Προς το περιεχόμενο

Aυτοαπογραφη στο ΓΕΜΗ πληροφοριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αταχωρήθηκε Σήμερα, 10:24 πμ

snapback.pngTrip_Accountant, κατά 05 Σεπτέμβριος 2012 - 10:10 πμ, λόγο:

........

γγ) Ο χρήστης οφείλει επίσης να αναρτήσει τα έγγραφα που απαιτούνται κατά περίπτωση . Για παράδειγμα, για τις ανώνυμες εταιρίες απαιτείται το ισχύον καταστατικό, όπως αυτό είναι καταχωρισμένο στο οικείο Μητρώο Ανωνύμων Εταιριών. Τα σχετικά έγγραφα θα πρέπει να αναρτώνται σε μορφή κειμένου (.doc, χωρίς εικόνες), και όχι ως σκαναρισμένα αντίγραφα ή οποιαδήποτε άλλη μορφή pdf, εκτός από συγκεκριμένες εξαιρέσεις οι οποίες θα πρέπει να αναρτώνται ως Pdf.,.....

Γιατί κάτι τέτοιο μου φαίνεται αδύνατον;

Έχετε για όλες τις εταιρείες τα καταστατικά και τα πρακτικά σε word;;;;

Αν όχι τι κάνουμε; Πείτε καμια ιδέα.

Πείτε μου οτι υπάρχει καλό πρόγραμμα που μετατρέπει σκαναρισμένο έγγραφο σε word γιατί θα τρελλαθώ.

https://www.acrobat....rackingid=JZBDL

Δυστυχώς το συγκεκριμένο δεν έχει Ελληνικά και βγάζει αλλαμπουρνέζινα όταν κάνεις μετατροπή.

Μόλις το πλήρωσα και το δοκίμασα αλλά δεν!!

Επιπλέον θα ήθελα να επισημάνω οτι κατά την καταχώρηση πρέπει πρώτα να ανεβάζεις το αρχείο και μετα να καταχωρείς τα πεδία γιατι αν το κάνεις ανάποδα πρώτα καταχώρηση και μετά ανέβασμα στο σβήνει και πρέπει να τα ξανακαταχωρήσεις.

κατεβαζεις την ελληνικα απο τα update στις γλωσσες του προγράμματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλά τα λέμε τα χειριστικά θέματα της διαδικασίας αλλά όπως και να έχει θα τις βρούμε τις λύσεις.Έχετε υπολογίσει το χρόνο που θα απιτηθεί για όλη αυτή τη διαδικασία?Μην ξεχνάμε οτι μέχρι τις 2 Δεκεμβρίου πρέπει να προσκομισθούν τα πρωτότυπα έγγραφα ή επικυρωμένα αντίγραφα αυτών στην κατά περίπτωση αρμόδια Υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ.Δηλαδή πέρα της ηλεκτρονικής διαδικασίας,πρέπει να έχουμε συλλέξει τα έγγραφα,να τα 'χουμε επικυρώσει και να τους τα καταθέσουμε!!!Εγώ αυτό καταλαβαίνω απ'οσα διάβασα ρε παιδια.Μακάρι να κάνω λάθος!Φαντάζεσται τις ουρές και το χάσιμο χρόνου?Και είναι δυνατόν και αυτό να γίνει τσάμπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ότι του καπνίσει που κάθε καρεκλοκένταυρου θα πρέπει εμείς να βγάζουμε το φίδι απο την τρύπα?όχι

ρε φίλε ,γιατί αυτή η δουλειά θέλει πολύ χρόνο και απ οτι ξέρω δεν περισσεύει και επιπροσθέτως χωρίς χρήμα?

οχι να τα φτιάξει δικηγόρος που έχει και τα καταστατικά και τις τροποποιήσεις η να πάνε στο επιμελητήριο με 10ε

το έγγραφο,δεν χαλασε ο κόσμος.Γιατί λέω εγώ οτι τα έφτιαξα και ζήτησα ,όχι λιγότερο απο 150ε,ο διπλανός καλός

συνάδελφος και μαζόχας θα τα κάνει με 50 η χωρίς αμοιβή,θα το μάθει ο δικός μου και θα με χέσει και με το δίκιο του,

αφου είμαστε κολοφάρα και κοιτάει ο κάθε ένας να αρπάξει απο τον άλλο τον πελάτη όπως κάνουν και οι πλανόδιοι ,

αλλά τι λέω τώρα ,γιατί θα πουν κάποιοι ελεύθερη αγορά έχουμε,λές και είμαστε μπακάληδες που βγαίνουν κάθε πρωί

βόλτα να δουν τις τιμές του διπλανού να βάλουν αυτοί ένα λεπτο φθηνότερα,'ετσι δεν μας υπολογίζει κανένας σαν κλάδο

γιατί μόνοι μας τον καταστρέφουμε και βγάζουμε τα μάτια μας ,γιατί δεν καταλαβαίνουμε οτι αν εμείς πάρουμε μιά δουλειά

απο τον διπλανό χρεώνοντας λιγότερο και χωρίς να έρθουμε σε επικοινωνία με τον παλιό λογιστή,δεν θα βρεθεί άλλος που

θα μας τον πάρει τον πελάτη κάνοντας το ίδιο με μας .Αυτή η διαδικασία δεν έχει τελειωμό ,πρέπει να βάλουμε μυαλό πριν

είναι αργά και μας εξαφανίσουν τελείως οι ορκωτοί κλπ που έχουν και κύρος και αξιοπρέπεια λόγω τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως 2 απογραφές που έχω κάνει, σε pdf έχω σηκώσει τα πάντα...

Και τα πήρε μια χαρά....

Άμα δεν τους αρέσει, να κάτσει ο μαλάκας που το σκέφτηκε να τα πληκτρολογήσει.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε stefanos ,τι χρέωσες η το έκανες έτσι γιατί δεν είχες κάτι άλλο να κάνεις? Έτσι για να έχουμε ένα αζιμούθιο,

βέβαια ο καθείς είναι ελεύθερος να πράξει ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι γίνεται στην περίπτωση ΕΠΕ που δεν έχουμε δημοσιευμένο ισολογισμό στο ΦΕΚ; Απ' ότι διάβασα είναι υποχρεωτική η αναγραφή του αριθμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ 1 ΑΠΟΓΡΑΦΗ........Α.Ε.

ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΣΕ WORD ( ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ - Δ.Σ. - Γ.Σ. ) ΚΑΙ ΤΑ ΦΕΚ ΑΠΟ Ε.Τ., ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΑΛΛΑ 1 ΩΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ 1 ΑΠΟΓΡΑΦΗ........Α.Ε.

ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΣΕ WORD ( ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ - Δ.Σ. - Γ.Σ. ) ΚΑΙ ΤΑ ΦΕΚ ΑΠΟ Ε.Τ., ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΑΛΛΑ 1 ΩΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΑΣ...

ΤΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΑ?ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ?ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΠ Ή ΑΠΟ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΜΠΟΡΙΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως 2 απογραφές που έχω κάνει, σε pdf έχω σηκώσει τα πάντα...

Και τα πήρε μια χαρά....

Άμα δεν τους αρέσει, να κάτσει ο μαλάκας που το σκέφτηκε να τα πληκτρολογήσει.............

το πιο ρεαλιστικο σεναριο ειναι να σκαναρουμε τα αρχεια .μπορει να γινει αυτο ;

σε word π.χ. το καταστατικο δεν το εχω

τι κανουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλληκάρια , αντί να τρώτε τις ώρες σας ερωτώμενοι μιάς και το καταστατικό σας είναι σε απλά φύλλα ,πιθανόν όπως πρωτοφτιάχτηκε απο τον συμβολαιογράφο ,πάρτε το και δώστε το έξω να σας το ψηφιοποιήσουν σε word και ότι πλέον αλλαγές κάνετε μελλοντικά να γίνονται στο πι και φι.Το κόστος είναι μικρό και θα δείτε μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλληκάρια , αντί να τρώτε τις ώρες σας ερωτώμενοι μιάς και το καταστατικό σας είναι σε απλά φύλλα ,πιθανόν όπως πρωτοφτιάχτηκε απο τον συμβολαιογράφο ,πάρτε το και δώστε το έξω να σας το ψηφιοποιήσουν σε word και ότι πλέον αλλαγές κάνετε μελλοντικά να γίνονται στο πι και φι.Το κόστος είναι μικρό και θα δείτε μεγάλη διαφορά.

Σωστό....μια φορά το κάνεις και το έχεις για πάντα με όλες της αλλαγές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΑ?ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ?ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΠ Ή ΑΠΟ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΜΠΟΡΙΟΥ?

Σε πρώτη φάση τα εκτυπώνω, .............μέχρι την αποστολή έχει ο Θεός (έως 02/12/2012!!!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επικοινώνησα με το ΕΒΕΘ και μου είπαν ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα (δεν υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία) θα γίνει σεμινάριο για την αυτοαπογραφή στο οποίο θα οριστικοποιηθεί και το θέμα με pdf-doc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ οκ ...έστω ΑυτοΜαστιγωνόμαστε (Αυτοαπογραφόμεθα) εν συνεχεια οι οποιες αλλαγες ΔΣ, Σκοπών διαχειριστων κλπ θα πηγαινουν ΓΕΜΗ κ όχι Νομαρχία(Περιφέρεια) ή Πρωτοδικείο να υποθέσω...Ετσι ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ οκ ...έστω ΑυτοΜαστιγωνόμαστε (Αυτοαπογραφόμεθα) εν συνεχεια οι οποιες αλλαγες ΔΣ, Σκοπών διαχειριστων κλπ θα πηγαινουν ΓΕΜΗ κ όχι Νομαρχία(Περιφέρεια) ή Πρωτοδικείο να υποθέσω...Ετσι ?!

χμμμμμμμμμμμ

λες ?

δεν νομιζω

θα τα παμε ακομα και στην ενορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Παλληκάρια , αντί να τρώτε τις ώρες σας ερωτώμενοι μιάς και το καταστατικό σας είναι σε απλά φύλλα ,πιθανόν όπως πρωτοφτιάχτηκε απο τον συμβολαιογράφο ,πάρτε το και δώστε το έξω να σας το ψηφιοποιήσουν σε word και ότι πλέον αλλαγές κάνετε μελλοντικά να γίνονται στο πι και φι.Το κόστος είναι μικρό και θα δείτε μεγάλη διαφορά.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΣΚΑΝΑΡΑΜΕ ΣΕ ΜΟΡΦΗ TIF ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΑΜΕ ΕΤΣΙ, ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει καποιος χρονο χωρις να με κραξει μπορει να μου πει δυο λογια

για την αυτοαπογραφη στο ΓΕΜΗ .εχω αγνοια επι του θεματος

Μήπως να διορθώναμε το θέμα,γιατι είναι ενοχλητικη...η αποφραφη.....???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

σας παρακαλώ επειδή τα έχω μπερδέψει λίγο πείτε μου οι ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις είναι υποχρεωτικό να εγγραφούν στο ΓΕΜΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

σας παρακαλώ επειδή τα έχω μπερδέψει λίγο πείτε μου οι ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις είναι υποχρεωτικό να εγγραφούν στο ΓΕΜΗ?

5. Οι υπόχρεοι των λοιπών περιπτώσεων της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του ν. 3419/2005, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, δύνανται να προβαίνουν στις ενέργειες που προβλέπονται στις παραγράφους 2 και 3 του παρόντος άρθρου, εντός της προθεσμίας που ορίζεται στην παράγραφο 3 του άρθρου 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. Οι υπόχρεοι των λοιπών περιπτώσεων της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του ν. 3419/2005, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, δύνανται να προβαίνουν στις ενέργειες που προβλέπονται στις παραγράφους 2 και 3 του παρόντος άρθρου, εντός της προθεσμίας που ορίζεται στην παράγραφο 3 του άρθρου 2

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, επιχειρηση με έναρξη 17/6/11 με υπηρεσία μίας στάσης δεν έχει υποχρέωση αυτοαπογραφής στο ΓΕΜΗ σωστά;;;επειδή στην απόφαση λέει για τις επιχειρήσεις με έναρξη πριν τις 4/4/11

γιατί ένας υπάλληλος μου λέει έχει και ο άλλος μου λέει όχι.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, επιχειρηση με έναρξη 17/6/11 με υπηρεσία μίας στάσης δεν έχει υποχρέωση αυτοαπογραφής στο ΓΕΜΗ σωστά;;;επειδή στην απόφαση λέει για τις επιχειρήσεις με έναρξη πριν τις 4/4/11

γιατί ένας υπάλληλος μου λέει έχει και ο άλλος μου λέει όχι.

Ευχαριστώ.

ομοιως ρωτω κι εγω. αν καταλαβα καλα, με εναρξη μετα την 4/4/2011 ΔΕΝ κανει αυτοαπογραφη? να αναφερω οτι η διαδικασια ξεκινησε στο ΓΕΜΗ( Ταμεια νομικων κλπ) και η εναρξη στη ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομοιως ρωτω κι εγω. αν καταλαβα καλα, με εναρξη μετα την 4/4/2011 ΔΕΝ κανει αυτοαπογραφη? να αναφερω οτι η διαδικασια ξεκινησε στο ΓΕΜΗ( Ταμεια νομικων κλπ) και η εναρξη στη ΔΟΥ.

Δεν κάνει αυτοαπογραφή εάν η έναρξη είναι μετά τις 4/4/11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...