Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΧΡΟΝΟΣ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΕΛΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ


επισκέπτη Στεφανίδης

Ερώτηση

επισκέπτη Στεφανίδης

Αγαπητοί συνάδελφοι απαντήστε παρακαλώ στο παρακάτω:Μιλάμε για περιπτώσεις αδειών για τον 1ο και 2ο χρόνο.

Η άδεια χορηγείται υποχρεωτικά μέχρι 31/12.Μπορεί εργοδότης να χορηγήσει την άδεια την 31/12 που σημαίνει

ότι αυτή θα εξαντληθεί μέσα στο επόμενο έτος ή πρέπει την 31/12 να έχει ήδη εξαντληθεί η άδεια?

Αν επιλέξει να του χορηγήσει την άδεια πχ.1/12 και αυτή εξαντλείται πχ.15/12 τι γίνεται με το διάστημα από 16/12-31/12?

Την αναλογία της άδειας της περιόδου 16/12-31/12 θα πάρει τον επόμενο χρόνο?Και σε αυτόν τον επόμενο χρόνο το

διάστημα για να δοθεί η νέα άδεια θα είναι απο 1/12-έως την έναρξη της άδειας?Από 16/12-έως την έναρξη της άδειας?

Ευχαριστώ σε όποιον απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Η άδεια χορηγείται υποχρεωτικά μέχρι 31/12.Μπορεί εργοδότης να χορηγήσει την άδεια την 31/12 που σημαίνει

ότι αυτή θα εξαντληθεί μέσα στο επόμενο έτος ή πρέπει την 31/12 να έχει ήδη εξαντληθεί η άδεια?

Πρέπει την 31/12 να έχει εξαντληθεί η αναλογούσα από την πρόσληψη άδεια.

Αν επιλέξει να του χορηγήσει την άδεια πχ.1/12 και αυτή εξαντλείται πχ.15/12 τι γίνεται με το διάστημα από 16/12-31/12?

Την αναλογία της άδειας της περιόδου 16/12-31/12 θα πάρει τον επόμενο χρόνο?Και σε αυτόν τον επόμενο χρόνο το

διάστημα για να δοθεί η νέα άδεια θα είναι απο 1/12-έως την έναρξη της άδειας?Από 16/12-έως την έναρξη της άδειας?

Μα... μιλάμε για 1 ημέρα άδεια από 16/12-31/12. Μπορεί να του την προκαταβάλλει. Δεν χάλασε & ο κόσμος με 1 μερούλα νομίζω... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω αλλη αποψη,

ο εργοδοτης εχει την υποχρεωση το αργοτερο την 31/12, να πει στο εργαζομενο: "κατσε για να λαβεις την αδεια ή το υπολοιπο της αδειας σου".

Δηλαδη η αδεια μπορει να εχει εναρξη την 31/12 (οχι πιο μετα) και ας διανυει το νεο ετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εχω αλλη αποψη,

ο εργοδοτης εχει την υποχρεωση το αργοτερο την 31/12, να πει στο εργαζομενο: "κατσε για να λαβεις την αδεια ή το υπολοιπο της αδειας σου".

Δηλαδη η αδεια μπορει να εχει εναρξη την 31/12 (οχι πιο μετα) και ας διανυει το νεο ετος.

Σε πραγματικά δεδομένα, ναι... φυσικά & μπορεί. Τύποις όμως??? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εχω αλλη αποψη,

ο εργοδοτης εχει την υποχρεωση το αργοτερο την 31/12, να πει στο εργαζομενο: "κατσε για να λαβεις την αδεια ή το υπολοιπο της αδειας σου".

Δηλαδη η αδεια μπορει να εχει εναρξη την 31/12 (οχι πιο μετα) και ας διανυει το νεο ετος.

Εγώ πάλι το καταλαβαίνω διαφορετικά...

Α.Ν. 539 5/1945 Περί χορηγήσεως κατ'έτος εις τους μισθωτούς αδειών μετ'αποδοχών. (ΦΕΚ Α'229) (ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΕΩΣ ΤΟ 2005)

Αρθρον 2

1.α. Κάθε μισθωτός από την έναρξη της εργασίας του σε υπόχρεη επιχείρηση και μέχρι τη συμπλήρωση δώδεκα (12) μηνών συνεχούς απασχόλησης, δικαιούται να λάβει ποσοστό της ετήσιας κανονικής άδειας με αποδοχές κατ αναλογία με το χρόνο εργασίας που έχει συμπληρώσει στην ίδια υπόχρεη επιχείρηση. Το ποσοστό αυτό υπολογίζεται με βάση ετήσια άδεια εικοσιτεσσάρων εργάσιμων ημερών ή αν στην επιχείρηση εφαρμόζεται σύστημα πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας, είκοσι (20) εργάσιμων ημερών, χωρίς να υπολογίζεται σε αυτές η ημέρα της εβδομάδας κατά την οποία δεν απασχολούνται οι μισθωτοί λόγω του εφαρμοζόμενου συστήματος εργασίας.

β. Ο εργοδότης υποχρεούται μέχρι τη λήξη του πρώτου ημερολογιακού έτους, εντός του οποίου προσελήφθη ο μισθωτός, να χορηγεί σε αυτόν την παραπάνω αναλογία της κανονικής άδειας. Κατά το δεύτερο ημερολογιακό έτος, ο μισθωτός δικαιούται να λάβει την ετήσια κανονική άδεια με αποδοχές, η οποία αναλογεί στο χρόνο απασχόλησής του στην υπόχρεη επιχείρηση και υπολογίζεται σύμφωνα με το δεύτερο εδάφιο της περίπτωσης α΄.

Αρθρον 4

1. Η χρονική περίοδος χορηγήσεως της αδείας κανονίζεται μεταξύ εργοδότου και μισθωτού, του πρώτου υποχρεουμένου να χορηγήση την αιτηθείσαν άδειαν το πολύ εντός διμήνου από της υπό του δευτέρου διατυπώσεως της σχετικής αιτήσεως.

Πάντως το ήμισυ τουλάχιστον των κατ'έτος, εν εκάστη επιχειρήσει, δικιαουμένων αδείας δέον να ικανοποιούνται εντός του από 1ης Μαίου μέχρι 30 Σεπτεμβρίου χρονικού διαστήματος.

Η κατά τα ανωτέρω απαιτουμένη αίτησις σκοπεί μόνον εις τον προσδιορισμόν των χρονικών ορίων, εντός των οποίων υφίσταται υποχρέωσις διά την χορήγησιν της αδείας και δεν αποτελεί τυπικήν προϋπόθεσιν διά την υπό του μισθωτού, κατά τας διατάξεις του παρόντος νόμου, άσκησιν του εις άδειαν μετ' αποδοχών δικαιώματος αυτού, του εργοδότου υποχρεουμένου όπως προ της λήξεως του ημερολογιακού έτους, παράσχη την άδειαν έστω και εάν δεν εζητήθη αύτη υπό του μισθωτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε σεμιναριο ετσι μας ειχε απαντησει ο Ευαγγελος Παντζος (Επιθεωρητης Εργασιας).

"Για εργαζομενο που υπολειπεται αδεια, την 31/12 ο εργοδοτης πρεπει να του πει "κατσε" (η ερωτηση αφορουσε τι γινεται την τελευταια ημερα του ετους αν υπαρχει υπολοιπο αδειας?)

Λογικο μου φαινεται, τι να καθεσαι να υπολογιζεις? Αν καποιος προσληφθει τελη Δεκεμβριου μπορει να κανει χρηση της αδειας του (σε ωρες) το αργοτερο την 31/12.

Ο,τι δεν εχει δωθει, πρεπει να δωθει τοτε το αργοτερο.

Δεν νομιζω οτι η επιθεωρηση θα εχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενη προσλήφθηκε 03/11/2008.

Μέχρι την 31/12/2008 πόσες μέρες άδεια δικαιούται?

Δικαιούται και Επίδομα Αδείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εργαζόμενη προσλήφθηκε 03/11/2008.

Μέχρι την 31/12/2008 πόσες μέρες άδεια δικαιούται?

Δικαιούται και Επίδομα Αδείας?

Αν η συνολική της προϋπηρεσία είναι <12 ετών δικαιούται 4 ημέρες (4/25 μηνιαίου μισθού)

Αν η συνολική της προϋπηρεσία είναι >=12 ετών δικαιούται 5 ημέρες (5/25 μηνιαίου μισθού)

Δικαιούται Επίδομα αδείας ισο με την δικαιούμενη άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΛΑΘΟΣ TOPIC ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΕΝΑΡΗ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΟΙΚΙΟΥΘΕΛΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2009 ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΛΑΘΟΣ TOPIC ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΕΝΑΡΗ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΟΙΚΙΟΥΘΕΛΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2009 ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Μισό μισθό για επίδομα άδειας (ολόκληρο δλδ, όπως επίσης και ολόκληρη την άδεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΑΝ ΦΥΓΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ 15 ΓΕΝΑΡΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΙ ΑΝ ΦΥΓΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ 15 ΓΕΝΑΡΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Και στις 2 του Γενάρη να αποχωρήσει, δικαιούται τα ίδια...

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/6408

IIΙ Ρύθμιση άδειας κατά το τρίτο και επόμενα ημερολογιακά έτη

Κατά το τρίτο ημερολογιακό έτος, καθώς και τα επόμενα, ο μισθωτός δικαιούται να λάβει ολόκληρη την ετήσια άδειά του και σε κάθε χρονικό σημείο του έτους, αυτού. Η άδεια αυτή, θα φθάσει τις 22 ημέρες επί πενθημέρου και τις 26 επί εξαημέρου, εάν έχουν συμπληρωθεί 2 έτη απασχόλησης εντός του τρίτου αυτού ημερολογιακού έτους.

Ο εργοδότης και σ' αυτή την περίπτωση υποχρεούται να χορηγεί την άδεια μέχρι 31 Δεκεμβρίου εκάστου ημερολογιακού έτους, με τις συνέπειες που προαναφέρθησαν στην περίπτωση μη χορήγησής της και εφ' όσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις που μνημονεύθησαν για τα δύο πρώτα ημερολογιακά έτη (υπαιτιότητα του εργοδότη λόγω πταίσματος, αμέλειας, άρνησης κ.λπ.).

Η διάταξη του άρ.1 του Ν.3302/2004, όπως και αυτή του άρ.6 του Ν.3144/2003, αναφέρει ρητώς ότι η ετήσια άδεια με αποδοχές, καθώς και το επίδομα αδείας, διέπονται και από τις λοιπές οικείες διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας. Ως εκ τούτου, εξασφαλίζεται η συνέχεια της ισχύος των κειμένων διατάξεων που αφορούν το μηχανισμό και τον τρόπο χορήγησης της άδειας και του επιδόματος αδείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"O εργοδότης υποχρεούται μέχρι τη λήξη του πρώτου ημερολογιακού έτους, εντός του οποίου προσελήφθη ο μισθωτός, να χορηγεί σε αυτόν την παραπάνω αναλογία της κανονικής άδειας".

Stefane, αυτό σημαίνει ότι ο εργοδότης μπορεί να χορηγήσει την άδεια ακόμη και στις 31/12 και αυτή να εκταθεί και στο επόμενο ημερολογιακό έτος. Ο Νόμος δεν γράφει πουθενά ότι η τελευταία ημέρα της χορηγειθείσας άδειας θα πρέπει να είναι στο ίδιο έτος. Η υποχρέωση χορήγησης αφορά την έναρξη της άδειας και όχι την λήξη της.

Αρκετοί εργαζόμενοι άλλωστε λαμβάνουν το υπόλοιπο αδείας τους λίγο πριν τα Χριστούγεννα και επιστρέφουν μετά την Πρωτοχρονιά.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΣΕ SUPER MARKET ΕΠΙ 8 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΕΤΗ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2 ΩΣ ΤΕΤΡΑΩΡΗ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 2 ΩΣ ΕΞΑΩΡΗ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΩΣ ΟΚΤΑΩΡΗ ΟΛΑ ΤΑ ΕΤΗ ΜΕ ΚΥΛΙΟΜΕΝΑ REPO ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ Η ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 4 ΕΤΗ ΣΤΗΝ ΛΗΨΗ 25 ΗΜΕΡΩΝ ΑΔΕΙΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη νατασσα

καλησπερα, μια ερωτηση υπαλληλος λογω παραδρομης εχει να παιρνει ακομα λιγες μερες αδεια απο το 2012, ωστοσο 24-31/12 ειχε αδεια, μπορω να συνεχισω την αδεια του το 2013 και αυτες οι μερες να χρεωθουνε στο 2012 ωστε να εξαντλησει την αδεια του που δικαιουνταν απο το 2012 η ετσι θα χρεωθουν στο 2013?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...