = €150,00 η κάθε απόδειξη).

ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑ ΑΤΟΜΟ ή ΑΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ή ΑΝΑ ΠΑΡΕΑ ; ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. Κατάθεση συμφωνητικού για την πραγματοποίηση εκδηλώσεων από οργανώσεις, συλλόγους, σωματεία, ιδρύματα, οργανισμούς κ.λπ.

Οι οργανώσεις, οι σύλλογοι, τα σωματεία, τα ιδρύματα, οι οργανισμοί κ.λπ., όταν πραγματοποιούν χορούς, συγκεντρώσεις, δεξιώσεις, υποχρεούνται να υποβάλουν στην αρμόδια ΔΟΥ, που υπάγεται το κέντρο διασκέδασης ή το ξενοδοχείο, αίτηση στην οποία επισυνάπτεται το συμφωνητικό με το κέντρο κ.λπ.

a.a.

Ειλικρινά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και συγνώμη αν σε έχω κουράσει αλλά κάτι δεν πάει καλά μου φαίνεται.

Εγώ δεν είμαι ο οργανισμός-σύλλογος κλπ αλλά το κέντρο διασκέδασης. Σαν τέτοιο λοιπόν με βάζεις στην περίπτωση 5 στο κ.λ.π.

Γιατί εμένα μου φαίνεται οτι η 5 περιγράφει όλες τις υποχρεώσεις του πελάτη της ταβέρνας και όχι της ίδιας της ταβέρνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
a.a.

Ειλικρινά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και συγνώμη αν σε έχω κουράσει αλλά κάτι δεν πάει καλά μου φαίνεται.

Εγώ δεν είμαι ο οργανισμός-σύλλογος κλπ αλλά το κέντρο διασκέδασης. Σαν τέτοιο λοιπόν με βάζεις στην περίπτωση 5 στο κ.λ.π.

Γιατί εμένα μου φαίνεται οτι η 5 περιγράφει όλες τις υποχρεώσεις του πελάτη της ταβέρνας και όχι της ίδιας της ταβέρνας

5. Κατάθεση συμφωνητικού για την πραγματοποίηση εκδηλώσεων από οργανώσεις, συλλόγους, σωματεία, ιδρύματα, οργανισμούς κ.λπ.

Οι οργανώσεις, οι σύλλογοι, τα σωματεία, τα ιδρύματα, οι οργανισμοί κ.λπ., όταν πραγματοποιούν χορούς, συγκεντρώσεις, δεξιώσεις, υποχρεούνται να υποβάλουν στην αρμόδια ΔΟΥ, που υπάγεται το κέντρο διασκέδασης ή το ξενοδοχείο, αίτηση στην οποία επισυνάπτεται το συμφωνητικό με το κέντρο κ.λπ. και αναφέρεται ο σκοπός της εκδήλωσης, η επιβάρυνση κατ’ άτομο και ο αριθμός των προσκλήσεων που θα εκδοθούν. Εντός πέντε (5) ημερών από την πραγματοποίηση του χορού ή της συγκέντρωσης ή της δεξίωσης, οι πιο πάνω φορείς υποχρεούνται να προσκομίσουν στην πιο πάνω ΔΟΥ φωτοτυπία του τιμολογίου του κέντρου διασκέδασης ή του ξενοδοχείου (Ν.2065/1992, άρθρο 55, παρ. 2). Η διάταξη της παρ. 11 του άρθρου 8 του Ν.1882/1990 καταργήθηκε.

Επικεντρώσου στο συμφωνητικο. Πρέπει πριν απο καθε γαμο, βαπτιση κτλ να γινει συμφωνητικό μεταξυ ταβερνας και συλλόγου, οργανισμού, φυσικού προσώπου κτλ και μετά αυτος πρέπει να το προσκομίσει με αίτηση στην αρμόδια ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικεντρώσου στο συμφωνητικο. Πρέπει πριν απο καθε γαμο, βαπτιση κτλ να γινει συμφωνητικό μεταξυ ταβερνας και συλλόγου, οργανισμού, φυσικού προσώπου κτλ και μετά αυτος πρέπει να το προσκομίσει με αίτηση στην αρμόδια ΔΟΥ.

Καλημέρα,

Μου λες δηλαδή ότι ακόμα και ο ιδιώτης πρέπει να κάνει συμφωνητικό και να του εκδοθεί ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ το οποίο ΘΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥ;

Καταλαβαίνω την υποχρέωση για όλους τους υπόλοιπους εκτός από τα φυσικά πρόσωπα. Και επειδή η πλειονότητα των δεξιώσεων στο συγκεκριμένο μαγαζί λαμβάνει χώρα από φυσικά πρόσωπα, ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Καλημέρα,

Μου λες δηλαδή ότι ακόμα και ο ιδιώτης πρέπει να κάνει συμφωνητικό και να του εκδοθεί ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ το οποίο ΘΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥ;

Καταλαβαίνω την υποχρέωση για όλους τους υπόλοιπους εκτός από τα φυσικά πρόσωπα. Και επειδή η πλειονότητα των δεξιώσεων στο συγκεκριμένο μαγαζί λαμβάνει χώρα από φυσικά πρόσωπα, ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ;

1ο. Ποίο είναι το πρόβλημά σου με το ιδιωτικό συμφωνητικό με ιδιώτη; Το ιδιωτικό συμφωνητικό συντάσσεται ακόμη και μεταξύ δύο ή περισσοτέρων ιδιωτών! Απο 'κει και πέρα θα ακολουθήσεις όποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσεις για την υποβολή του στη ΔΟΥ, ιδιαίτερα εφ' όσον το άλλο μέρος είναι ιδιώτης.

2ον. Απ' τη στιγμή που υπάρχει αυτό εκδίδεις ότι απαιτεί ο κώδικας κατά περίπτωση...

Τώρα, αν σου κάθεται καλά ή όχι, αν σου κολλάει ή όχι, δεν έχει σημασία για τον ΚΒΣ. Το πρώτο ή το τελευταίο θα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ο. Ποίο είναι το πρόβλημά σου με το ιδιωτικό συμφωνητικό με ιδιώτη; Το ιδιωτικό συμφωνητικό συντάσσεται ακόμη και μεταξύ δύο ή περισσοτέρων ιδιωτών! Απο 'κει και πέρα θα ακολουθήσεις όποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσεις για την υποβολή του στη ΔΟΥ, ιδιαίτερα εφ' όσον το άλλο μέρος είναι ιδιώτης.

2ον. Απ' τη στιγμή που υπάρχει αυτό εκδίδεις ότι απαιτεί ο κώδικας κατά περίπτωση...

Τώρα, αν σου κάθεται καλά ή όχι, αν σου κολλάει ή όχι, δεν έχει σημασία για τον ΚΒΣ. Το πρώτο ή το τελευταίο θα είναι;

Καλέ μου επισκέπτη

Το πρόβλημά μου δεν είναι το συμφωνητικό αλλά το τιμολόγιο!

Εκτός αυτού, εγώ έχω μάθει να διαβάζω με υποκείμενο, ρήμα, αντικείμενο.

Αυτό λοιπόν συνεπάγεται ότι πρώτον υποχρέωση να προσκομίσει το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ είναι ο ΙΔΙΩΤΗΣ και όχι η ταβέρνα.

οι πιο πάνω φορείς υποχρεούνται να προσκομίσουν στην πιο πάνω ΔΟΥ φωτοτυπία του τιμολογίου του κέντρου διασκέδασης

Σωστά;

Πως λοιπόν θα εκδόσεις ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ σε ΙΔΙΩΤΗ;

Και πού ακούστηκε ότι για μία απλή εκδήλωση ο ΙΔΙΩΤΗΣ πρέπει να κάνει συναλλαγή με την εφορία;

Συνάδελφοι σας παρακαλώ πείτε μου αν το βλέπω εγώ στραβά γιατί θα τρελλαθώ. :P:P;)

Είναι ή δεν είναι αν μη τι άλλο ΚΑΚΟΔΙΑΤΥΠΩΜΕΝΗ η συγκεκριμένη παράγραφος αν πράγματι αφορά και τις δεξιώσεις από ιδιώτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Καλέ μου επισκέπτη

Το πρόβλημά μου δεν είναι το συμφωνητικό αλλά το τιμολόγιο!

Εκτός αυτού, εγώ έχω μάθει να διαβάζω με υποκείμενο, ρήμα, αντικείμενο.

Αυτό λοιπόν συνεπάγεται ότι πρώτον υποχρέωση να προσκομίσει το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ είναι ο ΙΔΙΩΤΗΣ και όχι η ταβέρνα.

Σωστά;

Πως λοιπόν θα εκδόσεις ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ σε ΙΔΙΩΤΗ;

Και πού ακούστηκε ότι για μία απλή εκδήλωση ο ΙΔΙΩΤΗΣ πρέπει να κάνει συναλλαγή με την εφορία;

Συνάδελφοι σας παρακαλώ πείτε μου αν το βλέπω εγώ στραβά γιατί θα τρελλαθώ. :P:P;)

Είναι ή δεν είναι αν μη τι άλλο ΚΑΚΟΔΙΑΤΥΠΩΜΕΝΗ η συγκεκριμένη παράγραφος αν πράγματι αφορά και τις δεξιώσεις από ιδιώτες;

Μάλλον δεν κατάλαβα ότι προσπαθείς να λύσεις το πρόβλημα ΚΑΙ των δύο! Θεωρούσα ότι το τί θα κάνει ο ιδιώτης είναι δικό του θέμα.

Ακριβώς επειδή πρόκειται για ιδιώτη, ο οποίος δεν έχει συναλλές με την εφορία σε αυτό το επίπεδο, σου έγραφα να το δηλώσει η ταβέρνα οπωσδήποτε.

Πιθανολογώ ότι η διατύπωση για το τιμολόγιο αφορά το γεγονός ότι μόνο σ' αυτό υπάρχει υποχρέωση για αναγραφή όλων των στοιχείων του πελάτη. Πάντως, δεν απαγορεύεται να εκδώσεις τιμολόγιο σε ιδιώτη, όπως ακριβώς δεν απαγορεύεται να εκδώσεις ΑΛΠ με πλήρη στοιχεία του πελάτη.

Μακάρι να ήξεραν και οι ίδιοι τί πραγματικά ζητούν και πώς πραγματικά να το πάρουν. Όπως κατέληγα και προηγούμενα, Ούτε το πρώτο ουτε το τελευταίο θα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ήξεραν και οι ίδιοι τί πραγματικά ζητούν και πώς πραγματικά να το πάρουν. Όπως κατέληγα και προηγούμενα, Ούτε το πρώτο ουτε το τελευταίο θα είναι...

Ειλικρινά, αν δεν διάβαζα όλη αυτή την κουβέντα και πήγαινα μόνο να διαβάσω τι λέει ο κώδικας, ομολογώ θα συμπέραινα ότι δεν υποχρεούμαι σε σύνταξη συμφωνητικού στην περίπτωση που δεξιώνω ιδώτες!

Και σας παρακαλώ πολύ ας μου υποδείξει κάποιος το σημείο που διευρινίζεται το αντίθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Ψαχνοντας για αλλο θεμα ειδα την δημοσιευση αυτη εστω και λιγο παλια

η παραγραφος αυτη :

5. Κατάθεση συμφωνητικού για την πραγματοποίηση εκδηλώσεων από οργανώσεις, συλλόγους, σωματεία, ιδρύματα, οργανισμούς κ.λπ.

Οι οργανώσεις, οι σύλλογοι, τα σωματεία, τα ιδρύματα, οι οργανισμοί κ.λπ., όταν πραγματοποιούν χορούς, συγκεντρώσεις, δεξιώσεις, υποχρεούνται να υποβάλουν στην αρμόδια ΔΟΥ, που υπάγεται το κέντρο διασκέδασης ή το ξενοδοχείο, αίτηση στην οποία επισυνάπτεται το συμφωνητικό με το κέντρο κ.λπ. και αναφέρεται ο σκοπός της εκδήλωσης, η επιβάρυνση κατ’ άτομο και ο αριθμός των προσκλήσεων που θα εκδοθούν. Εντός πέντε (5) ημερών από την πραγματοποίηση του χορού ή της συγκέντρωσης ή της δεξίωσης, οι πιο πάνω φορείς υποχρεούνται να προσκομίσουν στην πιο πάνω ΔΟΥ φωτοτυπία του τιμολογίου του κέντρου διασκέδασης ή του ξενοδοχείου (Ν.2065/1992, άρθρο 55, παρ. 2). Η διάταξη της παρ. 11 του άρθρου 8 του Ν.1882/1990 καταργήθηκε

εχει να κανει μονο για συλλογους , σωματεια οι οποιοι οι ιδιοι εχουν υποχρεωση να προσκομισουν πριν την εκδηλωση το συμφωνητικο και μετα το τιμολογιο και οχι το κεντρο διασκεδασης , δεν υπαρχει τετοια υποχρεωση οσον αφορα τους ιδιωτες δηλαδη ενας ιδιωτης να ειναι υποχρεωμενος οταν κανει τον γαμο του να προσκομισει το ιδιωτικο συμφωνητικο στη εφορια πριν την εκδηλωση .Οποτε μετα απο πολυ ψαξιμο με την εφορια κατεληξα οτι τα ιδιωτικα συμφωνητικα ακομα και με τους συλλογους οσον αφορα την πλευρα του κεντρου διασκεδασης πανε στην τριμηνιαια κατασταση , η υποχρεωση για προσκομιση του συμφωνητικου πριν την εκδηλωση ειναι καθαρα υποχρεωση του συλλογου που κανει την εκδηλωση στο κεντρο διασκεδασης .

Μην ξεχναμε και τα εισιτηρια ΕΙΔΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ οπου δεν συντασσεται εγγραφο συμφωνητικο .

Οσον αφορα την παραβαση πιστευω οτι αν ειχε εκδοθει μια αποδειξη στον πελατη που θα πληρωσει με ολα τα ατομα της εκδηλωσης επι την τιμη ανα ατομο ή ειχαν εκδοθει προσωρινες αποδειξεις πριν την τελικη απο ταμειακη μηχανη εστιατοριου με τα πραγματα που καθε φορα σερβιριστηκαν ωστε το συνολικο ποσο τησ τελικης αποδειξης να ηταν ισο με την συμφωνια δεν θα υπηρχε θεμα παραβασης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει να κανει μονο για συλλογους , σωματεια οι οποιοι οι ιδιοι εχουν υποχρεωση να προσκομισουν πριν την εκδηλωση το συμφωνητικο και μετα το τιμολογιο και οχι το κεντρο διασκεδασης , δεν υπαρχει τετοια υποχρεωση οσον αφορα τους ιδιωτες δηλαδη ενας ιδιωτης να ειναι υποχρεωμενος οταν κανει τον γαμο του να προσκομισει το ιδιωτικο συμφωνητικο στη εφορια πριν την εκδηλωση .Οποτε μετα απο πολυ ψαξιμο με την εφορια κατεληξα οτι τα ιδιωτικα συμφωνητικα ακομα και με τους συλλογους οσον αφορα την πλευρα του κεντρου διασκεδασης πανε στην τριμηνιαια κατασταση , η υποχρεωση για προσκομιση του συμφωνητικου πριν την εκδηλωση ειναι καθαρα υποχρεωση του συλλογου που κανει την εκδηλωση στο κεντρο διασκεδασης .

Μην ξεχναμε και τα εισιτηρια ΕΙΔΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ οπου δεν συντασσεται εγγραφο συμφωνητικο .

Οσον αφορα την παραβαση πιστευω οτι αν ειχε εκδοθει μια αποδειξη στον πελατη που θα πληρωσει με ολα τα ατομα της εκδηλωσης επι την τιμη ανα ατομο ή ειχαν εκδοθει προσωρινες αποδειξεις πριν την τελικη απο ταμειακη μηχανη εστιατοριου με τα πραγματα που καθε φορα σερβιριστηκαν ωστε το συνολικο ποσο τησ τελικης αποδειξης να ηταν ισο με την συμφωνια δεν θα υπηρχε θεμα παραβασης .

Ευχαριστώ Nay έστω και αργοπορημένα .

Και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα οδηγήθηκα τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

Καλημέρα με τον νέο κφας θέλω να κάνω μια ερώτηση έχω μια ταβέρνα η οποία θα έχει εκδήλωση το Σάββατο (γαμος) εχει κάνει συμφωνητικό με τον γαμπρό το οποιο λεει τα ατομα τι φαγητο και τι ποτα θα εχει καθως και την τιμη ανα ατομο επισης σε μια παραγραφο αναφερει οτι τον dj τον πληρωνει ο γαμπρος και ο dj θα κοψει παραστατικο στον γαμπρο , οποτε πρεπει να εχω μια αποδειξη σε καθε τραπεζι που να λεει 10ατομα επι 10 ευρο η στο τελος της εκδηλωσεις θα κοψει μια συνολικη αποδειξη?

 

επισης απο 01/01/2013 εισητηρια δεν υπαρχουν σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από έλεγχο ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ σε ταβέρνα, κατά την διάρκεια δεξίωσης βάπτισης:

1. ζητήθηκαν τα βιβλία της ταβέρνας για έλεγχο, τα οποία δεν ήταν στο κατάστημα, αλλά στον λογιστή

και

2.επιβλήθηκε πρόστιμο γιατί δεν υπήρχαν στα τραπέζια αποδείξεις λιανικής πώλησης, ή διπλότυπο παραγγελίας και το αντίστοιχο Τιμολόγιο. Σύμφωνα με τον έλεγχο, έπρεπε σε κάθε τραπέζι να υπάρχει απόδειξη πώλησης με την κατά άτομο συμφωνία του φυσικού προσώπου που έκανε την δεξίωση και της ταβέρνας (π.χ. €15,00 το άτομο Χ 10 άτομα/τραπέζι = €150,00 η κάθε απόδειξη).

Το κατάστημα κλήθηκε να απαντήσει στα δύο αυτά θέματα. Πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το θέμα (υπάρχει κάποια ΠΟΛ, Νόμος που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε) ; Καμιά ιδέα για το πως πρέπει να απαντήσουμε;

 

Aγαπητέ επισκέπτη , έπρεπε , ο πελάτης σου να σε ρωτήσει πριν γινει η βάπτιση τι θα κάνει .Τώρα πες του να πληρώσει και ολα καλά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ επισκέπτη , έπρεπε , ο πελάτης σου να σε ρωτήσει πριν γινει η βάπτιση τι θα κάνει .Τώρα πες του να πληρώσει και ολα καλά . 

μετά απο 5 χρόνια.... :D

 

"Επισκέπτης-ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ-, on 07 May 2008 - 09:28, said"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα με τον νέο κφας θέλω να κάνω μια ερώτηση έχω μια ταβέρνα η οποία θα έχει εκδήλωση το Σάββατο (γαμος) εχει κάνει συμφωνητικό με τον γαμπρό το οποιο λεει τα ατομα τι φαγητο και τι ποτα θα εχει καθως και την τιμη ανα ατομο επισης σε μια παραγραφο αναφερει οτι τον dj τον πληρωνει ο γαμπρος και ο dj θα κοψει παραστατικο στον γαμπρο , οποτε πρεπει να εχω μια αποδειξη σε καθε τραπεζι που να λεει 10ατομα επι 10 ευρο η στο τελος της εκδηλωσεις θα κοψει μια συνολικη αποδειξη?

 

επισης απο 01/01/2013 εισητηρια δεν υπαρχουν σωστα?

 

Εγω  για αυτο ρωτάω ξερει κανεις αν ειναι οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...