Προς το περιεχόμενο

Aυτοαπογραφη στο ΓΕΜΗ πληροφοριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν εχει καποιος χρονο χωρις να με κραξει μπορει να μου πει δυο λογια

για την αυτοαπογραφη στο ΓΕΜΗ .εχω αγνοια επι του θεματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει καποιος χρονο χωρις να με κραξει μπορει να μου πει δυο λογια

για την αυτοαπογραφη στο ΓΕΜΗ .εχω αγνοια επι του θεματος

Φιλική συμβουλή: Αφού όπως μας λες έχεις άγνοια επί του θέματος, καλό θα ήταν να έκανες μια μικρή αναζήτηση και μετά, αν υπάρχουν απορίες, κάνεις την ερώτηση.

Για παράδειγμα η παρακάτω απόφαση πιστεύω ότι είναι κατατοπιστική:

http://www.taxheaven...ew/id/14093/hl/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13924

και από Σεπτέμβρη τα ξαναλέμε (προσωπικά τότε θα ασχοληθώ :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

αν εχει καποιος χρονο χωρις να με κραξει μπορει να μου πει δυο λογια

για την αυτοαπογραφη στο ΓΕΜΗ .εχω αγνοια επι του θεματος

ρε DODOS βλέπω την παλευεις

ΜΠΡΑΒΟ

αλλα το NICK σου μου θυμιζει τον ΜΠΟΜΠΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε DODOS βλέπω την παλευεις

ΜΠΡΑΒΟ

αλλα το NICK σου μου θυμιζει τον ΜΠΟΜΠΟ

ευχαριστω ειμαι ο μπομπος της λογιστικης....

προσπαθω για το καλυτερο ...

Υ.Γ.εδω μεσα με εχουν κραξει παρα πολυ(δικαιος τις περισσοτερες φορες) με εχουν βοηθησει ακομα περισσοτερο

και γι αυτο σας ευχαριστω ολους ,γιατι ενω δουλευα 5 χρονια σε λογιστικο γραφειο λογω ανταγωνισμου (σε μικρη επαρχια)

κανενας δεν μου απαντησε ποτε σε κανενα μου ερωτημα ..

ολα μεχρι τωρα τα εμαθα μονος μου ,και εδω μεσα πηρα για πρωτη φορα απαντησεις στα ερωτηματα μου (εχω ερμηνευση κατα καιρους με το δικο μου τροπο νομους και διαταξεις και με διορθωσατε).

ευχαριστω για ολα ολους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην το παίρνεις κατάκαρδα, αλλά ειδικά αυτό το ερώτημα έχει βγει σε 15 ανακοινώσεις του site. Και υπάρχουν και 2-3 άλλα θέματα στο φόρουμ.

Γενικά βαρίεσαι να χρησιμοποιήσεις το search.... :rolleyes:

Όπως λέει και ένας εκ των διαχειριστών, αν γεμίσουμε με 100 παρόμοια θέματα, το search - για εμάς τους υπόλοιπους που το χρησιμοποιούμε - θα γίνει δύσχρηστο και χρονοβόρο και θα αρχίζουμε να spamάρουμε νέα παρόμοια θέματα και εμείς.

Ξαναλέω, ότι λέω δεν είναι για να προσβάλω εσένα ή κανέναν άλλο, αλλά για να χρησιμοποιήσουμε αυτό το πολύτιμο εργαλείο για της δουλειά μας που λέγεται φόρουμ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

........

γγ) Ο χρήστης οφείλει επίσης να αναρτήσει τα έγγραφα που απαιτούνται κατά περίπτωση . Για παράδειγμα, για τις ανώνυμες εταιρίες απαιτείται το ισχύον καταστατικό, όπως αυτό είναι καταχωρισμένο στο οικείο Μητρώο Ανωνύμων Εταιριών. Τα σχετικά έγγραφα θα πρέπει να αναρτώνται σε μορφή κειμένου (.doc, χωρίς εικόνες), και όχι ως σκαναρισμένα αντίγραφα ή οποιαδήποτε άλλη μορφή pdf, εκτός από συγκεκριμένες εξαιρέσεις οι οποίες θα πρέπει να αναρτώνται ως Pdf.,.....

Γιατί κάτι τέτοιο μου φαίνεται αδύνατον;

Έχετε για όλες τις εταιρείες τα καταστατικά και τα πρακτικά σε word;;;;

Αν όχι τι κάνουμε; Πείτε καμια ιδέα.

Πείτε μου οτι υπάρχει καλό πρόγραμμα που μετατρέπει σκαναρισμένο έγγραφο σε word γιατί θα τρελλαθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

........

γγ) Ο χρήστης οφείλει επίσης να αναρτήσει τα έγγραφα που απαιτούνται κατά περίπτωση . Για παράδειγμα, για τις ανώνυμες εταιρίες απαιτείται το ισχύον καταστατικό, όπως αυτό είναι καταχωρισμένο στο οικείο Μητρώο Ανωνύμων Εταιριών. Τα σχετικά έγγραφα θα πρέπει να αναρτώνται σε μορφή κειμένου (.doc, χωρίς εικόνες), και όχι ως σκαναρισμένα αντίγραφα ή οποιαδήποτε άλλη μορφή pdf, εκτός από συγκεκριμένες εξαιρέσεις οι οποίες θα πρέπει να αναρτώνται ως Pdf.,.....

Γιατί κάτι τέτοιο μου φαίνεται αδύνατον;

Έχετε για όλες τις εταιρείες τα καταστατικά και τα πρακτικά σε word;;;;

Αν όχι τι κάνουμε; Πείτε καμια ιδέα.

Πείτε μου οτι υπάρχει καλό πρόγραμμα που μετατρέπει σκαναρισμένο έγγραφο σε word γιατί θα τρελλαθώ.

https://www.acrobat.com/exportpdf/en/pricing.html?trackingid=JZBDL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιός μου απαγορεύει να το scanαρω και να το μετατρέψω με OCR σε Word?

Το βασικό ερώτημα είναι: Πως να πείσεις τον εκάστοτε πελάτη να προβεί σε νέα κωδικοποίηση του καταστατικού του, μιας και όλες οι αλλαγές γίνονταν επι συγκεκριμένων άρθρων και δεν γινόταν εξ' ολοκλήρου νέα κωδικοποίηση.... (Γιατί κάποιοι άνθρωποι σου ζητούν να τους πείσεις οτι πρέπει να γίνει πχ παρακράτηση φόρου σε διανομή μερίσματος ή οτι πρέπει να εκδίδουν δελτία αποστολής όταν αποστέλουν εμπορεύματα στα νησιά....).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........

γγ) Ο χρήστης οφείλει επίσης να αναρτήσει τα έγγραφα που απαιτούνται κατά περίπτωση . Για παράδειγμα, για τις ανώνυμες εταιρίες απαιτείται το ισχύον καταστατικό, όπως αυτό είναι καταχωρισμένο στο οικείο Μητρώο Ανωνύμων Εταιριών. Τα σχετικά έγγραφα θα πρέπει να αναρτώνται σε μορφή κειμένου (.doc, χωρίς εικόνες), και όχι ως σκαναρισμένα αντίγραφα ή οποιαδήποτε άλλη μορφή pdf, εκτός από συγκεκριμένες εξαιρέσεις οι οποίες θα πρέπει να αναρτώνται ως Pdf.,.....

Γιατί κάτι τέτοιο μου φαίνεται αδύνατον;

Έχετε για όλες τις εταιρείες τα καταστατικά και τα πρακτικά σε word;;;;

Αν όχι τι κάνουμε; Πείτε καμια ιδέα.

Πείτε μου οτι υπάρχει καλό πρόγραμμα που μετατρέπει σκαναρισμένο έγγραφο σε word γιατί θα τρελλαθώ.

Χθες επικοινώνησα με το ΕΒΕΘ για το ίδιο θέμα δηλ. πως είναι δύσκολο - αν όχι αδύνατον - να έχουμε καταστατικά εταιριών σε μορφή word ιδιαίτερα με έναρξη προηγούμενων χρόνων .

Η απάντησή τους ήταν πως το δέχονται και σε μορφή pdf στην πιο απλή μορφή του.

άρα τους κάνει και σκαναρισμένο, καλή συνέχεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αταχωρήθηκε Σήμερα, 10:24 πμ

snapback.pngTrip_Accountant, κατά 05 Σεπτέμβριος 2012 - 10:10 πμ, λόγο:

........

γγ) Ο χρήστης οφείλει επίσης να αναρτήσει τα έγγραφα που απαιτούνται κατά περίπτωση . Για παράδειγμα, για τις ανώνυμες εταιρίες απαιτείται το ισχύον καταστατικό, όπως αυτό είναι καταχωρισμένο στο οικείο Μητρώο Ανωνύμων Εταιριών. Τα σχετικά έγγραφα θα πρέπει να αναρτώνται σε μορφή κειμένου (.doc, χωρίς εικόνες), και όχι ως σκαναρισμένα αντίγραφα ή οποιαδήποτε άλλη μορφή pdf, εκτός από συγκεκριμένες εξαιρέσεις οι οποίες θα πρέπει να αναρτώνται ως Pdf.,.....

Γιατί κάτι τέτοιο μου φαίνεται αδύνατον;

Έχετε για όλες τις εταιρείες τα καταστατικά και τα πρακτικά σε word;;;;

Αν όχι τι κάνουμε; Πείτε καμια ιδέα.

Πείτε μου οτι υπάρχει καλό πρόγραμμα που μετατρέπει σκαναρισμένο έγγραφο σε word γιατί θα τρελλαθώ.

https://www.acrobat....rackingid=JZBDL

Δυστυχώς το συγκεκριμένο δεν έχει Ελληνικά και βγάζει αλλαμπουρνέζινα όταν κάνεις μετατροπή.

Μόλις το πλήρωσα και το δοκίμασα αλλά δεν!!

Επιπλέον θα ήθελα να επισημάνω οτι κατά την καταχώρηση πρέπει πρώτα να ανεβάζεις το αρχείο και μετα να καταχωρείς τα πεδία γιατι αν το κάνεις ανάποδα πρώτα καταχώρηση και μετά ανέβασμα στο σβήνει και πρέπει να τα ξανακαταχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει καποιος χρονο χωρις να με κραξει μπορει να μου πει δυο λογια

για την αυτοαπογραφη στο ΓΕΜΗ .εχω αγνοια επι του θεματος

Συναδελφε καλημερα , δες και το παρακατω Link , ειναι πολυ χρησιμο.

http://www.startupgreece.gov.gr/el/content/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B9%CE%BA%CE%B5-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και με converter βλέπω πρόβλημα σε κάτι αρχαία καταστατικά που φτιάχθηκαν με αρχαίες γραφομηχανές...

Πιο έυκολη λύση μου φαίνεται η κωδικοποίηση νέου καταστατικού (όχι ότι είναι κάτι απλό) με όλες τις τροποποιήσεις και να στείλουμε το doc...

Όπως και να είναι πίκρα αυτό με την αυτοαπογραφή.... Ούτε που κοίταξα πως γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΡΧΕΙΟ DOC? ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΧΕΡΙ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΕΙ ΣΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ??

ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΜΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ, ΝΑ ΜΗ ΛΥΠΗΘΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΕΠΙΧ/ΤΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΒΕΤΕ ΑΜΟΙΒΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΥΠΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ, ΔΙΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ, ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΠΟΥ ΜΟΣΧΟΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΩΣ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΜΟΥ, ΜΑ ΕΧΩ ΘΥΜΩΣΕΙ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΣ.

ΑΥΤΑ

ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΩ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ Η ΜΕ ΜΠΑΓΛΑΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΝΤΟΥΡΙ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΦΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ,ΑΛΛΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΕΛΩΔΙΑ

ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ. ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΠΑΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΟΤΑΝ ΛΕΝΕ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ,ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΝ?

Μην τρελαίνεστε απλά εννοούμε την ενσωμάτωση όλων των τροποποιήσεων που έχει το καταστατικό καθώς και την επικύρωση τους από την Αρμόδια αρχή (Τμήμα Α.Ε. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μετατροπή από εικόνα TIF Που δημιουργεί το scaner, σε αρχείο DOC μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το

πρόγραμμα "Microsoft Office Document Imaging".

1. Ανοίγουμε το πρόγραμμα: Έναρξη->Προγράμματα->Microsoft Office->Εργαλεία Microsoft Office->Microsoft Office Document Imaging

2. Ανοίγουμε το αρχείο TIF: Αρχείο->Άνοιγμα.... και επιλέγουμε το αρχείο από εκεί που το έχουμε αποθηκεύσει

3. Μετατρέπουμε την εικόνα σε DOC: Εργαλεία -> αποστολή κειμένου στο word

Το αποτέλεσμα δεν είναι τέλειο αλλά είναι μια καλή αρχή. Τουλάχιστον αναγνωρίζει ελληνικά.

Όποιος βρει κάτι καλύτερο ας ενημερώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει ολοκληρώσει την διαδικασία και στην σελίδα βεβαίωση απογραφής έχει κάνει ολοκλήρωση απογραφής;

Διότι στην τελευταία σελίδα βγάζει το κατωτέρω μήνυμα, θα μπορείς μετά να συμπληρώσεις μη υποχρεωτικά πεδία;

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μετά την ολοκλήρωση της αυτοαπογραφής δεν υπάρχει δυνατότητα διόρθωσης λαθών.

Οποιοδήποτε λάθος εντοπιστεί εκ των υστέρων θα πρέπει να διορθωθεί κατόπιν αίτησης στην αρμόδια Υπηρεσία ΓΕΜΗ του Επιμελητηρίου και θα επιβαρύνεται με το προβλεπόμενο από τις ισχύουσες διατάξεις κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει ολοκληρώσει την διαδικασία και στην σελίδα βεβαίωση απογραφής έχει κάνει ολοκλήρωση απογραφής;

Διότι στην τελευταία σελίδα βγάζει το κατωτέρω μήνυμα, θα μπορείς μετά να συμπληρώσεις μη υποχρεωτικά πεδία;

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μετά την ολοκλήρωση της αυτοαπογραφής δεν υπάρχει δυνατότητα διόρθωσης λαθών.

Οποιοδήποτε λάθος εντοπιστεί εκ των υστέρων θα πρέπει να διορθωθεί κατόπιν αίτησης στην αρμόδια Υπηρεσία ΓΕΜΗ του Επιμελητηρίου και θα επιβαρύνεται με το προβλεπόμενο από τις ισχύουσες διατάξεις κόστος.

Αν ολοκληρώσεις τη διαδικασία μετά δεν σε αφήνει να διορθώσεις ή συμπληρώσεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ολοκληρώσεις τη διαδικασία μετά δεν σε αφήνει να διορθώσεις ή συμπληρώσεις τίποτα.

Συνάδελφε σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαίνεστε απλά εννοούμε την ενσωμάτωση όλων των τροποποιήσεων που έχει το καταστατικό καθώς και την επικύρωση τους από την Αρμόδια αρχή (Τμήμα Α.Ε. )

ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΙΔΡΥΘΕΙ ΤΟ 1991 ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΥ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΑΠΟ ΔΡΧ ΣΕ ΕΥΡΩ ΤΟ 2003 ΟΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ ΤΟ 2004 ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΟΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ (ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΣΤΟ ΦΕΚ ) ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΦΡΑΓΙΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ .ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ?ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...